EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

деки и дальше плееры - цд, грамо vintage hifi stereo

Moderátor: AdmineR

Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10241
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

Príspevok od používateľa EZ647 »

nejaké tuc tuc ako vždy, nič iné u mňa veľmi nenájdeš :D
boli tam asi nejaké bravo hity
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3650
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

Príspevok od používateľa Nstar »

takto, ja som myslel, že nejaký džingel alebo vtip
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10241
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

Príspevok od používateľa EZ647 »

nie klasické skladby, som sa s tým vôbec nebavil :D
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10241
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

Príspevok od používateľa EZ647 »

Trináste tohoročné počúvanie. Tento týždeň bol lepší výber po zvukovej stránke, ale horší po stránke optickej s presvetlením, k tomu prevládali výnimočne takmer len krátke kazety, takže:

1. kategória novo nahratých kaziet, z letnej várky 2021
Raks HD-X 90min rok 1988 Made in Turkey
Po stránke presvetlenia je to temné ale zaujímavé, keďže kazeta je skoro ako Sony CHF, ale presvetlená podstatne tmavšie, veľmi temný dojem, v podstate vidieť rohy a siluety navinutej pásky len čiastočne, nakoľko má kazeta tmavé trecie fólie, je to exotika, ktorú som si vzhľadovo v pohybe veľmi neužil, ale aj tak :D
Zvukovo, ako základná ferro, čakal som trochu viac, prvé skladby boli mierne mdlé na výškach, ale potom sa to zlepšilo, dynamika a všetko celkom uspokojivé, trochu ma hnevala nestabilita ľavej strany, veľmi jemný náznak utekania priestoru, ale od polovice strany sa to výrazne zlepšilo, no zase posledné minúty sa to vrátilo. Zase druhá strana kazety priam excelovala na výškach, aj stabilite a bol som veľmi spokojný, takže mám zmiešané pocity. Faktom je že som nahral vtedy tak veľké množstvo kaziet, že mimo počúvania počas nahrávky je pre väčšinu toto prvá premiéra na tejto mechanike, z čoho vyplývajú niektoré neduhy technológie, ako jemné utekanie pásky sa počas nahrávky nemusí prejaviť z dôvodu že na trojhlave páska uteká súbežne na oboch hlavách, pri opätovnom prehratí by sa zistilo či je to v poriadku, alebo nie, čo môže byť chyba na strane decku + kazety a výlisku, u decku je to často horšia kladka a potom pásková dráha, ťah unášačov, plynulosť odvíjania a pod. extra citlivé je to pri nahrávkach na dual capstane kde sa každý neduh prejaví niekoľko násobne viac.
Stav a vek pásky a kvalita kazetového výlisku. Napríklad na Akai keď kladky končili, mnoho kaziet nahrával dobre, ale niektoré lacné Raks a Saehan čo si spomínam nahral so silným kolísaním, o niekoľko rokov neskôr sa to začalo prejavovať aj na drahších a kvalitnejších kazetách. Aj keď som zmienenú Raks HD-X tentokrát nahral na Sony, tak aj tam tá originálna kladka aj keď bola nová, nevyzerala veľmi kvalitne už vtedy, ale najbližšie bude vymenená.
Na decku Sony som s kazetou bol v celku spokojný ako čítam popis nahrávky, to že nezanechala oter už tiež nie je celkom isté, na mechanike ostal veľmi jemný biely povlak na kladke.
IMAG0061.JPG
IMAG0061.JPG (104.23 KiB) 1060 zobrazení
IMAG0063.JPG
IMAG0063.JPG (130.25 KiB) 1060 zobrazení
IMAG0065.JPG
IMAG0065.JPG (115.11 KiB) 1060 zobrazení
IMAG0066.JPG
IMAG0066.JPG (86.88 KiB) 1060 zobrazení
IMAG0067.JPG
IMAG0067.JPG (250.26 KiB) 1060 zobrazení
IMAG0068.JPG
IMAG0068.JPG (189.18 KiB) 1060 zobrazení
*

2. kategória použitých kaziet, kde mi na tento týždeň vyšli dve kazety Osawa C46, ktoré boli vyrobené Denonon V Japonsku
Osawa LH 46min rok 1982-85cca Made in Japan by Denon
Kazetu som dostal ako bonus k balíku, bola tam nahrávka. Kvalitatívne som si poznačil že je to nahraté len do -2db, výškovo stredne až mierne lepšie a celkovo zvuk je dosť slušný, aj keď nie extrémne nabudený ako nahrávam ja, alebo ako by tento model OEM Denon DX3 mohol zvládať. Celkom by ma zaujímalo na čom to kto a kedy nahrával, je to podstatne lepšie než väčšina použitých kaziet čo som kedy dostal. Páska nešpiní kladku.
Ako zdroj podľa zvuku a praskania predpokladám vinyl čo sa hodí pre C46, booklet je perom popísaný, ako som sa snažil vylúštiť interpreta, jedná sa o "Steve Winwood" Pre mňa tam bolo veľa známych melódii, ale nejako veľmi som po tej hudbe nešiel takže pre mňa dalo sa, ale nepotrebujem vyhľadávať.
Po stránke presvetlenia kazety s malým oknom to bolo také veľmi skromné, proste tieto typy kaziet nie sú určené pre moje optické orgie, ale chod kazety bol veľmi dobrý.
IMAG0070.JPG
IMAG0070.JPG (93.43 KiB) 1060 zobrazení
IMAG0072.JPG
IMAG0072.JPG (107.29 KiB) 1060 zobrazení
IMAG0073.JPG
IMAG0073.JPG (143.05 KiB) 1060 zobrazení
IMAG0075.JPG
IMAG0075.JPG (210.97 KiB) 1060 zobrazení
IMAG0077.JPG
IMAG0077.JPG (188.97 KiB) 1060 zobrazení
*

3. kategória druhého počúvania cez Kossy Porty, po dlhšej dobe vyšla Poľská originálka čo mám od tety
Phil Collins - ... But Seriously /1989/
Poľská fejková kazeta, vydavateľstvo Dragon, čo je zmena po tých Poker a Takt kazetách.
Presvetlená ako všetky originálky s tmavými fóliami, akurát tu nie je vidieť potlačený text, len prázdnu nálepku, ale logo s Drakom je tam na tej kazete to najkrajšie...
Chod v celku dobrý, duté Čínske cievky sú len mierne krivé, páska špinila len stredne oproti niektorým minulým kazetám tohto typu, ako je vidieť na foto kladky aj tak je toho dosť, ale nezaniesla hlavy do tej miery žeby sa to nedalo počúvať, alebo žeby odišla väčšina zvuku preč.
Nahrávka bola napriek tomu veľmi mizerná, dynamika takmer nulová, výšky vynútené aj to ostré len do istej miery a celkovo bol posluch pomerne nepríjemný. Indikátor skladieb na mojej mechanike stále preblikával hore a dole, keďže zrejme bol pás nabudený veľmi málo že to na neho nestačilo, bežne nahrávky -2db až 0db zvláda veľmi dobre, ale nemám zapísané koľko to malo ukazovať na veľkom decku a keďže sa mi nechce čistiť kladky a hlavy tak to ani nebudem teraz zisťovať :)
Čo sa týka albumu vtedy sa mi tam páčili asi dve skladby, ale inak mi to prišlo viacmenej nudné, no pre každého je dobré niečo iné že.
Vypočuť si to ako riadnu nahrávku na páske by som ale prijal pre porovnanie, lebo zo skúsenosti mám názor že nekvalitný zvuk ubíja kvalitu celého albumu, interpreta. Ako keď počúvam tisíc krát niekde v rádiu niekoľko skladieb dookola až ich nenávidím, ak to počujem potom na kvalitnom audiu, tak často zmením názor.
IMAG0082.JPG
IMAG0082.JPG (134.03 KiB) 1060 zobrazení
IMAG0084.JPG
IMAG0084.JPG (125.03 KiB) 1060 zobrazení
IMAG0085.JPG
IMAG0085.JPG (108.06 KiB) 1060 zobrazení
IMAG0087.JPG
IMAG0087.JPG (97.17 KiB) 1060 zobrazení
IMAG0088.JPG
IMAG0088.JPG (138.75 KiB) 1060 zobrazení
IMAG0090.JPG
IMAG0090.JPG (97.45 KiB) 1060 zobrazení
IMAG0091.JPG
IMAG0091.JPG (110.04 KiB) 1060 zobrazení
*

4. kategória novonahratých kaziet, z letnej várky 2021
That´s Suono 46min rok 1990 Made in Japan
Tak na toto som sa veľmi tešil, až sa dostanem k čerstvým nahrávkam posledných NajVýberov.
Kazeta Suono, vedel som že presvetlenie bude mizerné až nulové, prídavné LED len mierne osvetlili stredový úzky pásik okna, v minulosti som hral na mechanike už dve kazety tela dizajnu format Suono, tak som vedel čo čakať. Na druhej strane mechanický chod bol mimoriadne hladký a pri sledovaní pásky v druhom otvore pre kladku som mal problém pozorovať či sa pás naozaj pohybuje, žiadne vlnenie a proste ani náznak pohybu.
Mal som z tejto kazety trochu obavy s nekľudným chodom, robením rýh, utekaním z kladky, nakoľko testy pred nahrávkou na iných strojoch vyšli veľmi zmiešane a s rôznymi neduhmi. Ale proste chod bol veľmi dobrý, no a zvuk? Bol som prekvapený šialenou dynamikou a ostrosťou zvuku, po tej predošlej Poľskej Phil Colins originálke toto bol ako basový výbuch dynamiky, aj keď na tejto mechanike, na tej elektronike takmer žiadne basy nie sú, tak tu sa všetko to málo dralo veľkou silou cez slúchadlá vonku, bol som mimoriadne prekvapený týmto zvukom, presnosťou aj stabilitou priestoru, detailu a všetkého čo sa dá od kazety očakávať, ako mať väčšie množstvo takýchto kaziet na nahrávky pred rokmi tak to je naozaj obrovský zvukový luxus, aj keď sa pás z počiatku zdal veľmi magneticky tvrdý a nepoddajný, tak to je niečo čo proste musíte vyskúšať, pre mňa jednoznačný víťaz zvuku posledných mesiacov.
A keďže sú to moje Naj kompilácie tak si to viem užiť ešte sto krát viac než akékoľvek iné kazety.
Čítam že som riadne nadával na tú kazetu pri testoch a počas ostrej nahrávky na Sony, nakoniec sa tu zdá až príliš dobrá, budem musieť počúvať aj na walkmanoch a deckoch ako to bude znieť.
IMAG0092.JPG
IMAG0092.JPG (91 KiB) 1060 zobrazení
IMAG0094.JPG
IMAG0094.JPG (114.17 KiB) 1060 zobrazení
IMAG0095.JPG
IMAG0095.JPG (276.45 KiB) 1060 zobrazení
IMAG0096.JPG
IMAG0096.JPG (222.89 KiB) 1060 zobrazení
IMAG0100.JPG
IMAG0100.JPG (125.27 KiB) 1060 zobrazení
*

5.kategória použitých kaziet, kde mi na tento týždeň vyšli dve kazety Osawa C46, ktoré boli vyrobené Denonon V Japonsku
Osawa FC 46min rok 1982-85cca Made in Japan by Denon, typ III FeCr
Takže druhá kazeta v rovnakom dizajne, je aj rovnako presvetlená, aj keď po tej That´s Suono so super úzkym oknom mi toto príde ako veľkooknová Sony :D Na fotke vyzerá identicky ako LH.
Chod je bezproblémový.
Túto kazetu som tiež dostal ako bonus k nákupu, použitú, kde bola nahrávaná zrejme rovnakým majiteľom ako predošlá LH, taktiež popis perom, veľmi by ma zaujímalo či ju dotyčný nahrával tak ako sa má, teda ako typ III, alebo to mal už len ako typ I.
Zase som rozlúštil text perom na booklete, jedná sa o The Stranglers - Black and White, hudobne a zvukovo to bolo pre mňa zaujímavejšie než predošlá nahrávka na Osawa LH, ale po kvalitatívnej stránke to bolo veľmi dobré až excelentné, čo u použitých kaziet často nemávam, výškovo to bolo dokonalé, počúvanie bolo veľmi príjemné aj keď krátke, takže spokojnosť.
No a keďže na strane A boli 2min prázdneho miesta, čo pre moje rituály neznášam, dokončil som to na Akai DX-57 s budením 0db, špičky +2db, bias -12 a nahral niečo z CD prehrávača Dual od Romana.
Ako výškovo to bolo skoro ako zdroj, basovo a dynamicky tak dobre ako pôvodná nahrávka na tej kazete, výškovo ale už tak dobre nie, samozrejme som nahrával ako typ I.
IMAG0101.JPG
IMAG0101.JPG (90.84 KiB) 1060 zobrazení
IMAG0103.JPG
IMAG0103.JPG (116.9 KiB) 1060 zobrazení
IMAG0104.JPG
IMAG0104.JPG (155.9 KiB) 1060 zobrazení
IMAG0106.JPG
IMAG0106.JPG (168.03 KiB) 1060 zobrazení
IMAG0108.JPG
IMAG0108.JPG (179.81 KiB) 1060 zobrazení
*

Ak zhrniem poradie, tento týždeň bol mimoriadny na výber krátkych kaziet, až na tú Raks C90 je všetko C46 a menej.

1. That´s Suono C46 je najlepšia za zvuk a dynamiku
2. Osawa FC 46 typ III je zvukovo excelentná
3. Raks HD-X 90, ako snaha tam bola, ale predsa ju výnimočne prebila pseoudoferrochrome Denonka (Osawa)
4. Osawa LH 46 typ I, ako nie zlá, vlastne celkom slušná a dobre nahratá
veľká prepiasť.
miliónte miesto, Poľská originálka Phila Colinsa, aj keď pre mňa nebol album veľmi záživný, tak to ubíja tá strašná kvalita kazety a nahrávky

Na najbližšie počúvanie sa veľmi teším, pretože bude obsahovať ďalšie NajVýbery na C46 kazetách a konečne nastúpia, prvé dve kazety Sony Whatsup C46 s veľkými cievkami, na ktoré sa mimoriadne teším aj z hľadiska dizajnu, konečne zvukové aj optické orgie v jednom
No a vzhľadom k problémom a zmenám v práci bude najbližšie počúvanie už možno hneď nasledujúci týždeň, ak sa nič nezmení, čím síce naruším moju trojtýždňovú periódu, ale nedá sa nič robiť, pomaly plánujem ako sa bude počúvať časovo u mňa po skončení firmy...

Aby toho nebolo málo a nemrzelo ma, že som mal krátke kazety a chodil skoro spať :D, tak sa vyskytli nejaké veci pred počúvaním, z čoho najzávažnejšia nastala asi v utorok večer.
V pondelok pred pripíjaním mechaniky a skúšaním funkčnosti ma hnevalo už dlhšie že mi len dve z mnoho žiaroviek ako prídavné osvetlenie mechaniky pre fotenie nesvietia, resp. svietia len občas, na dotyk či pohnutie mechaniky, zistil som že sa jeden drôtený spoj uvoľnil, čo som opravil a myslel si že je to blbosť, ani by som to nikdy sem nepísal ale....

Utorok pred počúvaním, práve bola nachystaná prvá Osawa LH, tak som zistil že nehrá ľavý kanál, vlastne ani nešumí, nereaguje lupnutím na zapnutie zdroja, proste totálne mŕtvy, myslel som že je zlý spoj na konektoroch, ale tam to bolo v poriadku, pripojený robený EQ čo som spomínal niekde v úvode vlákna, proste reagoval na vstupy, ale na výstupe mechaniky nebol na ľavej strane žiadny signál.
Ako zdieľam napájací zdroj pre rôzne účely, tak som tam pri prvom zapnutí nechtiac 18v namiesto 10v. Namiesto toho aby som to skontroloval pred tým, ja som ešte zapol aj spínač zosilňovača na mechanike, takže to bolo jediné možné vysvetlenie, došlo k odpáleniu čipu AN7112E na jednom kanáli.
Kto si spomína, alebo sa vráti do začiatkov vlákna kde som popisoval zapojenie zosilňovača, aj to prečo nemá basy, ale len výšky a pod. Tak to pripomeniem že výstupný prvok je 2x integráč AN7112E, ktorý je vedený v datasheete niečo ako slúchadlový zosilňovač, alebo mini koncák pre maličké walkmanové a pod. reproduktory. No a jeden z tých čipov asi nedal napájací šok. Celkom som sa s tým utrápil, ale našiel som v zásobách doma ešte jeden taký čip a vymenil ho behom hodiny aj niečo, síce som šiel spať aj s počúvaním asi okolo tretej ráno, ale čo už, spravené to bolo a po výmene to fungovalo tak ako predtým s tým že musím dávať na to väčší pozor.
Ak budem teoretizovať, asi 21,5roku čo používam tento strojček na rituálne počúvanie som nikdy nič na tom takto neodpálil a to som raz kedysi v začiatkoch nechtiac do toho pustil aj 30v, keby nešiel dym z odporov pre LED tak by som si to ani neuvedomil, sila...
Na napájaní dosky s elektronikou zosilňovača je na plusovej vetve veľká cievka, ktorú som experimentovaním v začiatkoch používal ako tlmivku, v úplnom zrode mechaniky, neviem či som to tam popisoval, ale nemal som regulovateľný napájací zdroj, ale mal som len Adaptéry, trafa z Čínskych herných konzol, asi 3-4kusy, ktoré som striedal po každej strane kazety, lebo sa extrémne prehrievali. Trafká mali len usmerňovač a jeden symbolický elektrolytický kondenzátor o hodnote asi 1000uF/25v, trafa boli 9v, výstup mohol byť tak 17v z dôvodu násobku kondenzátora, ale násobené napätie bolo veľmi mäkké, to znamená že ľahko kleslo aj pod menšou záťažou. Toto napájanie v zvukovej ceste spôsobovalo extrémny brum v signáli, ktoré som riešil externým boxom s kondenzátormi o hodnote asi 22 000uF čo síce pomohlo ale len polovične, potom som experimentmi zistil že veľká cievka v napájacej ceste funguje ako tlmivka, jednak bol väčší pokles napätia na doske s elektronikou cez tlmivku, ale brum bol odstránený takmer dokonale, ostal tam naozaj len jemne na pozadí čo si spomínam. Samozrejme odkedy som získal regulovateľný napájací zdroj, tlmivka už nebola potreba, ale nechal som ju tam symbolicky aj s tým že nižšie napätie na doske nebude na škodu.
A teraz niekoľko technických otázok, anketa sa už nedá vložiť, ale aj tak by ma to zaujímalo :D
Mohla veľká cievka s spojení filtračných kondenzátorov pred a za ňou spôsobovať navýšenie napäťových špičiek, ktoré zničili jeden z čipov pri rýchlom náhlom vypnutí a zapnutí napájania?
Druhá otázka je:
Najvhodnejšie technické riešenie:
1. Odstrániť tlmivku z cesty a nechať napájanie bez nej.
2. Pripojiť diódu, ktorá sa dáva bežne ako ochrana pred napäťovými špičkami na cievky, v opačnej polarite?
3. nahradiť tlmivku stabilizátorom, alebo diódami v sérii pre napäťový pokles? stabilizátor asi nebude mať dostatok rozdielového napätia medzi vstupom a výstupom aby mohol spoľahlivo fungovať, alebo vôbec fungovať.

No a aby toho nebolo málo, počas práce na výmene čipu zosilňovača sa mi už pomaly ale isto rozpadal jeden z posledných konektorov 3,5 jacka, ktorý som tam dal vtedy neštandardne na káblový prívod spojenia hlavy a vstupu predzosilňovača, rozpadol sa na ňom plast, pretože to bol posledný plasťák doma, ostatné sa rozpadli už dávno, tak som ho v stredu vymenil za kovový.
Štvrtok a piatok už boli bez komplikácií.

Aj toľko zo zmien života mechaniky po takmer 22rokoch :D
Ale fungujeme ďalej zatiaľ, kým je elektrina, kým sú súčiastky, kým sú kazety, aj keď nebude práca za chvíľu, budem si musieť reorganizovať čas pre hobby v prípade budúcej inej práce, alebo si nájsť takú, aby som mohol byť doma a nie niekde preč....
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3650
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

Príspevok od používateľa Nstar »

perfektné, tá Thats vyhrala ale tie Osawa jej fučia na krk, možno to je nahraté na niečom čo malo 0dB v Dolby, no nechcem nič naznačovať
Phila nedokážem počuť, ja ho doslova neznášam
RAKS skôr tak dopočtu dnes ale pekná kazeta, a zasa ako vždy osvieži medzi ďalšími

K tomu napájaniu, možno mierne nepraktické ale dobré by mohlo byť na batérie alebo autobaterku, by si mal ticho na pozadí
pekný a obsiahly článok, super som si oddýchol, vďaka
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10241
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

Príspevok od používateľa EZ647 »

ticho je v podstate už od kedy som mal prvý stabilizovaný zdroj, čo bolo tuším ešte do pár mesiacov od sprevádzkovania mechaniky
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10241
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

Príspevok od používateľa EZ647 »

Štrnáste tohoročné počúvanie je skôr, z dôvodu výmeny zmien v práci z nočnej na poobednú z organizačných dôvodov, preto som využil a využijem vždy každú príležitosť na túto činnosť a hlavne som sa tešil na Sony What´s up kazety.

1. kategória druhého počúvania cez Kossy Porty, tento týždeň sa mi tu zbehli dve kazety Philips nahraté na Technics RS-TR575MII
Philips CD Extra 60min rok 1998 Made in Germany by Dessau
Kazeta je presvetlená dobre, jednoduchý dizajn, nie moc fotogenický, na druhej strane prehnaná potlač medzi cievkami v tomto type osvetlenia neprekáža.
Zvukovo je to dobré, nie vyslovene excelentné, len dobré, popis získania kazety a robenia nahrávky som mal v predstavení v obaloch kaziet k tejto kazete,
Samozrejme krivé cievky, neboli až tak zlé, vlastne šli celkom dobre, myslím že som si to vtedy zmýlil s inou kazetou Philips, alebo tou SK CXII, ktorá bola totožná s Philips CD Extra, napriek tomu páska v poriadku mechaniky.
Zvukovo na Technicse 575 s kalibráciou a budením do 0db s výnimkami kedy to ušlo na +4db, som bol vtedy spokojný viac než dosť, teraz sa mi zdalo že výšky sú síce dobré ale nie tak precízne, že keď som počúval pred niekoľkými týždňami na mechanike Maxell UDII-CD, XLII a pod. tak tie hrali priam excelentne, myslím presne tie čo sú tiež z tej várky nahrávok na Technics 575 v rovnakom období. Takže tento pás dobrý, ale nie tak dokonalý ako sa zdalo, k tomu druhá strana mala problémy doliehať riadne na ľavom kanály, vždy tam výšky chýbali, alebo plávali, s tým som bol veľmi nespokojný, vtedy na Technics si na tieto problémy nespomínam.
Ďalšie špekulácie sú k použitej páske, niekde na fóre som mal vlákno s anketou, kde sme riešili či v kazetách Dessau typu II je pravý chromdioxid, alebo FeCo pás, no a nezhodli sme sa v názore. Teraz keď už som zase múdrejší o tieto informácie, tak som zistil že v kazetách Dessau Germany neboli vždy totožné pásky a teda aj chróm aj Kobalt boli správne odpovede.
V prípade dnešnej Philips, pás je čiastočne priesvitný, vzhľad pásky takmer čierny, ale na bielom svetle sa odkryje jemný hnedý odtieň, takže chromdioxid v prípade tejto kazety môžem na 100% zavrhnúť, jedná sa o FeCo pás.
IMAG0147.JPG
IMAG0147.JPG (131.32 KiB) 1004 zobrazení
IMAG0149.JPG
IMAG0149.JPG (125.84 KiB) 1004 zobrazení
IMAG0150.JPG
IMAG0150.JPG (128.66 KiB) 1004 zobrazení
IMAG0151.JPG
IMAG0151.JPG (145.71 KiB) 1004 zobrazení
IMAG0152.JPG
IMAG0152.JPG (110.95 KiB) 1004 zobrazení
IMAG0153.JPG
IMAG0153.JPG (115.49 KiB) 1004 zobrazení
IMAG0154.JPG
IMAG0154.JPG (114.07 KiB) 1004 zobrazení
IMAG0155.JPG
IMAG0155.JPG (122.06 KiB) 1004 zobrazení
*

2. kategória novo nahratých kaziet, z letnej várky 2021, pre tento týždeň vyšli dve What´s up kazety Sony
Sony What´s up? ... 46min rok 1985 Modrá verzia s bielymi cievkami.
Podľa sériových čísel by mali byť všetky štyri tieto moje kazety vyrobené v roku 1987.
Pre mňa najlepší veľkooknový dizajn na podsvietenie v mechanike a veľké cievky k tomu, celé to vyniklo mimoriadne efektne a konečne dobrý zážitok zo sledovania pohybu cievok a pásky. Modré telo sa zdalo čierne a cievky krásne jasné s tmavou svorkou to robilo pekný efekt.
Čo sa týka nahrávky, v testoch som dosť kritizoval Sony deck že ich síce nabudil na vysoký MOL v basovej a stredovej oblasti ale s výškami to bolo biednejšie. Takže je to tak, kazeta neskutočne nabudená a dynamická, na vokáloch miestami až nepríjemne ukričaná, ale výškovo to bol taký jemnejší stred, občas prirodzenejší zvuk, občas mierne tlmenejší, podľa toho ako vynikla daná skladba, ale v celku dobre na tej mechanike, keďže je stavaná len na výšky, tak som bol v celku spokojný.
Chod pásky bol mimoriadne dobrý, žiadne kolísanie, priestor, rovnováha kanálov bola priamo ukážková, v tomto má Sony u mňa body za precíznosť vedenia pásky a mechanické kvality, ktoré držia pás v slušnom stave. Teda neduhy boli jedine väčšie pretlaky po svorke na strane B, kde kolísal zvuk niekoľko minút pred koncom stany A, trochu aj na začiatku strany B, to sú také najčastejšie problémy.
IMAG0156.JPG
IMAG0156.JPG (114.45 KiB) 1004 zobrazení
IMAG0158.JPG
IMAG0158.JPG (100.24 KiB) 1004 zobrazení
IMAG0159.JPG
IMAG0159.JPG (95.55 KiB) 1004 zobrazení
IMAG0160.JPG
IMAG0160.JPG (115.15 KiB) 1004 zobrazení
IMAG0161.JPG
IMAG0161.JPG (103.47 KiB) 1004 zobrazení
IMAG0162.JPG
IMAG0162.JPG (141.99 KiB) 1004 zobrazení
IMAG0165.JPG
IMAG0165.JPG (64.28 KiB) 1004 zobrazení
*

3. kategória použitých kaziet, kde mi na tento týždeň vyšla jedna použitá Agfa z extra balíku,
Agfa FerroColor red 60+6min rok 1979
Ak si niekto spomína ako som dostal tašku kaziet v zlom stave, určených na vyhodenie, alebo boli proste z elektroodpadu, nedivil by som sa ak by boli dotiahnuté z Nemecka, tak pred tým som dostal od toho človeka aj niekoľko málo kaziet v podobnom stave, možno z rovnakého zdroja, ktoré som veľmi neriešil, ani nepočúval, tých várok bolo viac a niektoré sa dokonca ešte nedostali ani na web.
Táto várka na niekoľko nasledujúcich týždňov už na mojom webe je, jednalo sa asi o 5kusov kaziet bez krabičiek, kde bola jedna originálka, tak ich budem hrať abecedne a origošku na koniec, prvá vyšla samozrejme Agfa, kazety neboli vždy v až tak zlom stave, ale to si povieme podrobne ku každej z nich. Týchto 5kusov som dostal 15.6.2019.
Táto Agfa je akože z farebnej série, kde ale mimo samolepiek a bookletov nebolo nič extra farebné nie je a kazety boli štandardne čierne v starom základnom Philipsáckom dizajne, samozrejme s ich najzákladnejšou Agfa ferro páskou.
Presvetlenie na mechanike teda nevynikne, až s prídavnými LED je možný približný odhad do konca pásky, nemám práve rád tieto malo oknové kazety kde nič nie je vidieť v spojení s týmto počúvaním.
No a zvukovo? Postupne sa dostanem v rituáloch aj na kazety z tej zmienenej tašky, takže to nebude len mechanické utrpenie, ale aj zvukové, po obsahovej stránke, aj po kvalitatívnej stránke.
Pretože takmer všetky tieto kazety z tohto zdroja, ktoré sú typu I normal, majú magneticky znehodnotený záznam o čom som už písal pri predstavovaní týchto kaziet, hlavne v originálkach. Magneticky znamená že pôvodný záznam je oslabený o štvrtinu až polovicu a k tomu ešte kolíše úroveň celej nahrávky medzi takmer žiadnym až slabým zvukom. U typu II sa tento problém takmer vôbec nevyskytuje.
Páska s takým problémom ale ide nahrať na novo úplne v pohode, takže sa to neprejavuje ako poškodenie pásky, len poškodenie pôvodného magnetického záznamu cudzími poliami a zlým skladovaním. Potom to trpí aj brutálnymi ozvenami a prekopírovaním keď v medzerách aj pôvodnej nahrávke počujete x krát v ozvene čo bolo aj čo bude.
No a k tej Agfe, pôvodná nahrávka bola nejaká stará hudba, ktorá mi pripomínala podmazy v Tom a Jerry, ale po Nemecky :D
Teda asi niečo ľudové a veľmi staré z 50-60tych rokov. Nahrávka trpela magnetickým poškodením, podľa hrania na Akai to bolo kolísanie medzi žiadnym signálom až do špičiek -10dB na displeji, viac sa z tej nahrávky nezachovalo a bolo to pomerne nezáživné.
Na oboch stranách boli asi 2min prázdne úseky, ktoré som na Akai donahrával s parametrami +2db, špičky +4db, bias -12 s výškami asi tretinou slabšími než zdrojový signál, žiadne poruchy ani kolísanie, na konci trošku porúch teda bolo, ale ukázalo sa že páska je dynamicky veľmi schopná, s výškami to až taká sláva nie je, ale použiteľné to bolo, na mechanike tie kúsky zahrali schopne.
Po špiniacej stránke, páska vyzerala opticky v pohode, aj kazeta bola celkom čistá, ale napriek tomu nechala stredne biely povlak na hlavách aj kladkách pri prvom hraní na Akai aj na mechanike, takže nutná očista.
IMAG0183.JPG
IMAG0183.JPG (90.15 KiB) 1004 zobrazení
IMAG0185.JPG
IMAG0185.JPG (96.56 KiB) 1004 zobrazení
IMAG0186.JPG
IMAG0186.JPG (171.2 KiB) 1004 zobrazení
IMAG0188.JPG
IMAG0188.JPG (149.58 KiB) 1004 zobrazení
IMAG0191.JPG
IMAG0191.JPG (243.59 KiB) 1004 zobrazení
*

4. kategória druhého počúvania cez Kossy Porty, druhá Philips kazeta
Philips CD Master 60min rok 1994 Made in China by Forward, Tape Made in Australia by GreenCorp
Aj táto kazeta pochádza z dobových nákupov a nahrávok, keď už som mal Technics RS-TR575MII, taktiež v obaloch kaziet predstavená
Presvetlenie bolo zaujímavé, síce nebola tak efektná na dobrú viditeľnosť pásky, ale to podsvietenie potlače kde svietila tá šípka Philips bola zaujímavá, dobre vynikli aj farebné svorky ako tmavé body pohybu.
Zvukovo ak som trochu alebo viac nadával na predošlú Philips CD Extra z Nemeckej Dessau pobočky, tak tu to bolo dobré, veľmi ostré, kvalitné, ani náznak kolísania, alebo poruchy, či zlého priestoru či nedoliehania kanála, tá hrala veľmi kvalitne tak ako si spomínam z Technicsa, zase budené na 0db s občasnými špičkami +4db, ktoré páske nerobili problém, aj keď Čínsky Forawrd a Austrálsky GreenCorp nemám veľmi rád pre zlú povesť lepkavých ferro pások, tak toto sa podarilo, hovorilo sa kedysi, že GreenCorp naozaj používal chromdioxid, celkom by som tomu skoro aj veril, farba, nepriesvitnosť aj výšková precíznosť tomu nasvedčuje, len tá typická aróma chýba, ale ako som sa dozvedel naozaj to nie je nutnosť vždy, hlavne u nových výrobných postupov pre chromdioxid, alebo odlišnú firmu.
Samozrejme nahrať tak dobre novorozbalenú takúto kazetu je už takmer nemožné, sa prejavuje typické starnutie chromdioxidu ako u Basf a Agfa.
IMAG0193.JPG
IMAG0193.JPG (118.46 KiB) 1004 zobrazení
IMAG0195.JPG
IMAG0195.JPG (114.06 KiB) 1004 zobrazení
IMAG0196.JPG
IMAG0196.JPG (162.73 KiB) 1004 zobrazení
IMAG0197.JPG
IMAG0197.JPG (82.1 KiB) 1004 zobrazení
IMAG0198.JPG
IMAG0198.JPG (136.76 KiB) 1004 zobrazení
*

5. Bonus čistiaca kazeta TDK HCL-11 suché čistenie, obsahuje typ obyčajnej zavádzacej pásky TDK matnej bielej, aspoň tak vyzerá. Rok výroby 1989, Made in Japan, obsahuje tie staršie veľké cievky s tými oblými okami.
Zvuk asi nemá zmysel popisovať :D
Ale presvetlenie je excelentné, je to zážitok sledovať. Inak sa jedná o plnohodnotnú audiokazetu, veľká škoda že TDK nedávalo trecie fólie, tak by šla plnohodnotne použiť ako náhrada kazety a domov pre nejakú kvalitnú pásku s plnohodnotným používaním, keďže sa jedná o totožné telo s priehľadnou TDK D 1988, kvalitné cievky, obsahuje prítlačný vankúš aj vodiace kladky. Niektorý výrobcovia nedávali do čistiacich kaziet vankúš ani kladky.
IMAG0216.JPG
IMAG0216.JPG (158.9 KiB) 1004 zobrazení
IMAG0219.JPG
IMAG0219.JPG (159.05 KiB) 1004 zobrazení
IMAG0220.JPG
IMAG0220.JPG (131.14 KiB) 1004 zobrazení
IMAG0221.JPG
IMAG0221.JPG (146.04 KiB) 1004 zobrazení
*

6. kategória novo nahratých kaziet, z letnej várky 2021, ďalšia, druhá Sony What´s up 46.
Sony What´s up? ... 46min rok 1985 Zelená verzia so žltými cievkami.
Presvetlenie je podobné, výborné ako u tej modrej, zelené telo kazety takmer vôbec nevidieť, ale žltý a tmavý nádych cievok už áno aj pri základnom osvetlení.
Zvukovo je to ako u tej predošlej, nadupané a ukričané s optimálnymi výškami. Chod mi prišiel ešte o niečo lepší a precíznejší. Ale druhú stranu som potom nahrával na Pioneer CT-S550S, ako som písal v testoch a zvyšné tieto kazety taktiež takto, síce menšie budenie, ale precíznejšie výšky a na mechanike to zahralo tak úžasné že som mal z toho vyslovene zvukové orgie, čistá dokonalosť, nádherný priestor, stabilita, všetko, výšková balada, žiadny prehnaný krik, úžasný zvuk, aj keď to tak v testoch nevyniklo, tu som s nahrávkou po Pioneer maximálne spokojný. Je úžasné že aj po toľkých rokoch môže takáto kazeta zahrať tak skvele.
IMAG0222.JPG
IMAG0222.JPG (106.1 KiB) 1004 zobrazení
IMAG0224.JPG
IMAG0224.JPG (97.5 KiB) 1004 zobrazení
IMAG0225.JPG
IMAG0225.JPG (113.47 KiB) 1004 zobrazení
IMAG0226.JPG
IMAG0226.JPG (122.81 KiB) 1004 zobrazení
IMAG0228.JPG
IMAG0228.JPG (113.88 KiB) 1004 zobrazení
*

Takže hodnotenie pre tento týždeň?
1. Sony What´s up zelená, pretože bola druhá strana nahratá na Pioneer s vysokou kvalitou
2. Sony What´s up modrá, pretože sa stále jedná o NajVýbery s dobrým zvukom
3. Philips CD Master, pretože si po rokoch držala neskutočne dobrú kvalitu.
4. Philips CD Extra Dessau, pre spomienky, kvalita ako tak, ale už je tam väčšia priepasť v porovnaní s lepšími chromkami nahratých na Technicse
5. Agfa ferrocolor s Nemeckou dobovou hudbou, nie to bolo strašné :D Ale popravde vrchol zvukového odporu u mňa stále nebol prekonaný v počúvaní na mechanike.

Čistiacu nedávam do hodnotenia.


Ja som bol s týmto mimoriadnym týždňom veľmi spokojný, pre ten výber. Na budúci vyjde asi len jedna Sony What´s up a viac tých horších kaziet, no čo už :D
Ďalšie počúvanie asi v štandardnom období vychádza o dva týždne, ak sa nič nezmení.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10241
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

Príspevok od používateľa EZ647 »

Pätnáste tohoročné počúvanie na mojej rituálnej mechanike. Počúvanie za minulý týždeň, kde zase dominovali ešte stále kratšie kazety, ale to sa tiež postupne zmení.

1. kategória použitých kaziet, kde mi na tento týždeň vyšli dve použité kazety z extra balíku,
AudioMagnetics Cobalt C40 rok 1970cca Made in USA/Mexico
Toto je síce veľká starina táto kazeta, ale aj dosť exotika, doteraz v počúvaní som AudioMagnetics výrobky mal len veľmi staré v OEM značkách ako Fireball a Magtape čo boli kvalitatívne veľmi chabé pásy a kazety, aj keď vyslovene nie najhoršie ak to porovnám s totálnym dnom z Číny. (AM mal významný podiel na trhu v tej dobe, ale mechanizmy kaziet a kvalitu pásky vyvíjal len zvoľna)
Dnešná AM Cobalt sa snaží tváriť ako prémiový ferro produkt z obdobia keď bolo objavené firmou Scotch v USA že Cobalt v páskach dramaticky zlepšuje zvukové a magnetické vlastnosti, vlastne tento objav na začiatku 70tych rokov prišiel takmer súčasne s objavom chromdioxidu a posunul celú audiokazetovú technológiu dopredu míľovými krokmi, keď v 60tych rokov bola vymyslená audiokazeta formátu CC, 70te roky boli v znamení extrémneho pokroku, vynález cobaltových pásov, chromdioxidových pásov, ferrochrom pásov a dokonca aj metal pásov, všetko bolo objavené v 70tych rokoch.
80te roky prišli ako zdokonalenie a vrchol kvality páskových technológii.
90te roky prišli ako postupný ale istý úpadok, kde síce ešte kvalita vystreľovala vysoko, ale zameriavalo sa viac na moderné dizajny a technológie prinášali hlavne viac úspor do akože nezmenenej kvality.
Milénium prinieslo takmer definitívny zánik tohto typu média, ktoré už ostalo hlavne ako hobby a neskôr ako retro, ak nerátam menšiny ľudí čo ostali pri kazetách z iných dôvodov.
Mali sme trochu dohady na Nemeckom fóre ohľadne pôvodu kobaltu v prvých kazetách tohto typu v USA, že s tým prišiel Scotch prvý, tak som myslel že všetci od neho hneď nakupovali, ale kolega z Nemecka sa vyjadril v zmysle že sa skôr opičili a opisovali a že Cobaltové AM kazety sa kvalitou nemohli porovnávať so Scotch, len ma fascinuje ta náhla súčasná doba výskytu, kde sú z dnešného pohľadu presné roky ešte skreslené veľkým časovým odstupom a nedostatku informácií o tom ako to v tej dobe bolo.
A keďže je to moje rituálne počúvanie, občas sa sem príležitostne dostane aj také historické a technické okienko k daným kazetám.
Po dizajnovej stránke, presvetlenie tejto kazety v základnom Philips prvotnom dizajne v čiernom prevedení je celkom mizerné.
Inak kazety AM a ich OEM variácie v staršom prevedení krásne poznáte podľa tej červíkovej textúry na vodiacej časti kazety, ktorú asi nikto iný takto nemal prevedenú.
Veľmi preferujú Kobalt na nálepke, ale celoplošný polep je neskutočne krivo nalepený, neviem či výrobne, alebo s tým pohol čas :D
Technicky chod tejto pásky/kazety je mierne hlučnejší a nekľudný, okrem toho u takto starých kaziet sa vyskytol typický problém rozpadnutia lepidla v samolepke zavádzacej pásky, čo bolo nutné opraviť pri prvom kontrolnom hraní na Akai.
Samozrejme biely povlak a oter z pásky, ktorá bola zle skladovaná a pochádza z pochybných zdrojov.
Pásy AM ale zatiaľ netrpia škrípaním ani lepením kvôli zlému spojivu, asi to nemajú v "povahe".
Zvukovo samozrejme nič moc, nahrávka na Akai sa pohybovala do -10db cca s magnetickým kolísaním, ktoré som asi popisoval minule u hraní starej Agfy z rovnakej várky, ale v menšej miere. Obsahovo sa jednalo o rôzne veci, nahrávky hovoreného slova, detského kriku, Nemeckých relácii a občas aj nejakých známejších dobových skladieb z rádií, čo je celkom zmes na tak krátku a netypickú dĺžku C40.
Popis na nálepke kazety perom veľmi jemne niečo v zmysle Rubettes + Rudi C.
IMAG0336.JPG
IMAG0336.JPG (84.05 KiB) 930 zobrazení
IMAG0338.JPG
IMAG0338.JPG (117.51 KiB) 930 zobrazení
IMAG0339.JPG
IMAG0339.JPG (135.86 KiB) 930 zobrazení
IMAG0340.JPG
IMAG0340.JPG (123.65 KiB) 930 zobrazení
IMAG0341.JPG
IMAG0341.JPG (168.88 KiB) 930 zobrazení
IMAG0342.JPG
IMAG0342.JPG (137.91 KiB) 930 zobrazení
IMAG0343.JPG
IMAG0343.JPG (238.15 KiB) 930 zobrazení
*

2. kategória druhého počúvania cez Kossy Porty, pod dlhšej dobe sa mi tu vyskytla Poľská originálka, z väčšej várky čo mám po tete.
Rod Stewart - Greatest Hits, Takt Music
Samozrejme sa jedná o to klasické Poľské chudobné prevedenie, priehľadná kazeta s tmavými fóliami a univerzálnou nálepkou bez popisu.
Presvetlená tak ako ostatné tohto typu, veľa je toho vidieť pekne ale zároveň radosť z cievok sa nekoná.
Zvukovo a kvalitatívne, je to jedna z tých viac vydarených fejkov, kvalita pásu je dobrá, nešpiní a neškrípe, nezanáša hlavy, ani nekolíše, nevypadávajú výšky, čo je po tak dlhej dobe vlastne rarita, mechanické prevedenie kazety je samozrejme to najľahšie.
Kvalita nahrávky, ako priemerná až podpriemerná, nie je to rozhodne to najhoršie z Poľských origošiek, ale zvukový zážitok stále chýba, nakoľko dynamika je taká stredná a výšky viacmenej symbolické. Po stránke albumu pre mňa niekoľko dobrých a známych vecí, len by to chcelo naozaj v lepšej kvalite. Mám niekde aj použité Sony HF-S kde sú tieto skladby a to je proste iná zvuková balada...
IMAG0345.JPG
IMAG0345.JPG (128.73 KiB) 930 zobrazení
IMAG0347.JPG
IMAG0347.JPG (127.89 KiB) 930 zobrazení
IMAG0348.JPG
IMAG0348.JPG (147.16 KiB) 930 zobrazení
IMAG0351.JPG
IMAG0351.JPG (141.84 KiB) 930 zobrazení
IMAG0352.JPG
IMAG0352.JPG (63.79 KiB) 930 zobrazení
IMAG0353.JPG
IMAG0353.JPG (146.33 KiB) 930 zobrazení
*

3. kategória novo nahratých kaziet, z letnej várky 2021, pre tento týždeň vyšla len jedna What´s up kazeta Sony, takže poslednú štvrtú z várky si nechám na ďalšie počúvanie
Sony What´s up? ... 46min rok 1985 Červená verzia so sivými cievkami.
Po zvukovej stránke sa budem musieť opakovať, kto chce, nech si prejde predošlé príspevky, strana A nahratá na Sony je veľmi dravá a dynamická, strana B z Pioneer zase jemnejšia a zvukovo, výškovo veľmi precízna, takže som spokojný a počúvanie som si v tomto veľmi užil. Presvetlenie, kde je viac už poznať červené obrysy kazety aj pri tom základnom podsvietení, narozdiel od predošlých kaziet kde to bolo viacmenej nevýrazné, ale mechanicky dokonalý chod a krásne efektné sledovanie točiacej sa audiokazety, keď potom hudba a celá atmosféra má totálne iný nádych než zažitý stereotyp dnešnej doby počúvania mp3 v mobile, PC a pod.
IMAG0362.JPG
IMAG0362.JPG (106.36 KiB) 930 zobrazení
IMAG0364.JPG
IMAG0364.JPG (109.44 KiB) 930 zobrazení
IMAG0365.JPG
IMAG0365.JPG (138.23 KiB) 930 zobrazení
IMAG0366.JPG
IMAG0366.JPG (129.93 KiB) 930 zobrazení
IMAG0367.JPG
IMAG0367.JPG (135.68 KiB) 930 zobrazení
IMAG0368.JPG
IMAG0368.JPG (140 KiB) 930 zobrazení
*

4. kategória použitých kaziet, kde mi na tento týždeň vyšli dve použité kazety z extra balíku, teraz jediná originálka z tejto várky, nakoľko som z technických príčin z várky preskočil nejaké použité TDK D, ale to potom napravím a vysvetlím
Tabuluga 3 - Ein Drache zuviel & Dunkle Geshäfte /1997/
Jedná sa o detské rozprávky so zeleným drakom v Nemčine, asi som túto kazetu ešte nedal do vlákna origináliek na fóre, tak to možno niekedy napravím.
Kazetu som dostal tiež bez obalu, mierne poškodené telo, popraskané, ale drží tvar, technicky sa jedná o malooknovú kazetu v zelenej farbe, cievky sú typu Magna/Muxibox, presne identické ako v prvých kazetách FOX z roku 2018.
Technicky tam bude ferro Basf, alebo iná Nemecká páska, no v tej dobe asi Basf bol monopol už, takže kvalita je zachovaná, oter takmer nie je, myslel som že bola lepšie skladovaná, ale magnetické ozveny tam sú výrazné, aj keď výškovo sa naozaj snaží a zisťujem že pri tomto type poškodenia nahrávky vlastne výšky ostali akoby zakonzervované, ale celá nahrávka sa akoby magneticky pretlačila do ostatných závitov cievok, skoro by som uveril že to bolo nejako teplotne než magnetickým poľom, ale to viem že sa riešilo len u chromdioxidu, nie u ferra. Nahrávka je inak "dynamická" a kvalitatívne slušná, zodpovedá tej dobe a robili to Nemci, možno si len nahováram že v tej dobe to Nemci nesfušovali tak ako v našich drobných krajinách, ale magnetické poškodenie nedovoľuje väčšiu silu budenia než -4db podľa displeja na Akai pri kontrolnom hraní.
Ako to asi vyzerá v originál obale, našiel som na Discogs https://www.discogs.com/release/1277899 ... h%C3%A4fte
Mám rád drakov a rozprávky, ale toto je až príliš detské,...
No a technicky, oter z pásky veľmi nebol, presvetlenie, tá zelená sa celkom poddala na siluety navinutej pásky, ale keby to spravili v zelenej priehľadnej, tak by sa mi to páčilo viac, takto je to veľmi staromódne.
Obsahovo, tak som rozumel každé desiate slovo, ale viac ma zaujalo to že kde Scooter bral inšpiráciu na niektoré svoje songy, ma niekedy naozaj fascinuje, ak si to niekto porovná:
Tabaluga Outro https://www.youtube.com/watch?v=Rws6iO_ZLqQ
Scooter https://www.youtube.com/watch?v=wquCCFvbNhI
IMAG0370.JPG
IMAG0370.JPG (106.56 KiB) 930 zobrazení
IMAG0372.JPG
IMAG0372.JPG (90.49 KiB) 930 zobrazení
IMAG0374.JPG
IMAG0374.JPG (143.94 KiB) 930 zobrazení
IMAG0375.JPG
IMAG0375.JPG (130.95 KiB) 930 zobrazení
IMAG0376.JPG
IMAG0376.JPG (61.42 KiB) 930 zobrazení
*

5. kategória druhého počúvania cez Kossy Porty, Jedna z mojich kaziet z obdobia nahrávania na Technics RS-TR575MII
Raks SP1 60min rok 1998 Made in Turkey, prezentovaná v obaloch kaziet, jej nákup a nahrávky
Presvetlenie je u nej výborné, je extrémne svetlá a citlivá na svetlo.
Po zvukovej stránke ma uchvátila, fascinujúca kvalita a dynamika, vtedy to Technics s touto kazetou zvládol monumentálne, ja som tam nahral hudbu StarWars, čo bol track z CD s hrou, kde bola jedna audiostopa asi okolo 45min a zvyšok hra, kto by sa divil, jednalo sa o formát Mixed CD ( jedna sekcia s prvou dátovou stopov a zvyšok môže byť ľubovoľný počet audio stôp do 98tuším, pretože jedna je dátová, nemýliť si to s CD Extra, tam je to trošku odlišne, ale prakticky na akomkoľvek CD prehrávači môžete prehrávať audiostopy a dátovú preskočiť, aj keď neviem ako sa to bude správať na tých vychytralých s podporou mp3, ale to je iná téma už)
No a zvyšok boli mp3 na pálených CD, čo bolo vtedy moderné, vlastne som tú StarWars stopu nechcel nehrávať, ale kazeta mi prišla ako veľmi lacná a jednoduchá a nevážil som si ju tak po kúpe ako veľké značkové.
Technicky mimo praskliny na tele, čo som popisoval vo vlákne obalov že kazeta v neporušenej krabičke, ale sama je prasknutá, je tam hlavne chyba že jedna kladka neskutočne škrípe od nova, inak je chod veľmi dobrý a zvuk je až excelentný.
Žáner nahrávky je mimoriadne náročný pre pásku, ešte k tomu ferro ale bol som pri tom počúvaní mimoriadne spokojný a hrdý na páskovú technológiu.
Kazeta nahratá na zmienenom Technicse s dolby C NR, ATC a budením podľa možností do 0db, roky nahrávania 2003 a 2004.
IMAG0377.JPG
IMAG0377.JPG (131.07 KiB) 930 zobrazení
IMAG0379.JPG
IMAG0379.JPG (120.86 KiB) 930 zobrazení
IMAG0380.JPG
IMAG0380.JPG (134.14 KiB) 930 zobrazení
IMAG0382.JPG
IMAG0382.JPG (159.2 KiB) 930 zobrazení
IMAG0383.JPG
IMAG0383.JPG (224.11 KiB) 930 zobrazení
IMAG0384.JPG
IMAG0384.JPG (183.27 KiB) 930 zobrazení
IMAG0385.JPG
IMAG0385.JPG (136.43 KiB) 930 zobrazení
*

Takže hodnotenie pre tento týždeň:
1. rozhodne červená Sony What´s up, pre kvalitu, dizajn a výber
2. Raks SP1 pre spomienky a stále obdivuhodnú kvalitu nahrávky aj po rokoch
3. Poľská originálka, že je z tých technicky "lepších"
4. Tabaluga, zelený drak, za to odhalenie Scootra, to ma asi najviac potešilo :D
5. AudioMagnetics Cobalt, to je už len z nutnosti v zozname, ale vždy mohlo byť horšie, napriek tomu je to v zozname exotika

Teraz by som sa viacmenej chcel spýtať, či okrem Nstara a Moniatka, číta ešte niekto toto vlákno, má to zmysel písať? Alebo si to prenesiem znovu do súkromného sektoru ako uplynulých 22rokov počúvania?
Nec
stará páka
Príspevky: 617
Dátum registrácie: Sobota, 29. Augusta 2020, 19:35

Re: EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

Príspevok od používateľa Nec »

Tak u mňa Takt music na prvom mieste. To sme kupovali ako záruku kvality. Poľské "originálky" boli vždy špecifické. Raz sa mi stalo, že album Tecnotronic nelmal na strane B žiadny zvuk. Ale Takt nesklamal to vždy hralo slušne.
Ešte si.pamätám Baron. Kupovali sme to do obyčajného magiča. Keď prišla veža a nahrávanie z CD poľské kazety išli z domu.

Na druhom mieste Sony a potom AM. za ten kobalt.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10241
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

Príspevok od používateľa EZ647 »

NEC:
díky
tak Barona sme tu už tiež mali, celkovo veľa tých Poľských, ale väčšinou to bola katastrofa :D
vravíš teda že živiť toto vlákno ďalej?
Používateľov profilový obrázok
Kazetowich
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 8761
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 16:18
Bydlisko: polia, lúky a háje SR
Kontaktovať používateľa:

Re: EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

Príspevok od používateľa Kazetowich »

Z tohto vlakna ide vašen a nadšenie pre kazety. Je unikatne
Sansui 331 klub czechoslovakia, old Pioneer receivers
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10241
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

Príspevok od používateľa EZ647 »

Kazetowich napísal: Štvrtok, 20. Októbra 2022, 06:15 Z tohto vlakna ide vašen a nadšenie pre kazety. Je unikatne
díky
Napísať odpoveď

Návrat na "Decky, kotúčáky, gramofóny, CD a iné prehrávače"