Video 8 / Hi8 / Digital 8 / Data 8 and other

винтаж кассеты для магнитофона, ртр, 8трак ... vintage hifi stereo

Moderátori: EZ647, AdmineR

Používateľov profilový obrázok
Yuko
mazák
Príspevky: 54
Dátum registrácie: Štvrtok, 23. Júna 2022, 16:05
Bydlisko: Russia
Kontaktovať používateľa:

Re: Video 8 / Hi8 / Digital 8 / Data 8 and other

Príspevok od používateľa Yuko »

.... ;)
sony dv2000.jpg
Používateľov profilový obrázok
Yuko
mazák
Príspevky: 54
Dátum registrácie: Štvrtok, 23. Júna 2022, 16:05
Bydlisko: Russia
Kontaktovať používateľa:

Re: Video 8 / Hi8 / Digital 8 / Data 8 and other

Príspevok od používateľa Yuko »

V zbierke sa našli najvzácnejšie 8mm videokazety Pentax P6-120. V zbierke sa našli najvzácnejšie 8. videokazety 1985-86y
Pentax MP_120_01.jpg
Pentax MP_120_01.jpg (37.24 KiB) 1670 zobrazení
Pentax MP_120_02.jpg
Pentax MP_120_02.jpg (52.41 KiB) 1670 zobrazení
Používateľov profilový obrázok
Kazetowich
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 8761
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 16:18
Bydlisko: polia, lúky a háje SR
Kontaktovať používateľa:

Re: Video 8 / Hi8 / Digital 8 / Data 8 and other

Príspevok od používateľa Kazetowich »

to už ano
Sansui 331 klub czechoslovakia, old Pioneer receivers
Používateľov profilový obrázok
Yuko
mazák
Príspevky: 54
Dátum registrácie: Štvrtok, 23. Júna 2022, 16:05
Bydlisko: Russia
Kontaktovať používateľa:

Re: Video 8 / Hi8 / Digital 8 / Data 8 and other

Príspevok od používateľa Yuko »

V kolekcii sa našlo Hi8 najvzácnejších videokaziet Saehan Hi8 MP-120Vyrobené v Kórei.
Saehan Hi8 MP_120_01.jpg
Saehan Hi8 MP_120_01.jpg (53.97 KiB) 1540 zobrazení
Saehan Hi8 MP_120_02.jpg
Saehan Hi8 MP_120_02.jpg (77.88 KiB) 1540 zobrazení
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Video 8 / Hi8 / Digital 8 / Data 8 and other

Príspevok od používateľa EZ647 »

Úžasné! To Chcem!
Len by ma naozaj zaujímalo ako je to s tou Kórejskou výrobou.
Saehan nikdy nevyrábal metalky, takže to nakúpili asi, žeby od SKC?
U nich s metalkami si tiež nie som istý.
Používateľov profilový obrázok
AdmineR
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 2657
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 08:53

Re: Video 8 / Hi8 / Digital 8 / Data 8 and other

Príspevok od používateľa AdmineR »

alebo dokonca od Panasonicu ?
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Video 8 / Hi8 / Digital 8 / Data 8 and other

Príspevok od používateľa EZ647 »

Maxell GX Metal 60min dátum výroby 30.3.1993 Made in Japan, verzia pre Japonský trh (P6 - NTSC)
https://ez647.sk/video/maxell_gxmetal.html

Vďaka Yukovi postupne nahodím prehľad 19stich videokaziet prevažne Video8 a dvoch Hi8 kusov.
Asi to nevezmem podľa abecedy, ale podľa chuti, Maxell a Hitachi mám asi najviac tak si spravíme menší prehľad jedného z najlepších výrobcov magnetickej pásky na svete.

Všeobecná hierarchia výrobcov:
Počas 90tych rokov keď som zbieral katalógy tak som si všimol u základnej štvorky značiek kde boli uvedené kazety Video8/Hi8 výrobcov Basf, Maxell, Sony, TDK, že sa štandardne jedná vždy minimálne o 4 kvalitatívne druhy kaziet u každého z nich:
Video 8 základná trieda, vždy MP páska, teda Metal particle
Video 8 vyššia trieda, vždy MP páska, Metal particle
Hi8 vstupná trieda, vždy MP páska, Metal particle
Hi8 Master trieda, vždy ME páska, Naparovaný Metal
Samozrejme modelov môže byť aj viac, ale štandardne veľký výrobcovia ponúkali 4 kvality tohto formátu.

Hierarchia Maxell výrobkov:
GX Metal - základná Video8 kazeta s MP páskou zvanou Ceramic Armor Metal - koercivita 1550 Oe / remanencia 2500 Gauss
HGX Metal - vyššia trieda Video8 s MP páskou s jemným Ceramic Armor Metal - koercivita 1600 Oe / remanencia 2600 Gauss
XR-Metal - vstupná Hi8 trieda s MP páskou s extra, alebo super jemnou Ceramic Armor Metal - koercivita 1650 Oe / remanencia 2900 Gauss
XD-ME - Hi8 Master trieda s naparovanou ME páskou zvanou Puretron - korecivita 1100 Oe / remanencia 3700 Gauss
Údaje z listu Maxell pre rok 1995/1996
Musíme brať do úvahy že ako vo všetko aj v tejto oblasti bol nejaký vývoj a tak sa zloženie aj názvy pásov a modelov určite odlišovali behom rokov od začiatku výroby až po ukončenie výroby v konkrétnej firme.
Takže napríklad základná Maxell Video8 z roku 1985 bude mať odlišný názov, zloženie aj parametre pásky než základná GX Metal o 10rokov novšia, takúto Maxell som prezentoval v tomto vlákne.

Keramická páska metal?
Maxell je v tomto veľmi zaujímavý a v celej svojej histórii by som povedal že vo svojich tajomných názvoch pásov prezrádza viac než iný výrobcovia, alebo proste chce byť len zaujímavý, ale vzhľadom ku kvalite Maxell výrobkov by som to celkom nezavrhoval.
Z audio pásov tu máme napríklad Black Magnetite, odvtedy sú ich pásky takmer čierne, to nebude len tak a pritom technológiu magnetitu do svojich audio a video pásov mohol používať hocijaký výrobca kde boli veľmi tmavé pásky.
Cobalt Alloy Metal, pre audiokazety typu IV, možno chceli naznačiť že čistým bezoxidovým kovovým prvkom v audiokazetách bol práve Kobalt?
Ceramic Armor Metal, dobre toto je už trochu väčší extrém, v prvom rade chcem povedať že Videokazety 8 s páskou MP a kazety R-DAT obsahujú v technickom liste práve tieto pásky, čo značí extrémny výrobný rozdiel medzi Audiokazetou metal typu IV a videokazetou Metal pre šikmý zápis.
Výrobcovia ako TDK uvádzali pre audio aj video 8 kazety vždy častice Finavinx, čo je podľa môjho názoru len zjednodušenie a zjednotenie názvov, ale pritom sa jedná o celkom odlišný pás, alebo mal Maxell len talent pre extrémne rozdiely v technológiách.
Ale vráťme sa k Maxell, z obalov niektorých kaziet som vyčítal že magnetická častica je zo železa a na sebe má keramický povlak, zatiaľ nič viac som sa nedozvedel, ale je to pomerne zaujímavá technológia, ktovie či to ešte niekto používal.
Ďalej veľkosť tejto častice je asi 0,2um u modelu HGX Metal a 0,15um u XR-Metal. Teda čím menšie, tým hustejšie nanesené a vyššie rozlíšenie zaznamenaného signálu.
No a v neposlednej rade textu o zložení nesmiem zabudnúť spomenúť že pásky Ceramic Armor Metal používal Maxell na všetky svoje produkty kde bola požadovaná MP technológia a šikmý zápis, od Analógového videa cez digitálne, audio DAT a pod.
No ďalšie produkty a digitálny rozvoj požadoval pásky ME s časticami Puretron a na technických listoch Maxell a optickom pozorovaní priesvitnosti pásov aj u iných výrobcov som zistil že napríklad kazety DAT používajú MP pásky, ale ich kolegyne DDS pre počítače obsahujú už ME pásky, toto viem porovnať zatiaľ len u kaziet z mojej zbierky, ale zase to musíte mať na pamäti ak budete svoje DAT rekordéry kŕmiť DDS kazetami.

Dnešná kazeta, balenie:
Krabičky Video8 nepoužívajú stredovky, takže sú všetky krásne rovné, v tomto prípade moderná hrubá a zaoblená, tmavá krabička, bez loga.
Fólia je pomerne jednoduchá na videokazetách, aj keď zo začiatku 90tych rokov, stačí čierny a modrý pruh s trochou striebornej na spodku. Logo kamery a obrovský nápis 8m/m.
Predná strana informuje o časticiach Ceramic Armor Metal a o prachotesnom a antistatickom kazetovom tele, čo je síce niečo ako informácia o základnom štandarde návrhu Video8 kazetového tela a dvojitej uzatváracej prachovej krytky pásky. K čomu by som mal výhradu, ak nie je páska riadne napnutá na cievkach a ručne odklopíte krytku, pri uzatvorení sa poškodí a zachytí o plasty krytu, takže na to pozor.
Zadná strana fólie pekne prezentuje hierarchiu formátu Video8/Hi8 a je aj tu prítomná klasická Japonská tabuľka s údajmi, kde sa píše o Japonskom pôvode, čo u kaziet tohto typu je viac než samozrejmé.
Booklet je jednoduchý, krátky typ J, obe strany s riadkami na popis a jednoduchá a účelná grafika.
Samolepky sú maximálne jednoduché, dostanete dve dvojice rôznych dĺžok bielych rovných polepov, skromne čísla a zopár písmeniek a Japonských popisov, trochu to na tej bielej kazete bude splývať, ale inak dobre.
Ešte pripomeniem že označenie kazety P6 znamená že je to MP páska meraná dĺžkou/minutážou pre normu NTSC, čo sa používa len v Japonsku a USA. Pre Európu a PAL by bolo značenie P5. U naparovaných Hi8 je značenie E6 a E5.

Japonské preklady:
Taktiež som sa dozvedel niektoré základné veci z prekladov z obalu a popisu na zadnej strane nálepiek, veci, ktoré by mali byť samozrejmé, ale proste sa na to pri používaní zabúda, niečo v zmysle:
Ak prinesiete kazetu z chladného prostredia z vonku do teplého, musíte počkať nech sa kazeta a páska aklimatizuje na vnútornú teplotu, inak hrozí poškodenie pásky, aj hláv v kamere či videorekordéri.
Kazetu nevkladajte a nevyberajte do a z rekordéra opakovane na jednom mieste, inak sa páska môže ľahko na rovnakých miestach poškodiť mechanizmom prístroja, niečo ako zlomenie a pretlačenie pásu po vodiacich prvkoch.

Kazeta:
Dizajn štíhleho ovalného okna Maxell pre Video8 formát som tu predstavil už pri Hi8 kazete pred rokom.
Očividne sa jedná o bežný, klasický dizajn Maxell v tomto formáte typický pre 90te roky firmy Maxell.
U tohto formátu sú dizajnové variácie podstatne pestrejšie u výrobcov než u takých VHS, toto musím vždy chváliť.
Maxell to s tou keramickou páskou vzal vážne a polovicu svojich Video8 kaziet vyrábal v bielom plaste, čo dáva istý keramický-kompozitný nádych, alebo proste vedenie Maxell zdvíhala zo stoličiek Sony Metal Master audiokazeta a možno si povedali ,že keď majú keramické častice, prečo by nemohli mať biele kazety? :D
Potlač na kazete je jednoduchá sivá, nekričí tak na bielom tele, ale biele nálepky budú asi riadne splývať s kazetou, akoby ste písali priamo na telo kazety.
Cievky sú klasické Maxell aj svorka bude asi Maxell klasika, v jemne oranžovej farbe. Tieto uchytenie pásky svorkou som už ale videl aj u iných značiek, preto premýšľam že sa tam tiež mohol univerzálne vyskytovať výrobca Enplas o ktorom som písal raz v spojení s kazetou Magnax ML, výrobca čo tvoril extra plastové dielce pre audio a video kazety pre najrôznejších Japonských výrobcov.

Sériové číslo:
Toto je dlhší typ sériového čísla Maxell, ktoré sa asi vyskytuje len na osmičkových videokazetách a najprv som ho nechápal, ale došlo mi to:
P6-060C303CL0M - kde P6 je značenie typu ako som vysvetľoval vyššie, 060 je dĺžka a potom začína klasická forma čísla C303 čo znamená C tretí mesiac, 30 je deň v mesiaci a 3 je rok, kde musíte vedieť desaťročie, teda 1993, celkovo 30.3.1993.
Niektoré video 8 začínajú priamo touto formou, takto si nemôžete ani zmýliť Maxell s iným výrobcom a viete hneď kde mal Maxell prsty a kde je to OEM produkt.
Okrem toho je číslo tlačené, alebo razené, buď na hrane na mieste pre nálepku, alebo v tomto prípade na zadnej strane v extra výklenku pre číslo, čo je krásne vidieť na fotkách aj na skene.

Páska:
Metal pásky pre Videokazety 8 sú štandardne čierne s mierne sivým odtieňom, ale často s mimoriadne vysokým leskom, preto sa vždy snažím fotiť tak aby vyzeral pás v uhle čo najmatnejšie, pretože vtedy je najlepšie vidieť samotný odtieň pásky než na zrkadle.
Pásky MP videokaziet 8 sú štandardne nepriesvitné až s veľmi nepatrnou priesvitnosťou voči silnému svetlu.
U ME pásov je stredná až väčšia priesvitnosť v hnedožltom odtieni, teda úplne odlišná než u ferro a FeCo audiokaziet, kde je to vždy do červena. (No aj keď je tam akože keramika na páske, tak nie je biela :D )

Takže ešte raz Ďakujem užívateľovi Yuko za poskytnutie tejto a mnohých ďalších Video8 kaziet!

Kľudne dajte komenty ohľadne skúseností a názorov na kvalitu a dizajn týchto kaziet, čo si myslíte o Maxell páskach Video8 a ich keramike a akékoľvek skúsenosti.
Tiež dajte typy na testovanie videokaziet, tak aby som sem vedel dať 2-4 obrázky testov, žiadne videá, to by sme sa nedorobili, niečo jednoduché a laické, na test farieb, ostrosti a pod, blbosti, nech to môžem rozbehnúť naplno.
Prílohy
IMAG0126.JPG
IMAG0126.JPG (139.75 KiB) 1367 zobrazení
IMAG0127.JPG
IMAG0127.JPG (144.5 KiB) 1367 zobrazení
IMAG0585.JPG
IMAG0585.JPG (146.61 KiB) 1367 zobrazení
IMAG0586.JPG
IMAG0586.JPG (128.28 KiB) 1367 zobrazení
IMAG0587.JPG
IMAG0587.JPG (130.85 KiB) 1367 zobrazení
IMAG0588.JPG
IMAG0588.JPG (117.76 KiB) 1367 zobrazení
IMAG0589.JPG
IMAG0589.JPG (128.26 KiB) 1367 zobrazení
IMAG0590.JPG
IMAG0590.JPG (83.48 KiB) 1367 zobrazení
IMAG0591.JPG
IMAG0591.JPG (90.7 KiB) 1367 zobrazení
IMAG0592.JPG
IMAG0592.JPG (80.16 KiB) 1367 zobrazení
IMAG0593.JPG
IMAG0593.JPG (78.4 KiB) 1367 zobrazení
IMAG0594.JPG
IMAG0594.JPG (81.28 KiB) 1367 zobrazení
IMAG0595.JPG
IMAG0595.JPG (132.5 KiB) 1367 zobrazení
IMAG0596.JPG
IMAG0596.JPG (172.83 KiB) 1367 zobrazení
Používateľov profilový obrázok
AdmineR
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 2657
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 08:53

Re: Video 8 / Hi8 / Digital 8 / Data 8 and other

Príspevok od používateľa AdmineR »

ale tam išlo toho magnetického materiálu - na tony - nie ako pri úzkom CC pásiku - hlavne VHS ... však aj boli také C240 ťažké ako sviňa - hlavne tuším tie BASF čierne.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Video 8 / Hi8 / Digital 8 / Data 8 and other

Príspevok od používateľa EZ647 »

sa z veľkej role proste rezali širšie pásky než u audia, to je celé :D

staré VHS akéhokoľvek výrobcu mali asi dvojnásobnú váhu, boli hrubšie steny v kazete z väčšieho množstva plastu, zlacňovanie prišlo až v 90tych rokoch
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Video 8 / Hi8 / Digital 8 / Data 8 and other

Príspevok od používateľa EZ647 »

Dvojica kaziet Video 8 pre Japonský trh značky Hitachi:

Hitachi Metal SX 60min, dátum výroby 2.10.1996, Made in Japan, verzia pre Japonský trh (P6 - NTSC)
https://ez647.sk/video/hitachi_metalsx.html#96

Hitachi Metal HG 60min, dátum výroby 2.10.1996, Made in Japan, verzia pre Japonský trh (P6 - NTSC)
https://ez647.sk/video/hitachi_metalhg.html#96

Opäť dve kazety od Yuka, Ďakujem!

Z kaziet Hitachi mám až 5kusov ako čerstvý prírastok a začnem tými novšími kusmi ročníku 1996, keďže je táto značka pre nás pomerne neznáma, o to viac v téme videokaziet, tak znovu pripomeniem informácie z minula.

Hitachi vs Maxell
Metal SX zodpovedá základnej Video8 kazete GX Metal, páska Ceramic Armor Metal
Metal HG zodpovedá vyššej triede Video8 HGX Metal, páska Fine Ceramic Armor Metal

Balenie:
Aj tu sa jedná o hrubú, ale zaoblenú krabičku v miernom tmavom prevedení.
Fólie mi prišli strašne až nepekne jednoduché, dvojfarebné s čiernym štvorcom v rohu a zvyšok v jednoliatej farbe u základnej SX je to v modrej a u vyššej HG v červenej farbe. Predná strana u oboch kaziet informuje o základných veciach pomerne jednoducho a výrazne, ako značka, model, dĺžka typ kazety a typ trhu, resp. verzie pre normu NTSC.
Keďže sa jedná o príbuznú značku Maxell, tak nemohli, či nechceli použiť priamo názvy použitej pásky, ale namiesto toho je to ako skomolenie, alebo slovná hračka pôvodných Maxell názvov, teda nie Ceramic Armor Metal, ale Ceramic Coated Metal, čo trochu vyznie ako páska s keramickým povlakom :D
Zadná strana nás informuje o Japonskom pôvode viac krát aj s povestnou tabuľkou.
Booklet ma asi nahneval najviac, jednoduchý, so sivou a čiernou potlačou, typ J krátky, obe strany s riadkami na popis, ale neobťažovali sa dať nielen dĺžku, ale ani model kazety, obe kazety majú úplne identický booklet aj nálepky.
Tie nálepky sú aspoň trochu bohatšie, ale dosť podobné tej Maxell, ktorú som prezentoval minule.

Kazety:
Obe kazety sú totožné s minule prezentovanou Maxellkou, teda úzky oválny dizajn, kazety z bieleho plastu, cievky s oranžovou svorkou, základný model má jemnú matnú striebornú potlač a vyšší model zase matnú zlatú.

Páska:
Obe pásky majú vysoký lesk a čierny odtieň vysokú čistotu, preto je dobrá fotka takmer nemožná.

Takže podľa mňa vysokokvalitné kazety Maxell/Hitachi bezohľadu na značku, obe sú veľmi dobré, ostáva si to už len overiť v praxi.
Prílohy
IMAG0133.JPG
IMAG0133.JPG (129.8 KiB) 1303 zobrazení
IMAG0134.JPG
IMAG0134.JPG (141.68 KiB) 1303 zobrazení
IMAG0135.JPG
IMAG0135.JPG (131.2 KiB) 1303 zobrazení
IMAG0136.JPG
IMAG0136.JPG (138.15 KiB) 1303 zobrazení
IMAG0611.JPG
IMAG0611.JPG (145.02 KiB) 1303 zobrazení
IMAG0612.JPG
IMAG0612.JPG (113.59 KiB) 1303 zobrazení
IMAG0613.JPG
IMAG0613.JPG (133.51 KiB) 1303 zobrazení
IMAG0614.JPG
IMAG0614.JPG (135.16 KiB) 1303 zobrazení
IMAG0615.JPG
IMAG0615.JPG (133.88 KiB) 1303 zobrazení
IMAG0616.JPG
IMAG0616.JPG (140.42 KiB) 1303 zobrazení
IMAG0617.JPG
IMAG0617.JPG (105.93 KiB) 1303 zobrazení
IMAG0618.JPG
IMAG0618.JPG (75.43 KiB) 1303 zobrazení
IMAG0619.JPG
IMAG0619.JPG (74.13 KiB) 1303 zobrazení
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: Video 8 / Hi8 / Digital 8 / Data 8 and other

Príspevok od používateľa Nstar »

Veľmi zaujímavé kazety, biela sa tu často nevidí ale to okno sa mi nepáči nejak extra ale aj tak by som ich chcel, mne sa fólia naopak páči, nálepky a booklety sú trochu sklamanie ale celkovo je to úžasný úlovok. K tým testom, to je celkom zložité pretože toho testuješ už dosť ale bolo by možno dobré nejaký videoklip aby bol aj obraz a zvuk. Ja viem nie je to presne to čo si chcel ale takto by sa dalo skúsiť režim LP a SP.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Video 8 / Hi8 / Digital 8 / Data 8 and other

Príspevok od používateľa EZ647 »

Rozumiem, ale chcem len niečo presné a technické čo sa tu dá priamo odprezentovať screenom obrazu, inak zase písať dojmy z nahrávky, to už robím u audia :D
Napísať odpoveď

Návrat na "Kazety, pásy, CD, MD, DCC, 8 tracky a iné nenahraté média"