Premazanie pásky silikónom ?

винтаж кассеты для магнитофона, ртр, 8трак ... vintage hifi stereo

Moderátori: EZ647, AdmineR

Používateľov profilový obrázok
AdmineR
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 2657
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 08:53

Premazanie pásky silikónom ?

Príspevok od používateľa AdmineR »

načo? - zaujímavé to začína byť asi v 1/3

Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2278
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: Premazanie pásky silikónom ?

Príspevok od používateľa orhore »

Tak nevím zda se jedná o vtip, či něco jiného. Pokud jsou vám kazety a decky drahé, tak v životě nepoužívejte jakékoliv spreje, mazací, čistící a nedej bože se silikonem! Na pásek nepatří absolutně nic z toho. Na ten silikon se akorát nabalí tuna prachu, zasere to hlavy, kladky a na hřídelce od setrvačníku vám to bude prokluzovat až běda!
Používateľov profilový obrázok
oneeeee
čestný člen
Príspevky: 2435
Dátum registrácie: Štvrtok, 13. Septembra 2018, 19:53

Re: Premazanie pásky silikónom ?

Príspevok od používateľa oneeeee »

výborný nápad , ako skurviť pásku.
A K A I Am 67 , 39 GX 620 , 67 , R35 , R66 M959W CD 57 , 55 , 49 AT - 26 , 57 EA M-659 AP - M10 AJ 530 FL , 490 FL , VS A77 EOG , VS-G855 JVC HR-D 210EE SHARP GF 4646 , Panasonic S-VHS NV-FS 100 , 8 x trojpásmo
Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2278
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: Premazanie pásky silikónom ?

Príspevok od používateľa orhore »

Nakonec to nemusí být až takový bullshit jak to původně vypadalo. Uživatel z toho videa doporučuje dva přípravky.

3M silicone lubricant 08877 wet version - je v našich končinách nesehnatelný. A z USA to nelze poslat letadlem, protože výrobky pod tlakem (aeorosoly) jsou zakázané takhle dopravovat. Lodí to potrvá a navíc je doprava nekřesťansky drahá. A pak ještě daň, clo... Další problém je, že se mi nepodařilo sehnat technický list, takže nevím co to vlastně obsahuje.

Kontakt 61 - jde u nás sehnat, ale... V technickém listu se píše, že obsahuje minerální oleje. A to je velmi špatně.

Tak jsem hledal dále, ale samostatně. Zaujaly mě tzv suché maziva. Neobsahují žádné oleje, vnikají do póru materiálů, odpuzují a vytlačují vodu, snižují tření a opotřebení materiálů z kovů i plastů. Dále zabraňují tvorbě statického náboje, zabraňují slepování a trhavému kluzu. To jsou skutečně skvělé vlastnosti pro ošetření magnetické vrstvy pásků. Je tu jedno ale. Nosičem musí být nějaká kapalina, obvykle hořlavina, která se po aplikaci vypaří a zůstane suchá vrstva maziva. A ta hořlavina (rozpouštědlo) může narušit magnetickou vrstvu a také nemusí.

A teď co vybrat? Jsou dva základní druhy suchých maziv. První je teflon a druhý silikon. Já se kloním spíše k silikonu. Takže jsem hledal a našel zajímavého kandidáta.

Wunn's Silicone Lubricant - je běžně dostupný v českých e-shopech. Na slovensku jsem ho nenašel, to ale nevadí.

Obrázok

Vyzkoušel jsem na jedné Sony CDit. Přípravek smrdí po benzínu. Magnetická vrstva na to nereaguje, nerozpouští se. Kapalinový nosič silikonu se z pásku doslova během vteřiny odpaří a nejsou vidět žádné stopy. To je velmi pozitivní. Budu testovat na dalších, hlavně použitelných kazetách než je Sony CDit.

Těch přípravků je samozřejmě více, ale některé se nedají běžně koupit i když jsou na stránkách výrobců v česku.

Co ale bude každého zajímat je, jak ten přípravek nanést na pásek v kazetě. Stačí ten návod ve videu. Já zřejmě obětuji jeden deck (určený na náhradní díly), který upravím, tak, aby se dal přípravek nanášet. Uvidíme.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Premazanie pásky silikónom ?

Príspevok od používateľa EZ647 »

pekné, len by to chcelo vyskúšať pásku, ktorá má aktívne problémy so škrípaním alebo lepením, nejaké staré Basf, alebo Ampex 20:20 no a nájde sa ich istotne viac
u Sony CDit, kde nie je istota s Mexickou páskou je to prakticky bezvýznamné, pretože pôvodné akékoľvek Japonské pásky výrobcu Sony nevykazujú žiadne závady mechanického pôvodu
Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2278
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: Premazanie pásky silikónom ?

Príspevok od používateľa orhore »

1. Žádné skřípající kazety nevlastním, takže? Ti, kteří je vlastní, by mohl přípravek pomoct. Nebo doporučuji nějaký kontejner na tříděný odpad.
2. Sony CDit jsem použil jen náhodně, protože by mě nemrzelo ji pak vyhodit. Jestli je tam pásek z mexika či konga mě nezajímá. Šlo jen o to vyzkoušet působení přípravku na magnetickou vrstvu. Mechanické závady pásku se zde neřeší, ale dlouhodobý problém se stárnutím pásků v kazetách. Tímto se to do značné míry vyřeší (odpuzování a vytlačování vody). A nejenom tohle (mazivo = menší opotřebení). Stačilo si přečíst všechny výhody na začátku ;)
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Premazanie pásky silikónom ?

Príspevok od používateľa EZ647 »

Mne sa to páči, lebo si vniesol iskru nádeje pre dosť závažný páskový problém.

Potom by ma zaujímalo či to pôjde aj na VHS, lepkavých pásov tam taktiež pribúda a znemožňuje to potom účely prípadnej digitalizácie.

No a nehovorím koľko ľudí má, alebo malo cievkové pásky ktoré lepili.

Až sa k tomu niekedy dostanem, iste vyskúšam na nejakých problémových kazetách.
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: Premazanie pásky silikónom ?

Príspevok od používateľa Nstar »

Ja teda veľmi oceňujem, že sa tomu niekto takto dopodrobna venuje, je to celkom kumšt a veľa trpezlivosti za tým a bádania ako aj s tými mazivami (Molykote atď...) Hlavne sa mi páči, že to baví a nedá pokoj tá téma a kazety
Používateľov profilový obrázok
Kazetowich
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 8761
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 16:18
Bydlisko: polia, lúky a háje SR
Kontaktovať používateľa:

Re: Premazanie pásky silikónom ?

Príspevok od používateľa Kazetowich »

A prečo si zavrhol teflon Orhore?
Sansui 331 klub czechoslovakia, old Pioneer receivers
Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2278
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: Premazanie pásky silikónom ?

Príspevok od používateľa orhore »

Teflon jsem nezavrhnul, jen jsem napsal, že se více přikláním k silikonu. Ony ty dvě chemicky rozdílné látky mají v mnoha ohledech podobné vlastnosti. Ale proč raději silikon?

1. Ještě jsem neviděl implantáty vyrobené z teflonu. Obrázok

2. Při aplikování toho roztoku s teflonem je důležitá čistota povrchu. Jinak teflon prostě nepřilne. U silikonu to tak důsledně neplatí.

3. Z vlastní zkušenosti v práci i doma mi přijde, že ty přípravky z teflonem jakoby nefungovaly dlouhodobě i když dle popisu by měly. Možná to souvisí i s bodem č. 2. Při použitím silikonu je ten mazací efekt dlouhodobější.

4. Ještě jeden malý bonus u silikonu, který má příznivé vlastnosti i pro gumu. Staré gumě dokáže částečně vrátit její pružnost, ale určitě ne v případě ošetřeného pásku. Teflon gumě nijak neškodí, ale ani nevylepšuje. Tady jde hlavně o případné působení na kladku.
Používateľov profilový obrázok
Kazetowich
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 8761
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 16:18
Bydlisko: polia, lúky a háje SR
Kontaktovať používateľa:

Re: Premazanie pásky silikónom ?

Príspevok od používateľa Kazetowich »

Znie to fajn.
Diky za detailny opis.
Sansui 331 klub czechoslovakia, old Pioneer receivers
Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2278
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: Premazanie pásky silikónom ?

Príspevok od používateľa orhore »

A víte jak to všechno dopadlo?

Myslím ta lubrikace suchým silikonem?

Jednoznačně pozitivně. Nechal jsem tomu čas. Po volných chvílích jsem lubrikantem projížděl všechny rozbalené kazety. Pak jsem je nechal nějakou dobou ležet a pak nahrával, přehrával a prostě používal. Co se změnilo po aplikaci? Méně dropoutů, daleko menší otěr (pásková dráha zůstala až podezřele čistá), menší hluk při průchodu pásku dráhou decku. V páskové dráze to jezdí jak po másle. Píšu ale o kazetách vyráběných koncem 80 a začátkem 90 let. Ale nemyslím, že bude rozdíl u jiných ročníků výroby.

Takže z těch přípravku co jsem testoval vyhrál již zmiňovaný Wynn's Silicoke Lubricant. Nedošlo k žádnému smytí magnetické vrsty či poškození plastu. Sám výrobek vůči těmto materiálům působí spíše příznivě. Jedná se o suché mazivo, takže žádný olej či mastnostu po odpaření nosné kapaliny nenajdete.


wynn's silicone lubricant.jpg
wynn's silicone lubricant.jpg (129.11 KiB) 2148 zobrazení

Pro celou proceduru jsem rozkuchal jeden Technics deck RS-BX404. Mechaniku jsem očesal na kost. Odebral jsem celý blok s hlavami, kladku, setrvačník + motor pohonu a identifikační kontakty. Zůstal jen motor pro převíjení a navíjení. Aby vůbec fungovalo převíjení a pásek se po přetočení na konec sám zastavil, tak jsem na plošňáku s identifikací zkratnul 2 kontakty. Deck si pak myslel, že je vložena kazeta. Bez toho by nešlo zařadit žádnou funkci mechaniky. Ještě jsem demontoval celé přední dvířka, ať je rychlejší vkládání a vyjímání kazety. A také aby měla kde trčet špejle se smotkem vaty napuštěné lubrikantem.

Technics-vykostena-mechanika.jpg
Technics-vykostena-mechanika.jpg (257.25 KiB) 2148 zobrazení
Technics+kazeta.jpg
Technics+kazeta.jpg (321.35 KiB) 2148 zobrazení

Další postup byl následovný. Kazetu jsem přetočil na její úplný začátek. Namotal jsem na špejli smotek vaty tak, aby šel přiměřeně strčit do otvoru v kazetě a aby pásek byl správně přitlačen - viz foto. Tohle asi bude nejsložitější část pro uživatele. Je třeba si nacvičit jak a kolik toho namotat. Když je toho méně, tak během lubrikace s rychloposuvem, má tendenci se protáčet či vypadávat. Když je ten smotek hodně natěsno, tak se rychloposuv zastavuje díky většímu odporu.
Jak jsem měl vloženou tyčinku se smotkem v otvoru kazety, tak jsem aplikoval wynn's lubricat přes trubičkový nástavec (není součásti spreje, je ho třeba použít z jiného přípravku!). Není se třeba bát aplikovaného množství. Vatový smotek musí být dostatečně provlhčen. Takhle připravenou kazetu jsem vložil do decku (může to být klidně i WM) a spustil rychloposuv. Když dojela kazeta na konec, vytáhnul jsme ji a znovu aplikoval na smotek sprej s lubrikantem. Znovu vložil do přístroje a rychloposuvem zpět celý proces dokončil.

Kazeta-aplikace-tycinka.jpg
Kazeta-aplikace-tycinka.jpg (105.2 KiB) 2148 zobrazení

Nejdříve jsem měl deck postavený normálně, ale pak jsem ho provozoval vzhůru nohama. Lubrikant se díky tomu lépe aplikoval na pásek. Je třeba si uvědomit, že během toho přetáčení se nosná kapalina lubrikantu odpařuje. Proto nestačí jen převinutí jedním směrem, ale oběma a pokaždé znova "navlhčit" smotek.

Technics+kazeta+lubrikant.jpg
Technics+kazeta+lubrikant.jpg (274.64 KiB) 2148 zobrazení
Technics+kazeta_vzhuru_nohama.jpg
Technics+kazeta_vzhuru_nohama.jpg (106.2 KiB) 2148 zobrazení
Napísať odpoveď

Návrat na "Kazety, pásy, CD, MD, DCC, 8 tracky a iné nenahraté média"