Naj.Výber - EZ647

винтаж кассеты для магнитофона, ртр, 8трак ... vintage hifi stereo

Moderátori: EZ647, AdmineR

je to dobré využitie CD a kaziet?

áno
3
60%
nie
1
20%
iné, napíšte
1
20%
 
Celkom hlasov: 5

Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10259
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Naj.Výber - EZ647

Príspevok od používateľa EZ647 »

Napadlo ma napísať ďalšiu blbosť, ktorú som spravil doma behom rokov, najprv som to chcel k testom a nahrávkam, potom do predstavenia členov, potom do origináliek a nakoniec som sa rozhodol pre nenápadné vlákno v téme kaziet, kde si to pár vybraných jedincov prečíta a potom sa to tu pekne stratí v prachu a čase....

Okrajovo, skôr technicky než obsahovo tu predstavím môj spôsob mini audio kompilácii, ktorú som nazval proste NAJVYBER, o čo sa presne jedná?

Už som sa dosť o detailných veciach okolo mojich záľub, nákupov a nahrávaní kaziet rozpísal v téme obalov kaziet, určite si vybrané osoby dobre pamätajú.
Aj to že som mal obdobie na konci strednej školy až nejaké prvé roky práce, keď šli kazety takmer bokom, pre nedostupnosť nových zbierkových kusov, kým sa to zase nerozhýbalo s aukciami a predraženými cenami.
V tejto medzere som síce občas použil kazetu, ale veľmi málo, napriek tomu som sa vtedy silne upol na zbieranie prázdnych CD a DVD médii, čo by nie len záľuba v obaloch, značkách a dizajnov potlačí, ale aj čo do výrobcov a kódovania diskov, vrstviev a pod. (čo malo neskôr aj za následok vzniku zoznamu .xsl, potom prehľadu s obrázkami .doc a nakoniec webu .html)
No a keď som sa už v začiatkoch zbierania diskov v rokoch 2003-2004 dostal k prvým 8cm mini CD-R a CD-RW diskom, tak som premýšľal, na čo dobré by ich bolo použiť, u prepisovateľných ma to tak netrápilo, ale u CD-R 8cm, no tak v základe disponovali 210MB alebo 24min na audio. V tej dobe už na svete existovali praktické využitia tohto formátu, v zahraničiach to boli extra digitálne fotoaparáty, u nás napríklad sa dali zohnať discmany na mini CD, s podporou mp3. Spolužiak takýto mini Philips mal, celkom zaujímavá hračka, v dobe keď USB kľúče sotva dosahovali niekoľko desiatok či stovák MB, a mp3 prehrávače ešte neboli veľmi dostupné, tak toto bola taká netypická voľba, no dneska 210MB mp3 nie je nič moc, ale vtedy sa s obľubou násilne znižoval bitrate a nikoho to veľmi netrápilo že to hrá mizerne, ale koľko sa tam toho vojde!

Ja som sa rozhodol ísť inou cestou a v dobe uvedených rokov som mal práve k dispozícii len sestrin Panasonic RX-D12 rádiokazeťák s CD, ktorý som používal niekoľko rokov na nahrávanie kaziet cez sluchátkový výstup do Technics RS-TR575MII, ktorý som mal tiež nový, o tom som veľa popísal v obaloch kaziet, tak mi prišlo vhodné spraviť mini kompilácie na malé CD-R média.
Vybral som si nejaké najobľúbenejšie skladby a pripravil niekoľko kompilácii na niekoľko kusov malých CD-R a takto vznikol naj výber..
najvyber2.jpg
najvyber2.jpg (46.46 KiB) 2041 zobrazení
trocha kreativity, hlavne keď sa CD predávali v cake boxoch po 10kusov a ja som potom rôzne zháňal malé slim CD obaly.
najvyber17.jpg
najvyber17.jpg (44 KiB) 2041 zobrazení
Pestrosť tohto riešenia bola značná, vyberal som obľúbené skladby, rôznych štýlov a žánrov, zvučky, pazvuky z hier, čokoľvek čo ma napadlo, čím divnejšia kompilácia, tým som mal väčšiu radosť z dobrého využitia CD disku.
Takto sa mi to hromadilo asi do roku 2007, vždy keď som mal príležitosť kúpiť nové mini CD-R do zbierky, tak som zbúchal nejakú kompiláciu, ale čo to má spoločné s kazetami? no nič, prečo by som nahrával veci čo už na kazetách mám dlhú dobu?
najvyber18.jpg
najvyber18.jpg (39.93 KiB) 2041 zobrazení
No proste ak som chcel kompiláciu nových hitov tej doby, alebo niečo čo mi niekto doniesol, tak som to vypálil na CD-R klasickej veľkosti, alebo pripojil vtedy PC s Technicsom a nahrával, ročne som vždy nejakú tú kazetu nahral, aj keď to bol už len okrajový záujem, tak nikdy som nevysadil kazety na 100%.
najvyber19.jpg
najvyber19.jpg (37.51 KiB) 2041 zobrazení
V rokoch 2006-2007 ma ale potom chytila nová nezvládnuteľná mánia nákupov a zbierania kaziet, hlavne vďaka internetu a možnosti vidieť tú pestrosť čo som za tie roky prepásol. Začal som nakupovať aj obyčajné kazety z miestnych obchodov, veď sa to bude do budúcna hodiť, už tak ľahko nové nezískam, vykúpil som vtedy v Elektro Astre napríklad všetky TDK CDing1 50min, TDK SA, Sony UX-S a pod. Potom mi to dlho ležalo doma, a väčšiny som sa aj tak zbavil predajom alebo výmenou za iné zberateľské kusy, ale nie všetky kazety...
najvyber20.jpg
najvyber20.jpg (41.42 KiB) 2041 zobrazení
Takto raz keď som skončil v prvej práci, bol máj 2007, občas som sa doma nudil a premýšľal čo s tou všetkou hudbou a kazetami, tak ma napadlo, hmm mám toľko CDing 50min, na čo by sa to len hodilo?
najvyber21.jpg
najvyber21.jpg (41.4 KiB) 2041 zobrazení
No a prišiel som na to! Nahrám tam všetky kompilácie Naj Výberov z mini CD čo som doteraz mal.
najvyber22.jpg
najvyber22.jpg (42.62 KiB) 2041 zobrazení
najvyber24.jpg
najvyber24.jpg (37.91 KiB) 2041 zobrazení
No a dopadlo to nejak takto, vtedy som kazety ešte označil, polepil, popísal booklety:
IMAG0210.JPG
IMAG0210.JPG (117.57 KiB) 2041 zobrazení
IMAG0211.JPG
IMAG0211.JPG (108.26 KiB) 2041 zobrazení
IMAG0212.JPG
IMAG0212.JPG (99.27 KiB) 2041 zobrazení
Prešiel zase nejaký čas a zistil som že v rámci zbierania krátkych kaziet sa toto ideálne hodí a tvorbu kompilácii som sa snažil zachovať, niekedy to trvalo veľmi dlho, keď som celé roky nedal dokopy nič a prázdne kazety a prázdne CD sa hromadili, ale čas od času sa niečo vyskytlo.
Za dobu mojich testovaní a nahrávok na fórum som takto nahral asi 4 kazety.
A keďže chcem dneska v noci a niektoré ďalšie dni trochu narušiť rutinu nahrávania dance classics, nazberali sa mi tu z týchto starých výberov aj nejaké nové veci, niekoľko trackov, ktoré by vyšli na niekoľko kusov malých CD.
Ale v pláne mám dneska začať až po polnoci, pretože mám zase niečo iné na práci čo chcem stihnúť.

Trochu tej technickej dokumentácie:

jedno malé poskytne CD asi 24min hudby, s rezervou kaziet C46 sa mi to pohodlne vojde na jednu stranu kazety, teda jedna kazeta pojme dve malé CD, dve kompilácie výberov.
Ideálne kazety pre toto moje hobby sú medzi 46-55min, vlastne tie krátke kazety na nič iné nepoužívam, preto ich tak často nenahrávam, všetko záleží od toho kedy a ako často dám dokopy nejaké skladby.

Na začiatku ako som nahrával tie CDing 50min, ako sa mi minuli a mne ostali ešte dve CD, tak som sa rozhodol použiť jednu SA 60min, čo sa mi neosvedčilo, príliš prázdneho miesta..
Aj na kratších mi ostávali prázdne úseky, preto som to vyplnil náhodnou hudobnou vatou z CD čo som námatkovo vzal do ruky, čím väčšia blbosť, tým väčšia sranda. U tej C60 mi toho miesta ostalo viac, ale bolo to jediné porušenie mojej normy na NAJVYBER, nikdy viac som takto dlhú kazetu nepoužil.

Taktiež som raz skúšal C45 a seklo mi to v závere skladby, tieto kazety sú síce použiteľné, ale musím myslieť na to pri tvorbe kompilácie.
Kaziet je v súčasnosti na tento účel veľmi veľa, ale problém nastal s CD.
Jednak dostupnosti malých CD sa veľmi znížili, a kvalita ešte tak šla k horšiemu. Napriek zápisom v mechanikách a testom kvality, ktoré boli dobré až výborné, mali CD prehrávače vrátane môjho Technics problémy s čítaním malých CD-R, občas nefungovali vôbec, musel som núdzovo použiť discman, alebo proste zvuk bol zarušený nekvalitným čítaním a prehnanou interpoláciou korekcie chýb.
Dneska už toto porušujem bežne, ale NAJVYBER robím na veľké CD 12cm, kde sa zmestia tri tieto kompilácie, ktoré oddelím extrémne dlhou medzerou a v pohode nahrávam na kazety.
Niekoľko malých CD mi ešte ostalo prázdnych, ale kvôli častým problémom sa nehrniem do ich použitia a potom tu je ešte perla z Talianskej firmy, špeciálne CD na fotky, ale dá sa použiť aj na hudbu, ale tiež občas sa Technicsu nepáčia, tak som toho nechal.
https://ez647.sk/csi.html

Najbližšie výbery spravím po tri kusy na jedno CD.

Ani neviem prečo som to chcel napísať verejne, ale môžte to brať ako inšpiráciu čo s krátkymi kazetami, tento formát kompilácie je vysoko univerzálny a každý si môže spraviť vlastný výber.
No možno som mal takú potrebu to napísať, keď sa zajtra na to chystám, na nahrávanie krátkych kaziet.
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3650
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: Naj.Výber - EZ647

Príspevok od používateľa Nstar »

tieto mini CD boli vždy sympatické, škoda tej využiteľnosti
páčia sa mi hlavne tie kazety Cding 50, to je krásna páska, ktovie či to ľudia v dobe aktuálnosti kupovali u nás
Neviem si predstaviť aký hudobný rozssah máš keď dokážeš donekonečna nahrávať niečo
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10259
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Naj.Výber - EZ647

Príspevok od používateľa EZ647 »

v Elektro Astre mali asi všetky dĺžky CDing, a na konci čo ostalo bolo asi 9kusov CDing1 50min a 3kusy CDing1 60min, takže zrejme tie krátke im nechutili, celkovo nikto u nás asi veľmi nechcel kupovať kazety pod 60min
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3650
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: Naj.Výber - EZ647

Príspevok od používateľa Nstar »

mohli lisovať takéto originály, že by z oboch strán bola muzika ako na LP
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10259
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Naj.Výber - EZ647

Príspevok od používateľa EZ647 »

kvôli numerickej apertúre lomu svetla musí byť hrúbka CD 1,2mm, kde záznamová vrstva je na povrchu CD, teda presne na opačnej než je disk čítaný, teda nie je možné spraviť obojstranné CD, inak by malo hrúbku 2,4mm a neviem či by to prehrávače zvládli
no počul som že aj tam sa šlo na hranice možností a kdečo sa porušovalo a možno také CD existujú

u DVD je situácia iná kde celková hrúbka 1,2mm je dosiahnutá spojením dvoch polovíc 0,6mm a preto sa obojstranné DVD disky robili štandardne, tam je lom svetla nastavený na 0,6mm, u bluray zase 0,1mm od povrchu zospodu.
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3650
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: Naj.Výber - EZ647

Príspevok od používateľa Nstar »

som nedoštudovaný v týchto veciach okolo digitálu, dík za vysvetlenie
a ako sa ti osvedčili CDing I ?
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10259
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Naj.Výber - EZ647

Príspevok od používateľa EZ647 »

tie som nahrával na Technicse 575, veľmi som netlačil na výkon, ale čistota zvuku bola výborná, kazety neboli často hrané, ale keď si ich pustím na Akai, alebo Sony, tak som prekvapený ako dobre držia výšky, spokojnosť je namieste, aj napriek chabému ľahkému telu. Zaujímavé že som ich mal z jednej krabici v obchode a každá druhá mala ten magnetický pliešok a ten zvyšok nie :D

Je to známka že aj okolo roku 2000 ešte Luxemburská TDK produkovala slušné superferro, a stále to vyzerá na pravú AD pásku. Som rád že som ich kúpil tak veľa.
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2863
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Re: Naj.Výber - EZ647

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

EZ647: Tak tě tu taky zdravím po 2.5 měsíční odmlce :-).

Tohle se mi četlo dobře, je to zajímavý a dobrý způsob využití těchto malých CD, mě se vždy líbily tyto malé a případně ještě víc i vizitkové CD, jen jsem je neměl šanci moc kde koupit (tedy krom pouhých asi 8kusů 8cmCD), kdyby jo, tak bych se na nich asi taky vyřádil :-D.

Hned mě ale napadla při čtení tohoto otázka. Když jsi psal, že jsi tam nahrával i kdejaké pazvuky - jaké největší množství stop (skladeb) jsi vměstnal na takové malé CD?
Vím, že AudioCD má kapacitu 99 stop a jedna stopa musí být dlouhá minimálně 2 vteřiny (jak říkám, kdysi jsem experimentoval, jen to tedy byly obyč velké CD).


PS.: jo a musím říct, že jsi se tedy extrémně rozepsal, nevím jestli se mi někdy podaří přečíst ty tuny příspěvků co tu přibyly za pouhých 2.5 měsíce. No vem si to: 29 stránek v Subjektivních testech a 37 stránek v C100 kazetách.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10259
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Naj.Výber - EZ647

Príspevok od používateľa EZ647 »

neviem či som mal na nejakom CD viac než 9 trackov, väčšinou som mal klasické skladby a niečo pomimo bolo len výnimočne alebo na doplnenie dĺžky CD

tak vitaj späť a snaž sa , čítaj, už aby si začal :D

keďže som doma, tak je to písanie o kazetách a nahrávanie hlavnou náplňou a teraz už C100 by nemalo narastať veľkosťou ako nové vlákno C46 :D
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2863
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Re: Naj.Výber - EZ647

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

EZ647: Aha tak, jo to je na výběr obyč skladeb přiměřené. A že se tak ptám (snad nevadí), měl jsi to z Mp3 nebo jsi to skládal z originál Wavů či flac?
Ono já si taky občas nahrál nějaké CD, které bylo tvořeno z Mp3 - no co, tehdy jsem neměl absolutně šanci někde najít kvalitní bezztrát a i teď je to dost těžké až nemožné v případě, že chci třeba jen jedinou skladbu z nějakého alba..
Ale přiznám se, že jsem nekvalitu zvuku tehdy ani nějak nevnímal. Brzy jsem si ale všiml, že 128kbps není dobrá, ale stále jsem nevyužíval 320kbps, stačilo mi 192. Teď ve formátu Mp3 uznávám jen svoje kódování - CBR, Stereo a 320kbps, to je nejvyšší kvalita co se z tohoto formátu dá vytáhnout. Bohužel totiž i to co nabízí v obchodech s hudbou se kóduje jen na Joint Stereo a někdy to dodrbou i VBR :shock:. A za takový paskvil si účtují..


Na ten počet skladeb jsem se ptal, že kdybych měl přístup k těm malým CD a napadlo mě nahrát si na ně zvukové efekty, tak bych toho tam nacpal asi i na 40 stop. V případě krátkých zvuků i víc.. Che, si to vem, miniCD a třeba 90 plnohodnotných stop :-D. Kurňa a jak to teď písu a přemejšlím nad tím, tak mám cukání si takové miniCD vypálit :-D.


Tak díky, něco si pročtu a snad tu zase i s něčím přispěju.
Přečíst vše? Dyť: 29+37 = 66 stránek x 12 = 792 příspěvků :shock:. Některé jsou krátké, ale hromada je tvých dlouhých.

Jo, jak jsem včera koukal na to nové vlákno C46, tak jsem se zasekl u té ankety. Sakraš, když jsi tam dal i tu možnost C10, tak bych tě asi nepotěšil, protože ty krátkostopé kazety mě zajímají asi nejvíc. Abych to zhrnul, tak jsou pro mě nejlákavější kazety C30 a méně - už vidím ten název vlákna "C0 až C30 dĺžky audiokaziet", to bych hltal.
Být větší dostupnost a výběr kazet, tak kupuji převážně jen C30 a míň, opak je ale pravdou, těch krátkých mám minimum.

Jinak přeji brzké a klidné uzdravování.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10259
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Naj.Výber - EZ647

Príspevok od používateľa EZ647 »

samozrejme že som používal všetky dostupné zdroje, nejaké mp3 ma vtedy nemohlo rozhodiť, a kľudne ich použijem aj dneska, ale vždy sa snažím podľa možnosti Flac a bezstrátové formáty a cez spektrálny analyzér playeru aj okamžite vidím či to ide až do 20kHz alebo nie
posledných 10kompilácii čo som robil teraz sú všetko z Flacu.

na mini CD kľudne môžeš aj tých 99 stôp, nevidím v tom problém, ja som to skúšal raz na veľké CD aby som vyskúšal hranicu čo bola 99.
Bol som zvedavý ako to zobrazí na displeji ak to bude 100 skladieb, no nekonalo sa
Aspoň že som neskôr vyskúšal ako sa zobrazí záznam cez 100min na jedno CD, to už niektoré displeje ukazovali znaky písmen a podobne, napríklad 105min ukázalo ako P5 a pod blbosti.
áno high capacity CD s nahustenými drázkami, ak sa ti to vôbec podarí vypáliť, tak je otázne či ti to nejaký player niekedy načíta.

Kľudne hlasuj za C10, aj tak tam vyhráva C90 :D
hovado
priekopník pioneer
Príspevky: 41
Dátum registrácie: Nedeľa, 30. Septembra 2018, 16:47
Bydlisko: doma

Re: Naj.Výber - EZ647

Príspevok od používateľa hovado »

Máš tam hlas aj odo mňa. To využitie je geniálne. Naskladas si tam, čo chces, nahodis to na formát aký chces. Ide len o to, či sa ešte niekedy ku tomu dostaneš 😉.

Robil som kompilácie už na kotúčové pásky, kupoval som 30 minútové kotúče a pri akciách sa clovek nemusel zabavovat čakaním na pauzu a zapinat iný stroj. Proste záložiš a ideš. A robím to tak doteraz. Nahrávanie albumov je síce fajn, ale ruku na srdce, 75% albumov je vata, či tam je len a len na vyplnenie času...
Napísať odpoveď

Návrat na "Kazety, pásy, CD, MD, DCC, 8 tracky a iné nenahraté média"