Video 8 / Hi8 / Digital 8 / Data 8 and other

винтаж кассеты для магнитофона, ртр, 8трак ... vintage hifi stereo

Moderátori: EZ647, AdmineR

Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: Video 8 / Hi8 / Digital 8

Príspevok od používateľa Nstar »

Páči sa mi, je to také síce jednoduchšie ale je to zvláštnosť celkom, ani by som nevedel, že niečo také je. Tak obyčajná kazeta ale v prevedení Video8 je to zvláštne. Ten prach je čudný, možno sú komponenty Fuji ale pás môže byť od iného dodávateľa. To označenie P5, P2, E5, P6, tak z toho ma ide ... netuším čo to znamená a chcel by som to vedieť ale o týchto kazetách je na celom svete najviac informácií tu od teba.
Maxellku kvôli mne nekupuj, síce sa mi páči ale nechcem, ja Hi8 nevyužijem...aj tak dakujem
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Video 8 / Hi8 / Digital 8 / Data 8 and other

Príspevok od používateľa EZ647 »

3M Data 8mm D8-112.
https://ez647.sk/cc/data/3m_d8.html

Do tretice tu máme zhodný dizajn a výrobok Fujifilm vo formáte Video 8, teda skoro.
Rozhodol som sa vlákno rozšíriť aj o dátové kazety, pretože je to v podstate to isté, tak ako keď niekto nahráva DATky, tak môže do istej miery používať aj DDS zálohovacie kazety, keďže sa jedná o zhodnú technológiu.

Včera sme tu mali značku Scotch a dneska zase 3M čo je svojím spôsobom to isté, kazeta je označená ako D8-112, teda teraz to D8 chápem na rozdiel od P6 na predošlých kazetách :D
A číslo 112 zrejme znamená že je tam 112metrov pásky, tak ako u DDS ste mohli porovnávať a prepočítavať podľa uvedenej dĺžky pásu ako dlho bude hrať v DAT stroji, tak tu je to podobné a táto kazeta je plne použiteľná s formátom Video 8 a dĺžka bude pásky sa musí prepočítať na čas podľa normy PAL, alebo NTSC
O tomto formáte dátovej kazety 8mm som sa prvýkrát dozvedel z katalógu Sony 1996, kde je aj rozpis dĺžok a kapacity kaziet.
Technológia teda vychádza z Video 8 a porovnával som teda aj detekčné otvory s Emtec Video 8 kazetou, a vyzerá to tak že Data 8 má zhodnú detekciu ako Video 8, vlastne by nešla ani použiť ako Hi8, čo je zaujímavé, je to v tej základnej kvalite, otázne je aký pás, akej triedy v porovnaní s video8 do toho navinuli.
3M uvádza na obale rok 1993, čo je len o trochu staršia od včera prezentovanej Scotch.

Balenie:
Jedná sa o hranatú krabičku z toho mäkkého mliečneho plastu ako je v kazetách DDS.
Booklet je veľký skladací typ J, ale len po polovici strany máte na popis, zvyšok sú nejaké texty o záruke a pod.
Predpokladám že sa tieto kazety balili len v priesvitnej fólii.

Kazeta:
Zase totálna zhoda dizajnu aj farebnosti komponentov s poslednými Fuji výrobkami.

Páska:
zdá sa čistá bez kryštálov a prachu, v dobrom stave, nepresvitá.
No čo sa týka dĺžky tak
120min v NTSC má 106 metrov.
120min v PAL má 150 metrov.
Data 8 má 112metrov.

Značenie:
No páni už som prišiel aj na to čo znamenajú tie značenia na týchto kazetách:
P5 - Video 8 aj Hi8 kazeta pre normu PAL s páskou MP
P6 - Video 8 aj Hi8 kazeta pre normu NTSC s páskou MP
E5 - Hi8 kazeta pre normu PAL s páskou ME
E6 - Hi8 kazeta pre normu NTSC s páskou ME
D8 - Dátová kazeta pre zálohovacie mechaniky
N8 - Digital 8 pre digitálne videokamery
U posledných dvoch sa zrejme neinformuje o type použitej pásky.

Kazetu som dostal ako použitú spolu s ďalšími použitými kazetami DDS, toto je taká rarita v zbierke, je na nej nálepka a popis 48. týždeň, to by znamenalo kľudne aj nejaký digitálny kamerový záznam z nejakého PC zálohovacieho kamerového systému? alebo proste to je len záloha dát pre nejaké obdobie, neviem.
No ale viete ako je to u audiokaziet s dátami, keď to vložíte do decku, tak to rôzne píska a tak, ale keď toto vložím do VCR tak je tam len šum ako na prázdnej kazete, teda občas sa tam ten šum jemne mení akoby, ale narozdiel od zvuku, sa analógové video musí vyskladať presne podľa nejakého vzoru aby ste dostali obraz, takže nejaké náhodne dáta nedostačujú aby tam niečo bolo vidieť. Nahrávať som na túto kazetu zatiaľ neskúšal.

Záverom:
ako zberateľská perla tohto formátu a použiteľné aj na Video8 účely, teda asi, neviem aký je tam presne pás, ale jedná sa zase o kvalitný materiál od Fuji, takže toto nie je krok vedľa.

Nstar:
som si celkom istý že keď je to Fuji kazeta, tak tam bude len Fuji pás a nič iné.
A Maxellka by mala byť teoreticky v balíku, ktorý je na ceste ku mne.
Prílohy
IMAG0170.JPG
IMAG0171.JPG
IMAG0172.JPG
IMAG0173.JPG
IMAG0174.JPG
IMAG0175.JPG
IMAG0176.JPG
IMAG0177.JPG
IMAG0178.JPG
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: Video 8 / Hi8 / Digital 8 / Data 8 and other

Príspevok od používateľa Nstar »

kazeta sa mi páči, veď aj je to to isté ale to zameranie to trochu "degraduje" a ten obal tiež tomu moc nenahráva. Je to proste na iné účely ale ak niekto nemá kazety do rekordéra a toto vyjde lacnejšie tak prečo nie.
K tým označeniam P, tak nejako som to dedukoval aj ja ale čo je potom P2 a na mojich to ani nemám napísané
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Video 8 / Hi8 / Digital 8 / Data 8 and other

Príspevok od používateľa EZ647 »

P2 som nevidel, kde to je?
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: Video 8 / Hi8 / Digital 8 / Data 8 and other

Príspevok od používateľa Nstar »

neviem kde to je, takže to radšej odvolávam a berme to tak, že P2 som nevidel ...aj keď si stále myslím že som videl
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Video 8 / Hi8 / Digital 8 / Data 8 and other

Príspevok od používateľa EZ647 »

Sony Metal MP 120min rok 1987-1990cca, Made in Japan, verzia pre Japonský trh (NTSC)
https://ez647.sk/video/sony_mpmetal.html#j

Ja som tu v začiatkoch tohto vlákna prezentoval podobnú kazetu Sony Metal MP ale pre USA trh
A toto je moja prvá Japonská videokazeta, doteraz som nezohnal ani len Japonskú VHS, myslené pre Japonský trh. Nepodarilo sa mi nájsť žiadne katalógy k tejto kazete, ale predpokladám že vyššie uvedená USA verzia bude vekovo aj technicky asi zhodná s touto Japonskou, len má Japonskú verziu fólie a balenia.
Kazety vyzerajú prakticky identicky vo všetkých ohľadoch s minimálnymi rozdielmi v potlači na kazete, kde sú len inak rozmiestnené jednotlivé texty. Hlavný rozdiel je asi ten že USA verzia kazety je naozaj vyrobená v USA a Japonská v Japonsku, ale predpokladám že Amíci zase robili len kazetu, komponenty a montáž, no a že páska sa asi dovážala v "palacinkách" alebo vo veľkých roliach a v USA sa buď rezala a plnila, alebo už prišla narezaná.
Ak si to tak vezmem, mimo niekoľkých menších USA výrobcov ako Tandy, možno Ampex asi nikto ďalší v USA iný nevyrábal žiadny metal pás a všetko bol Japonský dovoz. Och sorry, ja som zabudol na Scotch Metafine, keďže ju vynašli v USA aj vyrábali v USA, ale v zapätí sa na to vykašľali aby mohlo hlavné žezlo metalky prevziať Japonsko, HAHA.
Z tých málo materiálov čo som videl o Video 8 Sony, tak predpokladám že Metal MP bol názov základnej Video 8 kazety Sony a že neskôr to premenovali na Standard MP.

Balenie:
Hranatá tmavá krabička, veľký J booklet a bohaté samolepky, metalická potlač fólie, to v podstate platí pre obe verzie Metal MP čo mám.
Obe zakladajú na bielom podklade obalov a bookletu, len USA je to doplnené o modro čiernu kombináciu a Japonci to spravili v sivo zelenej, ale inak sú si celkom podobné a obe sa mi pomerne páčia, taký zlatý vek kaziet záveru 80tych rokov.

Kazeta:
o tomto dizajne okna s tým posunutým stredom som už písal na začiatku vlákna, asi tento dizajn Sony ostal v základe až po záver výroby tohto formátu, zrejme si tam tak hlavy nelámali s obmenami dizajnov ako u audiokaziet.
Na druhú stranu sivá kazeta s oranžovou svorkou v cievkach je pomerne pekná, a páči sa mi podstatne viac než tie moderné čierne telá kaziet Sony Video8. Pôsobia pomerne robustne a kvalitne.

Páska:
Sony veľmi o zloženiach pásov videokaziet nehovorí, občas spomína častice Vivax na VHS, a možno som tuším zahliadol niekde na Video8 že sa jedná o metal Vivax, ale možno sa mi to snívalo :D
A potom ich keci o technológiach Hi-Packing čo by v preklade vyzeralo na nejaký súvis s balením, ale v prípade pásky si myslím že sa jednalo skôr o nejaký proces nanášania povlaku u Sony (alebo výrobu zmesi pred nanesením), používajú to bežne aj u VHS.
Vzhľad pásky je čierny až stredne sivý, kovový, pásky sa zdajú v poriadku, aj keď na fotke je jemný dojem kryštálikov, ale ktovie, možno zase len nejaký prach na začiatku kde je páska rokmi odstatá a v podstate viac prístupná vzduchu než páska v návine cievky.
Ja si len spomínam že som skúšal nahrávať tú USA verziu a nebol tam žiadny dojem horšej kvality či porúch než na iných nových kazetách.
Podľa nákresu na zadnej strane obalu predpokladám že všetky metal pásy pre video majú v základe Back Coating. (zadný antistatický náter)
Keďže sa jedná o NTSC na 120min používajú 106metrov, pre PAL by to bolo na 120min 150metrov, čo mi stále nikto nevysvetlil prečo je dĺžka vzhľadom k norme otočená než je tomu u VHS.

Záverom:
páči sa mi obal, prevedenie, taká klasika Sony a pôsobí omnoho kvalitnejšie než nové prevedenia Sony kaziet Video 8.

Nstar:
Druhá Maxell XR-M je už doma, ak ju nebudeš chcieť, tak ju ponúknem ďalej :P
Prílohy
IMAG0853.JPG
IMAG0854.JPG
IMAG0202.JPG
IMAG0203.JPG
IMAG0204.JPG
IMAG0205.JPG
IMAG0206.JPG
IMAG0207.JPG
IMAG0208.JPG
IMAG0209.JPG
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: Video 8 / Hi8 / Digital 8 / Data 8 and other

Príspevok od používateľa Nstar »

to sú nálepky, v tom by som sa vyžil
pekná kazeta, tá kombinácia vyzerá trochu ako japonská AD z 90´s, tá šedá so zelenou
vieš nejaká zdroje kde sa dá dočítať o PCM? Na tomto by som si vedel predstaviť nejaké vystúpenie kapely a keby ešte tak dovolili sa nacvaknúť na mix...
ja teda dufam, ze si ju nekupoval kvoli mne ale nechcem, ako som hovoril nevyužijem ju
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Video 8 / Hi8 / Digital 8 / Data 8 and other

Príspevok od používateľa EZ647 »

Sony Standard MP 30min rok 1998cca Made in Japan, for EU (PAL)
https://ez647.sk/video/sony_mp.html#98

Niekedy v nejakom roku sa nám Metal MP musela premenovať na Standard MP, ale ostáva to ako základ kazety tohto formátu pod značkou Sony.

Katalóg 1994, už s týmto názvom
Katalóg 1996, má mierne zošikmený dizajn na fólii, dúfam že dizajnéri za tento prelomový zlom dostali veľké odmeny.
Katalóg 1997 má stále predošlý dizajn
Aj v tom druhom liste
Je to ale Sony Japan, nebudem teda pochybovať o kvalite a nemám dostatok znalostí a údajov o kvalitatívnom porovnaní verzie z roku 1987 a tejto modernej, možno niekedy pri nejakom veľmi častom používaní na to prídem hehe :D

Balenie:
Hrubá zaoblená tmavá krabička, to je nový štandard Sony pre tento formát.
Fólia, tu sa pozastavím, tento obal je zrejme nástupnická rada toho z roku 1996/1997, teda ten dizajn fólie s tou šikmou časťou približne ostal, prehodili sa farby, kde je červená na pravej strane a na ľavej niečo ako piesočná modrá, ktorá asi nahradila tú staršiu sivú v základnej rade.
Booklet krátky, ale farebný s oboma stranami pre popis, vo farbe modelu modrá, červená.
Nálepky sú veľmi pestré, ale pozastavím sa zase nad jednou vecou a to uvedené roky na nálepkách, ktorými si ľahšie označíte dátum nahrávky, alebo oslavu, udalosť a pod, je tam trojročný rozsah od 1997-1999, toto používali niektoré Japonské audiokazety, napríklad Maxell CD´s či novšie Axie JZ alebo PS a podobné, kde prvým rokom dávali najavo aj rok vydania kazety.
Tu by to znamenalo že kazeta vyšla už v tomto obale v roku 1997, ale dva katalógy Sony čo mám na webe tvrdia že nie, takže si vyberte :D

Kazeta:
Rovnaký dizajn tela ako ten starý, len sa pohrali s farbami a dali tomu nádych modernosti, ako nevadí to že sa dizajnové oddelenie netrhalo do roboty a len narýchlo pomenili farebnosť kazety a zvyšok času prežúrovali, alebo prechlastali....hmm no tak nie, vymýšľam si, ono to nebolo u nás na východe že :D
Takže dizajn osvedčený, nahodili čierne telo kazety cievky so sivomliečnej dali na ľahšiu bielu, ktorá mierne viac presvitá, aspoň zachovali oranžové svorky, ale tie už nie sú tak kontrastné v tomto prevedení. Napriek tomu je kazeta celkom pekná, dvojfarebná potlač, ešte sa stále tak strašne nešetrilo.

Páska:
v podstate metal čierno sivá, len sú tam akési čiarky ako odlesky jemných rýh na povrchu po prvom použití...no ešte použitá nebola.

Na odkaze k tejto kazete hore mám ešte ďalšie dve verzie Standard MP, jedna bude asi 1998 alebo novšia, keďže obal je mierne zmenený, ale v podstate sa nesie v takom modernom duchu, a na nálepkách som sa najviac tešil na uvedené roky ako vodítko určenia veku, ale oni tam sú už len mesiace, no predsa každý vie že mesiace sú presnejšie než roky :D

A posledná v zozname je verzia USA, ktorej fólia presne sedí na konkrétnu radu USA Sony Audiokaziet, kde sa roky odhadujú na 1996-1998, mimo iné, tieto uvedené kazety som získal skôr, takže si ich predstavíme inokedy, teraz prechádzam len aktuálne posledný balík, takže to len medzi rečou pre porovnanie Sony MP.

Nstar:
hej na wikipedii v popise formátu Video 8 nájdeš krátky odstavec o PCM
https://en.wikipedia.org/wiki/8_mm_video_format
Ale myslím že som to už vysvetľoval pri článku o mojom Sony rekordéry na Video 8 aj fakt že ide len do 15kHz čo je zarmucujúce.
viewtopic.php?f=23&t=2972
Jedná sa o piaty obrázok zhora s popisom.
Prílohy
IMAG0857.JPG
IMAG0858.JPG
IMAG0246.JPG
IMAG0247.JPG
IMAG0248.JPG
IMAG0249.JPG
IMAG0250.JPG
IMAG0251.JPG
IMAG0252.JPG
IMAG0253.JPG
IMAG0254.JPG
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Video 8 / Hi8 / Digital 8 / Data 8 and other

Príspevok od používateľa EZ647 »

Sony HG (High Grade) 30min rok 1996-1997 a 1998 Made in Japan, for EU (PAL) dve kazety.
https://ez647.sk/video/sony_hg8.html#96
https://ez647.sk/video/sony_hg8.html#98

Ako som už spomínal, štandardne sa u väčšiny výrobcov vyrábali vždy dve kvalitatívne triedy Video 8 kaziet a tak Sony mal svoj MP Standard a HG.
Zase sa mi tu stretli dve 30min krátke verzie, ale tak o koľko bola táto páska lepšia od tej základnej? Ak som si kedysi porovnával technické parametre v listoch TDK a Maxell, tak nejaké hodnoty lepšie boli medzi dvoma triedami, ale čo v praxi? vidíte ten rozdiel? Naozaj malo zmysel si priplatiť v obchode za vyššiu triedu Video 8, alebo ste si vystačili zo základnou? Ja na bežnej Tv v tej dobe by som rozdiel nepoznal, pokiaľ by kazeta nebola vyslovene nekvalitná, ale ako niekto písal na fóre že videl jasný rozdiel u VHS medzi Basf EQ základnou a PHG Hifi, tak asi to nebola len klamlivá reklama že? No zrejme dobrá Tv, či monitor v tej dobe boli základným predpokladom úspechu, ako keď u audia máte rôzne kvalitné kazety a rôzne nahraté, ale k tomu na walkmane totálne šmejdovské slúchadlá, tak to sa potom rozdiely ťažko hľadajú.
Medzi Hi8 s MP a ME páskou by som veril tomu že to funguje viditeľne lepšie aspoň minimálne na úrovni psychosugescie :D

High Grade bol teda vyšší model Video 8 od Sony, ktorý v tej modernej dobe 90tych rokov vydržal až do samého konca výroby, odkazy na katalógy som tu dával už v predošlom príspevku a taktiež aj v odkazoch na samotné kazety.
Neviem o koľko bude tento pás vylepšený, ale verím že o niečo lepší recept bude mať.

Balenie:
Hrubé zaoblené tmavé krabičky ako v prípade tej základnej, vlastne čo do výbavy v porovnaní s Standard MP prezentovanej minule sa nič nemení, naozaj len ten pás a farba modelu, kde u základnej to je červeno modrá, tu sa modrá mení na zelenú.
Fólia 1996/97 má tmavú ľavú stranu obalu, ale čierna to nie je, čierna je až v modely Hi8, takže toto je taký trochu paskvil vyblednutej čiernej.
U novšej verzie to je krásne zelené a trochu viac zmyselnejšie.
Booklety sú taktiež zhodné so základným modelom, len zase je hlavná zmena vo farbe.
Samolepky, tie staršie som neprezentoval, ale nemali taký obrázkový nápad, tie novšie sú zhodné s tými u MP, aj s uvedenými rokmi.

Kazeta:
Zhodná farebne aj konštrukčne so Standard MP, len potlač je kombinovaná so zelenou, u novej verzie s veľmi svetlou zelenou, ale celkom to tej kazete pristane.
Konštrukčne stále osvedčený dizajn, ale slušne spracované.
Na odkaze je potom ešte aj tá novšia HG verzia, kde na polepoch sú len mesiace a nie roky, ale kvalitatívne aj v ostaných ohľadoch vyzerá opäť zhodne, ale som rád že sa mi to takto pekne nazbieralo na webe, aby sme to mali s čím porovnávať.

Takže chcelo by to všetky tieto kazety podrobiť nejakým testom, na starom PC s XP mám možnosť Tv OUT, teda pripojenia s VCR, ako klasický kompozit tak aj S-Video, preto môžem zahrnúť akýkoľvek testovací statický obrázok, ktorý by ukázal jasnosť a pestrosť farieb, kontrast a ostrosť obrazu, ale na nejaké video sekvencie fórum už proste nestačí.
Prílohy
IMAG0855.JPG
IMAG0856.JPG
IMAG0859.JPG
IMAG0860.JPG
IMAG0275.JPG
IMAG0276.JPG
IMAG0277.JPG
IMAG0278.JPG
IMAG0279.JPG
IMAG0282.JPG
IMAG0283.JPG
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Video 8 / Hi8 / Digital 8 / Data 8 and other

Príspevok od používateľa EZ647 »

Sony Hi8 HMPX 60min Made in Japan for USA (NTSC) a Sony Hi8 ProME 30min Made in Japan for EU (PAL)
https://ez647.sk/video/sony_hmpx.html
https://ez647.sk/video/sony_prome.html

Chcel som tieto dve kazety dať samostatne, ale kvôli veľkému nedostatku času posledné dni, to teraz vložím spoločne.
IMAG0312.JPG
O profi kazetách neviem takmer nič, v katalógoch Sony sa občas niečo objavilo, ale nikdy som to nemal v rukách, teda na webe som pred časom ukázal formáty Betacam SP, SX, Digital, ktoré boli takto balené, ale to sú kazety ktoré som tiež dostal a neviem ich využiť, je to čiste zberateľská záležitosť.
No a po dlhej dobe tu mám mini verziu vo formáte Hi8, kde Sony veľmi rada tento svoj vynález propagovala a ponúkala, tak tu mám hneď dve verzie Hi8 a to MP a ME pásky. Roky netuším, ale mohlo by sa jednať o nejaký začiatok 90tych rokov, možno aj staršie. V katalógu Sony 1996 máme už len ME verziu v tomto prevedení v podstatne modernejšom dizajne:
V katalógu 1992 takáto verzia nie je vôbec.

Balenie:
Profesionálny formát balenia pre videokazety, akási kniha, ktorá sa používala aj vo VHS, aj v iných profesionálnych formátoch, v Tv a pod.
Jedná sa o plastový obal s presne tvarovaným vnútrom na uloženie kazety a booklet je len pod zavarenou fóliou, takže nie je možné robiť popisy. Balenie je v priesvitnej fólii len zatavenej po okrajoch, takže fólia nemá zberateľskú hodnotu. Nálepky sú pestré, ale len vložené do obalu ku kazete, takže vždy vypadnú von. Ako ten štýl je pekný a zaujímavý, ale nechcel by som mať celú zbierku len z takých kusov, skôr je to zvláštnosť. To je možno aj vec vkusu, napríklad u VHS máte radšej klasické papierové obaly, alebo tie plastové otváracie ako u origináliek?
V tomto prípade by ma zaujímal názor na skladovanie, životnosť a ochranu proti vlhkosti a horším podmienkam, podobne som to trochu naznačil u audiokaziet TDK AR Limited a IF, kde mi prišlo že sú tieto balenia náchylnejšie na tvorbu plesní a rozklad spojiva.
Farebnosť obalov je celkom pekná, také 90te roky v začiatkoch a telo obalu je sivé.
IMAG0297.JPG
Kazeta:
Toto je naozaj podarený dizajn, okná v tvare cievok a koniec, výstižné, hodné autora formátu, síce TDK mala niečo na podobný štýl, ale len časti okna boli do oblúka, napriek tomu sa mi páčia oba dizajny ako TDK tak aj Sony.
Druhá vec čo mimoriadne chválim je dvojitá dvojfarebná cievka, proste Sony vedela ako zaujať a toto sa im naozaj podarilo, teraz si nespomínam na jediný prípad dvojfarebnej cievky u akejkoľvek videokazety, samozrejme nepočítam priehľadný vrchný kryt cievky.
Oranžová svorka tomu dáva ten správny nádych značky Sony. Kazeta je extra temná modrá, teda vyzerá ako čierna a na svetle odhalí svoju chladnú modrú farbu.
Verzia ProME:
dizajn kazety je rovnako epický a taktiež tmavo modrý, ale cievky nie sú dvojité, ale štandardné, sivé s oranžovou svorkou, spolu s matnou zlatou potlačou mi nesmierne pripomínajú dizajn Sony Metal ES 1985
Takže za mňa vydarené maximálne obe kazety, veľmi pekné.

Páska:
Nikdy som nevidel profi model MP pásky, pretože som vždy myslel že to je čisto záležitosť ME formátu, ale dobre, páska vyzerá štandardne ako v iných Hi8 modeloch.
ProME:
Páska sa nejako natiahla v tom tele kazety pod odklopení krytu, ale nemám skúsenosti s ME pásmi, či majú tendencie sa krútiť viac alebo menej než bežné MP, neviem aké sú mechanické vlastnosti PEN filmu. Ale rozhodne som zistil že páska ME presvitá proti svetlu a to pomerne výrazne.
Samozrejme ME pásy pre Video a Dáta nepotrebujú podkladové magnetické vrstvy ako v prípade audiokaziet Angrom.

Plesne:
na HMPX je nejaký mierny biely zhluk niečoho, myslel som že na páske, ale vyzerá to že to je na povrchu priesvitnej plastovej časti cievky, ako a prečo to tam vzniklo nie je známe, ale páska možno bude v poriadku.

Detekčné okienka:
zistil som že v detekcii typu kazety sa nerozlišuje len Video 8 a Hi8 formát, ale dokonca Hi8 MP a ME majú odlišnú detekciu, to znamená že zrejme nahrávacie obvody musia rozlišovať nastavenie extra pre MP a ME pás? je to celkom zaujímavé zistenie, to znamená že ME páska by na obyčajnom Video8 nemala vôbec dobre fungovať predpokladám. Zaujímalo by ma či prvé Hi8 kamery nevedeli ME pásky, alebo či Hi8 formát vznikol s oboma typmi pásov a teda och podporujú všetky stroje?

Záverom:
vyzerá to že dneska sú tieto kazety možno mierne vzácnejšie, ale cenovo rozhodne výrazne dostupnejšie než audio metalky, ak to niekto ešte používa, alebo má skúsenosti, nechce mi napísať viac o tých rozdieloch v kvalite a obraze medzi Hi8 MP a ME?
Prílohy
IMAG0298.JPG
IMAG0299.JPG
IMAG0300.JPG
IMAG0301.JPG
IMAG0302.JPG
IMAG0303.JPG
IMAG0304.JPG
IMAG0305.JPG
IMAG0306.JPG
IMAG0307.JPG
IMAG0308.JPG
IMAG0309.JPG
IMAG0310.JPG
IMAG0311.JPG
IMAG0313.JPG
IMAG0314.JPG
IMAG0315.JPG
Nec
stará páka
Príspevky: 616
Dátum registrácie: Sobota, 29. Augusta 2020, 19:35

Re: Video 8 / Hi8 / Digital 8 / Data 8 and other

Príspevok od používateľa Nec »

Fú tak toto je pecka.
Fakt si dali záležať. Krásna kazeta.
Od tohto druhu obalu by som čakal, že pri pri páde na zem sa nerozbije.
Vyskúšaj :D
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Video 8 / Hi8 / Digital 8 / Data 8 and other

Príspevok od používateľa EZ647 »

Podľa mňa praskne, z dostatočnej výšky, lebo kazeta vnútri ho dorazí svojou váhou, inak sa to tvári tak profesionálne.
Ale dizajn sa aj mne páči.
V ďalšej várke budem mať ešte jednu takúto kazetu tuším tiež HMPX ale pre Európu v mierne odlišnom obale asi.
Ale čakám že kazeta bude vyzerať rovnako.
Napísať odpoveď

Návrat na "Kazety, pásy, CD, MD, DCC, 8 tracky a iné nenahraté média"