C46 a C45 dĺžky audiokaziet

винтаж кассеты для магнитофона, ртр, 8трак ... vintage hifi stereo

Moderátori: EZ647, AdmineR

Aká je Vaša najbľubenejšia dĺžka kaziet?

C10
1
5%
C46
3
14%
C60
3
14%
C74
2
10%
C90
11
52%
C100
1
5%
C120
0
Žiadne hlasovania
iné - napíšte do diskusie
0
Žiadne hlasovania
 
Celkom hlasov: 21

Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

hej a si všimni tú zvláštnu fóliu, keď si to porovnáš, ako som dal odkaz na vintagecassettes, tak táto fólia úplne vybočuje z celej rady a nepasuje tam doslova :D
Nec
stará páka
Príspevky: 616
Dátum registrácie: Sobota, 29. Augusta 2020, 19:35

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa Nec »

81 je pre moje oči krajšia :D
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa Nstar »

a aký by v tom mal byť pásik, UL by mohlo?
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

hej je to základná ferro Maxell, takže priradiť k adekvátnemu roku s ostatnými modelmi Hitachi, Maxell
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa Nstar »

na druhu stranu UL by nemala taký MOL, nejak to nechápem, UD by mohla pasovať k tomu výkonu ale zasa ja sa tak v tých Maxell nevyznám, len tipujem
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

viem je to chaotické, ale keď pozrieš hierarchiu novšej verzie tak to sedí
http://www.vintagecassettes.com/hitachi ... j83lod.htm
4kusy normal, by zodpovedali podľa Maxell
UR
UD
XLI
XLI-S

no a našiel som Maxell UL 1982 píšu MOL +3,5dB
http://agfabasf.com/images/content/img4038.jpg
http://agfabasf.com/catalog/maxell-/max ... rettyPhoto
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa Nstar »

u tej UD majú MOL pri 5%
LN a UL to majú rovnako, je to zaujímavé chcelo by to porovnať medzi sebou ale po tých rokoch...
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

Maxell UDI 46min 1988, dátum výroby mojej kazety 31.5.1989, Made in Japan, EU trh
https://ez647.sk/cc/maxell_ud1.html#88

Dnes tu máme ďalšiu legendu od Maxellu, UDI v oválnom okne. Jej kolegyňu v triede II som už ukazoval vo vlákne C120.

Balenie:
Hranatá svetlá krabička klasického dizajnu Maxell 80tych rokov.
Fólia je ladená do modro bielo čiernej (mám veľmi rád túto kombináciu s modrou farbou), teda rovnako ako u verzie II, len typ normal v tomto roku preferoval modrú farbu, vlastne pomerne dosť rokov to tak bolo, kým to niekto v roku 1998 neprehodil (našťastie len v EU verzii) :D
Dizajn je teda veľmi jednoduchý a zadná strana má na fólii len čierny rámček, ale všetky texty a údaje sú na booklete.
Je tam uvedené napríklad zloženie že sa jedná o neporézny Epitaxial ako náter pásky.
MOL hodnoty sú uvedené ale veľmi nevhodne, je tam len popísaný rozdiel oproti nejakej meracej referenčnej páske.
Takže zákazníkovi nebola ponúknutá presná hodnota len keci o tom že je proste lepšia než niečo...k čomu sa nemá šancu dostať.
Booklet veľký skladací typ J, kde je len vnútro s riadkami na popis a vonkajšia strana s informáciami o kazete a podivné prázdne štvorčeky vedľa ďalších popisov, kde to skoro vyzerá akoby ste si tam mali sami dokresliť nejaké grafy :D
Nálepky už typicky epické oválne čo nejdú nalepiť rovno len tak :D

Kazeta:
Epický oválny dizajn, čierna kazeta, snehové plné cievky Maxell, vysoký kontrast komponentov. Aj jednoduchá potlač je biela.
Zavádzacia páska s oranžovým značením pre C46.

Páska:
Je stredne hnedá, Epitaxial, teda kým neprišli Black Magnetite a Cobalt Sigma, pásky boli hnedé, preto je aj ľahké poznať u novších verzií kedy výrobca čerpal ešte staré zásoby pásky do nových obalov.
Tiež sa ešte pozastavím k modelu UD a starších verzií k zloženiu vzhľadom aj na včerajšiu debatu k základným starým ferro Maxell a ich vybudeniu MOL, ktoré výrobca uvádza.
Staré UD používali častice Ferri-Crystal, tieto už Epitaxial a novšie Cobalt Sigma, v Japonsku Black Magnetite I.
Čo z toho vyplýva je že prvotné UD pásky mali zrejme len extra zjemnené ferro častice bez kobaltu, podobne ako možno TDK AD, alebo špekulácie o ich superferro, ale rovnako ako mnoho výrobcov starších superferro kaziet, než sa ten kobalt začal reálne používať. Je to zase len moja teória, ale možno aj preto sú tak nízke rozdiely v MOL medzi starou UL a UD, než u týchto kobaltových.
Epitaxial sa v tej dobe používal len do veľmi vysokých modelov ako UDXLI, XLI, XLI-S. Myslím že práve od tejto verzie sa začal používať Epitaxial aj v modeli UDI, nakoľko verzia 1985 so strieborným štítkom má tiež uvedené Ferri-Crystal ako zloženie.
No a neskôr nové pásky UD a vyššie už kolaborovali s Magnetitom.

Kazetu som získal v 11/2021, test len Akai, vzhľadom k peknému dizajnu a vysokej kvalite je to veľmi dobrý kandidát na skoré nahrávky.

Akai DX-57, 17.5.2022:
+4db, špičky +6db, bias -8, výstupná úroveň z pásky zhodná so zdrojom
Obal uvádza zloženie non porous Epitaxial.
Veľmi dobrý zvuk, výborný výkon, priestor, žiadne poruchy ani kolísanie, nádherný výškový prednes, na nerozoznanie od zdroja.
Špičková kvalita.
Bez poškodenia pásky po teste.

Takže do zbierky pekná kazeta, ale v tomto prípade ak je v dobrom stave, veľmi odporúčam na nahrávky, už dlho som nepočul tak kvalitný zvuk, potrebuje nejakú tu kalibráciu, ale výkon a celkový dojem je mimoriadne dobrý, odporúčam všetky verzie UD Maxell s týmto aj novším zložením na kvalitné nahrávanie.
Prílohy
IMAG0051.JPG
IMAG0052.JPG
IMAG0326.JPG
IMAG0327.JPG
IMAG0328.JPG
IMAG0329.JPG
IMAG0330.JPG
IMAG0331.JPG
IMAG0332.JPG
IMAG0333.JPG
IMAG0334.JPG
IMAG0335.JPG
IMAG0336.JPG
IMAG0337.JPG
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa Nstar »

plný počet bodov, toto je kazeta výzorom, kvalitou a pásikom tak dobrá, že už naozaj veľa k dokonalosti netreba. Ak by toto vyrábali dnes, v podobnom rozšírení a dostupnosti ako UR2012, tak si už pravdepodobne žiadnu inú starú kazetu nekúpim, snáď len do zbierky
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

presne tak, dokonalosť !
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

Victor Get´s 46min rok 1987 Made in Japan, Japonský trh
https://ez647.sk/cc/victor_gets.html

Trochu sa vrátime ku kazetám Victor, toto je pomerne zaujímavý model triedy superferro.
Prehľad kaziet Victor normal na fóre.
Na vintagecassettes sú uvedené hierarchicky normal kazety Victor ako základná AFI a potom lepšia GFI, no a Get´s je medzi extra verziami spolu s dizajnovkou Jiuyjinclub, ktorú som prezentoval pred časom.
Takže neviem presne aký bol zámer výrobcu, ale ako vybočenie z tej klasickej zavedenej rady JVC/Victor je rozhodne vydarené.
No a táto kazeta Get´s sa robí aj v bielej verzii ;)

Balenie:
Hranatá svetlá krabička typu Fuji s logom MADE IN JAPAN.
Fólia je len čierna, žiadna prehnaná grafika, len text, úzky pás s výhľadom na kazetu, ktorá má okno v rovnakom dizajne.
Veľký biely nápis GET´S a množstvo textu na oboch stranách. Zase nejaké inšpiratívne keci, aj mimo technických údajov.
Ale ani o tie technické údaje nie je núdza, bohatý rozpis parametrov na zadnej strane.
Pri hodnotách biasu 0 a MOL +4,5dB by som ju radil k tým začiatočným superferro kazetám, teda obsah kobaltu, alebo len zlepšené ferro častice.
Booklet veľký skladací typ J, bodkovaný s 1,5strany na popis, zvyšok texty a informácie po Japonsky. Najzaujímavejší je ten nákres tela kazety kde sa odkazuje na čiarky okna, kde je zrejme zdôraznené že sa nejedná o závadu, ale o otlak formy odlievania predpokladám.
Nálepky farebne nudné, výberom bohaté.

Kazeta:
Takýto dizajn som tu ešte nemal, trochu pripomína novšie TDK superferro s rovným dlhým oknom, ale tu je to výrazne odlišne pojaté, okno je tiež rovné a dlhé, ale má zaoblené okraje a je tam akýsi výrez, ktorý pokračuje pod okno, ako miesto pre samolepku.
Kazeta sa robí v čiernej farbe, prípade bielej.
Cievky som už predstavoval nedávno u Victor kaziet s veľkými kotúčmi, tak aj tu pre C46 sú tieto veľké okaté cievky v tmavo sivej farbe so snehovou svorkou, spolu to dáva celkom pekný efekt a do toho okna to aj pasuje.
Potlač je jednoduchá ale výstižná.

Páska:
Páska je stredne hnedá, železitá červená tam nie je vôbec. Stále podozrievam Fuji že im vyrábali na zákazku všetky komponenty a zrejme aj pásku.

Kazetu som získal v 11/2021, test len Akai, na nahrávky pre jej dizajn by som ju tiež zaradil hneď ak by som nemal tak veľa super kaziet pred ňou :D

Akai DX-57, 17.5.2022:
+4db, bias -12, výstupná úroveň z pásky zhodná so zdrojom
V podstate skoro dobré, ale časť výšok už nie je k dispozícii aj pri tak nízkom biase. S dolby to ešte ako tak ide, bez porúch a kolísania, priestor mohol byť lepší, hlavne ľavá strana sa mi zdá nepatrne výškovo tlmenejšia.
Podľa popisu zadnej strany sa má jednať o superferro, resp. mierne lepšiu verziu od tej základnej, uvedený výkon +4,5dB je cca oki, bias 0 ani náhodou, to je dobrý dôkaz ako pásky starnú a bias musí ísť veľmi dole aby boli výšky aspoň nejaké. Pri biase 0 hrá asi o polovicu horšie vo výškach.
Základné ferro mali vždy mierne bias dole, takže toto bude to mierne lepšie ferro.
Bez poškodenia pásky po teste.

Takže do zbierky to považujem za pecku, aspoň pre mňa. Na nahrávky to je už viac na laborovanie a experimenty, že páska nie je nová je jasné a vždy mohlo byť horšie, toto je ešte celkom použiteľné spolu s dizajnom kazety bude tvoriť perlu v zbierke aj nahrávke.
Takže odporúčam.
Prílohy
IMAG0001.JPG
IMAG0002.JPG
IMAG0338.JPG
IMAG0339.JPG
IMAG0340.JPG
IMAG0341.JPG
IMAG0342.JPG
IMAG0343.JPG
IMAG0344.JPG
IMAG0345.JPG
IMAG0346.JPG
IMAG0347.JPG
IMAG0348.JPG
IMAG0349.JPG
IMAG0350.JPG
IMAG0351.JPG
IMAG0352.JPG
IMAG0353.JPG
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa Nstar »

pekne, veľmi zaujímavá značka a páči sa mi ako dobre uvádzajú parametre, ten bias je tu myslený 0dB podľa normy, teda všetko by tu malo byť porovnané smerom k norme, za to majú body, nálepky sú také povedomé a slabšie ale celkovo sa to sem hodí a majú dole logo takže tiež bod. K tomu výkonú je tu síce dosť výrazný MOL ale SOL je nízko takže možno ju len menej vybudiť, ja by som to videl tak okolo Dolby loga ale mala by byť celkom navýškovaná podľa tých údajov
Napísať odpoveď

Návrat na "Kazety, pásy, CD, MD, DCC, 8 tracky a iné nenahraté média"