HDD životnosť (Je mŕtvy Jime!)

Moderátori: EZ647, AdmineR

Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

HDD životnosť (Je mŕtvy Jime!)

Príspevok od používateľa EZ647 »

"Je mŕtvy Jime! "
Toto je legendárna hláška z kultového seriálu StarTrek zo 60tych rokov, dneska celkom často používaná, ktorú možno nikto nepozná, lebo v našej krajine scifi veľmi nejde, ale dneska si nemôžem pomôcť.

Ale prečo to tu píšem, posledný update webu som chcel stihnúť do konca mesiaca/roka, teda do včera večera, ale trochu som podcenil moju lenivosť a krátkosť času voľna spojenú s množstvom kaziet ktoré som za december získal.
Dokončil som kazety na web až dneska ráno.

Funguje to u mňa tak že robím na starom PC s Win XP, pc ktorý mám od roku 2005, no kedysi nebola sedmička že a tak nejako som si na tom zvykol a aj začínal s webom, ale hlavne tomu dopomohol lacný skener, ktorý vidí hĺbku, ale dneska sa také už bežne nevyrába.
Problém je že tento skener funguje len na XP (myslím že ešte prípadne Viste) takže není XP, nebudú obrázky, nový skener neviem kúpiť, ani nikto nevie poradiť čo a jak ďalej, myslím že sa to tu už riešilo na fóre.
Ale zvykol som si aj na úpravu a prácu s obrázkami na XP, na sedmičke či nebodaj desiatke by ma vytáčalo milión vecí na ktoré by som si dlho zvykal, a prečo to meniť keď to funguje a som spokojný, teda nie je zámerom tu vyvolať hádku o systémoch Windows, ale fakt že keby som extrémne chcel tak viem presunúť všetko aktivitu na nový systém okrem samotného skenovania kaziet.

Ako to vlastne funguje, v starom pc sú 4 disky, ono vtedy boli celkom malé kapacity v porovnaní s dneškom, takže sa to kopilo a každé GB sa počítali. Už som si zvykol pracovať medzi viacerými diskami. Takže ak dostanem nové kazety, tak dôjde najprv k skenovaniu do PNG v maximálnom rozlíšení skenera, to vychádza cca 6-12MB na jeden obrázok audiokazety v PNG. Tieto následne ukladám na jeden disk, kde ich aj upravujem pre web a keď je celá práca so skenovaním aj úpravami hotová, potom to triedim do zložiek samotného webu, ktorý je na inom disku.
Takže v skratke na jednom disku sú surové a upravené súbory pre web a na druhom web samotný.
Takto som aj včera večer ešte po 20.00 hodine dokončoval úpravy a premiestňoval, triedil obrázky do zložiek webu a potom som otvoril program na tvorbu html a proste vkladal obrázky a popisky a pod, s polnočnou prestávkou samozrejme, som celok mal hotový niekedy ráno, ostávalo pár blbostí čo som potreboval, otvorím ešte iný program na web nech to dokončím a zrazu mi to napíše takto ráno na nový rok že link odkazuje na už neexistujúce umiestnenie súboru., teda čo sa to deje za vtip? idem nájsť súbory ručne a zisťujem že jeden z diskov v systéme už neexistuje. Tak som to všetko ukončil, pozrel BIOS, ani tam disk neexistuje.
Vyskúšal som ešte prehadzovať kábeláže SATA, meniť umiestnenie na doske a pod. ale nič nepomohlo.
Dneska som vybral disk a skúšal na externom radiči, ale po pripojení napájania sa nič nestane, ticho ako v kostole.
Podobne ako vtedy v StarTreku na otázku čo s tým je, som dostal:
"Je mŕtvy Jime"

Teraz poviete, starý disk, starý pc, je to tak, ale som celkom paranoidný, pretože sa síce pravdepodobnosť zlyhania s vekom zvyšuje, ale prípadov zlyhaní aj úplne nových kusov je tiež pomerne veľa.
S HDD ste na tom tak že môže fungovať 20rokov, alebo 1 deň, stať sa môže čokoľvek a to čo ste mali je zrazu preč bezohľadu na to či je disk nový alebo starý.
O to viac desivá predstava je tá náhlosť úmrtia bez jediného varovania, ako nikdy za celú dobu s tým diskom nebol jediný problém, alebo náznak čohokoľvek, aj SMART mu predpovedal ešte nejaký čas života, samozrejme SMART mi dneska príde ako taký výsmech, človek čo stojí za chrbátom a smeje sa vám, alebo hovorí rozprávky ako politici.

No ešte že to u mňa funguje tak, ak oskenujem všetky zabalené kazety, alebo iné materiály po práci, tak to celé presuniem do novšieho PC, až potom kazety rozbalím.
Ak oskenujem rozbalené, a booklety, tak zase presuniem do novšieho pc a potom robím ďalej na webe. Ak je celý update hotový, nahrám to na FTP, skontrolujem odkazy a opravím chyby, potom nahodím na fórum príspevok že vyšla aktualizácia s kazetami.

Okrem toho som mal na disku typické veci ako hudbu, filmy z tej doby keď som mal ako hlavný PC ten starší, nejaké zálohy od rodiny a kamarátov s fotkami, blbosti, ripy audiokkaziet aj nejaké VHS.
Myslím že tak polovica asi bola skopírovaná do novšieho pc a zvyšok je navždy preč, resp on tam je asi v poriadku na tom disku, ale pre chybnú elektroniku je to aj tak jedno. Zrejme sa už nedozviem či som prišiel o niečo dôležité, alebo nie, keď sa dalo bez toho žiť doteraz a čo som si myslel že dôležité je tak má kópiu.
No bola to doba diskov 250GB sa ešte dalo zálohovať, ale dneska keď tu máme desiatky TB si to neviem celkom predstaviť, človek si musí vyberať to čo je naozaj dôležité pre jeho prácu a hobby, no a zbierka HD filmov, seriálov a hudby, máme internet, ale čo je vonku dneska už tam nemusí byť zajtra, hlavne v dnešnej dobe.
Takže ideálne mať viacero kópií na rôznych miestach aj fyzických médiach aj v cloude, každému čo je ako moc sväté.
Môj web ma aktuálne tri kópie a mal som ich kedysi viac, ale už som nevládal držať krok :D

disk WD 250GB Caviar, rok výroby 2006, dostal som ho ako použitý z nejakej buď serverovne, alebo podobného využitia asi v roku 2010, kedy som ho pridal do starého pc a bez jedinej známky chyby pracoval až do včera.
Vlastne som jednu hodinu kopíroval z neho súbory a o 2-3hodiny neskôr prestal potichu existovať. Keby som ešte niečo k webu nepotreboval, tak by som si to možno ani nevšimol.

Na zadnej strane na niektorých častiach dosky to vyzerá ako známky korózie, alebo spálenia, ale bolo mi povedané že toto pravdepodobne nebola príčina.
Prílohy
IMAG0690.JPG
IMAG0691.JPG
IMAG0692.JPG
IMAG0693.JPG
IMAG0694.JPG
IMAG0695.JPG
Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2278
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: Je mŕtvy Jime!

Príspevok od používateľa orhore »

Zkus sehnat stejný disk (bazar) a přehoď desku elektroniky. Pak existuje služba pro obnovu dat z havarovaných disků. Ale kvůli ceně to nebude mít smysl. Jinak je třeba počítat s tím, že nic netrvá věčně.
Používateľov profilový obrázok
Kazetowich
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 8761
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 16:18
Bydlisko: polia, lúky a háje SR
Kontaktovať používateľa:

Re: Je mŕtvy Jime!

Príspevok od používateľa Kazetowich »

preto som si pred časom kúpil dvd data tresor a včera začal so zalohou fotiek.
Len kam uložiť dvd ?
Sansui 331 klub czechoslovakia, old Pioneer receivers
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Je mŕtvy Jime!

Príspevok od používateľa EZ647 »

Hej mám DataTresory celý zabalený pack, problém je tá nekonečná lenivosť, ale aj fakt že na DVD sa už toho toľko nevojde, preto robiť nejakú zbierku hudby a filmov na DVD už dneska veľmi nejde, a web je už tiež väčší než DVD

orhore: už som počul že sa disky bránia aj keď máš dva identické čo do výmeny elektroniky, ale vzhľadom k tomu že to podstatné mám a ten zvyšok na ktorý si už presne nespomínam nie je asi až tak nutný, hlavne som web dokončil, kopíroval som z neho veci pre web tak 2-3hodiny pred tým než umrel
Používateľov profilový obrázok
Kazetowich
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 8761
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 16:18
Bydlisko: polia, lúky a háje SR
Kontaktovať používateľa:

Re: Je mŕtvy Jime!

Príspevok od používateľa Kazetowich »

hlavne fotky - z foťakov liezly az 5-7 Mb súbory ktore kus zmenším a skomprimujem na cca 200-400 kb a potom napalim na dvd. Hadam ten pack vystačí ...
Len ich nejak ochranit pred ohnom.
Sansui 331 klub czechoslovakia, old Pioneer receivers
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Je mŕtvy Jime!

Príspevok od používateľa EZ647 »

fotky mám v dvoch pc, a nechávam aj na kartách, stále zatiaľ kupujem nové SD karty pri dnešných cenách
staršie fotky som mal na DTD DVD, potom aj na Bluray a JVC DVD, aktuálne som fotky nepálil niekoľko rokov, možno zase začnem
jhradec
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1016
Dátum registrácie: Piatok, 12. Októbra 2018, 15:51

Re: Je mŕtvy Jime!

Príspevok od používateľa jhradec »

Podle těch fotek došlo k tzv creeping corrosion. Jde o napadení mědi plošných spojů. Opticky se to jeví jako černé krystaly. Jsou k tomu náchylné plošňáky pájené bezoolova. Některý spoj, nebo (docela často)prokov přestal vodit. Jde to samozřejmě propájet - pokud se chyba najde (pakárna). Profesionálně se takový plošňák považuje za nespolehlivý a neopravitelný.Pro záchranu dat by to stálo za pokus jestli se motor netočí bude chyba v poměrně omezeném prostoru. Není ta chyba někde popsaná?? Postižených bude více.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Je mŕtvy Jime!

Príspevok od používateľa EZ647 »

Disk po pripojení k zdroju napätia neprejaví žiadne známky činnosti.
Bolo mi povedané že korózia povrchu dosky je pomerne častá u diskov, ešte nemusí byť nutne príčinou kolabsu, kým sa to naozaj neprežerie skrz cesty, ale ja potrebujem pohľadať tie hviezdicové skrutkovače čo možno niekde mám, pozrieť dosku, nejaké tie merania, možno či do toho ide šťava, tečie prúd, skrat, alebo je to totálne mŕtve bez odberu zo zdroja, zopár tipov prejsť a potom sa až na to vykašlať :D Teda bolo spomenuté niečo o vstupnej dióde na napájaní, tak sa potom na to pozriem.
síce som si spomenul že som tam mal niečo predpripravené ohľadne webu, ale z nedostatku času som to nerealizoval, a tak to budem musieť pripraviť na novo, ale tých xx hodín sa mi do toho nechce dávať
Používateľov profilový obrázok
oneeeee
čestný člen
Príspevky: 2435
Dátum registrácie: Štvrtok, 13. Septembra 2018, 19:53

Re: Je mŕtvy Jime!

Príspevok od používateľa oneeeee »

ak si ho ml zaplnený na 99 , 9 % je po disku .
A K A I Am 67 , 39 GX 620 , 67 , R35 , R66 M959W CD 57 , 55 , 49 AT - 26 , 57 EA M-659 AP - M10 AJ 530 FL , 490 FL , VS A77 EOG , VS-G855 JVC HR-D 210EE SHARP GF 4646 , Panasonic S-VHS NV-FS 100 , 8 x trojpásmo
jhradec
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1016
Dátum registrácie: Piatok, 12. Októbra 2018, 15:51

Re: Je mŕtvy Jime!

Príspevok od používateľa jhradec »

Ten integráč co točí motorem bude mít někde datasheet - pokud není k dispozici přímo zapojení desky. Hledat vadný prokov je bohužel pakárna. Sprosťárna od výrobců je fakt, že o korozi vědí ale nekonají. Prodloužení životnosti je nezajímá. Je to prostě kurvítko doporučené EU-> v rámci tažení RoHS. Když jsem profesionálně opravoval průmyslovou elektroniku - nikdy nebyly korodované spoje zaflákané šmírem. Koroduje to ze vzduchu. Je to teoreticky rozsáhle zpracované, ale to jednomu nepomůže když mu odejde disk.
Používateľov profilový obrázok
Kazetowich
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 8761
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 16:18
Bydlisko: polia, lúky a háje SR
Kontaktovať používateľa:

Re: Je mŕtvy Jime!

Príspevok od používateľa Kazetowich »

celkovo bezolovnaté spoje - čo od istého času (2014 +- ?) predpíala milovaná Eú stoja za houno a tieto spoje sú časovanou bombou - vznikajú v mich mikrotrhliny ktoré spôsobia nefunkčnosť spoja.
K tomu ešte korózia pomedených cestičiek = programovaná smrť.
Sansui 331 klub czechoslovakia, old Pioneer receivers
jhradec
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1016
Dátum registrácie: Piatok, 12. Októbra 2018, 15:51

Re: Je mŕtvy Jime!

Príspevok od používateľa jhradec »

Ono je to všechno spojené s vyšší teplotou tavení pájky. Proti creep corrosion by IMHO pomohlo překrytí spojů tropikalizační ochrannou vrstvou. Tím by se samozřejmě ještě zhoršila opravitelnost, která je díky RoHS a miniaturizaci pájecích plošek velmi - VELMI mizerná. Nechápu proč se elektronika nesmí pájet olovnatým cínem a u klempířiny to nevadí? To nemluvím o mizerných olověných akumulátorech, co se každé 4 roky vyhodí z auta( dobrý akumulátor vydrží přes 10 let ).
Napísať odpoveď

Návrat na "PC, komponenty, notebooky, SW a pod."