C54 a C55 dĺžky audiokaziet

винтаж кассеты для магнитофона, ртр, 8трак ... vintage hifi stereo

Moderátori: EZ647, AdmineR

Akú kazetu by ste si kúpili ak by nebol veľký cenový rozdiel a dobre by sa vám to hodilo na ten účel

C54
2
29%
C60
3
43%
inú
2
29%
 
Celkom hlasov: 7

Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: C54 a C55 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa Nstar »

je to stále pekná kazeta, zasa ten detail popisov cez výlisok kazety je perfektný ale celkovo mi príde taká babská, nie že by mi to vadilo a asi by som to kedysi kúpil ale čo by som tam nahral? Dnes by som to asi nezháňal
Stano
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1328
Dátum registrácie: Streda, 8. Júla 2020, 22:10

Re: C54 a C55 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa Stano »

Mne sa tieto Sony nepáčia, ale je to len vec vkusu. Pri kvalite kazeťáka, ktorým som kedysi disponoval, by vyhovela akákoľvek kazeta. V danej dobe ma oslovili CD, hlavne v tom zmysle, že nebolo potrebné pretáčať, ak som chcel počuť obľúbenú skladbu.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: C54 a C55 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

Sony CDix II 54min rok 1997 Made in Japan, Japonský trh
https://ez647.sk/cc/sony_cdix2.html#97

Zase jeden ročník preskočím a vrhnem sa na verziu 1997, ktorú zase považujem za jednu z najepickejších a najpodarenejších verzií tohto modelu. Zásadnejšia technická zmena prišla v podobe úplne nového tela kazety presne od tohto ročníku, ako som už viac krát prezentoval, kazeta s tým prepracovaným vedením pásky a oblasti okienok, kazeta so zrezanými hranami.
Farebnosť je zase veľmi pestrá, ale novinkou v potlači je mierka navinutej či odvinutej pásky z vnútornej strany tela kazety.
Tak sa poďme na to pozrieť, kto by chcel, staršie články, resp. iné dĺžky tejto verzie na fóre:
C50
C120

Balenie:
Extraslim krabička je teraz už svetlá, číra, s logom SONY.
Fólia je rozdelená na dve farebné polovice, horná žltá a spodná zelená s takým nenápadným stredovým čiernym pásikom, cez celú plochu je obrovské číslo dĺžky 54 a horná žltá časť je vlastne priesvitná, kde vidieť žltú potlač na kazete a nepriesvitné a jasné je len miesto s číslom.
Pre každú dĺžku bola iná kombinácia dvojice farieb.
Pre tých čo sa chcú učiť Anglicky, je to hore napísané aj slovne tak nenápadne, rovnako tak rozpis dĺžky malým textom v číslach je na štvorke hore nohami.
Na balení je už logo batérie, kde sa začal klásť dôraz na ten šetriaci mechanizmus kazety.
Zadná strana so zachovanými farbami z prednej strany, kde je žltá polopriehľadná a vidíme booklet kazety s riadkami, mnoho textu, Japonská tabuľka s uvedenou krajinou pôvodu Japan, aj Anglický nápis Made in Japan, internetová adresa je prvýkrát od tohto ročníku, no chýba rozpis dĺžok a nejaké zaujímavejšie informácie.
Samozrejme sa veľmi rieši to šetrenie a mechanizmus. (hlavne na zadnej strane nálepiek)
Booklet je opäť veľký skladací, skrátený pre extraslim puzdro, booklety sú rovnaké medzi dĺžkami, ale odlišné medzi triedami, tam sa zhodujú kompletne len nálepky v rámci jedného ročníku.
Teda CDix I bude mať v tomto roku iný booklet ako CDix II alebo CDix IV, ale nálepky budú mať všetky rovnaké.
V tomto prípade sa jedná o obojstrannú riadkovú výbavu :D ale vonkajšia strana je s tmavomodrou farbou do fialova, vnútorná len sivá, ale celkom sa mi táto jednoduchosť páči a dobre to ladí k nevšednej kazete, ešte keby to odlíšili podľa dĺžok, bolo by to ideálne.
Nálepky bielo sivé s farebnými štýlmi a stranami, ale len tak skromnejšie.

Kazeta:
Technicky to nové telo kazety CDix druhej generácie som už viac krát predstavil, vedenie pásky vzdialene pripomína ľahšie moderné telo HF, časť okolo okienok je šialene prepracovaná, hrany po obvode kazety zrezané. Kazeta je tiež vždy zvarená bez skrutiek. osadená klasickými cievkami Sony, už len obyčajný prítlačný vankúš Sony, ktorý je ale mimoriadne strapatý.
Farebnosť kazety, toto nové telo je stále temné priesvitné až čierne, čo je jediný ročník v tomto novom tele a tejto farbe, potom sa všetko zmení na mlieko.
Cievky sú efektne čierne so sivou, či bielou svorkou, temné telo môže skresliť vnímanie farby.
Čierne vodiace kladky, zavádzací pás s ružovým značením klasicky podľa C60.
Potlač je ten najväčší triumf tejto kazety, predná strana je klasicky v celo potlačenej forme v žltej farbe s čiernym pásom do ktorého je vložený žltý text a nejaký matný text do žltej potlače, ledva viditeľný, zase slovne označená dĺžka, zloženie pásky sa už neuvádza, aj keď opticky vzhľadom je to jasná vec. Ešte som zabudol asi aj u predošlých článkov v tomto type kazety poznamenať že v oblasti pre nálepku je nenápadný nápis Sony Audio Compact Cassette, je asi lisovaný do plastu, takže nie je zrejme súčasť potlače. Pozerám že je aj u novších mliečnych verzií, takmer neviditeľný.
Strana B tejto kazety je už o dosť zaujímavejšia, mimo jednoduchej a nerušiacej zelenej potlače na povrchu kazety je ešte vnútorná potlač v čiernej a sivej farbe kde je naznačená mierka navinutej pásky na cievke. Je to jedna z najväčších frajerín čo som kedy videl. Myslím že u starších článkov k tejto kazete som asi neuviedol domienku, že to nie je potlač vo vnútri tela kazety, ale že je povrchová na strane A, dvojvrstvová. Takže stranu A potlačili najprv s mierkou čo je vidieť cez priehľadný plast kazety z druhej strany a potom na hrubo ešte druhá vrstva, s tou žltou tlačou, čomyslíte?

Páska:
Temný hnedý odtieň špecifický pre UX pásky s malou priesvitnosťou vrstvy, je už známy v podstate celé desaťročia (až necelé dve :D), takže tu sa nedá pomýliť s Mexickým pásom.

Kazetu som získal v 05/2019, test len Akai, veľmi lákavá kazeta pre moje NajVýbery.

Akai DX-57, 20.5.2019, spoločný popis pre C50 aj C54:
+4db bias 0
Výstup z pásky slabší o 2db
Nie je to zlé, výškovo takmer dokonalé, ale výkonovo veľmi na hrane, až by som povedal, že pri ostrej nahrávke bude vhodné držať pásku na uzde +2db s nejakou tou špičkou hore.
Občas dojem nejakej strapatosti na výškach, u tej 50min verzie to platí viac, z nejakého dôvodu má s týmto mierne väčší problém, inak sú kazety samozrejme rovnaké, pravdepodobne boli použité Japonské UX pásky pre výrobu tohto modelu do roku 1998cca.
Kazety majú z jednej strany veľkú žltú potlač a z druhej stupnicu navinutej pásky so zostávajúcim časom natlačenú z vnútra kazety!
Dobre už som sa vyjadril že tam nebude asi vnútorná potlač, ale dvojvrstvová povrchová na strane A.

Takže do zbierky nádhera, ale na používanie taktiež, základná UX trieda typu II, mechanicky pomerne vyspelá kazeta, odporúčam, ak je v dobrom stave, bude stále veľmi dobre použiteľná s vhodnou kalibráciou, vhodným strojom a neprehnaným budením.

Páni díky za komenty, ešte chvíľu vydržte pri tých CDix kým sa vrátime k nejakým bežnejším kazetám :D

Nstar: boli babské aj iné farby toho ročníku? nie pretože je tá C54 v červenom prevedení?
Prílohy
IMAG0063.JPG
IMAG0063.JPG (122.02 KiB) 915 zobrazení
IMAG0064.JPG
IMAG0064.JPG (131.36 KiB) 915 zobrazení
IMAG0371.JPG
IMAG0371.JPG (161.16 KiB) 915 zobrazení
IMAG0372.JPG
IMAG0372.JPG (126.12 KiB) 915 zobrazení
IMAG0373.JPG
IMAG0373.JPG (170.54 KiB) 915 zobrazení
IMAG0374.JPG
IMAG0374.JPG (152.33 KiB) 915 zobrazení
IMAG0375.JPG
IMAG0375.JPG (145.25 KiB) 915 zobrazení
IMAG0376.JPG
IMAG0376.JPG (158.53 KiB) 915 zobrazení
IMAG0377.JPG
IMAG0377.JPG (145.52 KiB) 915 zobrazení
IMAG0378.JPG
IMAG0378.JPG (116.01 KiB) 915 zobrazení
IMAG0379.JPG
IMAG0379.JPG (114.21 KiB) 915 zobrazení
IMAG0380.JPG
IMAG0380.JPG (84.48 KiB) 915 zobrazení
IMAG0381.JPG
IMAG0381.JPG (117.1 KiB) 915 zobrazení
IMAG0382.JPG
IMAG0382.JPG (105.88 KiB) 915 zobrazení
IMAG0383.JPG
IMAG0383.JPG (99.98 KiB) 915 zobrazení
IMAG0384.JPG
IMAG0384.JPG (117.09 KiB) 915 zobrazení
IMAG0385.JPG
IMAG0385.JPG (100.98 KiB) 915 zobrazení
IMAG0386.JPG
IMAG0386.JPG (135.43 KiB) 915 zobrazení
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: C54 a C55 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa Nstar »

vau, tak toto sa mi páči a čím ďalej, tak viac. Proste ako zisťujem tie rozdiely pri rôznych dĺžkach, tak je to čoraz zaujímavejšia kazeta. Tiež by som si ju bez týchto katalógov od EZ nevšímal. Veľmi pekne by sa vynímala v EZ mechanike. Všetko sa mi na nej páči. Tie detaily sú vyšperkované a pásik UX ja mám v obľube, na kartóny z každej dĺžky na nahrávky každého typu.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: C54 a C55 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

hej na mechanike by to bolo zaujímavé a pritom zase budú len samé nezaujímavé obyčajné, svetlé kazety s na nič hudbou, ktorá bude ešte fejková :D
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: C54 a C55 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa Nstar »

Výborne, fejky
Asi je problém čo vôbec nahrávať, stále to isté dookola asi nemá zmysel. A z tuneru ty asi nehras?
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: C54 a C55 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

z tuneru cez školské časy :D
vlastne ho vôbec nepočúvam, dosť počujem rádio všade mimo domova, práca, bus, reštiky, obchody, služby takže doma ma totálne unudilo, to skôr začnem nahrávať z youtube :D
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: C54 a C55 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa Nstar »

Tak ja som myslel niečo iné ako tie sracky komerčné
Stano
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1328
Dátum registrácie: Streda, 8. Júla 2020, 22:10

Re: C54 a C55 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa Stano »

Nstar napísal: Sobota, 28. Januára 2023, 13:57 Výborne, fejky
Asi je problém čo vôbec nahrávať, stále to isté dookola asi nemá zmysel. A z tuneru ty asi nehras?
Tak ja som v mladosti mal obľúbené skladby, ktoré sama jednej kazete mohli vyskytnúť aj viac krát, to bola výhoda kaziet, keď ma to nebavilo nahral som na to niečo iné.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: C54 a C55 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

Nstar: keď som vyrastal na komercii, moc iné veci tam nemám :D
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: C54 a C55 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa Nstar »

To by nevadilo, kedysi to bolo lepšie :)
Dnešný výplach by som dobrovoľne nepočúval ani náhodou a určite nenahraval. A to ani na Brownie
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: C54 a C55 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

Je dosť kaziet, ktoré sú na hrane použiteľnosti, preto si myslím že je u mňa miesto na všetko, aj na politickú prednášku o súčasnej situácii, tie sa hodia na Mexické Sony :D
Dneska sa občas tiež nájdu dobré veci, ale je to rôzne.
Napísať odpoveď

Návrat na "Kazety, pásy, CD, MD, DCC, 8 tracky a iné nenahraté média"