EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

деки и дальше плееры - цд, грамо vintage hifi stereo

Moderátor: AdmineR

Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

Príspevok od používateľa Nstar »

to neni kolmosť, to je proste taký charakter, on ten mikrosystém má tie korekcie tak spravené, že to znie dobre na ňom ale v skutočnosti je to automat úrovne a obmedzený kmitočtový rozsah takže nahrávky sú ako z boomboxu nejakého kvalitnejšieho. Prehrávanie je ale veľmi príjemné, hlavne teda kazety nahrané na kvalitnom deku sú výborné. Veď kto už by z nás nahrával na mikrosystéme, teda okrem nejakých ako som ja chcel zachytiť skladbu ale reláciu v noci. Tam práve chýba autoreverse, pretože keď spíš tak by s (TIMEROM) nahrávanie bolo dobré keby sa dajú využiť obe strany kazety
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10175
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

Príspevok od používateľa EZ647 »

tak oni všetky veže, malé aj veľké, až na nejaké výnimky boli na automate so všetkými automatickými korekciami, jediné čo sa do vyšší modelov dávalo boli automatické detekcie typu II, najvyššie aj typ IV
ale on kmitočtový rozsah nebol vždy nutne najhorší, tá Sony veža čo som na nej často nahrával, čo je v obaloch kaziet, nehrala tak zle, na typ I mohli trochu výšok pridať, typ II bol často prebudený ak sa použil len základný model
viac mi vadilo že mnoho nahrávok je neskutočne preeSSkovaných, hlavne na type II, to šušle miestami
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

Príspevok od používateľa Nstar »

tak konkrétne ta SA-PM07 má veľmi podobnú až nie rovnakú charakteristiku kazeťáku ako napr. boombox Panasonic RX-ES29, ten som tiež používal a bol výborný. Proste nahrávky sú slabé, síce neporovnateľne lepšie ako tie dvojičky z tržnice s magnetom ale proste je to slabota, keby to mám k niečomu prirovnať tak 96kbps MP3, ja neviem možno 112. MP3 nemám napočúvané, tak strieľam odboku. Verím tomu, že v tej dobe prevažná väčšina typických používateľov by povedala, že to pekne nahráva, hlavne keď na to prešli z nejakého fugyson dvojčaťa ale kto mal doma normálny tape deck tak by síce nebol sklamaný lebo by nič od toho nečakal ale na nahrávky by to bola skôr h(s)račka. Veď tam rozhodne sa ani nedá nič extra čakať, to si treba povedať. Ale prehrávanie (ja viem opakujem) je znamenité, neni samozrejme neutrálne ale je veľmi ľúbivé.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10175
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

Príspevok od používateľa EZ647 »

Ako som veľa krát čítal, to je schválne, nakoľko by si zákazník nemal dôvod kupovať veľký deck, pritom by hocijaké aj malé kazeťáky a veže mohli nahrávať skoro tak dobre s veľkým frekvenčným rozsahom aj keď nemali možnosť kalibrácie a pevnú úroveň. Premýšľam že ono to nie je len o tom tam dať poťák rec level, ale indikácia level meter by chýbala.

No mp3 s nízkym bitratom a slabé výšky na páske považujem za zvukovo dve rozdielne veci, mp3 tam má takú plechovosť vo výškach, na páske tie výšky proste nie sú vôbec :)
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

Príspevok od používateľa Nstar »

áno to máš pravdu, nebolo to šťastné prirovnanie
tak si predstav, že máš tri "poťáky"
bass 0
mid 0
tre -4
ale pritom pomerne čistý zvuk ibaže základnej kvality
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10175
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

Príspevok od používateľa EZ647 »

aj to je lepšie než nič :D
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2850
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Re: EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

EZ647: Ahoj, tak opět to bylo pěkné počtení a tentokrát i se zajímavým videem.
Myslím, že ten popis k té UX-ES kazetě není špatný, je to pěkný pročíst si i něco "ze zákulisí". Sám mám takové kazety, které mě ovlivnily. Holt jak to popisuješ, věci z dětství se lépe vryjí do paměti. To že to tak v pozdějším věku není, je možná způsobené zapojením se do výrobního procesu a budování lepší EU. Promiň za tak ohavnou větu :mrgreen: , ale podle mě to tak je - sice to bylo v době střední školy, takže jsem nebyl už tolik dítě :-), ale když jsem byl jedno léto s pojízdným kinem, pamatuji si z toho spoustu věcí a ve značných detailech. Byly v tom výrazné momenty i když šlo o obyčejnou brigádu, ale co říct o práci ve výdejně? Skoro nic, tedy vypustím-li nepříjemnosti, šlo jen o monotónní nezajímavou práci, která navíc pozbývala smysl..
Když ale děláš něco co tě obohatí, něco co tě zaujme, taky se ti vryje do paměti i nejmenší detail, nezáleží tedy na věku, ale na tom, co děláš.
Ale věci spojené s dětstvím bývají vždy hezčí, hlavně protože doba jde dál a vše se mění (netrvdím, že nutně k lepšímu), takže když jsi v kontaktu s něčím, co bylo v tvém dětství ale již to vymizelo, dokáže ti to velmi zvednout náladu. Nevím jak to lépe popsat.

Upřímně musím říct, že si momentálně nevybavuji, zda jsi mi někdy posílal záznam z této kazety, ale jak jsem to četl, hned jsem měl chuť si to pustit. Už jak jsem psal ve svém prvním komentáři v tomto vlákně na str. 31 k příspěvku 18/2022, tak prostě poslech defektního záznamu mě baví :-).
Jinak tedy v tom videu ta páska je sice celkem doničená, ale tento typ poškození se dá relativně zlepšit - takto zpřehýbané pásky jsem už několikrát opravoval a byl to vážně znatelný rozdíl, protože vyrovnáním se páska opět rozprostřela po celé šířce hlavy a šlo z ní vydolovat i záznam, který byl předtím ztracený v podélných přehybech. Mám na to techniku, kdy to jedním nehtem rovnám a pak to vícekrát přejíždím po hraně dalšího nehtu. Pokud by však byl magnetický nátěr nějak poškozený, mohl by sis ho tímto hezky sloupnout, ale to se mi za ty roky zatím nestalo ani u kazety Typu II. Jediné co, tak se lehce vydrolil a to jen v přehybech.
Jediné co už nedokážu takto ani jinak opravit jsou doslovné nitě pásky - viz zde:
viewtopic.php?p=22238#p22238



Jak říkám, pěkné počtení to bylo :-). Škoda, že to nemůžeš přidávat i se zvukem skrz práva, ale ve videu bylo lehce něco ze sluchátek slyšet (samozřejmě nerozeznatelné) a víc to přebyl zvuk požvýkané pásky.


PS.: a tu červenou Sony EF mám taky, možná více kousků, dřív jsem to nahrával a používal hlavně v diktafonu a nebyl žádný problém. Možná bych ji někde našel i zabalenou, ale to nechci kecat..
HA! Jo, mám ji, já to tušil, že bude tady :-D
viewtopic.php?p=27704#p27704
Sice je to vidět špatně, protože jsou zrovna až na vrchu, ale mám ji asi jak ve verzi 60, tak i 90..jen nevím jestli C60 má stejné cívky jako ta tvoje, ale u C90 si to pamatuji z těch co jsem kdysi nahrával.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10175
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

Príspevok od používateľa EZ647 »

díky, je to pravda s vecmi čo nás bavia si to celé skôr zapamätáme, ale aj tak...

myslím že tá Sony je miestami tiež do nitky, vyrovnať som to skúšal, ale ten tvar sa vrátiť už nedá, vrstva je samozrejme v tých miestach viac olúpaná než prítomná, myslím že som to skúšal, ale nebolo to možné

tie EF s červeným nápisom ako som dával odkaz, mal viacero verzií cievok, ono to cez obal takmer nie je vidieť
Sony UX-ES vo wave má necelý 1GB, máš miesto?
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2850
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Re: EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

Já si třeba pamatoval i takové drobnosti jako byly nerovnosti v chodníku i vypadné nebo zvednuté kostky obrubníku, když jsem chodil dříve do jednoho bazaru, pomalu bych tam dokázal jít poslepu :-). Tak moc často jsem tam chodil :-D. Před lety to ale "muselo" ustoupit rozšíření silnice a tak to všechno, i s budovou kde byl bazar, zbourali. Ale to by bylo na samostatný příspěvek, tak s tím nebudu rušit tady.

A to se ti ta páska nepřetočí, když je to na nit? Pokud je to krátká nit, tak by si ta páska mohla udržet správnou stranu, ale pokud by to bylo tak dlouhý jako u té, co jsem opravoval (na odkaze), tak tam hrozí přetočení nebo hůř, že vleze do mechaniky magneťáku (třeba do kladky).
Hm, no v tom videu byla ta páska taková, že by to mělo ještě naději se trochu srovnat, tedy pokud to video není starší a nezkoušel jsi to rovnat až po natočení. Taky je potřeba mít trochu delší nehet, jinak se ti ta páska chytá na kůži a pak to moc nefunguje. Ale rozhodně to neber, že bych se hádal :-D, mám s tímto zkušenosti, ale možná to opravdu víc nemusí jít.

Hm pravda, koukám, že ta červená má další verzi cívek.. No jak se k té krabici dostanu, tak to omrknu a dám vědět ;-).
No, hodím si to na paměťovku, jen na disku C v noťasu musím uvolnit místo, abych si to mohl hodit do programu, ale moc ti za to děkuji, už se na to těším :-).
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10175
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

Príspevok od používateľa EZ647 »

Vyrovnal som ju takmer celú už pred mnoho rokmi, po jednom prehraní sa všetko vrátilo do pôvodného stavu

čo nie je vidieť na videu, je vidieť dobre na niektorých fotkách, že to nemá zmysel
Nec
stará páka
Príspevky: 616
Dátum registrácie: Sobota, 29. Augusta 2020, 19:35

Re: EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

Príspevok od používateľa Nec »

Luxusné čítanie.
Veľké okno a Sony, modrá Basf LH, všetko tam je. :D ako z mojho detstva.
VeľKá paráda.
Iba na okraj dodám o krčení pások. U nás to robil fungel nový a zároveň prvý kazeťák v rodine. Značka - neznačka Elta. Pomohla výmena kladky v rámci záruky. Kúpený za socíku v Dome priemyselného tovaru.
Potom dlho dlho nič ani v autorádiách a že ich bolo....
No a potom Sony TC KA 615. Ten tiež mal rád pásky požužlané To bolo asi 10 rokov dozadu a keď si na to spomeniem, trpím.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10175
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

Príspevok od používateľa EZ647 »

NEC: díky,
myslím že menej kvalitné kladky vo výrobku, stačilo aby 1-2 či viac rokov stáli niekde v obchode či sklade a bolo zle, podobne gumičky; používané kladky vydržia viac si myslím, to bol asi problém väčšiny kazeťákov, hlavne tých tržnicových od Vietnamcov, taký sme raz dostali na zábeh na jeden deň a prehral jednu kazetu, a už robil zle
samozrejme ako som spomínal, vtedy mi nikto nepovedal ako sa chová guma a dneska keď to viem už to nemá takú váhu, len medzi nami bláznami :D
okrem toho tu teraz rozdávam záznam tej dobovej Sony UX-ES, kým je online k dispozícii, máš záujem? :D
Napísať odpoveď

Návrat na "Decky, kotúčáky, gramofóny, CD a iné prehrávače"