SONY WM-B14

касетные плейеры ... мп3 плейеры vintage hifi stereo

Moderátori: AdmineR, janvys

Používateľov profilový obrázok
moniatko
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1751
Dátum registrácie: Štvrtok, 10. Októbra 2019, 18:29

PITVA, časť I.

Príspevok od používateľa moniatko »

Dnes som sa rozhodla začať s opravou soňáku.
Môj plán bol:
  • rozobrať (komplet)
  • vyčistiť
  • namazať
  • zložiť
... a dúfať, že to zaberie :D

No, ale ako to pri týchto strojoch chodí, nič nie je tak jednoduché ako si človek napoprvé pomyslí.

Krok 1 - rozobratie plastového krytu
Síce som to robila už asi 3x, nikdy si neviem zapamätať ako sa to "vylamuje"
Dopadlo to tak, že som nechtiac jeden jazýček zlomila... muselo to prísť pri toľkom rozoberaní/skladaní
01.JPG
01.JPG (55.29 KiB) 996 zobrazení
Krok 2 - zosadenie remienkov
Taká bežná banalitka, ale nikdy nie je na škodu zaznamenať si ako to tam bolo, lebo keď to je dlhšie rozobraté (ako to tak býva pri opravách) tak si potom človek ťažšie spomína, že čo ako a sú okolo toho haluze.
Čiže ja si všetko radšej 10x cvaknem z každej strany, nech môžem potom lúštiť ako to tam bolo =D
03.JPG
03.JPG (39.86 KiB) 996 zobrazení
02.JPG
02.JPG (46.01 KiB) 996 zobrazení
Krok 3 - Capstan a všetko s ním spojené
V prvom rade - čo sme minule haluzili s Nstarom - som si odfotila, ako je zachytená struna na kladke. Naposledy, čo som ho skladala, tak sme tu pomaly 2 dni riešili: "Kade ide tá struna?" "Zachytáva sa hentam?" "To nemôže ísť cez seba, šak sa tá struna zdeformuje" ... Nakoniec išla cez seba a áno, zdeformovala sa, ale keď to tak má byť, tak to tak proste je :D
04.JPG
04.JPG (49.97 KiB) 996 zobrazení
Najväčšia bojová úloha bola dostať istiacu podložku z capstanu (tá malilinká biela vecička)
05.JPG
05.JPG (61.08 KiB) 996 zobrazení
To sme tu haluzili obaja, ale nakoniec, spojením síl, sme sa k tomu dopracovali a úspešne, bez ujmy, odstránili.
06.JPG
06.JPG (33.26 KiB) 996 zobrazení
Jakmile som to nadvihla, capstan mi hneď vypadol
07.JPG
07.JPG (56.02 KiB) 996 zobrazení
Kameň úrazu - Krok 4 - Motor
08.JPG
08.JPG (40.15 KiB) 996 zobrazení
Veru ludzie, ťažké to je s ním. Najskôr sme riešili, ako tam dostať olej bez toho, aniž by sme ho vyťahovali, letovali a pod.
1. plán bol nahriať mosadznú remeničku a vytiahnuť ju (skúšali sme, neúspešne)
neskôr po všetkom sa Nstar zamyslel, že keby sa nám to aj podarí, či by to išlo dať späť, keďže zospodu - ako je oska - je tam taký plastový kryt, ktorý tam je pravdepodobne nalepený...
Keď prvý plán nevyšiel, riešili sme ako to tam dostať zvonka (napr. injekciou cez ten plastový kryt alebo zvrchu do remeničky - ani jedno sa mi nezdalo ako rozumný plán)
09.JPG
09.JPG (58.25 KiB) 996 zobrazení
Nechcelo sa nám, ale pustili sme sa do rozoberania - letovanie, silenbloky.. z tých sme mali najväčší strach, či sa neroztrhnú, keď tá guma má cez 30 rokov..
Prvý zádrhel bol pri letovaní - fakt pekná nádielka cínu, čo držala kontakty motora. Po tom, čo sa to konečne podarilo oddeliť (resp. odletovať) tak na doske ostal cín, čo nešiel dobre vyčistiť..
Ďalším boli samotné silenbloky, ktorých sme sa báli, že sa roztrhnú. Našťastie sa nič také nestalo, išli pekne von.
10.JPG
10.JPG (42.94 KiB) 996 zobrazení
Hold je nám to na dve veci, lebo nevieme rozobrať motor. Je totiž stavený a nejde rozobrať. Keby sa to urobí nasilu, nepôjde to zložiť, keďže to nemáme ako tepelne zlisovať zas....
je tam taká malá dieročka a Nstar furt špekuluje, že tade tam streknúť troška oleja, ale toho sa ja bojím, lebo veľmi blízko sú cievky.....
11.JPG
11.JPG (33.89 KiB) 989 zobrazení
12.JPG
12.JPG (28.5 KiB) 989 zobrazení
Máte niekto nejaký nápad? Budeme vďační za rady i nápady (alebo skúsenosti)
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: SONY WM-B14

Príspevok od používateľa EZ647 »

som chcel povedať aký je to krásny a jednoduchý stroj a pritom niektoré veci sú až nechutne zjednodušené a jednorázové

myslím že olej na cievke nevadí, ale možno bude vadiť v kontaktoch tých kefiek na rotor myslím
by sa zase musel vyjadriť niekto skúsenejší
Používateľov profilový obrázok
moniatko
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1751
Dátum registrácie: Štvrtok, 10. Októbra 2019, 18:29

Re: SONY WM-B14

Príspevok od používateľa moniatko »

on ten walkman je jednoduchý a som rada, že ide dobre rozobrať a veci sú tam prehľadné
len ten motor neviem
škoda, že tu už nechodí orhore, zaujímalo by ma, čo by na to povedal
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: SONY WM-B14

Príspevok od používateľa EZ647 »

a citeľne kolíše? alebo sa jedná len o preventívne opatrenie s tým olejom?
Používateľov profilový obrázok
moniatko
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1751
Dátum registrácie: Štvrtok, 10. Októbra 2019, 18:29

Re: SONY WM-B14

Príspevok od používateľa moniatko »

vieš čo ja už si ten zvuk nepamätám
mám pamäť ako rybka
čo často počúvam :D
takže sa opýtaj Nstara

naposledy keď som ho počula, zvuk sa mi nepáčil, ale neviem ti presne povedať či kolísal zvuk alebo tam bolo nejaké skreslenie alebo tak...
čul to už ťažko zistím, čo presne sa mi nepáčilo :D
ale namazať ho chcem aj preto, že keď ten soňák ide, tak ten motor je počuť pomaly až do ďalšej dediny, reku namazať hádam pomôže a nebude taký ubolený
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: SONY WM-B14

Príspevok od používateľa EZ647 »

no keby si bývala vo veľkomeste, tak by ten problém nebol tak akútny :D
ja tu mám pomerne dosť walkmanov čo by potrebovali servis, ale nie len že sa mi do toho nechce, bolo by mi ľúto ich spojazdniť a nemať na nich čas, ale ktovie možno sa aj to niekedy zmení
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: SONY WM-B14

Príspevok od používateľa Nstar »

nepáči sa mi ako vyriešili ten motor, mohli to dať na skrutky alebo pozaklikávať plech, toto je zavarené, premýšľam či by to šlo zaletovať cínom
ten walkman neni nejaká špica ale stále mám pocit, že je to spravené veľmi pekne, niektoré riešenia sú samozrejme poplatné dobe modelu
Nec
stará páka
Príspevky: 616
Dátum registrácie: Sobota, 29. Augusta 2020, 19:35

Re: SONY WM-B14

Príspevok od používateľa Nec »

Pekne sa zabávate :)
Dobre sa na to pozerá a aj sa to dobre číta.
Poradiť vám neviem. 8-)
Používateľov profilový obrázok
moniatko
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1751
Dátum registrácie: Štvrtok, 10. Októbra 2019, 18:29

PITVA, časť II.

Príspevok od používateľa moniatko »

Našťastie sa mi podarilo postúpiť za kratší čas než som sa bála.
Nemám rada veci nedorobené, rozložené a tak...
Takže tu máme pokračovanie:
  • rozobrať motor
  • všetko vyčistiť
  • namazať púzdro
  • naspäť zložiť motor
  • niečím spojiť kovový kryt aby neodpadával ani nepružil
Pokračujem s poradím z predošlej časti:
Krok 5 - rozoberanie motora
Tu som musela požiadať o pomoc brata, pretože my doma nemáme dobrú výbavu nástrojov. On má v izbe minidielňu čiže viac možností ako veci opraviť =D
Na očkách silenblokov boli jemné spoje (zvarené pliešky dokopy), rozdeliť ich som prenechala bratovi, ja som sa bála, že to odtrhnem :D
Trošku sa vyhli (inak sa to ani nedalo), ale nebolo to nič vážne, dali sa zas ohnúť späť, to už predbieham...
18.JPG
18.JPG (40.53 KiB) 900 zobrazení
Po tomto úkone sa nám motor krásne ukázal, síce nevypadá ako žiadny iný - a hlavne, ešte že sme tam ten olej nedávali zvonka, pretože ako vidíte nižšie, stejne by to nefungovalo.
13.JPG
13.JPG (49.45 KiB) 900 zobrazení
Tým rýpaním sa zvonka sme cievky trošku odreli, teda myslím si... dôležité ale je, že nie sú nijak vážne poškodené
Pekne sa všetko prečistilo.

Mosadzné púzdierko som opatrne utrela so suchým servítkom a kapla tam oleja.
14.JPG
14.JPG (41.57 KiB) 900 zobrazení
.
Osku som vyčistila s isopropylom, nechala odpariť a vrátila naspäť.
15.JPG
15.JPG (52.69 KiB) 900 zobrazení
.
.
Nebyť tých ostatných úkonov ako : rozletovať spoje, vybrať motor, uvoľniť silenbloky, rozdeliť zvarené spoje
Tak celá údržba motora (vyčistenie, namazanie) zabrala asi 10 minút, keď rátam aj oschnutie osky od isopropylu.

Krok 6 - opätovné spojenie/zvarenie motora
Hotový motor som naspäť zložila a prišla najhoršia časť, kvôli čomu aj som išla za bratom.
16.JPG
16.JPG (27.39 KiB) 900 zobrazení
Doma sme nemali nič, čím by sme motor naspäť spojili.
Volala som s bratom, hovoril, že má bodovačku, no keď prišlo na vec, zistili sme, že je slabá a nedokáže tie pliešky zvariť k sebe.... nuž prišla na rad improvizácia, ako to tak pri takýchto opravách bez výbavy býva.
Brat sa vynašiel - vzal 2 kovové hroty, nastavil si 30 ampérov, prichytil si očká motoru do zveráku a takto ručne stručne zváral :D (aby som netárala nejaké blbosti, robil iba iskry => bodoval )
17.JPG
17.JPG (54.56 KiB) 900 zobrazení
To by som ja sama doma určite nedala.

O výsledku sa nedá povedať "ako nové", ale ja som spokojná, spoje držia, nič sa nezničilo - ešte to nemám odskúšané, nemám totiž gumičky, to zas opravu o niečo dlhšie predĺži. No keď už som na tom takto, nebudem tam dávať staré.
Jedna je ešte funkčná celkom, tá druhá to má za sebou...
IMG_4231.JPG
IMG_4231.JPG (32.39 KiB) 900 zobrazení
IMG_4232.JPG
IMG_4232.JPG (31.77 KiB) 900 zobrazení
IMG_4233.JPG
IMG_4233.JPG (34.17 KiB) 900 zobrazení
.
.
Tak zatiaľ je to všetko. Keď prídu gumičky, pridám poslednú časť.

Najvtipnejšie aj tak bude, keď toto celé nebude mať žiadny vplyv ani pozitívny účinok :D... ale aspoň som sa zabavila no =)
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: SONY WM-B14

Príspevok od používateľa EZ647 »

to je masaker to otváranie a zvarenie, by mi nikto ani v práci neuveril, že sa tomu venuje mladá baba :P
Používateľov profilový obrázok
moniatko
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1751
Dátum registrácie: Štvrtok, 10. Októbra 2019, 18:29

Re: SONY WM-B14

Príspevok od používateľa moniatko »

ešte že máš dôkazy :D :D

ja keby mám prostriedky, náradie, priestor a iné blbiny potrebné k tomuto, tak sa tomu venujem normálne na živnosť
mňa to baví vŕtať sa v týchto strojoch, udržovať ich, opraviť...
len keď nie je miesto ani potrebné vybavenie, elán prejde a všetko sa len komplikuje, čo človeka aj odrádza niečo robiť =/
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: SONY WM-B14

Príspevok od používateľa EZ647 »

vlastne budeš mať široký pracovný záber, takže sa vo svete nestratíš
Napísať odpoveď

Návrat na "Walkmany, mp3 a iné prenosné drobné audio"