Video 8 / Hi8 / Digital 8 / Data 8 and other

винтаж кассеты для магнитофона, ртр, 8трак ... vintage hifi stereo

Moderátori: EZ647, AdmineR

Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Video 8 / Hi8 / Digital 8

Príspevok od používateľa EZ647 »

hej dostal som ho, ako nález v neznámom stave, a v podstate funguje, niekedy nahodím fotky
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Video 8 / Hi8 / Digital 8

Príspevok od používateľa EZ647 »

Maxell čistiaca kazeta Video 8.
https://ez647.sk/video/maxell_hs8cl.html
Segment čistiacich kaziet sa nevyhol ani formátu Video 8, ešte som tu síce nezverejňoval Sony čistiace kazety, ale všetko postupne. Takže prvá bude Maxell, na mňa celkom zapôsobil originálny dizajn okna aj cievok, zdá sa že som narazil na jednu z originál Maxell verzií Video 8 formátu. Ako som zháňal na google, v tomto tele kazety sa veľa modelov zrejme nerobilo, alebo je to dávno a google je lakomý na obrázky.
No a na záver, žeby použili ferro typ čistiacej pásky? :D taká krásna hnedá vo videokazete sa len tak nevidí, tie Sony čistiace hnedé rozhodne neboli.
Prílohy
IMAG0492.JPG
IMAG0492.JPG (93.16 KiB) 1974 zobrazení
IMAG0493.JPG
IMAG0493.JPG (99.5 KiB) 1974 zobrazení
IMAG0847.JPG
IMAG0847.JPG (110.91 KiB) 1974 zobrazení
IMAG0848.JPG
IMAG0848.JPG (90.31 KiB) 1974 zobrazení
IMAG0849.JPG
IMAG0849.JPG (94.3 KiB) 1974 zobrazení
IMAG0850.JPG
IMAG0850.JPG (88.97 KiB) 1974 zobrazení
IMAG0851.JPG
IMAG0851.JPG (48.56 KiB) 1974 zobrazení
IMAG0852.JPG
IMAG0852.JPG (51.5 KiB) 1974 zobrazení
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Video 8 / Hi8 / Digital 8

Príspevok od používateľa EZ647 »

Počul niekto už o tomto formáte? zjavne používa Video 8 kazety, dizajn zhodný s vyššie uvedenou Maxell, takže preto to dávam aj do tohto vlákna.

https://www.ebay.com/itm/373590552016?h ... SwSQ1gNUFW
akai8.png
akai8.png (430.46 KiB) 1815 zobrazení
https://www.ebay.com/itm/Akai-A-DAM-DR1 ... 4409948700
akai88.png
akai88.png (494.07 KiB) 1815 zobrazení
Používateľov profilový obrázok
oneeeee
čestný člen
Príspevky: 2435
Dátum registrácie: Štvrtok, 13. Septembra 2018, 19:53

Re: Video 8 / Hi8 / Digital 8

Príspevok od používateľa oneeeee »

A K A I Am 67 , 39 GX 620 , 67 , R35 , R66 M959W CD 57 , 55 , 49 AT - 26 , 57 EA M-659 AP - M10 AJ 530 FL , 490 FL , VS A77 EOG , VS-G855 JVC HR-D 210EE SHARP GF 4646 , Panasonic S-VHS NV-FS 100 , 8 x trojpásmo
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Video 8 / Hi8 / Digital 8

Príspevok od používateľa EZ647 »

myslíš ten posledný jeden riadok kde sa spomína profi audio 8 stopové použitie? no ten Akai šiel asi ďalej na 12stôp, ho tam ani nespomenuli, ale aspoň vieme že niečo také existuje
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Video 8 / Hi8 / Digital 8

Príspevok od používateľa EZ647 »

Maxell MP 15min rok 1985cca Made in Japan, verzia pre USA (NTSC)
https://ez647.sk/video/maxell_mp.html

Pri príležitosti získania viacero rôznych kusov Video8 kaziet budem pokračovať v nepravidelnom seriály o týchto kazetách.
Keďže bol formát Video 8 uvedený približne v roku 1984, tak táto kazeta Maxell môže byť kľudne ich prvá v katalógu, aj keď pre Americký trh.
Rok som sa snažil určiť podľa webov s VHS, kde bol obal príbuzný s VHS 1985 aj z nejakých získaných skenov katalógov pre toto obdobie, takže rok by mal byť viacmenej celkom presný.
Dizajn kazety je jedinečný, aký bežne u Video8 nenájdete, začiatky Maxellu v kvalite a prevedení porovnateľnej so zlatou radou audiokaziet XLII-S 1985.
Čo sa týka zloženia, Maxell mal v 80tych rokoch bohaté skúsenosti s audio metalkami, kde kraľoval model MX v nádhernom strieborno fialovom prevedení. Ohľadne Video 8 a DAT s MP vrstvou som vás v začiatkoch vlákna učil že Maxell používa bežne častice zvané Ceramic Armor Metal. V tomto prípade ako prvej Video8 kazety sú uvedené častice "Innovative super-fine SF metal magnetic particles" Takže trochu komplikovaný názov a neviem čo mysleli tými inovatívnymi časticami, akože sa vyvinuli na základe audio technológií?

NTSC:
už som sa snažil popisovať rozdiel PAL a NTSC z hľadiska spotreby pásky, ale ako som v začiatkoch spomínal, nedávalo mi to zmysel a nikto mi to zatiaľ nevysvetlil, ale tu je uvedených 15min záznamu a 15metrov pásky, lenže u NTSC kazety 120min je uvedená dĺžka len 106metrov. Teraz si vlastne uvedomujem, prečo je v Americkej verzii uvedená dĺžka pásu v metroch?

Balenie:
Maxell v tejto dobe používa hranaté krabičky so zúbkovaným okrajom, pekne číre svetlé, u Video 8 sa na krabičkách nevyskytujú stredovky.
Čierna fólia s RGB pásmi, zrejme dobová klasika pre video produkty vyzdvihujú že doba pokročila a nie sme odkázaný na čiernobiely záznam.
Booklet veľký skladací typ J, kde je vnútro určené pre popis, ale vonkajšok sú všetko informácie o kazete.
Nálepky sú už trochu nudné aj v tomto prípade, ale pekné piktogramy kazety na zadnej strane.
Obal vyzdvihuje veľkú kvalitu obrazu, zvuku a vhodnosť použitia na digitálny PCM zvukový záznam.
Ako v prípade môjho VCR Sony na tento formát by táto dĺžka pásky bola asi najvhodnejšia na 6-stopový PCM záznam v LP režime, neviem si predstaviť na Videokamere, kto by niekde vonku využil tak krátky pás.
Ale zdá sa že v začiatkoch tohto formátu bolo veľa nezmyselne krátkych pásov na trhu.

Kazeta:
Čierny plášť, číre okno, dizajn sa snažili pojať originálne Maxellovsky na štýl 80tych rokov. Okno len v spodnej polovici kazety, lemované bielou potlačou na zvýraznenie cievok, ktorá je ale na spodnej strane plastu.
Vrchná časť kazety je doplnená o metalický polep v štýle Maxell XLII-S, čo veľmi chválim, myslím že je to dneska celkom vzácnosť mať tento formát s luxusno predlepeným metalickým polepom, to už sa potom asi bežne nevyskytovalo.
Cievky si môžete zapamätať že je to ich klasický Maxellovský dizajn pre tento typ kazety aj s typickými svorkami a k tomu v oranžovej farbe.
Zadnú stranu kazety som nefotil, ale máte to na webe v odkaze vyššie, je tam hladký povrch a sériové číslo, či nápis Made in Japan.
Zavádzacie pásky sú pre tento formát a zrejme všetky videokazety typicky číre s bielym lepom pre optické senzory strojov.

Páska:
Čierna, nepriesvitná na prvý pohľad, ale klasická metalka sa nezaprie s jemným šedým nádychom, myslím že stav je dobrý, akoby náznak prachu tam bol, ale nie je to takmer vôbec vidieť voľným okom.

Testovanie:
neviem ako by som mal popisovať kvalitu takých pásov v praxi, mal som nejaké pokusy ohľadne funkčnosti v inom vlákne, ale nebolo to podľa mojich predstáv, z toho čo viem by sa dala testovať funkčnosť, či je kazeta ešte použiteľná, alebo nie, no a potom dropy, výpadky v obraze, a medzi kazetami som postrehol rozdielnu ostrosť detailov, ktorú ale neoceníte pokiaľ sa bude jednať o statický screen bez referencií k nejakej predlohe, ale očakávam nápady.

PS:
zatiaľ mám k dispozícii stroj Video8, kde môžem testovať.
Vyjadril som aj záujem o Hi8 prístroj, a môj kazetový predajca mi hneď našiel na ebay nejaké ponuky, jednu za 250eur, čo mi prišlo veľa a jednu za 50eur čo mi prišlo fajn a povedal som že príhoz na stovku eur,... tak pán dal a ten predajca z Nemecka náhle ukončil aukciu z obavy že sa to predá za málo. No FUJ Hanba mu! parchantovi! Nech sa ide zahrabať, keď niečo vystavím tak si asi určím cenu za ktorú by som to chcel predať že? a nie potom robiť kraviny štýlu malého decka....
Prílohy
IMAG0675.JPG
IMAG0676.JPG
IMAG0008.JPG
IMAG0009.JPG
IMAG0010.JPG
IMAG0011.JPG
IMAG0012.JPG
IMAG0013.JPG
IMAG0014.JPG
IMAG0015.JPG
IMAG0016.JPG
IMAG0017.JPG
IMAG0018.JPG
IMAG0019.JPG
IMAG0020.JPG
IMAG0021.JPG
IMAG0022.JPG
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Video 8 / Hi8 / Digital 8

Príspevok od používateľa EZ647 »

Maxell XR-M 120min rok 1988-1992cca Made in Japan, for USA (NTSC)
https://ez647.sk/video/maxell_xrmetal.html

Model XR-M patril do Hi8 rady základnej pásky triedy MP v tomto formáte. Vyššia trieda Hi8 do Maxellu s ME páskou sa nazýva XD-P (páska Puretron)
Zase sa jedná o pomerne jedinečný dizajn, ale niekoľko dní som sa snažil nájsť katalógy, ktoré by približne určili rok tejto kazety, ale nepomohlo ani porovnanie s VHS kazetami Maxell, ale ako sa na to pozerám znovu, tak sú dve možnosti a to buď 1986-87, alebo 1992.

Balenie:
Stále rovnaká hranatá svetlá krabička ako na predošlej kazete. Booklet veľký skladací typ J v bordovom prevedení aj s bordovými nálepkami, kde už trochu viac obohatili ponuku obrázkov, a aktualizovali ikonky kazety na spodnej strane.
Fólia s metalickou potlačou, na google sa dajú nájsť aj iné modely v tomto prevedení.

Kazeta:
Sivý plášť, číre okno, pomerne zaujímavý dizajn, celkom to sedí na 80te roky a nejaký ten moderný štýl Maxellu po tej vyzdobenej minulej klasike. Cievky a svorky ostali v rovnakom dizajne aj farbe.
Potlač už bez polepu, bledožltá.

Páska:
Super Fine Ceramic Armor Metal Particle, je to MP štandard, ktorý Maxell používa na všetky Video 8 a základnú Hi8 kazetu, a svoje DAT kazety, teda nie naparovaný kov, ale štandardný polievací proces výroby.
Po rozbalení to bola silná aróma metalky, známa z niektorých audiokaziet, tá staršia nič také nemala, páska sa zdá byť čistá s miernym sivým nádychom.

No a testy? stále nie sú žiadne názory ako na to :P
Prílohy
IMAG0679.JPG
IMAG0680.JPG
IMAG0042.JPG
IMAG0043.JPG
IMAG0044.JPG
IMAG0045.JPG
IMAG0046.JPG
IMAG0047.JPG
IMAG0048.JPG
IMAG0049.JPG
IMAG0050.JPG
IMAG0051.JPG
IMAG0052.JPG
Nec
stará páka
Príspevky: 616
Dátum registrácie: Sobota, 29. Augusta 2020, 19:35

Re: Video 8 / Hi8 / Digital 8

Príspevok od používateľa Nec »

Maxell si tie ovály tlačil všade. :D
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: Video 8 / Hi8 / Digital 8

Príspevok od používateľa Nstar »

Mne sa to dosť páči, hlavne tá staršia 15minútová, tá je perfektá a táto XR-M síce neni úplne podľa mojej chuti ale aj tak by som ju bral, tá kvalita z toho je jasná. Podľa mňa vrchol videa boli práve tieto Video8/Hi8. Vedel by som si predstaviť, že by to nahradilo VHS a mal by som z toho doma krásnu kompaktnú videotéku. Sú tu všetky atribúty páčivosti MC kaziet, krásne fólie, veľmi pekný dizajn a veľkosť formátu a booklety s nálepkymi sú často zábavnejšie ako na audiokazetách, a VHS už vôbec nemá šancu konkurovať.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Video 8 / Hi8 / Digital 8

Príspevok od používateľa EZ647 »

Ja myslím že Sony to tak plánovala, keď uviedla aj vymakané stolné rekordéry, ale s cenami ľudí nepresvedčili.
Nec
stará páka
Príspevky: 616
Dátum registrácie: Sobota, 29. Augusta 2020, 19:35

Re: Video 8 / Hi8 / Digital 8

Príspevok od používateľa Nec »

Tá staršia je fakt perfektná.
Možno, že ten ovál vznilol tu a až neskôr ho dali do audiokaziet.
Video8 sú pekné kazety. VHS-C sa veru nechytá.
Sony sa mal nejako dohodnúť s Panasonicom. Ale to sa ľahko rozpráva :D
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Video 8 / Hi8 / Digital 8

Príspevok od používateľa EZ647 »

TDK MP Hi8 90min rok 2009 Made in Japan, EU trh (PAL)
https://ez647.sk/video/tdk_mp.html#09

Dneska sa pozrieme na TDK, aj keď sa jedná o pomerne novú a modernú kazetu, vlastne už z totálneho konca kaziet aj samotnej značky, tak ma najviac fascinuje ten dizajn, ale pekne poporiadku.

Najprv trochu osvety k TDK, možno som to tu už písal, no tak to budem písať znovu :D
Ako väčšina výrobcov tohto formátu, aj TDK mala 4-5kusov modelov pre jeden ročník.
Video 8:
Metal HS - je základný, ako HS u VHS, ale používa štandardnú MP (Metal Particle) pásku s časticami Super Finavinx.
Metal E-HG - je ako E-HG Hifi u VHS, stále MP páska Super Finavinx s o niečo lepšími parametrami
Hi8:
MP - je základnom triedy Hi8 s MP páskou, stále Super Finavinx
ME - je naparovaný kov, Metallox
Potom ešte zvykla byť nejaká Master metalka ME v peknom balení, ktorú v katalógu 1994 nemám, ale je v novšom.
Dnešná kazeta je teda základná trieda Hi8, podľa sériového čísla by mala byť vyrobená v roku 2009 v Japonsku, vtedy už TDK používalo značku Life on Record, ale mňa táto kazeta mimoriadne potešila v zbierke, neviem či som to vôbec ešte videl niekedy v predaji, ak áno nikdy som nekupoval, pretože to bolo veľmi drahé na tú dobu pre mňa.

Balenie:
Hrubá zaoblená tmavá krabička, aj keď je to tak nová verzia, tu nešetrili a páči sa mi to.
Booklet je krátky na takom tom obyčajnom papieri, ale aspoň vrchná časť je v zelenej farbe čo ladí k fólii.
Nálepky sú jednoduché a popis zadnej strany je na hrane čitateľnosti, zlá farba a veľmi malý font, preto na skene na webe to je fakt trochu o držku. Na druhej strane balenie je v plnej výbave, aspoň si trochu viac vážili tento drahý formát v tejto dobe nie ako u audia.
Fólia, tak akože nápad s fotkami bol občas osviežujúci, kto nevie, nech si prejde celú moju zbierku CD a DVD TDK,
tam je takých veľa, hlavne tých mini DVD pre kamery, tam mali asi celú galériu fotiek, ale konkrétne na tejto kazete mi to príde nevhodné až vulgárne, asi som divný, ale nepáči sa mi to a fotka mala smerovať do iného žánru fotografií...

Kazeta:
No tak kto si spomína, nejaké stránky späť som tu predstavoval model E-HG, ktorý svojím dizajnom presne zapadá do moderného konceptu audiokaziet 90tych rokov vyššej triedy.
Tento dizajn Hi8 TDK myslela ako niečo profi a vyzerá trochu zvláštne, ešte neviem kedy vznikol, ale fascinuje ma, to stredové okno síce tak bežne kopíruje cievky tohto formátu, ale tie drsné čiarované boky z toho robia takú zvláštnosť, ale prvé čo ma napadne je hmm ako dobre sa to bude zasúvať do videorekordéra :D
Čierna kazeta, ale viem že napríklad Digital8 mal TDK v tomto dizajne v modrej kazete s bielou prachovou krytkou.
Trochu ma iritujú tie cievky, áno farebnosť s červenými svorkami je dodržaná, to sa mi páči, ale ak pozriete na model E-HG tak som tam vysvetľoval ako vyzerajú originál TDK cievky a svorky, toto vyzerá na Sony, ale vzhľadom k tomu ako v tej dobe robilo TDK v Thajsku audio kazety aj pre Sony a krížili tam komponenty navzájom tak ma to neprekvapuje. Kľudne mohli byť diely vyrobené aj inde aj keď je na balení uvedené Made in Japan, aspoň na zadnej strane samolepiek.
Až sa dobudúcna ku mne dostane viacero takýchto TDK kaziet, hlavne starších, tak budem vedieť určiť lepšie rok vzniku aj originálne diely cievok.

Páska:
Ako som tu vysvetľoval rozdelenie pásov, tak by to mohla byť kľudne pravá TDK Super Finavinx MP metal páska, svetlosť sivej na to má, ale vzhľadom ku kombináciám vo výrobe nie je nič isté.
U starších TDK je aj v tomto formáte známy problém s bielym práškom, ktorého stopové množstvo som našiel na dobovej E-HG, na tejto sa zdá že nič nie je a pás je úplne čistý, zrejme je naozaj dosť nový.

Tak čo ako sa vám páči dizajn tejto kazety a obalu?
Prílohy
IMAG0863.JPG
IMAG0864.JPG
IMAG0062.JPG
IMAG0063.JPG
IMAG0064.JPG
IMAG0065.JPG
IMAG0066.JPG
IMAG0067.JPG
IMAG0069.JPG
IMAG0070.JPG
IMAG0071.JPG
IMAG0072.JPG
IMAG0073.JPG
Napísať odpoveď

Návrat na "Kazety, pásy, CD, MD, DCC, 8 tracky a iné nenahraté média"