EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

деки и дальше плееры - цд, грамо vintage hifi stereo

Moderátor: AdmineR

Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10273
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

Príspevok od používateľa EZ647 »

3.3.2024 diel 4/2024

Štvrté počúvanie na rituálnej mechanike Panasonic, trochu mi to kolidovalo s voľným časom, takže som dva dni vynechal a v piatok som dal trojitý záťah, to bol celkom masaker :D

1. kategória druhého počúvania cez Kossy Porty 25TH Anniversary
That´s TX 90min ročník 1987cca Made in Japan
Toto je pre mňa mimoriadne významná kazeta, ktorá ma veľmi vtiahla do toho šialenstva zberateľstva o to viac, že to bola moja prvá That´s kazeta vôbec, dovtedy som o nej len čítal a videl obrázky na internete že niečo také existuje.
Celkovo značka That´s sa ku mne dostala až z internetových zdrojov, do tej doby absolútne neexistujúca záležitosť pre mňa.
Nákup bol zase mierne vtipnou, možno nie celkom peknou záležitosťou, ale na aukru sa raz objavila ponuka viacerých zabalených audiokaziet, väčšina typu ferro ako Sony HF, Basf FEI, TDK A, jedna z nich bola práve That´s TX 90 v trojuholníkovom dizajne. No proste musel som ju mať za každú cenu! Prehadzovali sme sa s jedným pánom stále dokola a navyšovali cenu, až mi prišiel od neho mail, aby sme sa dojednali, pretože ako si pozrel môj profil, zistil, že som nedávno robil nákup kaziet aj od neho, takže sme sa dojednali veľmi rozumne, nakoľko on chcel len tie ostatné a That´s vôbec, takže vec bola vybavená.
Neskôr sme vykšeftili ešte niekoľko kaziet a tak mi balík z Brna dorazil v januári 2008.
Teda bolo to od rovnakého pána, ako som minule písal a dával dobovú fotku balíka s kazetou Iton rtr, tak teraz tu mám dobovú fotku s kazetou That´s TX a ďalšími čo som od neho nakúpil. Kto si spomína na predošlý článok, tamten balík som získal v 04/2008 a tento s kazetou That´s už v 01/2008, teda tento bol skôr, ako som varoval, poradie nahrávok a počúvania vôbec nekorešponduje s poradím nákupom balíkov kaziet. No nahrávka bola aj tak na Akai DX-57, ale až o nejaký čas neskôr, keďže ten som kúpil až v marci 2008.
Nahrávka:
Akai DX-57, dolby C NR, max +6db bias -8, zdroj CD-R Verbatim AZO Vinyl dizajn 97:34.23 (Mitsubishi Chemicals) – discman Philips AX-2101 7-8.5.2008 (mimochodom stolný Technics CD player som získal v máji 2008 asi dva týždne po tejto nahrávke, no bol to nabitý rok :D )
Poradie nahratej kazety na Akai: 6, teda bola to šiesta kazeta nahratá na Akai, predtým Iton mala úplné prvenstvo na tomto decku.
Čistá cena za That´s kazetu TX 90 s tým že sme si „neúmyslne“ navyšovali cenu za pack kaziet stále dokola, bola nakoniec 45KČ :D No kúpte si dneska kvalitnú kazetu za takú cenu na aukru haha.
Obsah nahrávky zase nepoviem, ale pred časom som tu prezentoval obdobu NajVýberu a to LongVýber, ktorý bol určený len pre dlhé kazety a prezentoval som tu Maxell UR 120 kde bol prvý diel tohto výberu a celkovo vznikli len tri diely. Z mne neznámeho dôvodu sa druhý diel do počúvania na mechanike dostal veľmi neskoro, neviem či to príde tento alebo budúci rok v týchto článkoch, ale táto kazeta je už tu a jedná sa o tretí diel LongVýberu, aj keď je to „len“ C90. Po tejto kazete som túto sériu ukončil, ako som spomínal trochu mi to kolidovalo s NajVýbermi, ktoré ma potom nebavilo toľko počúvať, takže som toho nechal.
Na kazetu som už použil len minimum polepov a booklet som nepopísal, ale vytlačil si na tlačiarni nejakú grafiku na papier a ten poskladal a vložil k bookletu do obalu kazety, asi som to plánoval do budúcna aj s inými kazetami, ale nestalo sa a toto je tuším jediná s tlačeným zoznamom skladieb.
Nahrávka sa mi mimoriadne páčila, ja som túto kazetu považoval za takmer dokonalú, veľmi som ju preceňoval, dneska z hierarchického hľadiska je to stredný typ superferro s kobaltom, ale That´s má aj vyšší model a to FX a tento TX sa dostal do rady asi len na krátke obdobie pre Európu a primárne pre EU a USA bol model FX. Samozrejme v Japonsku to bolo pestrejšie a tam mali superferro modelov omnoho viac.
Napriek tomu superferro kazeta na Akai sa nechala budiť neskutočne do červených čísel bez skreslenia a celý zvuk aj výšky boli famózne, žiadne poruchy, dokonalý stav, žiadny biely prášok, oter, poruchy na otlakoch, nič z toho.
Hranie na mechanike:
Vtedy tie roky som túto kazetu hral extrémne často na všetkom možnom, na mechanike po rokoch, povedzme že je všetko super, ale výšky mi neprišli tak šialené ako som si myslel, akože boli výborné, ale Iton chrome predtým, alebo dneska kvalitne nahratá normalka majú ostrejší zvuk. Napriek tomu som si počúvanie neskutočne užil, zvuk je výborný, poruchy a kolísania žiadne. Presvetlenie je výborné pre jednu cievku je sledovanie vďaka veľkému oknu naozaj veľmi dobré.
Za mňa maximálna spokojnosť s touto kazetou a v tej dobe alebo aj v dnešnej ak sú v dobrom stave, by som tieto That´s ferro iste odporučil každému.
DSC01775.JPG
DSC01775.JPG (153.34 KiB) 649 zobrazení
IMAG0374.JPG
IMAG0374.JPG (77.14 KiB) 649 zobrazení
IMAG0376.JPG
IMAG0376.JPG (80.24 KiB) 649 zobrazení
IMAG0377.JPG
IMAG0377.JPG (238.64 KiB) 649 zobrazení
IMAG0378.JPG
IMAG0378.JPG (123.6 KiB) 649 zobrazení
IMAG0379.JPG
IMAG0379.JPG (140.07 KiB) 649 zobrazení
IMAG0380.JPG
IMAG0380.JPG (194.1 KiB) 649 zobrazení
IMAG0381.JPG
IMAG0381.JPG (82.23 KiB) 649 zobrazení
IMAG0382.JPG
IMAG0382.JPG (55.49 KiB) 649 zobrazení
IMAG0385.JPG
IMAG0385.JPG (43.29 KiB) 649 zobrazení
IMAG0390.JPG
IMAG0390.JPG (76.02 KiB) 649 zobrazení
*

2. Kategória novo nahratých kaziet z čerstvých nahrávok, v rámci SKC veľkého testu, nahrávka zo začiatku tohto roku (Sennheiser HD 555)
SKC (DAISO Japan) GX 120 ročník 2000, Tape Made in Korea, Assembled in China, Verzia pre Japonský trh, zrejme pre značku Daiso
Na túto SKC som sa aj celkom tešil, dizajnová zmena, aj zvukovo počas nahrávky vyšla celkom schopne.
Dizajn a presvetlenie na mechanike bolo celkom epické, vrúbkovanie robilo zaujímavé efekty, miestami to naozaj pripomínalo Basf 90tych rokov, svetlo modrý nádych priehľadnej kazety robil sklenený modrý efekt a ružové LED pod tým prerábali svetlo na jasnú modrú farbu.
Chod tejto kazety je veľmi dobrý, len vodiace kladky mali tendenciu plávať, vďaka čomu pás poskakoval ako na mori pri nábehu pod hlavu.
Zvukovo dynamika nie je tak šialená ako u iných, pretože C120 SKC je pás s menším výkonom, ale výšková sviežosť a detail strčia do vrecka kdejakú lepšiu kazetu, s predošlými SKC GX sa to nedalo vôbec porovnávať a hlavne hrala o dosť ostrejšie než vyššie uvedená That´s TX.
Čo sa týka priestoru a kolísania, celá prvá strana mala mierne neistý priestor a trochu sa okusoval z ľavej strany v podobne jemného dojmu kolísania azimutu, alebo doliehania pásu na hlavu. Druhá strana ale týmto problémom vôbec netrpela a zahralo to excelentne.
Už si nespomínam presne či to bolo aj počas nahrávky na decku Sony, alebo je to len chyba pásky a mechanizmu s horším usadeným v konkrétnom type prístroja.
Ale aj tak som nadmieru spokojný.
IMAG0391.JPG
IMAG0391.JPG (111.95 KiB) 649 zobrazení
IMAG0393.JPG
IMAG0393.JPG (104.39 KiB) 649 zobrazení
IMAG0394.JPG
IMAG0394.JPG (134.3 KiB) 649 zobrazení
IMAG0395.JPG
IMAG0395.JPG (107.3 KiB) 649 zobrazení
IMAG0396.JPG
IMAG0396.JPG (85.36 KiB) 649 zobrazení
IMAG0397.JPG
IMAG0397.JPG (118.92 KiB) 649 zobrazení
IMAG0398.JPG
IMAG0398.JPG (58.32 KiB) 649 zobrazení
IMAG0399.JPG
IMAG0399.JPG (79.55 KiB) 649 zobrazení
IMAG0400.JPG
IMAG0400.JPG (77.32 KiB) 649 zobrazení
IMAG0401.JPG
IMAG0401.JPG (75.76 KiB) 649 zobrazení
IMAG0403.JPG
IMAG0403.JPG (85.83 KiB) 649 zobrazení
IMAG0404.JPG
IMAG0404.JPG (102.57 KiB) 649 zobrazení
IMAG0406.JPG
IMAG0406.JPG (113.83 KiB) 649 zobrazení
IMAG0407.JPG
IMAG0407.JPG (116.02 KiB) 649 zobrazení
*

3. kategória použitých kaziet, kazeta z tašky na vyhodenie, 51/89 so Sennheiser HD555
Maren Hargesheimer ‎– Leo Lausemaus 1 - 4 Süße Geschichten /2006/
Takže sme pri tej zmienenej detskej originálke s rozprávkou o nejakom myšopotkanovi, ktorí aj s rodinkou šprechujú Nemecky, takže som rozumel každé desiate až dvadsiate slovo. Ale mal som trochu pocit že tam nebol žiadny riadny dej, len také detské naťahovačky s matkou, keď mýšo niečo chcel a odpoveď bola vždy NEIN, tomu som rozumel dobre :D
Možno bol titul určený pre veľmi malé deti, alebo taký výchovný, či krajná možno by sa našla pri výučbe jazyka, nahrávka bola pomerne slušne mastrovaná aj s nejakými tými zvukovými efektmi.
Stav kazety:
Na pohľad mierne lepší stav, nebola tak veľmi ošúchaná, tlač je priamo na kazete, teda bez štítku, podľa roku vydania by to aj sedelo, že sa divím že sa im v roku 2006 ešte oplatilo robiť kazety v tomto smere. Dizajn je starý Philipsácky, ale bledomodrý plast ju trochu oddeľuje od štandardu, aj na mechanike napriek malému oknu bolo toho vidieť celkom dosť, keďže vnútorné okraje cievok kradli dosť svetla na to, aby to celé pekne presvitalo a stav konca pásky bol dobre viditeľný.
Nahrávka mala magnetické poklesy po zlom skladovaní len minimálne až žiadne, ale magnetické ozveny z prekopírovania boli nekonečné, ako u predošlých kaziet z tejto tašky až na výnimky.
Z hrania na Akai pred rokmi som zistil, že nahrávka ešte postačuje po -2dB displeja, presný čas strany je 23min 30sek.
Pri prvom hraní na Akai len mierne biely oter na hlavách a kladke, pri druhom hraní na mechanike už takmer ani náznak po otere, aj tak som preventívne čistil, zrejme dosť nový titul, kazeta v celkom dobrom stave.
IMAG0412.JPG
IMAG0412.JPG (84.42 KiB) 649 zobrazení
IMAG0414.JPG
IMAG0414.JPG (43.74 KiB) 649 zobrazení
IMAG0415.JPG
IMAG0415.JPG (55.65 KiB) 649 zobrazení
IMAG0416.JPG
IMAG0416.JPG (51.01 KiB) 649 zobrazení
IMAG0417.JPG
IMAG0417.JPG (92.94 KiB) 649 zobrazení
IMAG0418.JPG
IMAG0418.JPG (59.82 KiB) 649 zobrazení
*

4. kategória druhého počúvania cez Kossy Porty 25TH Anniversary
Sony Metal-XR 90min rok 1992 Made in France
Kazeta na odkaze ilustračná, nakoľko som nedávno získal nový kus, do tej doby tam bola vystavená tá čo som počúval.
Kto si spomenie tak dva články dozadu som hovoril o balíku použitých metaliek z aukra, kde boli tri metalky, dve som hral pred nedávnom TDK MA 110 a MA 90, no a tretia metalka je práve táto Sony.
Na rozdiel od TDK tam sa nevyskytli žiadne problémy s ohľadom na biely prášok, táto Sony ma totálne dokonalý zvuk, tak ako v pôvodných nahrávkach, tak aj v donahrávaných úsekoch na Technicse.
Chod a všetky mechanické vlastnosti sú priam ukážkové, cievky idú tak ľahko že aj prievan na balkóne by pretočil celý pás na druhý koniec :D
Naozaj tento mechanizmus Sony aj keď celopriehľadný mal veľmi vysoké kvality, ale je to z doby keď sa to vyrábalo poriadne a Francúzska Sony pobočka robila odliatky a montáž na veľmi vysokej úrovni, ktoré sa prakticky nedali ani len porovnávať s jej Talianskymi kolegami o pár rokov neskôr.
Takže strana A mala zase nejaké meditačné veci a strana B niečo klasickejšie pre mňa, až na vybrané skladby, to bolo celé super, nahrávka excelentná vo všetkých smeroch.
Presvetlenie tejto kazety na mechanike je mierne temnejšie, ale dostatočné, všetky priehľadné časti pôsobia veľmi matne, pretože dizajn bol navrhnutý tak že matné časti boli zvonku aj zvnútra kazety, takže tam kde je povrch lesklý je vnútro stále matné, trošku tej dizajnovej geniality do toho dali, aj keď na prvý pohľad môže kazeta pôsobiť celkom obyčajne a ľahko.
Ku kazete len doplním, že sa jednalo o mini balík z 01/2008 a cena za túto použitú kazetu bola 50KČ.
Ešte som tu chcel napísať takú úvahu o degradácii pásov, kde si vezmem práve na porovnanie tieto Metal-XR kazety, aj keď Sony metalky bežne nemajú biely prášok, tak niektoré po rozbalení po rokoch hrajú naozaj mizerne, na druhú stranu som mal použité metalky Sony, kde sa dokončenie prázdnych úsekov dalo spraviť v špičkovej kvalite ako za nového stavu. Tak premýšľam že forma degradácie pásky je aj tu, bez viditeľných zvyškov, predpokladal by som že časť spojiva, nechcem povedať že upcháva štrbinu hlavy, ale skôr že urobí niečo ako povlak priamo v magnetickom pigmente, ktorý je potom menej citlivý na magnetické pole a dobrý kontakt pásky s hlavou nie je možný, aj keď to nie je vidieť, bude to niečo priamo v štruktúre tej vrstvy, potom sa to prejavuje nedostatočnými výškami, ktoré si je potrebné vynucovať biasom, nedostatočným výkonom, ktorý skoro začne kresliť bas, alebo rozpíjať výšky, je to len úvaha na zamyslenie, ale tejto a Ďalších verzií Sony Metal som mal viacero kusov nových aj použitých a ten rozdiel počas testov nie je možné prehliadnuť.
IMAG0419.JPG
IMAG0419.JPG (91 KiB) 649 zobrazení
IMAG0421.JPG
IMAG0421.JPG (105.89 KiB) 649 zobrazení
IMAG0422.JPG
IMAG0422.JPG (125.41 KiB) 649 zobrazení
IMAG0423.JPG
IMAG0423.JPG (126.55 KiB) 649 zobrazení
IMAG0424.JPG
IMAG0424.JPG (143.63 KiB) 649 zobrazení
IMAG0425.JPG
IMAG0425.JPG (106.96 KiB) 649 zobrazení
IMAG0426.JPG
IMAG0426.JPG (41.24 KiB) 649 zobrazení
IMAG0428.JPG
IMAG0428.JPG (110.36 KiB) 649 zobrazení
*

5. Kategória novo nahratých kaziet z čerstvých nahrávok, v rámci SKC veľkého testu, nahrávka zo začiatku tohto roku (Sennheiser HD 555)
SKC LX 90min ročník 1990 Made in Korea
Na túto kazetu som sa až tak netešil, pretože malé okno, ale zase nie je to tak zlé a s prídavnými LED je to aj dobré.
K zvuku, patrí k tým horším SKC s mizernejšou páskou, tak ako vyšlo v teste, tak aj tu, výšky slabšie, ale sú tam, nie celkom utlačené, druhú stranu nechávam až na ďalšie počúvanie, ale keď som ju nahrával na Technicse 979 tak budem v celku spokojný.
Chod tiež dobrý, takže to najdôležitejšie som povedal pri teste na odkaze vyššie. Takže teraz som skromnejší.
IMAG0429.JPG
IMAG0429.JPG (72 KiB) 649 zobrazení
IMAG0431.JPG
IMAG0431.JPG (80.97 KiB) 649 zobrazení
IMAG0432.JPG
IMAG0432.JPG (125.27 KiB) 649 zobrazení
IMAG0433.JPG
IMAG0433.JPG (137.14 KiB) 649 zobrazení
IMAG0434.JPG
IMAG0434.JPG (119.78 KiB) 649 zobrazení
IMAG0435.JPG
IMAG0435.JPG (111.86 KiB) 649 zobrazení
IMAG0436.JPG
IMAG0436.JPG (109.96 KiB) 649 zobrazení
*

Poradie štvrtý týždeň 2024:
1. That´s TX 90 za dobrý výber, kvalitu a dizajn, aj keď niektoré kazety hrali výškovo lepšie, toto je taká veľká srdcovka
2. Sony Metal XR 90 použitá, za bezkonkurenčne najlepšiu kvalitu zvuku z tejto päťky kaziet
3. SKC Japan verzia GX 120 2001, za dizajn a mimoriadne čistý zvuk
4. SKC LX 90 1990 tu je taká väčšia zvuková priepasť od troch kaziet vyššie.
5. Leo Lausemaus, to je viacmenej z donútenia, inak nein, keine maus guten maus :D (neplatí pre PC samozrejme :D )

Tak celkom zvukovo vydarený týždeň, i keď časovo je to rok od roku mizernejšie, tak ak sa podarí zase o dva týždne, opäť s originálkami z odpadkovej tašky, SKC kazetami a v druhom počúvaní....noooo necháme sa prekvapiť
Zatiaľ hudbe a kazetám zdar
Zároveň sa aj ospravedlňujem že málo až vôbec nereagujem na iné vlákna a témy na fóre, ale mám to fakt totálne nabité a nejako sa to nechce zlepšovať.

Interné poznámky: CC 192, 1003, 2056, 201, 1539
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10273
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

Príspevok od používateľa EZ647 »

16.3.2024 diel 5/2024

Piate tohoročné počúvanie sa nám prehuplo už do marca, a zopár dobrých aj horších kaziet sa tu teraz vyskytlo.

1. kategória použitých kaziet, kazeta z tašky na vyhodenie, 52/89 so Sennheiser HD555
Lieder und Bewegungsspiele im Kindergarten, Bd.2, Am Nachmittag Broschiert – 1. Januar 1994
Z origináliek z tašky na vyhodenie tu máme ďalšiu s detským obsahom.
Titul je strašný pre mňa :D Detské skladby naspievané deťmi mimoriadne krátke okolo minúty, ako detský zbor, alebo škôlkarsky zbor, neviem pre koho bol titul určený, ale neviem či ako dieťa by som to chcel počúvať :D
Strana mala len 21min presne, ale skladieb bolo neúrekom.
No a Kindergarten je v preklade materská škola, či škôlka. Kto má rád doslovné preklady tak je to detská záhrada :D
Kazeta, aj keď píšem že je to typ ICM taký štandardný, teraz o tom pochybujem a skôr by som sa priklonil k nejakému Nemeckému výrobcovi, ako boli kedysi niektoré kazety Permaton a pod. Okno je veľké, ale nie je potiahnuté nadoraz po cievky do strán.
Pás je jednoznačne chromdioxidový, ale rozhodne má svoje najlepšie časy za sebou.
Stav: kazeta je mierne ošúchaná, to je relatívne v poriadku, ale pás mierne špiní, pri prvom hraní na Akai kladka stredne, hlavy skoro vôbec, na druhom hraní na mechanike, len veľmi mierne na kladke. Napriek tomu je celkom opotrebovaný a niekde sú rozliate nejaké lepkavé hmoty na páske, našťastie len na jednom krátkom úseku, ktorý prešiel pomerne dobre. Kazeta nemá skrutky, takže na čistenie som ju pravdepodobne nasilu neotváral, to len niektoré kusy.
Magneticky je nahrávka tiež dosť poškodená, napriek tomu že sa jedná o pravý chromdioxid, signál rokmi poklesol, na Akai to ukazovalo do -6db, silné ozveny a prekopírovanie, čím chromdioxid akosi trpí viac než iné pásky a je na to mimoriadne citlivý, hlavne ak sa nedodržujú skladovacie a prevádzkové teploty, čo je aj dôvod prečo sa chromdioxidové pásky nikdy neodporúčali do auta a na outdoor použitie a Basf pre teplotne odolné TPII kazety používal zásadne ferrokobaltový pás.
Výškovo chvíľu dobre, potom zase výšky chýbali, je to také kolísavé.
Chod celkovo ako tak dobrý aj keď boli časté úseky pokrčenej pásky, presvetlenie slabšie s prídavnými LED je celkom dobre vidieť stav pásky, to okno je mierne priaznivejšie na sledovanie cievok a pásky než u pôvodných Philips kaziet.
IMAG0486.JPG
IMAG0486.JPG (80.58 KiB) 523 zobrazení
IMAG0488.JPG
IMAG0488.JPG (107.09 KiB) 523 zobrazení
IMAG0489.JPG
IMAG0489.JPG (127.26 KiB) 523 zobrazení
IMAG0490.JPG
IMAG0490.JPG (67 KiB) 523 zobrazení
IMAG0492.JPG
IMAG0492.JPG (35.88 KiB) 523 zobrazení
IMAG0493.JPG
IMAG0493.JPG (30.15 KiB) 523 zobrazení
*

2. kategória druhého počúvania cez Kossy Porty 25TH Anniversary
TDK SA-X 100min ročník 1990, reálne vyrobená v roku 1992 v Nemecku
Odkaz aj na prehľad vo vlákne C100
Dneska sme už u TDK čísel zase krok vpred a kazeta bola vyrobená 1.2.1992.
Na túto kazetu som sa pomerne tešil, ale bol som aj sklamaný po zvukovej stránke, aj prekvapený. Ako som kazetu získal je popísané celkom pekne v odkaze na prehľad C100, takže sa vrhnem k detailom nahrávky.
Nahrávka na Akai DX-57 v poradí jeho druhá kazeta, hneď po ITON metal reels predstavenej v predminulom vydaní počúvania.
Cena kazety 120KČ, nahrávky remixy a single tituly Sandry a CCCatch a pod. veci, max +6db bias 0, dolby C, zdroj discman Philips AX2101, 12 a 13.2008, CD-R Verbatim Pastel Made in Japan by Taiyo Yuden 97:24.01 a Maxell Colour Made in Japan by Taiyo Yuden 97:24.01.
Pozerám že u tejto som vypísal ešte celý booklet, ale nálepky som už nepoužil potom som v tom písaní na booklet prestal vidieť zmysel, nakoľko to už má zberateľskú hodnotu, evidencia v pc je lepšia.
Kvalitou nahrávky vtedy na Akai som bol vyslovene uchvátený, neskutočný zvuk, dynamický, bez skreslenia, výšky ako zdroj ostré ako britva, nič tomu nechýbalo, dneska pri hraní na mechanike som menej spokojný.
Počúvanie na mechanike: začiatok sa nejako nechcel dobre usadiť na hlave, pás mal tendenciu nejako utekať, musel som kazetu jemne povytiahnuť aby sa inak usadil pás, výšky boli dobré, nie tak excelentné ako si pamätám, ale nahrávka bola silná a taká decentná, páska sa divne vlnila a jemne zdúvala ako je vidieť na fotke, ako vieme TDK má občas také drobné nevysvetliteľné problémy so správnym chodom pásu a koľajnicami, ktoré sa vyskytli aj tu, ale len jemný náznak čiarky, nie hlboká ryha.
Strana B to bola iná káva, žiadne z vyššie uvedených problémov som nepostrehol a zvuk bol špičkový tak ako si ho pamätám z nahrávky, teda to sa potom ťažko určuje kde je chyba či v kazete, páske, alebo stroji, ale každý nesie svoj diel.
Presvetlenie bolo veľmi chabé u tohto malého okienka, aj keď kazeta sama o sebe vyzerá pekne, sledovacie orgie sa nekonajú, pri prídavných LED bolo dobre vidieť plynúcu mriežku cievok na okraji okienka, stav pásky už toľko nie, až s externou LED baterkou.
Napriek tomu celkom spokojnosť, TDK dala do toho modelu svoje najlepšie znalosti, myslím že tesne chvíľu po ňom prišla verzia SA-XS s trojvrstvovou Avilyn páskou.
IMAG0495.JPG
IMAG0495.JPG (74.45 KiB) 523 zobrazení
IMAG0497.JPG
IMAG0497.JPG (68.69 KiB) 523 zobrazení
IMAG0498.JPG
IMAG0498.JPG (142 KiB) 523 zobrazení
IMAG0499.JPG
IMAG0499.JPG (82.63 KiB) 523 zobrazení
*

3. Kategória novo nahratých kaziet z čerstvých nahrávok, v rámci SKC veľkého testu, nahrávka zo začiatku tohto roku (Sennheiser HD 555)
SKC LX 90min ročník cca 1992-1994 Made in Korea
Na túto kazetu som sa tiež tešil, ale hlavne kvôli šialenému vzhľadu.
Zvukovo na decku Sony pri nahrávke až tak neoslnila. Na mechanike zo začiatku sa mi zdala výškovo viac mdlá, ale postupne sa to rozbehlo a druhá strana hrala už pomerne čisto, zase som trochu viac rozmazlený „chrome“ TDK SA-X z predošlej kazety, že ten zvuk bol proste o niečom inom.
Ale ani toto nebolo zlé, ale ten šum bol výraznejší aj skreslenie o niečo viac na výškach. Zaujímavé je aj keď nemám na mechanike zvukový prepínač EQ 120/70uS, ak na typoch II je citeľne menší šum, alebo to bude aj tým že TDK SA-X sa chválila dlhé roky že sa jedná o najtichšiu pásku na svete z hľadiska šumu a podľa textov na Tapeheads TDK vyslovene súperila s Basf CMII.
Chod v poriadku, a presvetlenie, veľmi jasné ale vtipné, tá potlač tvorila priesvitné steny kde bolo vidieť len siluetu a pri počúvaní prvej strany to vyzeralo na odvíjacej cievke akože sa zmenšuje ale páska ide niekam preč, pretože na navíjacej strane nič nerástlo, alebo len veľmi chabo.
Celkovo vzhľad zaujímavý, tak nasilu, ale zvukovo no snaha sa cení.
IMAG0505.JPG
IMAG0505.JPG (105.54 KiB) 523 zobrazení
IMAG0507.JPG
IMAG0507.JPG (100.51 KiB) 523 zobrazení
IMAG0508.JPG
IMAG0508.JPG (99.53 KiB) 523 zobrazení
IMAG0509.JPG
IMAG0509.JPG (66.05 KiB) 523 zobrazení
IMAG0510.JPG
IMAG0510.JPG (59.02 KiB) 523 zobrazení
IMAG0511.JPG
IMAG0511.JPG (94.64 KiB) 523 zobrazení
IMAG0513.JPG
IMAG0513.JPG (104.88 KiB) 523 zobrazení
IMAG0514.JPG
IMAG0514.JPG (81.41 KiB) 523 zobrazení
IMAG0515.JPG
IMAG0515.JPG (56.18 KiB) 523 zobrazení
IMAG0516.JPG
IMAG0516.JPG (130.65 KiB) 523 zobrazení
IMAG0517.JPG
IMAG0517.JPG (118.4 KiB) 523 zobrazení
IMAG0519.JPG
IMAG0519.JPG (153.49 KiB) 523 zobrazení
IMAG0521.JPG
IMAG0521.JPG (107.21 KiB) 523 zobrazení
*

4. kategória použitých kaziet, kazeta z tašky na vyhodenie, 53/89 so Sennheiser HD555
Marika Röck ‎– Die Großen Erfolge Von Gestern
Tak tento titul to nie je celkom pre mňa, alebo? Toto sú čisté 50te, alebo neviem aké roky, ako počúvať nejaký hudobný podklad k tak starému filmu no a samozrejme po Nemecky, nič pre mňa, ale vždy hovorím že sú aj horšie tituly.
Dĺžka strany presne 19:40.
Na kazete je uvedené že obsahuje Rakúsky mechanizmus, ale vieme že je to mierne novšia generácia pôvodnej Philips kazety, že v tom má prsty práve on, ale pás je vyslovene Scotch s Positrack, ktorý som si vtedy pomýlil s typom III, ako je uvedené na odkaze vyššie v príspevkoch, ako sa spomínalo že positrack a ďalšie formy back coatingu na páskach sú častým problémom rozkladu, tak tu to nelepí a chod je dobrý, ale na prítlačnom vankúši na fotkách v odkaze je vidieť že už toho trochu absorboval.
Kazeta bola v horšom stave, roztrhnutá, lepil som ju, inak je plne funkčná, neskutočne opotrebovaná so zvlnenými okrajmi, kontrolné hranie na Akai vyšlo na -15dB s miernym kolísaním úrovne a silnými magnetickými ozvenami, ale boli tu horšie pásy z tejto tašky, toto je relatívne stráviteľné, na Akai stredný oter na hlavách a kladke, na mechanike už len mierny oter. Aj tak vždy po každej jednej kazete z tejto tašky čistím hlavy aj kladku na mechanike.
Presvetlenie veľmi chabé, tu je sotva niečo vidieť aj s prídavnými LED, preto zase externé LED baterka jedine. Ako dizajn je to strašný.
Tak ma napadá, keď sa v sekcii origináliek často niekto pýta ako to hrá, tak toto vlákno je odpoveďami aj na tieto otázky :D
A u zle skladovaných kaziet je častokrát najtrvácnejšie logo dolby na potlači, ale reálne v nahrávke ani omylom.
IMAG0522.JPG
IMAG0522.JPG (80.22 KiB) 523 zobrazení
IMAG0524.JPG
IMAG0524.JPG (114.34 KiB) 523 zobrazení
IMAG0525.JPG
IMAG0525.JPG (129.99 KiB) 523 zobrazení
IMAG0526.JPG
IMAG0526.JPG (146.74 KiB) 523 zobrazení
IMAG0528.JPG
IMAG0528.JPG (38.45 KiB) 523 zobrazení
*

5. kategória druhého počúvania cez Kossy Porty 25TH Anniversary
TDK SF 50min ročník 1992
Odkaz na vlákno C50
Konkrétny kus vyrobený 29.1.1994, prechodové obdobie z výroby Nemecka do Luxemburska, pôvod nie je uvedený, značenie v sériovom čísle sa používalo pre obe fabriky v Európe.
Nahrávka:
Ako pozerám, v tej dobe som stále neviedol testovanie kaziet, takže, Akai DX-57, kazeta cena 39KČ z aukra, podrobnosti na odkaze vlákna C50, poradie nahratej kazety na Akai je 14, max +4db, bias -8, zdroj je už Technics SL-PG570A, nahraté 20.7.2008, jednalo sa o NajVýber 19 a 20, pretože je to krátka kazeta, média:
CD-R mini Dysan colour Prodisc Taiwan 97:32.19
Prázdne úseky na konci strán: originálka CD-DA Kate Ryan – Stronger https://www.discogs.com/release/294969- ... n-Stronger
Toto je príklad pásky keď som nebol spokojný, pretože na Akai som budil nadoraz a tento pás začal skresľovať príliš skoro a ešte boli dropy na výškach. Ale nie všetky SF hrali tak zle, nahrával som aj novšiu verziu C100 a tam som bol v celku spokojný, ale tie kratšie kazety s hrubšou páskou boli vekom menej poddajné. Naozaj vhodnejšie bolo budiť menej na basových skladbách než som to robil ja vtedy.
Na mechanike naozaj prebasované skladby boli skreslené, ale dropy na výškach som pociťoval výraznejšie len na prvej skladbe, potom sa to ustálilo a hralo to v celku pekne, dobrý detail aj zvuk, samozrejme na SA-X to nemá, ale bolo to slušné, lenže som si uvedomil jednu vec ktorú som celkom nečakal a to bol biely prášok, vo vlákne C50 píšem že tam nie je, no ale on tam je, stopové množstvo, aj po hraní na mechanike sa na okrajoch hláv objavil tento prášok, to znamená že dlho zabalená a bohvie ako skladovaná na to bola mierne náchylná, ako z mojich nahrávok a testov spred dvoch rokov vieme aj na celej generácii TDK SA a typu II, že je to bežný jav, len v podstatne menšej miere ako na metalkách. Koľajnice tam naozaj nie sú, ale tie usadeniny spojiva môžu vysvetľovať aj problémy s výškami počas nahrávky.
Chod inak v poriadku, presvetlenie je kapitola sama o sebe, samozrejme je to tam vidieť pekne, len je to tmavo hnedé, ružové a červené LED ťahá veľmi do hnedej farby, aj keď na fotkách to vôbec nie je vidieť, odfotilo to úplne inak než to je reálne.
Ale rozhodne je príjemnejší pohľad na túto kazetu než na poslednú tmavú Sony UX-S.
Booklet je bez popisu, teda prestal som s tým asi v priebehu roku 2008 keď som najviac nahrával vtedy na novo získanom Akai.
IMAG0640.JPG
IMAG0640.JPG (96.97 KiB) 523 zobrazení
IMAG0642.JPG
IMAG0642.JPG (97.76 KiB) 523 zobrazení
IMAG0643.JPG
IMAG0643.JPG (84.58 KiB) 523 zobrazení
IMAG0644.JPG
IMAG0644.JPG (106.13 KiB) 523 zobrazení
IMAG0645.JPG
IMAG0645.JPG (77.41 KiB) 523 zobrazení
IMAG0646.JPG
IMAG0646.JPG (28.02 KiB) 523 zobrazení
IMAG0647.JPG
IMAG0647.JPG (90.32 KiB) 523 zobrazení
IMAG0648.JPG
IMAG0648.JPG (76.92 KiB) 523 zobrazení
IMAG0649.JPG
IMAG0649.JPG (99.11 KiB) 523 zobrazení
*

Poradie pre piate počúvanie 2024:
1. TDK SA-X 100 1990 aj keď prvá strana trochu robila zlosť, tak druhá strana to žehlila, zvuk famózny aj nahrávky
2. TDK SF 50 1992, pretože NajVýber, šlo to, aj keď nahrávky na CDing1 50 hromadne tieto NajVýbery boli podstatne kvalitnejšie.
3. SKC LX 90 1992, celkom dobrý zvuk, zaujímavý vzhľad
Posledné miesta, neviem sa rozhodnúť čo je horšie z tých dvoch origináliek :D

Čo bude nabudúce? Nechce sa mi celkom predbiehať, veľa ľudí to tu nečíta, takže na tom až tak nezáleží, či vyjde, alebo nevyjde ďalšie číslo, no aj tak som vymenil smenu v práci a keď sa nič nedojekazí, tak už o týždeň budem písať tento text zase.


Interné poznámky: CC 2057, 205, 1572, 2058, 190
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10273
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

Príspevok od používateľa EZ647 »

29.3.2024 diel 6/2024

Šieste tohoročné počúvanie na rituálnej mechanike je ešte za predminulý týždeň, čo som trochu pozadu, pretože absolútne nestíham a za tento týždeň hneď po sebe napíšem ešte tento víkend, možno zajtra. Hlavne robenie updatu na web a práca v sobotu spôsobujú veľký nedostatok času na čokoľvek iné. Na apríl už tie pracovné soboty nie sú plánované, ale uvidíme, možno tak občas aspoň nahrám nejakú novú kazetu, aspoň raz týždenne by bolo fajn.

1. Kategória novo nahratých kaziet z čerstvých nahrávok, v rámci SKC veľkého testu, nahrávka zo začiatku tohto roku (Sennheiser HD 555)
SKC LX 60min ročník 1996-1999 Made in Korea
Ďalšia od výrobcu SKM, kazetový mechanizmus je už dobre známy, presvetlenie je výrazné, ružovo žlté farby sú veľmi zvýraznené, ale u tohto typu mechaniky nevadí ak je v strede nezmyselný nápis, bočné strany sú dôležitejšie. Len sivé cievky sú o dosť temnejšie.
Zvukovo to nie je samozrejme zlé, ale vždy to mohlo byť lepšie, výšky mohli byť čistejšie, hlavne u tých SKC to má tendenciu občas skresľovať a rozpíjať sykavky. Chod inak dobrý a všetky ostatné keci k nahrávke na odkaze vyššie na konkrétnu kazetu.
IMAG0665.JPG
IMAG0665.JPG (109.1 KiB) 437 zobrazení
IMAG0667.JPG
IMAG0667.JPG (98.38 KiB) 437 zobrazení
IMAG0668.JPG
IMAG0668.JPG (120.36 KiB) 437 zobrazení
IMAG0669.JPG
IMAG0669.JPG (60.16 KiB) 437 zobrazení
IMAG0670.JPG
IMAG0670.JPG (61.05 KiB) 437 zobrazení
IMAG0671.JPG
IMAG0671.JPG (92.87 KiB) 437 zobrazení
IMAG0672.JPG
IMAG0672.JPG (108.7 KiB) 437 zobrazení
IMAG0673.JPG
IMAG0673.JPG (71.66 KiB) 437 zobrazení
IMAG0674.JPG
IMAG0674.JPG (106.81 KiB) 437 zobrazení
IMAG0675.JPG
IMAG0675.JPG (103.87 KiB) 437 zobrazení
IMAG0676.JPG
IMAG0676.JPG (99.81 KiB) 437 zobrazení
IMAG0677.JPG
IMAG0677.JPG (126.89 KiB) 437 zobrazení
IMAG0678.JPG
IMAG0678.JPG (104.68 KiB) 437 zobrazení
*

2. kategória použitých kaziet, kazeta z tašky na vyhodenie, 54/89 so Sennheiser HD555
No name kazeta C90
Na odkaze sa jedná o tretiu kazetu, čierna v tele prvotného Philips dizajnu, kde je jedna strana s bielou samolepkou popísanou perom a druhá strana je bez polepu, skrutky som ofarbil na modro kvôli hrdzi.
Začína nudnejšie obdobie kaziet z tašky na vyhodenie, kde mám po sebe 4 kusy no name kaziet, predpokladám že to boli nejaké reálne kupné kazety C90, kde boli odstránené štítky. Kazeta obsahuje cievky s malou svorkou, ale nie sú žiadne konkrétne znaky, podľa ktorých by som určil presného výrobcu. Dá sa však urobiť trochu názor o kvalite, podľa toho či do okna výrobca použil plexi, alebo je tam len diera, v tomto prípade tá diera. Červená zavádzacia páska, napriek tomu je dĺžka 90min. Predpripravené okienka pre typ II v dizajne ako u niektorých Európskych výrobcov, ale ani Čína sa nedá vylúčiť samozrejme.
Presvetlenie u takých kaziet je totálne mizerné, ledva niečo vidieť aj s prídavnými LED. Vhodnejšia externá baterka na sledovanie stavu pásky.
Obsahovo a kvalitatívne, u týchto sa jedná opäť o náboženské kazety v Nemeckom jazyku.
Z nahrávky takmer nič neostalo, je to pod hranicou zrozumiteľnosti, takže ani znalosť jazyka vám tentokrát nepomôže, technicky zo skoršieho hrania na Akai je najsilnejší výstup -30dB, takmer žiadny signál, občas počuť nejaké huhlanie hlasu a potom sa to stráca v šume, aj to rozpoznanie jazyka bol celkom problém. Z tej nahrávky čo ostalo bolo len na strane A 27min a zvyšok prázdny, na strane B nechali 6min bez nahrávky, akosi som to zabudol donahrávať, ani sa mi do toho u takej kazety veľmi nechcelo, i keď by bolo zaujímavé zistiť aké maximum tento pás znesie, i keď predpokladám že bude relatívne o dosť schopnejší novej nahrávky než to čo tam je aktuálne.
V poznámkach pri Akai mám že posledných 5min škrípalo ako staré Basf, na mechanike nič, chod dobrý, len neskutočne šúchavý zvuk mechanizmu, zrejme je k tým horším páskam mechanika tolerantnejšia.
Presný čas strany podľa stopiek 44min 20sek, takže menej než C90, ale zlepené miesto som si nevšimol.
Samozrejme nejaký ten oter na kladke bol, nutné čistiť.
IMAG0680.JPG
IMAG0680.JPG (70.66 KiB) 437 zobrazení
IMAG0682.JPG
IMAG0682.JPG (88.2 KiB) 437 zobrazení
IMAG0683.JPG
IMAG0683.JPG (97.97 KiB) 437 zobrazení
*

3. kategória druhého počúvania cez Kossy Porty 25TH Anniversary
Sony HF-S 90min ročník 1988 Made in Italy/France/Japan/USA?
Asi pred mesiacom som hovoril o jednom nákupe, kde som mal v balíku nové aj použité kazety.
Jednalo sa o nákup od pána z Brna v období 04/2008, kde bola várka zaujímavých nových kaziet, ale aj várka použitých prevažne Sony HF-S.
download/file.php?id=46473
Zameriam sa na ten balík použitých kaziet, bola aukcia na aukre kde bol tento pack k dispozícii, pán z Brna ju pre mňa vyhral a kazety poslal, v tom období ma nadchla aj kdejaká aukcia na použité kazety, hlavne že Sony HF-S som mal mimoriadne rád ako kvalitný superferro materiál, taktiež aj po dizajnovej stránke.
Balík teda obsahoval spolu 18kusov použitých kaziet, z toho bolo 16 Sony HF-S a dve TDK D. Pri počúvaní na mechanike som ich potom striedal s novými kazetami a tak teraz po 16stich rokoch v druhom počúvaní sa tie kazety dostanú do poradia ako boli predtým, teda na striedačku s vtedy novo nahratými kazetami, tak rôzne a chaoticky, budem to potom pripomínať častejšie :D
Dnešná Sony HF-S je prvou kazetou z tohto balíka, verzia v tmavo sivom prevedení mi prišla kedysi strašne temná a najmenej pekná z celej rady HF-S, no dneska mám iný názor a veľmi sa mi páči, aj keď nie samozrejme tak ako tie staršie 85-87.
Táto sa vyrábala cca v rokoch 1988-1990, konkrétny kus vyrobený v roku 1990, na booklete nie je uvedený pôvod u tohto ročníka to bolo len na fóliách, na odkaze na web mám zabalenú Made in Italy, taktiež v tom balíku som získal niekoľko kusov zabalených kaziet tejto verzie, niektoré v trojpackoch, ale neostal mi tuším ani jeden navyše už, len jedna nepoužitá kazeta, ktorú som stále nenahral.
Všetky kazety z balíka, všetkých osemnásť kusov bolo nahratých, občas som donahrával konce na Akai, inak som zachoval všetky pôvodné nahrávky, ktoré boli často krát pomerne kvalitné, len tie kolmosti sa niekedy veľmi odlišovali.
Booklety boli nevypísané, občas len na vrchu uvedený interpret, teda skôr len vložený extra papierik do obalu, nálepky väčšinou použité na kazete, ale bez popisu, alebo tam bolo len nejaké písmenko.
Na tejto konkrétnej kazete je uvedené na dodatočnom papieriku nejaký Riot 98 a na druhej strane papierika Disco 92, kde je veľké tlačené „D“ a to „D“ je aj na nálepke vytlačené dodatočne kde sa nachádza miesto pre popis použitého dolby.
Predpokladám že to Disco bolo nahraté ako prvé a po ňom bol nahratý nejaký ten Riot.
Podľa google je Riot je Americká Heavy metalová skupina, dobre to by sedelo, strana A je naozaj metal a veľmi sa mi to páčilo, zvyšok je to disco a tiež sa mi to páčilo, alebo skôr pop. Kvalita je špičková, výšky plné, som maximálne spokojný s kvalitou nahrávky, kvalitou pásu aj stavom, málo používaná takmer nová. Jediná vada na kráse je viac rozbitá krabička.
Spoznal niekto svoje staré kazety z aukcie z roku 2008? :D
Chod a zvuk na mechanike výborný, presvetlenie je u týchto kaziet s veľkým oknom Sony úplne špičkové, sledovanie tiež, cievky sú veľmi temné, takže vo svetle je vidieť len svetelné otvory cievky po obvode.
Donahrávanie bolo len strana A 1,5min na Akai DX-57, +4dB, bias 0, zdroj Philips AX 2101 discman, CD-R Maxell 97:24.01 Colour (Taiyo Yuden) odkaz som dával minule. (To znamená, že to bolo tesne pred nákupom stolného playera Technics)
IMAG0685.JPG
IMAG0685.JPG (87.61 KiB) 437 zobrazení
IMAG0687.JPG
IMAG0687.JPG (75.17 KiB) 437 zobrazení
IMAG0688.JPG
IMAG0688.JPG (101.46 KiB) 437 zobrazení
IMAG0689.JPG
IMAG0689.JPG (107.01 KiB) 437 zobrazení
IMAG0690.JPG
IMAG0690.JPG (103.22 KiB) 437 zobrazení
IMAG0691.JPG
IMAG0691.JPG (102.41 KiB) 437 zobrazení
IMAG0692.JPG
IMAG0692.JPG (113.41 KiB) 437 zobrazení
IMAG0694.JPG
IMAG0694.JPG (35.01 KiB) 437 zobrazení
*

4. Kategória novo nahratých kaziet z čerstvých nahrávok, v rámci SKC veľkého testu, nahrávka zo začiatku tohto roku (Sennheiser HD 555)
SKC SE 60min ročník cca 2001 Made in China
Opäť známe priehľadné telo kazety SKM, presvetlené výborne, ale stále s pomerne temnými cievkami, pri prídavných LED zrazu ožijú aj bledomodré popisy na kazete, inak je celá potlač nevýrazná, takmer neviditeľná. Chod samozrejme dobrý, zvukovo čojaviem, zase tie rozslintané výšky občas, inokedy zase celkom dobre, taká stredná cesta pre nenáročných, podrobnosti zase na odkaze na test kazety.
IMAG0698.JPG
IMAG0698.JPG (113.07 KiB) 437 zobrazení
IMAG0700.JPG
IMAG0700.JPG (81.39 KiB) 437 zobrazení
IMAG0701.JPG
IMAG0701.JPG (91.28 KiB) 437 zobrazení
IMAG0702.JPG
IMAG0702.JPG (81.79 KiB) 437 zobrazení
IMAG0703.JPG
IMAG0703.JPG (80.48 KiB) 437 zobrazení
IMAG0704.JPG
IMAG0704.JPG (74.81 KiB) 437 zobrazení
IMAG0705.JPG
IMAG0705.JPG (72.02 KiB) 437 zobrazení
IMAG0706.JPG
IMAG0706.JPG (99.2 KiB) 437 zobrazení
IMAG0707.JPG
IMAG0707.JPG (107.63 KiB) 437 zobrazení
IMAG0708.JPG
IMAG0708.JPG (109.08 KiB) 437 zobrazení
IMAG0709.JPG
IMAG0709.JPG (104.68 KiB) 437 zobrazení
*

5. kategória použitých kaziet, kazeta z tašky na vyhodenie, 55/89 so Sennheiser HD555
No name kazeta C90
Na odkaze je to teraz druhá kazeta, stále ten škaredý a nudný dizajn Philips, kazeta je ale úplne iná, okno má plexisklo, cievky sú so svorkou ako u TDK, ale asi to bude nejaká Čínska kópia, mechanizmus je mierne iný, aj pás je odlišný. Zavádzačka je aj teraz červená aj keď sme stále na C90.
No nahrávka sa nezmenila, stále náboženské veci po Nemecky, ale teraz v lepšej kvalite.
Kazeta má na oboch stranách dorobené menšie nálepky s domácou potlačou.
Popis je Fortsentzung Zeile-64/65 Juli 81.
Nahrávka, začiatok nejaká skladba asi Vianočná z kostola, potom len kázanie a pod., podľa Akai do -6dB, zrozumiteľnosť dobrá, poklesy úrovní len jemné, ale magnetické ozveny prekopírovania sú extrémne, šum veľký, pás extrémne špiní, pri druhom hraní na mechanike o dosť menej, ale aj tak čistenie nutné.
Presný čas strany podľa stopiek 46min 35sek, takže tu je to korektné na rozdiel od predošlej no name kazety.
Strana B mala nahrávku len 15min, zvyšok prázdny, opäť som to nechal tak.
IMAG0711.JPG
IMAG0711.JPG (74.8 KiB) 437 zobrazení
IMAG0713.JPG
IMAG0713.JPG (97.53 KiB) 437 zobrazení
IMAG0714.JPG
IMAG0714.JPG (86.53 KiB) 437 zobrazení
*

Šiesty týždeň, poradie:
1. Sony HF-S 90 1988, špičkový zvuk, super hudba, hlavne s tou metal skupinou, špičkový dizajn, kazeta rozhodne prekonáva nové nahrávky na SKC
2. SKC LX 60, zvuk ako tak dobrý, aj presvetlenie, ale na Sony vyššie sa nechytá ani náhodou
3. SKC SE 60, subjektívne o niečo trošku horší zvuk, ale zase na tom tak nezáleží, obe SKC boli takmer identické v kvalite prevedenia
Nekonečné miesto, obe no name s Nemeckým kázaním, teda tá kde nebolo počuť nič bude asi horšia a možno nie, aspoň mi to nekazilo večernú „meditáciu“ pri tichu a šume kazety :D No neviem, stále to nie je horšie než tá meditačka čo bude neskôr medzi originálkami.

Hneď nasledujúci týždeň som počúval tiež, lebo som chodil taktiež poobede do práce, takže ešte behom víkendu, možno zajtra to ešte napíšem.

Interné poznámky: CC 1571, 2059, 234, 1541, 2060
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10273
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

Príspevok od používateľa EZ647 »

30.3.2024 diel 7/2024

Siedme tohoročné počúvanie je za posledný predVeľkonočný týždeň, len dobieham text, ďalšie potom až o dva týždne.

1. kategória druhého počúvania cez Kossy Porty 25TH Anniversary
Basf ReCord II 54min ročník 1994
Odkaz na vlákno C54.
Konkrétna kazeta bola vyrobená v 256 dni roku 1994, páska vyrobená v Nemecku, kazeta a montáž vo Francúzsku.
Technicky je totožná s modelom Chrome Extra II pre daný ročník.
Ako som už načal vo vlákne C54, kazetu som získal od pána z Brna cez nákup na aukru, čo bol prvý nákup od neho, menší balík ako je na úvodnej fotke, kazety som mal dve a druhú som predal už dávnejšie.
Nahrávka:
Akai DX-57 (poradie nahratej kazety na Akai: 15), Dolby C NR, max +2db, bias -12, zdroj Technics SL-PG570A, nahrávka 21.7.2008
Naj Výber 21 a 22, CD-R Dysan Colour mini 97:32.19 (Prodisc Technology Taiwan) a CD-R Memorex mini 97:26.66 (CMC Magnetics Taiwan)
Výplň koncov kazety, CD-R Imation lightscribe 97:17.06 (Moser Baer India) a CD-R BenQ Music Edition 97:22.67 (Daxon Technology Malajsia)
S kvalitou som bol čiastočne spokojný, pás zahral veľmi čisto a ostro, bez porúch, ale vtedy som sa nevedel zmieriť s veľmi skorým skreslením zvuku v basoch a nízkych frekvenciách, hlavne u dynamickejších skladieb, inak všetko v poriadku, pri počúvaní na mechanike si pás tieto vlastnosti zachoval, výšky sú fenomenálne, basy skreslené, žiadne poruchy ani kolísanie. Chod výborný.
Presvetlenie dobré, zaujímavé, je tam veľa potlače čo trochu viac blokuje sledovanie druhej cievky, inak je to super.
DSC01567.JPG
DSC01567.JPG (105.6 KiB) 398 zobrazení
IMAG0731.JPG
IMAG0731.JPG (103.8 KiB) 398 zobrazení
IMAG0733.JPG
IMAG0733.JPG (84.53 KiB) 398 zobrazení
IMAG0734.JPG
IMAG0734.JPG (96.27 KiB) 398 zobrazení
IMAG0735.JPG
IMAG0735.JPG (105.13 KiB) 398 zobrazení
IMAG0736.JPG
IMAG0736.JPG (101.68 KiB) 398 zobrazení
IMAG0737.JPG
IMAG0737.JPG (91.65 KiB) 398 zobrazení
IMAG0738.JPG
IMAG0738.JPG (76.94 KiB) 398 zobrazení
IMAG0739.JPG
IMAG0739.JPG (107.97 KiB) 398 zobrazení
*

2. Kategória novo nahratých kaziet z čerstvých nahrávok, v rámci SKC veľkého testu, nahrávka z februára tohto roku (Sennheiser HD 555)
Smat SH-X 60min ročník 1988 Made in Korea
Ďalšia z kaziet SKM, len sme presedlali zo značky SKC na Smat, chod a presvetlenie opäť veľmi dobré, ta nálepka vyzerá akoby som mal použitú kazetu, ktorú niekto olepil, ale z popisu kazety vieme že je to výrobne. Potlač a dizajn fólie neprekážali, ale skvele dopĺňali dizajn osvetlenej kazety, cievky boli tiež priaznivejšie a nie tmavé.
Po zvukovej stránke, tak ako vždy výšky slušné, ale dalo sa lepšie, občasné skreslenie sykaviek, tak ako väčšina týchto kaziet, nič viac, nič menej, funkčné, ale vždy sa to dá lepšie, podrobnosti opäť na odkaze testu konkrétnej kazety.
IMAG0744.JPG
IMAG0744.JPG (106.42 KiB) 398 zobrazení
IMAG0746.JPG
IMAG0746.JPG (91.38 KiB) 398 zobrazení
IMAG0747.JPG
IMAG0747.JPG (122.59 KiB) 398 zobrazení
IMAG0749.JPG
IMAG0749.JPG (62.99 KiB) 398 zobrazení
IMAG0750.JPG
IMAG0750.JPG (94.14 KiB) 398 zobrazení
IMAG0751.JPG
IMAG0751.JPG (58.61 KiB) 398 zobrazení
IMAG0752.JPG
IMAG0752.JPG (94.92 KiB) 398 zobrazení
IMAG0753.JPG
IMAG0753.JPG (93.45 KiB) 398 zobrazení
IMAG0754.JPG
IMAG0754.JPG (108.67 KiB) 398 zobrazení
IMAG0755.JPG
IMAG0755.JPG (104.46 KiB) 398 zobrazení
*

3. kategória použitých kaziet, kazeta z tašky na vyhodenie, 56/89 so Sennheiser HD555
No name typ ICM C60
Na odkaze je to štvrtá kazeta, tieto ICM Switzerland kazety mám dve, druhá bude až v ďalšom počúvaní našťastie. Okno má mierne väčšie, potiahnuté až po okraje cievok, cievky typu Basf, červená zavádzacia páska a ten typický ICM dizajn, štítok biely spravený na písacom stroji. Opäť sa môže jednať o nejaké C60 kazety, kde boli pôvodné štítky nahradené vlastnými.
Klasický svetlý ferro pás, kde u ICM v tej dobe používali trojicu výrobcov Agfa, Basf, Philips.
Obsah: Opäť náboženská téma po Nemecky.
Text zo štítkov:
A – Sonntagsgottesdienst 3.5.87
Predigtreihe: Reich Gottes
Zugehőrigkeit zum Reich Gottes
B – Sonntagsgottesdienst 26.4.87
Predigt Joh 21,1-14
Superidt. Santer, Bad Vőslau
Stav nahrávky a kazety:
Podľa Akai do -10dB, kolísanie úrovne, magnetické ozveny prekopírovania, veľký šum.
Kazeta veľmi ošúchaná, vylomený kúsok pri otvore pre hriadeľ, nálepka poničená.
Páska veľmi zvlnená, špiní statočne pri prvom hraní na Akai, a len trochu menej pri druhom hraní na mechanike, nutné vždy čistiť po každej takejto kazete. Chod kazety pomerne šúchavý.
Čas na stranu podľa stopiek presne 30min.
Presvetlenie mierne lepšie, celkom dobre vidieť cievky aj stav pásky, hlavne s prídavnými LED, ICM ten dizajn malých okien vytiahol na slušnú úroveň.
IMAG0756.JPG
IMAG0756.JPG (78.76 KiB) 398 zobrazení
IMAG0758.JPG
IMAG0758.JPG (79.87 KiB) 398 zobrazení
IMAG0759.JPG
IMAG0759.JPG (108.06 KiB) 398 zobrazení
IMAG0760.JPG
IMAG0760.JPG (98.28 KiB) 398 zobrazení
*

4. kategória druhého počúvania cez Kossy Porty 25TH Anniversary
Maxell Metal CD 60min ročník 1996 Made in England
Konkrétna kazeta C60 v odkaze, vyrobená 30.1.1997.
Podrobnosti k tomuto modelu si nájdete aj vo vlákne C110, kde som spomínal detaily, históriu aj zmenu dizajnových prevedení tejto rady kaziet Maxell v priebehu rokov.
Moje prevedenie C60 je už modernejšie, v svetlej krabičke, kazeta bez skrutiek, s novými svetlými cievkami, ktoré dobre presvitajú, ale zavádzacia páska je v staršom prevedení v pôvodnej schéme Maxell pre C60 v červenej farbe. Kvalita pásky je špičková a bola to prvá metalka čo som nahrával na Akai. Pás ešte neobsahuje maxellovské metal kryštáliky typické pre dlho odležané a nepoužité Maxell typ IV.
Kazeta pochádza z malej predajne v Česku, konkrétne z balíka, čo je v úvode na fotke v tomto príspevku, takže mám k dispozícii ešte aj C90, zatiaľ stále prázdnu v zálohe.
Nahrávka: Akai DX-57 (poradie nahratej kazety na Akai: 7) +10dB, bias 0, zdroj discman Philips AX-2101, nahrávka 11.5.2008
CD-R Verbatim AZO vinyl 97:34.23 (Mitsubishi Chemicals, vyrobená v Moser Baer India)
Nahrávka bola pre mňa epická, ale prekročil som hranu možností, hlavne s tým vybudením na konci displeja Akai, čo samozrejme skreslilo, jednalo sa o filmový soundtrack, teda niečo ako vážna hudba, tiché pasáže striedali neskutočne dynamické a pri tom výkone som to prehnal, ale ťažko by som dneska našiel lepšiu pásku čo by si s tým poradila dobre, jedine supermetal v dobrom stave...Výšková čistota je fenomenálna a kazetu často používam na prezentáciu, ale aj testy, aj na tremolo je ideálna kvôli typu hudby a Akai to vtedy zvládal dokonale, bez kolísania tremola.
Zdroj ma mierne mrzí, pretože to bola posledná nahrávka cez discman, nakoľko ďalšia bola už na stolnom Technicse, kvôli čomu je EQ možno nie celkom vyvážený a keď pustím rovnaký soundtrack z mp3 na PC, tak hrá proste lepšie než páska.
Ďalší problém, že zdroj boli pochybné mp3, resp. všetky až na jednu boli v slušnom bitrate a jeden track má poruchy a artefakty kompresie, alebo chýb kompresie pri prevode. Neskôr som si zohnal lepší zdroj.
Hranie na mechanike, výšková čistota a detail sú fenomenálne, skreslenie v dynamických pasážach je samozrejme viac než zreteľné, na veľkej hifi zostave sa tento jav často maskuje v mäkšom podaní zvuku veľkých zosilňovačov a reproduktorov, ale nie vždy.
Chod je ľahký, ale tremolo a nedokonalosti ťahu v mechanike sú veľmi citeľné, nie v každom tracku, ale sú tam, po výmene remeňov som práve túto kazetu často hral na mechanike, tremolo tam bolo, po výmene kladky zmizlo, ale teraz po niekoľkých mesiacoch sa v nahrávkach objavuje postupne späť.
Presvetlenie u tohto dizajnu je síce slabšie, ale s prídavnými LED, vďaka svetlým cievkam to celkom vynikne, inak dizajn sa pre mechaniku nehodí, aj keď kaziet v tomto dizajne som na mechanike hral veľa a veľa ich ešte aj bude.
IMAG0772.JPG
IMAG0772.JPG (75.01 KiB) 398 zobrazení
IMAG0774.JPG
IMAG0774.JPG (72.74 KiB) 398 zobrazení
IMAG0775.JPG
IMAG0775.JPG (95.13 KiB) 398 zobrazení
IMAG0776.JPG
IMAG0776.JPG (86.21 KiB) 398 zobrazení
IMAG0778.JPG
IMAG0778.JPG (21.51 KiB) 398 zobrazení
IMAG0779.JPG
IMAG0779.JPG (24.6 KiB) 398 zobrazení
*

5. Kategória novo nahratých kaziet z čerstvých nahrávok, v rámci SKC veľkého testu, nahrávka z februára tohto roku (Sennheiser HD 555)
Smat SH-X 60min ročník 1992cca Made in Korea
Tak je tu zase kazeta SKM s malým oknom, ako sme mali pred časom SKC LX, pestrý polep, ale bez prídavných LED toho veľa nie je vidieť, inak celkom v poriadku, zvukovo menej sykaviek, zvuk mi príde mierne precíznejší než na predošlej SKM, ale mal som dojem občas zakolísania či poklesy úrovne ľavej strany, aj pomerne skoré výpadky a poruchy pred koncom strany kvôli otlakom, čiže mechanicky si stále háji svoj Kórejský SKM pôvod :D
Všetko ostatné je v odkaze na test tejto kazety vyššie.
IMAG0781.JPG
IMAG0781.JPG (72.84 KiB) 398 zobrazení
IMAG0783.JPG
IMAG0783.JPG (85.17 KiB) 398 zobrazení
IMAG0784.JPG
IMAG0784.JPG (92.95 KiB) 398 zobrazení
IMAG0785.JPG
IMAG0785.JPG (94.37 KiB) 398 zobrazení
IMAG0786.JPG
IMAG0786.JPG (144.43 KiB) 398 zobrazení
IMAG0787.JPG
IMAG0787.JPG (160.71 KiB) 398 zobrazení
*

Poriadie siedmeho týždňa:
1. Maxell Metal CD 60 1997, aj napriek miernemu tremolu je to najlepšie čo som za poslednú dobu počúval
2. Basf ReCord II 54 1994, dobrý dizajn a veľmi dobrý zvuk, NajVýbery, ale proste Metalka to o chlp predbehla
3. Smat SH-X 60 1988 ako tak dobrý zvuk a dobré presvetlenie na mechanike
4. Smat SH-X 60 1992 s malým oknom, zvukovo síce lepšie, ale viac porúch, horšie presvetlenie, inak takmer na rovnako s predošlou Smat
5. no name ICM C60, zase nie moja téma, pre mňa utrpenie ako predošlé no name kazety z predošlého týždňa

Tak pozerám že som vyčerpal aj nové nahrávky zo začiatku roku na kazetách SKM, takže ešte teraz kým je čas sa pokúsim aspoň niečo nahrať, inak ďalšie kazety v ostatných kategóriách sú zabezpečené, z tašky na vyhodenie tam sa vyslovene neteším :D a z druhého počúvania cez Kossy tam sa teším, lebo v poradí sú stále samé zaujímavé kusy, takže plánovaný ďalší dlhý príspevok tentokrát o dva týždne.

Interné poznámky: CC 183, 1692, 2061, 210, 2588
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3650
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

Príspevok od používateľa Nstar »

troška som pribrzdený ale predsa :lol:
začnem 7. posluchom, tu neviem či podľa dizajnu vybrať BASF alebo Maxell. U Maxell je toto môj najobľúbeneší dizajn ale tá Basf na fotkách je magická. Naozaj asi aj po zvukovej stránke sa tieto dve delia o prvé miesto.
ICM jasne posledná, ale tie Smat tiež teda by som použil tak do auta.
To trémolo nechápem to mi príde priskoro, veď si menil remene aj kladku. Čistíš skoro stále, prejavuje sa na viacerých kazetách?
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10273
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

Príspevok od používateľa EZ647 »

Nstar:
paráda, dneska akurát by som mal napísať ďalšie vydanie
tremolo, to je taká ošemetná vec, naozaj na čerstvých nahrávkach nie je, alebo takmer nie je, ale na starších a ohratých kazetách je výraznejšie až veľké, ale existujú aj výnimky
čistím vždy po tých kazetách z tašky na vyhodenie, to musím aj keby som nechcel :D
Tá Basf to je pecka, hlavne tá ostrosť zvuku je úžasná aj po tých rokoch, len dynamika nie :D
Maxell to ani nehovorím, to je dokonalosť, len na presvetlenie zase nie hehe
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3650
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

Príspevok od používateľa Nstar »

6. posluch
tak tu to je zložité, článok aj fotky ako vždy perfektné ale tie kazety, na prvé miesto rozhodne HF-S aj keď teda neni to môj ročník. Páči sa mi, že tam bola dobrá muzika v dobrej kvalite. Tak to mám najradšej s použitými kazetami. Ja to nerád premazávam, teda iba ak sú vo vynikajúcom stave.
SKC, ja teda ten priesvitný dizajn mám rád takže druhé miesto
tie na nekonečnom mieste to je iba pre vyrovnaných, fakt som zvedavý čo musí byť tá spomenutá originál zač

K tomu trémolu, je to ako si napísal na debatu. Ja len či to nemôže byť staršími nahrávkami, kde sú vlastne nahraté v trémolo
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10273
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

Príspevok od používateľa EZ647 »

Staršie nahrávky, rôzne stroje, dokonca aj originálky, to je problém nejaký medzi páskou a kladkou v mechanike :D

Ale zistil som aj že capstany majú veľkú vôľu hore a dole, že ten kryt mechaniky nešiel dobre zložiť, ani to sa mi nepáči, ale neviem kedy sa do toho pustím na servis zase, ale musím na to pozrieť.

Tie no name originálky to je naozaj veľmi drsné, neviem kto by počúval len šum :D
No a tých Sony to bude ten obrovský pack 17 či 15kusov, ako som tam spomínal, aj keď tam bude hlavne novší ročník 1990 v prevahe a budú prepletené medzi inými kazetami v druhom počúvaní.
Aj keď tento týždeň ešte tam nebudú, to bolo také úvodné "demo" :D
Ale rozhodne je tam teraz stále viac zaujímavých kaziet v tej kategórií, len tie SKC a originálky to trochu ukľudňujú aby to nevybočovalo príliš zo stereotypu :D
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3650
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

Príspevok od používateľa Nstar »

ja sa teším na 5. :D ale už zas vidím trojmo tak pauza
to trémolo, mne už tak šibe z toho, že minule som počúval CD a počul som to tam. Potom mi došlo, že počúvam CD a že to tam asi nebude, tak si dávam pauzu od opráv a úprav
mne tak pred pár dňami došlo, že či už nie sú tie kazety trochu zastaralé
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10273
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

Príspevok od používateľa EZ647 »

Pre niekoho boli kazety zastaralé už v 90tych rokoch, takže to by som neriešil :D
Ale tak technický stav je vec iná.

Hej občas mám taký subjektívny pocit aj na digitáli, ale hneď ma to prejde, takže nie tam tremolo nie je, rovnako ako nie je možné u Hifi VHS, čo je super, lebo VHS majú tiež často problémy s ťahom, ale na obraze to vidieť dobre nebude a na hifi VHS to počuť nebude, ale na lineár mono to je extrém niekedy čo z toho lezie :D
Hlavne v režime EP bolo tremolo na lineáre už od nového stavu, nehovoriac že frekvenčný rozsah bol takmer pre hluchonemých :D
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3650
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

Príspevok od používateľa Nstar »

5. posluch
tu u mňa vyhráva SF a druhá je SA-X, tej neviem prísť na chuť a zdá sa mi vyberavá ale to má spoločné s SF.
SKC tretia a 4. miesto nemecká Marika a potom nakoniec bez umiestnenia tá záhrada. To nie to by som pichol prsty do zásuvky. Vy to doma neskúšajte ani v práci či v škole. Nikde to neskúšajte.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10273
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

Príspevok od používateľa EZ647 »

Ja som vedel že SF bude paráda, ako som vravel, samé zaujímavé kazety.
U tej Mariky som čakal niečo úplne iné, ale myslím že ten titul bol takmer strašný, už neviem čo som písal :D
Napísať odpoveď

Návrat na "Decky, kotúčáky, gramofóny, CD a iné prehrávače"