Video 8 / Hi8 / Digital 8 / Data 8 and other

винтаж кассеты для магнитофона, ртр, 8трак ... vintage hifi stereo

Moderátori: EZ647, AdmineR

Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10171
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Video 8 / Hi8 / Digital 8 / Data 8 and other

Príspevok od používateľa EZ647 »

ja som zase v tej dobe mal takmer vždy možnosť pozerať Tv a VHS len na klasických Tv s malými uhlopriečkami, takže či som mal dvojhlavé VHS, alebo šesť hlavé Panasonic, nebolo to takmer poznať, či som použil kazetu Basf EQ, alebo Master Hifi, zase žiadny rozdiel, samozrejme medzi VHS a Tv bol nepatrný až zanedbateľný rozdiel, tak som nikdy nechápal aký by mal zmysel S-VHS, len prebytočný luxus pre domáce použitie s bežnou Tv

keď som začínal na PC s Tv kartou, tak som mal CRT 17´´ monitor, tam VHS nevyzeralo veľmi horšie než na Tv, samozrejme prišlo DVD Video a to bolo úplne o niečom inom, dneska mám len 24´´ LCD a ak nepoužívam full screen tak VHS sa dá dobre stráviť, na S-VHS je ten rozdiel naozaj veľmi vidieť, to sa už dá aj slušne pozerať.
No a moderné veľké LCD v obývačke, tak tam VHS vyzerala tak zle, že to proste nešlo, Samsung, ale ani nie tak to nízke rozlíšenie, ale ten neskutočne zvýraznený šum obrazu, poruchy a všetko, proste to nešlo, bolo to príšerné
Používateľov profilový obrázok
oneeeee
čestný člen
Príspevky: 2435
Dátum registrácie: Štvrtok, 13. Septembra 2018, 19:53

Re: Video 8 / Hi8 / Digital 8 / Data 8 and other

Príspevok od používateľa oneeeee »

sony kameru mám doma a bateria je stále dobrá. kamera aj bateria bola použitá asi tak 20 x a je odložená . začiatkom tohto roka som ju preventívne zapol a bateria vykazovala 80 % nabitia . pozeranie videa je dobré len cez ctr. tam je obraz dobrý , teda sledovateľný . na 4k tv 140 cm sa to pozerať nedá . ešte tak zohnať SVHS nahrávku .
A K A I Am 67 , 39 GX 620 , 67 , R35 , R66 M959W CD 57 , 55 , 49 AT - 26 , 57 EA M-659 AP - M10 AJ 530 FL , 490 FL , VS A77 EOG , VS-G855 JVC HR-D 210EE SHARP GF 4646 , Panasonic S-VHS NV-FS 100 , 8 x trojpásmo
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: Video 8 / Hi8 / Digital 8 / Data 8 and other

Príspevok od používateľa Nstar »

ja som asi ani VHS nevidel na veľkej telke, v tomto čo sa týka vizuál techniky som pozadu. Ja doteraz nechápem prečo je pre mňa výhodnejší formát 16:9, keď sa mi lepšie pozerá na 4:3. Nechápem načo sú čierne pruhy hore a dolu, ktoré zaberajú 1/3 obrazu a v strede beží nejaký film
50/100Hz bolo dosť vidieť ale to mi až tak nevadilo ako ten 15kHz piskot
v tomto som taký ekvivalent nezaujatého užívateľa MP3 v mobile s dodávanými štupľami ale nebol by som to ja keby aj k tomu nemám nejaké pripomienky
1. zvuk
2. farby a čierna hlavne
3. nejaká taká plynulá rýchlosť alebo čo pri pohybe
4. som už riadne nekompatibilný s novými tv, ja mám len skart a anténny kábel, S video a cinche

Plazma je fakt dosť slušná, tá mi najviac pripomína komfortné pozeranie tv

tak neni sa čomu čudovať, že video je u mňa top technika :oops:
Používateľov profilový obrázok
oneeeee
čestný člen
Príspevky: 2435
Dátum registrácie: Štvrtok, 13. Septembra 2018, 19:53

Re: Video 8 / Hi8 / Digital 8 / Data 8 and other

Príspevok od používateľa oneeeee »

je to original VHS kazeta Frank Zappa . vydanie bolo v čechách , tak to beriem ako kópiu z originalu . original kazety radest digest majú obraz kvalitnejší . pri SVHS to musí byť už aj pozerateľné na moderných telkách . na takéto machule vyhráva CTR.
Prílohy
zappa original vhs.jpg
A K A I Am 67 , 39 GX 620 , 67 , R35 , R66 M959W CD 57 , 55 , 49 AT - 26 , 57 EA M-659 AP - M10 AJ 530 FL , 490 FL , VS A77 EOG , VS-G855 JVC HR-D 210EE SHARP GF 4646 , Panasonic S-VHS NV-FS 100 , 8 x trojpásmo
Nec
stará páka
Príspevky: 616
Dátum registrácie: Sobota, 29. Augusta 2020, 19:35

Re: Video 8 / Hi8 / Digital 8 / Data 8 and other

Príspevok od používateľa Nec »

To čo popisuješ EZ ohlľadom šumu a nepozerateľnosti na LCD, to bolo peklo aj pre predajcov. Štandardne sme mali všetky TV v regáloch napojené cez rozbočovače UHF signálu.
Už na drahších 100HZ CRT, ktoré mali v sebe počítač (Philips to nazýval Digital natural Motion) bol ten šum horší.
Ale keď sa začali objavovať LCD TV, tam bol ten analógový šum brutálny. Navyše vysielanie bolo 4:3 takže keď si to natiahol na celú obrazovku už to bolo nepozerateľné. Plazmy na to tiež trpeli.
Nakoniec sme tam popripájali DVD prehrávače a na LCD a plazmách išiel celý deň Hľadá sa Nemo. :D
Potom sa to pomenilo a každý TV v predajni mal Full HD signál cez HDMI. Ale to už som ja zarezával mimo tejto branže.
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: Video 8 / Hi8 / Digital 8 / Data 8 and other

Príspevok od používateľa Nstar »

Nec, bavi ma čítať tie postrehy a drobné momentky z elektra, to by tiež bol fajn seriál...
Oneeeee, ako stará je tá kamera, tá moja je z 99 a baterka jej slúžila pomerne dlho (základné InfoLithium)

aby som sa vrátil späť k tým Video 8, mne sa zdalo, že potom to nabralo veľmi rýchle obrátky. Teda po Hi8 som prestal stíhať a donedávna som nevedel, že DIGITAL 8 neni to čo Hi8, vlastne som tie dva formáty ani nerozlišoval. Mini DV to ani neviem kedy prehrmelo, tuším 2003? A čo bolo ďalej netuším...mobily?
U DVD ma štvalo dosť vecí ale pomerne som to používal a občas dodnes ale skôr sa mi páčilo ako ukladač dát z PC, teda kým sa nezačali tie média rozpadať
Čo ma ale vždy štvalo na VHS a DVD, že keď som si kúpil origo, tak narozdiel od CD a MC tam nebol žiaden booklet a pritom toľko miesta. Len otvoríš plastikovú hrubú krabičku a tam nič len kazeta alebo disk.
Nec
stará páka
Príspevky: 616
Dátum registrácie: Sobota, 29. Augusta 2020, 19:35

Re: Video 8 / Hi8 / Digital 8 / Data 8 and other

Príspevok od používateľa Nec »

Nstar, Ďakujem. Radšej posuniem postreh takto do témy. Seriál až keď budem na dôchodku. Ak si budem ešte niečo pamätať. :)

Čo sa týka kamier, boli Video8 a VHS,-C. Takú HI8 som držal v ruke až po roku 2000 keď bola vo výprefaji a SVHS-C som nevidel naživo nikdy.
Sony to malo výpredaj Hi8, do toho nástup Digital 8 ale aj Mini DV.
Digital 8 malo tuším Hi8 pásku, Kazety však boli označené Digital, kôli inej minutáži. Popravde popri mini DV kamerách pôsobili zastaralo a rýcho zmizli z trhu.
Potom myslím prišli aj kamery, kde sa napaľovalo na DVD. No a potom už asi pamäťové karty....
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10171
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Video 8 / Hi8 / Digital 8 / Data 8 and other

Príspevok od používateľa EZ647 »

Fuji Digital 8 60min rok 1999a novšie, Made in Japan, zrejme Sony
https://ez647.sk/video/fuji_digital8.html

Keďže formát Digital 8 vznikol v roku 1999 a zase tak dlho nevydržal, asi nebude tak ťažké určovať roky.
U tejto Fuji sa píše Made in Japan, ale dizajn kazety je len napodobeninou pôvodného dizajnu Fuji Video8, preto je tam niekoľko prvkov kde podozrievam firmu Sony že danú kazetu vyrobila.
Rovnako tak podľa porovnávaní dvoch kusov Digital 8 kaziet ktoré mám v zbierke s modernými Hi8 kazetami triedy MP som dospel k záveru že sú tieto kazety technicky identické z dôvodov:
Rovnaká detekcia na otvoroch ako Hi8 MP pásy, teda žiadne ME naparované, len MP stačí.
Digital 8 nikdy neuvádza zloženie pásky, pritom DV formát má všade uvedené že sa jedná o ME pás.
Hi8 MP novšej generácie, teda asi po roku 1999 sú vždy uvedené ako compatible s Digital 8, preto je možné kazety Digital 8 a Hi8 MP technicky zamieňať a myslím že cenovo ušetríte, pretože formát D8 mi prišiel cenovo prestrelený bez technického odôvodnenia (u kaziet).
Ak niekto používal aktívne D8 nech ma vyvedie z omylu.

Dnešná kazeta, balenie:
Hrubá zaoblená tmavá krabička vyzerá luxusne ako u kaziet Sony, presne ako u kaziet Sony :D
Booklet je krátky, obe strany na popis, ale naozaj veľmi skromný graficky aj s nálepkami.
Fólia je síce moderná bez nápadu na dizajn, ale na druhej strane tmavé prevedenie v týchto farbách mi pripomína krásne mrazivé západy a večery nad zasneženou krajinou, páči sa mi len farebná kombinácia.

Kazeta:
Úzke okno so zaoblenými stranami sa snaží prezentovať pôvodný dizajn Fuji, ale len čiastočne pretože Fuji malo ten plexi plast prekladaný skrz okraje okien, niečo podobne ako robilo TDK u moderných vyšších audiokaziet, napríklad u typu SA-X.
Cievky klasické Sony s červenou C svorkou, ako správne aj Emtec toto používal, ale myslím že po odhalení dizajnu Emtec v kazete Supertape Realistic je jasné že to Čína napodobila, ten dizajn Sony. Inak zadná strana kazety je presne podľa dizajnu Sony. A keďže je to Made in Japan, nemôže to byť z Čínskej produkcie Emtec.
Kazeta je sivá, okno mierne tmavé a cievky trochu zanikajú, teda cením že sa snažil niekto o akože istú formu originálnosti, ale kazeta samotná sa mi vôbec nepáči :D

Páska:
vyzerá v poriadku, trochu prachu, ale asi toho statického, nie spojivového, takže predpokladám nejakú MP pásku Hi8 od Sony, alebo Fuji, pretože mierne presvitá, tak si niesom istý, kľudne mohli použiť komponenty Sony na zákazku a pásku mali ešte vlastnú, aspoň sa to tak tvári. Myslím že kvalitu nevyskúšam, lebo na D8 formát sa nechystám kupovať nič, ale ako Hi8 do budúcna by sa mohla dať použiť.

Takže záverom:
moderná D8 kazeta, myslím žeby si našla stále využitie možno aj pre tých čo svoje kamery ešte nenahradili HD alebo 4K na SD karty, aj keď asi tieto formáty šli len do polovičného HD? neviem, ale ešte by som to celkom nezatracoval.
Prílohy
IMAG0861.JPG
IMAG0862.JPG
IMAG0437.JPG
IMAG0438.JPG
IMAG0439.JPG
IMAG0440.JPG
IMAG0441.JPG
IMAG0442.JPG
IMAG0443.JPG
IMAG0444.JPG
IMAG0445.JPG
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10171
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Video 8 / Hi8 / Digital 8 / Data 8 and other

Príspevok od používateľa EZ647 »

Toto je priam epický dizajn Video 8 TDK o ktorom som nevedel, veľmi dokonale pasuje k modernej TDK AD kazete, potom niekedy možno spravím viac fotiek
Prílohy
IMAG0021.JPG
IMAG0021.JPG (142.38 KiB) 868 zobrazení
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: Video 8 / Hi8 / Digital 8 / Data 8 and other

Príspevok od používateľa Nstar »

tak to je sila, to ani neviem či poznám ale vyzerá to veľmi dobre
Používateľov profilový obrázok
Yuko
mazák
Príspevky: 54
Dátum registrácie: Štvrtok, 23. Júna 2022, 16:05
Bydlisko: Russia
Kontaktovať používateľa:

Re: Video 8 / Hi8 / Digital 8 / Data 8 and other

Príspevok od používateľa Yuko »

Hi.
A very interesting topic.
I want to share a photo from my modest collection.
Rare videocassette.
Prílohy
Nikon MP_30_01.jpg
Nikon MP_30_01.jpg (33.35 KiB) 825 zobrazení
Nikon MP_30_02.jpg
Nikon MP_30_02.jpg (41.85 KiB) 825 zobrazení
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10171
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Video 8 / Hi8 / Digital 8 / Data 8 and other

Príspevok od používateľa EZ647 »

Hi, welcome to the forum.
So far I have so few Video8 tapes that I find them all precious, but I prefer to unpack them anyway, ideally using them as well, although nowadays low-resolution video doesn't have as much practical use as a good quality recording on audio cassette.
I'm always very interested in who made what. Nikon is made by Sony Japan?
Napísať odpoveď

Návrat na "Kazety, pásy, CD, MD, DCC, 8 tracky a iné nenahraté média"