Cd prehrávače - dlllllhý článok z roku 1997-98

деки и дальше плееры - цд, грамо vintage hifi stereo

Moderátor: AdmineR

Používateľov profilový obrázok
Kazetowich
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 8761
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 16:18
Bydlisko: polia, lúky a háje SR
Kontaktovať používateľa:

Cd prehrávače - dlllllhý článok z roku 1997-98

Príspevok od používateľa Kazetowich »

Dosť dobré a zaujímavé čítanie, v dnešnej dobe už nevídané (preklad je nižšie, roluj dole)

https://www.stereophile.com/cdplayers/634/index.html
Prílohy
Rega Planet 1 cd
Rega Planet 1 cd
regaplanetpic1.jpg (32.56 KiB) 648 zobrazení
Naposledy upravil/-a Kazetowich v Štvrtok, 15. Septembra 2022, 10:37, upravené celkom 5 krát.
Sansui 331 klub czechoslovakia, old Pioneer receivers
Používateľov profilový obrázok
Kazetowich
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 8761
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 16:18
Bydlisko: polia, lúky a háje SR
Kontaktovať používateľa:

Re: Cd prehrávače - článok 1998

Príspevok od používateľa Kazetowich »

Prekad...
Konečne — CD prehrávač od spoločnosti, ktorá nemá rada CD.
Rega Developments of the UK je známa okrem iného gramofónom Planar 3 a fenomenálnym ramenom RB300. Pred niekoľkými rokmi sa spoločnosť rozdelila na reproduktory, potom na elektroniku, ale niekoľko rokov do digitálnej revolúcie sa Rega držala pevne a vyrábala iba gramofóny a ramená.


Pamätám si, ako som pred viac ako desiatimi rokmi hovoril s Royom Gandym, spoluzakladateľom a výkonným riaditeľom spoločnosti Rega. Spolu s Ivorom Tiefenbrunom z Linn sa zdalo, že Gandy dúfal, že CD môže zmiznúť. Bol to Tiefenbrun, kto mi raz povedal, že CD sú fajn „pre malé staré dámy s trasúcimi sa prstami“.

No, CD tu zostane, aspoň po zvyšok tisícročia. Len zvukovú verziu DVD tak skoro nehľadajte – veľkí chlapci ešte nemajú vyriešený formát. Nahrávacie spoločnosti sa po tom nedožadujú a verejnosť tiež nie. Verejnosť si kúpila pôvodný riadok o CD: "Perfektný zvuk navždy."

Formát CD je to, čo máme, bez ohľadu na úsilie Michaela Fremera. A prehrávanie CD sa neustále vyvíja a zlepšuje až do bodu, kedy je skutočne veľmi dobré. A nie, nehovorím o míňaní desiatok tisíc dolárov. To je hlúpe, pokiaľ ide o digitál – veci sa príliš rýchlo zastarávajú. Ak musíte, míňajte svoje veľké peniaze na reproduktory a zosilňovače...
Sansui 331 klub czechoslovakia, old Pioneer receivers
Používateľov profilový obrázok
Kazetowich
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 8761
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 16:18
Bydlisko: polia, lúky a háje SR
Kontaktovať používateľa:

Re: Cd prehrávače - článok 1998

Príspevok od používateľa Kazetowich »

Pokračovanie...
Planet
Rega je posledným veľkým britským špecializovaným podnikom, ktorý vyrába CD prehrávač. Sú to „poslední osvojitelia“. Regin postoj k digitálu poznáte, keď si prečítate hárok, ktorý posielajú predajcom a distribútorom: „Planéta je malá analógová oáza v digitálnom svete a osloví ľudí, ktorí milujú hudbu, ale musia alebo chcú počúvať CD. médium."

Rega vytvorila tento CD prehrávač tak, aby poskytoval zvuk a prevádzkový pocit blízky analógovému. Prehrávanie diskov na Rega Planet za 795 dolárov je podobné ako prehrávanie LP: Môžete si prečítať štítok CD, keď je disk uložený vo vnútri prehrávača, a môžete vidieť, ako sa disk pri prehrávaní otáča.

The Planet je vrchný nakladač, čo predstavuje problém, ak potrebujete CD prehrávač vtesnať do tesného priestoru. Na vrch planéty Rega nemôžete nič poskladať; potrebujete aspoň 5 palcov voľného priestoru medzi hornou časťou prehrávača a spodkom ďalšej police. Ešte lepšie je položiť Rega Planet na hornú policu. (Neumiestňujte prehrávač na dyhovaný stôl alebo policu; závesný materiál by sa mohol prilepiť na povrch a zdvihnúť povrch. Vystrihnite kus kartónu a zaklinujte ho pod každú nohu. Alebo položte prehrávač na tabuľové sklo.)
Sansui 331 klub czechoslovakia, old Pioneer receivers
Používateľov profilový obrázok
Kazetowich
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 8761
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 16:18
Bydlisko: polia, lúky a háje SR
Kontaktovať používateľa:

Re: Cd prehrávače - článok 1998

Príspevok od používateľa Kazetowich »

Ešte to len bude zaujímavé...
Mám rád horné nakladače.

Mám problém so zásuvkami. Nerád vidím, že moje CD je pohltené v prehrávači. Možno to nie je racionálne, ale ja jednoducho nemám rád, keď moje CD zmizne. Možno to súvisí s detskými kastračnými obavami. Nemám rád zásuvky.

Rega má racionálnejšie dôvody na vyhýbanie sa zásuvkám. Ako zdôrazňujú, zložitý motorizovaný podnos podlieha opotrebovaniu, a preto je oblasťou potenciálnej nespoľahlivosti. Opravár môže tiež rýchlo získať prístup k zostave laserovej diódy prehrávača s horným plnením bez toho, aby stroj rozoberal.

Veko Rega Planet je viskózne tlmené – skôr ako dvere auta (poznámka pod čiarou 1). Otvoríte ho zdvihnutím veľmi pohodlného prsta na prednej strane. Veko nevyletí nahor, ale namiesto toho sa zdvihne a stiahne späť na dvoch pároch pántov. Kým vložíte disk do jamky, zostane otvorená. Samotná studňa je dômyselne navrhnutá so štyrmi zapustenými miskovitými priehlbinami na končeky prstov, aby ste mohli CD uchopiť. Nie je tu žiadne tápanie, ako je to u hráčov YBA s najvyšším zaťažením.

Ak chcete veko zatvoriť, stačí ho zatlačiť. Nezáleží na tom, či stlačíte úplne; ak ho máte takmer zatvorený, preberie viskózne tlmenie a veko sa automaticky zatvorí. Magnetický puk zabudovaný vo veku automaticky upne hornú časť disku, akonáhle je veko zatvorené. Disk prejde niekoľkými otáčkami a automaticky sa inicializuje.

Na načítavaní nie je nič náročné, ako som povedal. Napríklad môžete takmer hodiť kotúč do studne a ten spadne na miesto. Malé staré dámy s roztrasenými prstami nebudú mať problém.

Všetko o planéte Rega je skvele premyslené. Napríklad horná časť veka je kovová a priehľadná Perspex – takže štítok môžete prečítať cez veko. Ak necháte disk v prehrávači, uvidíte, čo to je. Tri vyvýšené kruhy nad pukom vám umožňujú krútiť diskom, aby ste mohli prečítať štítok pravou stranou nahor bez toho, aby ste zdvihli veko.
Sansui 331 klub czechoslovakia, old Pioneer receivers
Používateľov profilový obrázok
Kazetowich
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 8761
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 16:18
Bydlisko: polia, lúky a háje SR
Kontaktovať používateľa:

Re: Cd prehrávače - článok 1998

Príspevok od používateľa Kazetowich »

Stále konštrukcia...

Ponuka


CD PREHRÁVAČ/PREPRAVNÉ RECENZIE
Je tu jedna drobná konštrukčná chyba, o ktorej by ste si mali byť vedomí. Nad vypínačom je to, čo vyzerá ako ďalší vypínač. nie je. Je to priehľadná plastová šošovka pre snímač diaľkového ovládania, ktorý je za ňou. Ak zatlačíte šošovku dovnútra – ako som to urobil ja, zvedavá mačka, ktorú som –, šošovka spadne do prehrávača. Potom budete musieť prehrávač rozobrať, nešikovne vybrať objektív a znova ho nainštalovať. Mal by byť prilepený na mieste.
Moja jediná ďalšia hádanka sa týka inak vynikajúceho návodu na obsluhu. Na str. 20 v časti „Riešenie problémov“ sa s čitateľom zaobchádza ako s idiotom:

"Je v prehrávači disk?"
"Nie."
"Načítať disk."
"Je disk štítkom hore?"
"Nie."
"Otočte disk."

Bože môj, mohol by byť niekto taký hlúpy , že by si kúpil Rega Planet ?

Obsluha je jednoduchá, s minimom problémov na prednom paneli. Všetky funkcie vrátane programovania sú dostupné z diaľkového ovládača. LED displeja môžete vypnúť diaľkovým ovládačom. Bohužiaľ nemôžete prevrátiť polaritu ani na prehrávači, ani na diaľkovom ovládači. Hej, čo očakávaš od Regy? Toto je spoločnosť, ktorá neverí vo výškovo nastaviteľné ramená.

Prepravný mechanizmus je spoluprácou medzi spoločnosťami Rega a Sony – priame laserové sane. Netradičné je, že transport je pevne pripevnený k podvozku; neexistuje žiadne pozastavenie. Namiesto toho štyri viskózne tlmené nožičky zavesia celý podvozok. Klepnite na hornú časť hliníkového šasi a CD skutočne preskočí. Ale poklepte na stôl alebo policu, na ktorej je podvozok, alebo urobte macarénu na podlahe a hráč zostane nezničiteľný.

Rega tvrdí, že tradičné zavesenie podšasi v prehrávačoch CD skutočne podporuje opravu chýb. Čím viac opráv chýb, tým horší zvuk. Terry Bateman z Rega, ktorý urobil veľa inžinierstva, aby dostal planétu na obežnú dráhu, hovorí: "Boli sme ohromení tým, že toľko vysokodolárových transportov podporovalo lacné transportné mechanizmy vo vymyslených prípadoch."

Prijímač alebo čip rozhrania je od spoločnosti Sony a je súčasťou transportného mechanizmu. Digitálny dolnopriepustný filter bol vyvinutý spoločne spoločnosťami Rega a Burr-Brown, rovnako ako DAC. "Dali sme Burr-Brown filozofiu dizajnu, aby sme získali určitý typ analógového výstupu, a Burr-Brown to pre nás dosiahol pomocou ich matematiky a modifikácií staršieho čipu Burr-Brown."

Prehrávač údajne používa „jedinečný analógový filter po konverzii Rega“. Analógovú výstupnú časť navrhla spoločnosť Rega v spolupráci so spoločnosťami Sony a Sanyo. Čipy operačného zosilňovača vyrába spoločnosť Sanyo.

Roy Gandy mi povedal, že sa chcel vyhnúť niektorým problémom, ktorým čelili iné britské špecializované firmy pri výrobe CD prehrávačov. Napríklad podľa Roya si jedna britská elektronická firma (ktorej meno sa rozhodol neuviesť) pomohla dostať do platobnej neschopnosti tým, že navrhla CD prehrávač okolo mechanizmu Philips, ktorý sa náhle stal nedostupným.
Sansui 331 klub czechoslovakia, old Pioneer receivers
Používateľov profilový obrázok
Kazetowich
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 8761
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 16:18
Bydlisko: polia, lúky a háje SR
Kontaktovať používateľa:

Re: Cd prehrávače - článok 1998

Príspevok od používateľa Kazetowich »

A konečne to zaujímavé

Ako teda znie Planéta? Prekvapivo dobré, vzhľadom na relatívne rozumnú cenu. Samozrejme, priemerný človek očakáva, že za CD prehrávač minie maximálne 199,95 USD a chce menič. Osemsto dolárov sa vám bude zdať veľa.

nie je. Rovnako ako rameno Rega RB300, aj CD prehrávač Rega Planet je jednou z najväčších výhod v oblasti hi-fi, a to z mnohých rovnakých dôvodov: nie je prepracovaný, ani prestavaný. Nie sú na tom žiadne kecy.

Je tu úžasná hodnota za peniaze. A ako som už naznačil, prehrávač je ergonomický pôžitok. Elegantný. Jednoduché. Pevné. Úplne brilantné vo svojom inžinierstve. Vidieť tento prehrávač a používať ho znamená chcieť ho – ešte predtým, ako ho budete počúvať.
Sansui 331 klub czechoslovakia, old Pioneer receivers
Používateľov profilový obrázok
Kazetowich
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 8761
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 16:18
Bydlisko: polia, lúky a háje SR
Kontaktovať používateľa:

Re: Cd prehrávače - článok 1998

Príspevok od používateľa Kazetowich »

Ale počúvajme.
Ako hráč – za chvíľu vezmeme Rega Planet ako transport – Rega Planet produkuje bohatý, plný, dynamický (ale nie príliš dynamický) zvuk. Je tu oveľa viac pocitu rytmického tempa, viac základov pod hudbou ako napríklad Marantz CD-63SE. V Linnspeaku hrá melódie Rega Planet. Alebo ako by povedal WP, boogies Rega Planet. Nie že by to bol prehrávač len pre rock'n'rollerov, myslite na to. Môj vkus smeruje hlavne ku klasike a jazzu.

Tam, kde Rega klesá, aj keď len mierne, je priestorové rozlíšenie - v porovnaní s oveľa drahšími prehrávačmi. Je to veľmi dobré, ale nie je tam úplne najlepšie. Práve som si nechal aktualizovať svoj Micromega Stage 2 na Stage 6 (1550 $). Stredný rozsah a výšky 6-ky, ako aj priestranný, otvorený zvuk, s ktorým sa Rega úplne nevyrovná. Ale za takmer dvojnásobok peňazí.

Rega Planet ponúka hladkú, bezzrnnú kvalitu zvuku – aj keď tu nie je taká vynikajúca jemnosť a rafinovanosť ako Stage 6. Zvuk je ostrý a dobre artikulovaný. Prehrávač neznie ani placho, ani tlmene.

Predtým, ako sa rozbehnete k predajcovi Rega, mali by ste si uvedomiť, že väčšina predajcov už má zoznam čakateľov. Tiež, ak máte v úmysle použiť Planétu ako dopravu, Rega môže nakoniec zaviesť vyhradenú dopravu (bez stanoveného cestovného poriadku). Ak áno – podľa Roya Gandyho je to stále skôr „ak“ než „kedy“ – preprava sa bude predávať približne za rovnakú cenu ako planéta.

Hej, človek by mohol zostarnúť pri čakaní, kým Rega predstaví transport – pozrite sa, ako dlho im trvalo predstaviť hráča. Planéta je tu teraz .

V skutočnosti Rega nepracovala na Planéte posledných 15 rokov – skôr ako tri roky vývoja, povedal mi Gandy. Rega dúfa, že amortizuje svoje náklady na vývoj v desiatkach tisíc jednotiek, či už prehrávačov alebo transportérov, rovnako ako to urobila s ramenom RB300, ktorého sa predali milióny. Môj hlas za digitálny komponent z roku 1997 dostane Rega Planet!
Sansui 331 klub czechoslovakia, old Pioneer receivers
Používateľov profilový obrázok
Kazetowich
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 8761
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 16:18
Bydlisko: polia, lúky a háje SR
Kontaktovať používateľa:

Re: Cd prehrávače - článok 1998

Príspevok od používateľa Kazetowich »

Navždy nedokonalý zvuk
A nezabudnite, že CD je nedokonalý systém. Nevadí "perfektný zvuk navždy." Uviazli sme pri nedokonalom zvuku – ak nie navždy, tak na dlhé roky.

Roy Gandy mi povedal: "S inžinierskymi CD prehrávačmi je to veda a umenie, pretože celý systém je sám o sebe relatívne nedokonalý. Skutočné technické vylepšenia na papieri vás často môžu vrátiť späť v kvalite zvuku."

Zdá sa, že ďalší talentovaní dizajnéri zdieľajú tento názor. Yves-Bernard André napríklad nepoužíva digitálny filter na svojich prehrávačoch YBA CD 1, 2 a 3. Ako zistil Bob Harley, keď meral CD 1, merania sú slabé. Ako však JS zistil, keď skúšal CD 1, a ako som zistil, keď som skúšal CD 2 a 3, zvuk nie je zlý – je čistý, otvorený a priestranný.

To isté už dlho platí v analógovej doméne.

V ten istý deň, keď som sa rozprával s Royom Gandym o navždy nedokonalom zvuku, hovoril som s výrobcom zosilňovača. Navrhol zosilňovač, ktorý meria – a predáva – mimoriadne dobre. Páči sa veľkému množstvu zákazníkov. Má v úmysle v tom pokračovať.

Ako však znie tento (takmer) dokonalý zosilňovač?

Podľa vlastných slov dizajnéra "kompetentný, ale nudný. Ale miery sú úžasné."
Sansui 331 klub czechoslovakia, old Pioneer receivers
Používateľov profilový obrázok
Kazetowich
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 8761
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 16:18
Bydlisko: polia, lúky a háje SR
Kontaktovať používateľa:

Re: Cd prehrávače - článok 1998

Príspevok od používateľa Kazetowich »

John Atkinson recenzoval Rega Planet vo februári 1998 (zväzok 21 č. 2):
"Možno je klavír trochu nahlas v porovnaní s gitarou Johna Abercrombieho...?" Hral som hrubý mix nedávnej živej nahrávky, ktorú som urobil z kvarteta Marca Coplanda, jazzovému spisovateľovi Zanovi Stewartovi, ktorý bol na návšteve počas vianočných prázdnin. Vypočuli sme si ešte pár strihov. "Vieš," povedal Zan, "to znie celkom dobre. Predpokladám, že prehrávame CD-R na tvojom transportnom/procesorovom systéme Mark Levinson za 24 000 dolárov?"

"Vlastne," odpovedal som, "prehrávam disk na CD prehrávači Rega za 795 dolárov a práve si mi dal môj náskok na recenziu, ktorú som mal odovzdať pred Vianocami!"

Sam Tellig bol nadšený hráčom English Planet vlani v júni (20. diel č. 6, s. 51-53). "Prehrávač je ergonomický pôžitok," zahundral. "Elegantné. Jednoduché. Pevné. Úplne brilantné vo svojej konštrukcii. Vidieť tento prehrávač a používať ho znamená chcieť ho – ešte predtým, ako ho budete počúvať." A keď si to vypočul, vylial zo seba ešte viac superlatívov: "Rega Planet produkuje bohatý, plný, dynamický (ale nie prehnane dynamický) zvuk....V Linnspeaku, Rega Planet hrá melódie. Alebo ako [Wes Phillips] povedal by som, že Rega Planet boogies."

Takže keď sa ma WP spýtal, či by som chcel urobiť recenziu na Planet, nepotreboval som veľa presviedčania.
Sansui 331 klub czechoslovakia, old Pioneer receivers
Používateľov profilový obrázok
Kazetowich
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 8761
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 16:18
Bydlisko: polia, lúky a háje SR
Kontaktovať používateľa:

Re: Cd prehrávače - článok 1998

Príspevok od používateľa Kazetowich »

No a ukončíme to

Medziplanetárna...
Rovnako ako všetko, čo pochádza od dizajnérskeho tímu Rega na čele so zakladateľom spoločnosti a strojným inžinierom Royom Gandym, aj planéta s vrchným plnením zanecháva dojem inžinierskej elegancie. Rovnako ako u vynikajúceho ramena RB300, nič nie je zložitejšie, ako by malo byť. Vezmime si napríklad hráčovo sit-up-and-beg veko. Jednoduchý, konzolový dizajn, zdvíha sa na dvoch tlmených pántoch, aby ste mohli umiestniť CD priamo na vreteno transportného motora. Keď zatiahnete veko, jeho centrálny náboj upne CD, motor roztočí disk a prehrávač prečíta obsah. (Zvláštne je to, že transportný mechanizmus na začiatku vydáva počuteľný tón.)

Presne ako položenie LP platne na gramofón, naozaj, najmä keď si uvedomíte, že sklenené okno veka vám umožňuje vidieť CD, keď sa točí. (Pôvodné transportéry Krell s vrchným plnením s krásnymi viečkami Lucite boli citlivé na okolité svetelné podmienky – pamätám si, že spisovateľ Ken Kessler odfotil Krell na výstave a jeho blesk spôsobil, že disk preskočil. Skontroloval som Rega CD prehrávač odpálením zábleskovej jednotky na CD zo vzdialenosti 3", priamo nad laserovými sánkami. Nepreskočilo.)

Puzdro Rega sa skladá z dvoch hliníkových odliatkov, ktoré do seba zapadajú ako mušle. Prepravný mechanizmus obsahuje čipovú súpravu Sony a je pevne pripevnený k vrchnému krytu. Digitálny výstup S/PDIF je riadený malým impulzným transformátorom. Vnútorne sa napájací zdroj, digitálny obvod a analógový výstupný stupeň nachádzajú na jednej červeno sfarbenej doske s plošnými spojmi, pričom časť obsahujúca DAC, výstupný obvod s jedným zakončením a výstupné RCA konektory sú takmer fyzicky oddelené od zvyšku dosky. . Okrem nejakej "lepiacej logiky" a čipov regulátora napätia a čipu na sekcii DAC s vybieleným číslom nie sú na vrchnej strane dosky viditeľné takmer žiadne aktívne súčiastky. Hovorí sa, že DAC je časť Burr-Brown upravená podľa špecifikácií Rega. Výrez v doske vytvára priestor pre toroidný napájací transformátor.
Sansui 331 klub czechoslovakia, old Pioneer receivers
Napísať odpoveď

Návrat na "Decky, kotúčáky, gramofóny, CD a iné prehrávače"