C54 a C55 dĺžky audiokaziet

винтаж кассеты для магнитофона, ртр, 8трак ... vintage hifi stereo

Moderátori: EZ647, AdmineR

Akú kazetu by ste si kúpili ak by nebol veľký cenový rozdiel a dobre by sa vám to hodilo na ten účel

C54
2
29%
C60
3
43%
inú
2
29%
 
Celkom hlasov: 7

Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: C54 a C55 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa Nstar »

That´s ma teda nikdy neoslovili ale postupne ako ich tu prezentuješ čosi na nich je. Túto by som rozhodne vyskúšal a myslím, že by sa mi páčila aj krabica na nejaké nahrávky z LP. Ten MOL je tam na tom grafe vidno ako to tie kazety majú, že v tých stredoch to je "najvýkonnejšie" ale má pomerne slušné parametre ten pás. Na booklete sa mi páči hore tie možnosti, že ich tam len vymenovali, na užívateľské poznámky príliš miesta nie je. Nálepky sú zábavné a to ja rád, to prehrávanie v autorádiách je trochu mínus ale zároveň je to také správne excentrické.
K tej DJ Metal, mne sa teda páči a veľmi, prijal by som krabicu z každej minutáže a keďže netrpí prášením tak by to mohla byť voľba č. 1 na kvalitné nahrávky. Veľmi pekne použili ten vankúš a nálepky sú výrazné. Zaujímalo by ma ale čím to je, že nepráši, viem že sme sa o tom bavili vzhľadom na tie posledné MA, že tiež si nikdy nevidel sneh. Menila sa receptúra?
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10171
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: C54 a C55 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

O tej zmene receptúry práve neviem, zatiaľ si len myslím že sú príliš nové, aj keď to už po tých rokoch trochu stráca logiku, nakoľko rozdiel medzi MA 1994 a 1998 je podstatne menší než je dosah k dnešnej dobe :D

That´s teda ten výrez Ťa neirituje okrem toho prehrávania v autorádiách? Aj keď si myslím že sa to bude týkať asi len niektorých a nie všetkých.
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: C54 a C55 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa Nstar »

teba to rozčuľuje?
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10171
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: C54 a C55 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

ani nie, len je to také zvláštne :D
zaujímavo by to vyzeralo na priehľadnej kazete
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: C54 a C55 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa Nstar »

vyzeralo by to dobre, podľa mňa by si mohol nejaké tie ostré nahrávky porobiť ale ten čas...taký skvostný výber pre mechaniku
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10171
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: C54 a C55 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

ver mi že sa na to chystám 1,5roku a nevychádza :D to by som musel prestať chodiť do práce :D
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10171
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: C54 a C55 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

That´s H2 54min rok 1991 Made in Japan, Japonský trh
https://ez647.sk/cc/thats_hh2.html

Toto je ďalší zo zvláštnych modelov That´s, jedná sa o metal typ II.
U firmy Taiyo Yuden je metal typ II jedným z najrozšírenejších typov audiokaziet aké kedy vyrábali, spolu so samotnými metalkami, kde iné firmy začínali v 60-70tych rokoch s LN kazetami, tak Taiyo Yuden prišiel rovno so zlatom na začiatku 80tych rokov boli jeho jediné a hlavné produkty práve pásky metal pre typ II a IV. Až neskôr pridal modely ferro a FeCo.
Dnešná kazeta sa ale trochu vybočuje z rady zavedenej značky a modelov That´s, pre kompletnosť uvediem:
Pri uvedení v roku 1983 sa jednalo o kazety (EU trh):
EM metal typ II
MG a MR metal typ IV
Krátko na to prišli klasické trojuholníkové Delta dizajny:
EM-X bol hlavným modelom typu II a zároveň najvyšším v danej kategórii.
V roku 1987 na krátku dobu vyskúšali slabší model EX, ktorý bol taktiež metal typ II.
Po príchode novej záverečnej éry a Suono formátu zaviedla firma model CD/MH čo by náhrada za predošlé Delta verzie metal typu II.
Pre porovnanie Japonský trh to videl mierne odlišne:
1983, okrem uvedených EM a MG metal typov II tvrdia že mali už Delta model EM-X s celoplošným kovovým štítkom.
1986, Japonci majú dva modely metal pre typ II a to CD-II a EM-X. Oba som na fóre už viac krát prezentoval.
1987 sa mení dizajn a názov kazety na EM-XP, ktorú mysleli ako profi triedu a radu nechajú až do záveru audiokaziet That´s spolu so Suono formátom.
Trochu nemilý fakt je že model Delta CD-II zmenili potom na verziu Suono format s názvom CD-IIS a neskôr CD/IIF, ale z metal pásky prešli na FeCo typ II.
Takže od 1988-1990 bol metal typ II jedine EM-XP.
Až v roku 1991-92 v poslednej sade kaziet That´s pre Japonský trh sa objavil tento model H2, inak povedané H na druhú, alebo označovaný aj ako HH. Jedná sa o motýľ dizajn kazety s metal páskou typu II. Ďalšie podrobnosti v popise samotnej kazety.
Ešte by som nechcel zabudnúť na USA líniu kaziet Taiyo Yuden z hľadiska dnešnej témy.
USA linka začala pod značkou TRIAD v roku 1986, a klasický Delta dizajn kazety pod modelom EM-X bol hlavný a jediný zástupca triedy II s páskou metal.
Pre rok 1988 Triad zmenil názov na CD-II, páska metal ostala zachovaná.
Od roku 1989 zmenili názov na CD-MH, ale páska metal ostala zachovaná a dokonca aj Delta okno.
Rada 1991-92 pre USA je vraj totožná s Európou a CD/MH prešla na Suono format.

Prehľad typu II Taiyo Yuden na fóre.
Leták That´s H2 (Thanks Yuko)

Dnešná HH kazeta, balenie:
Extraslim puzdro typu Fuji s vynúteným opačným vkladaním kazety, eSkové stredovky, jasné číre svetlé. Bez loga.
O tomto som už raz písal že takmer celá Japonská séria 1991-92 je v extraslim obaloch typu Fuji, neviem či od nich nakúpili, alebo sa len nechali inšpirovať, ale asi to bolo aj ako nejaké nové lákadlo na zákazníkov skôr než z dôvodu neschopnosti vlastnej výroby.
Fólia je biela s veľkým nápisom HH vo farbe dĺžky, ktorú dali zakaždým inú, ako je na letáku na odkaze vyššie, tu je to modrá.
Pod tým rovnaký font a veľkosť je uvedenie samotnej dĺžky, čo slúži ako priesvitná časť fólie s výhľadom na kazetu samotnú.
Pod tým matný zlatý pásik s logom, informáciami a logom for CD.
Medzi HH a dĺžkou je čiernym textom dosť podstatná informácia METAL HIGH POSITION.
Zadná strana obsahuje len Japonský text, hierarchiu typu II a IV, nápis MADE IN JAPAN, je smutné že tam nie sú žiadne technické informácie, dosť ma zaujímal MOL u tejto kazety. Z prekladov som sa dozvedel len to že Motýli dizajn kazety tiež navrhol ten istý človek čo Suono, G.Giugiaro.
Booklet je krátky typ J ale so zloženou spodnou časťou, presne ako u Fuji kaziet, grafika je pomerne jednoduchá, predná strana je sivo/strieborno čierna s riadkami na popis a skladacia časť je plne čierna. Musím ale uznať že ten vrch graficky veľmi dobre pasuje ku kazete v obale s tou strieborno čiernou a množstvom textu.
Vnútorná strana je maximálne jednoduchá, s riadkami.
Nálepky sú v odtieňoch sivej, tvarované na dizajn kazety, na zadnej strane sú inštrukcie.

Ešte doplním k tomu porovnanie MOL z iných modelov, takže si to potom môžete spriemerovať s touto kazetou :D
CD/IIF rok 1991 je FeCo pás, uvedený MOL +4,5dB
CD/IVF rok 1991 je plnohodnotná metalka typ IV MOL +6,5dB
OW-4 je motýľ nižšia metalka typ IV MOL +6,0dB
OW-2 je motýľ nižšia FeCo MOL +4,5dB teda zhodné s CD/IIF
k Starším EM-X som síce nenašiel MOL na obale, ale v technických informáciách áno aj keď z počiatku výroby.
Teda EM-X rok 1985 MOL +5,0dB
Zaujímavé je v tabuľke aj porovnanie tejto EM-X metal typ II s plnohodnotnou metalkou MG-X, kde EM-X okrem MOL má všetky hodnoty plusové, citlivosť, výšky, bias, dokonca niektoré parametre má väčšie než vtedy najvyšší model MR-XPRO.
thats1985.png
thats1985.png (500.55 KiB) 774 zobrazení
Kazeta:
Dizajn motýľ ako som povedal že ho navrhol istý típek ako aj Suono, tak sa táto kazeta vyrábala ako klasická s troma oknami, alebo celopriehľadná s matnými časťami okolo pôvodných okien.
Viac oknová sa používala prevažne na stredný model metal a pre OEM produkciu ako napríklad BASF 353 sériu Focus a iné kazety.
Celopriehľadná bola použitá u That´s bežne v extra svetlom prevedení pre model AS:I a AS:I v Japonsku sa tieto modely volali OW-1 a OW-2.
Model HH preto vybočuje z rady, pretože je to jediná metalka a ešte pre typ II, ktorá používa tento jasný, svetlý, priehľadný dizajn motýľa, ale pritom obsahuje čierne That´s cievky s modrou svorkou a čierne skrutky, čo ju odlišuje od svetlých modelov asi asii owi owii.
Potlač kazety je jednoduchá, biela a neruší inak má kazeta vysoký kontrast typu black and white, alebo inak povedané, jasná svetlá kazeta pre nižšie triedy, ale plnená prémiovou metal páskou na čiernomodrých cievkach.
Kombinácia je veľmi podarená a výstižná svojho druhu a jedinečná medzi kazetami That´s, ako celý tento ojedinelý model, ktorý bol doslova posledným výkrikom firmy pred ukončením výroby audiokaziet.
Myslím že od konca 80tych rokov veľmi spolupracovali s General Magnetics Singapore a potom všetky technológie firmy Taiyo Yuden ohľadne výroby audiokaziet išli práve do Singapuru.

Páska:
Metal pásky Taiyo Yuden patria asi k tým najsvetlejším sivým, kde už sa takmer ani nedá hovoriť o čiernej páske, po nej druhá najsvetlejšia je páska metal firmy TDK.
Táto nie je výnimkou, na dobrom svetle jasný sivý odtieň pásky, nepriesvitný pás.

Kazetu som získal v 02/2020, test len Akai, pre svoje prevedenie je toto mimoriadne lákavá kazeta pre moje NajVýbery.

Akai DX-57, 26.2.2020:
+4db, bias 0, úroveň výstupu z pásky zhodná so zdrojom
Správa sa podobne ako ostatné That´s metal typ II, vysoký výkon, ktorý sa sám tlačí na výstup sa veľmi ľahko nechá prebudiť na +6 či +8db so skreslením, výškovo je to skoro dobré, podľa chuti nastaviť bias -4, bez porúch a kolísania. Páska má prebasovaný mohutný zvuk. Vo svojej dobe mohla poskytovať naozaj vysoký výkon, dneska je jej kalibrácia ešte väčší problém než kedysi, na mnoho strojoch sa totiž jej bias a level rozchádzajú natoľko že to nie je možné zladiť, preto je nutný nejaký kompromis.
Zvláštnosťou je použitie extraslim krabičky od Fujifilmu, kde sa kazeta musí vkladať opačne.

Takže toto je zberateľsky veľmi zaujímavá kazeta, ale na nahrávky ako všetky ostatné kazety That´s metal typu II, komplikovaná kalibrácia je zhoršená vekom pásky, kedy bias a Level sú na kazete na extrémne odlišných hodnotách mimo možnosti kalibrácie, ale záleží na stroji, napriek tomu poslúži dobre, no je potreba rátať aj s nejakým bielym práškom čo sa môže vyskytnúť, ale spravidla nevydrží tak dlho ako na kazetách TDK Metal, ja túto kazetu odporúčam, okrem silnej metal pásky získate aj slušný Japonský mechanizmus, takže v mnohých ohľadoch je to veľmi vydarené a exotické.
Prílohy
IMAG0818.JPG
IMAG0818.JPG (122.04 KiB) 774 zobrazení
IMAG0819.JPG
IMAG0819.JPG (149.21 KiB) 774 zobrazení
IMAG0848.JPG
IMAG0848.JPG (159.85 KiB) 774 zobrazení
IMAG0849.JPG
IMAG0849.JPG (126.2 KiB) 774 zobrazení
IMAG0850.JPG
IMAG0850.JPG (153.12 KiB) 774 zobrazení
IMAG0851.JPG
IMAG0851.JPG (120.98 KiB) 774 zobrazení
IMAG0852.JPG
IMAG0852.JPG (158.1 KiB) 774 zobrazení
IMAG0853.JPG
IMAG0853.JPG (118.36 KiB) 774 zobrazení
IMAG0854.JPG
IMAG0854.JPG (111.59 KiB) 774 zobrazení
IMAG0855.JPG
IMAG0855.JPG (85.96 KiB) 774 zobrazení
IMAG0856.JPG
IMAG0856.JPG (90.22 KiB) 774 zobrazení
IMAG0857.JPG
IMAG0857.JPG (99.05 KiB) 774 zobrazení
IMAG0858.JPG
IMAG0858.JPG (119.29 KiB) 774 zobrazení
IMAG0859.JPG
IMAG0859.JPG (110.56 KiB) 774 zobrazení
IMAG0860.JPG
IMAG0860.JPG (115.61 KiB) 774 zobrazení
IMAG0861.JPG
IMAG0861.JPG (138.2 KiB) 774 zobrazení
IMAG0862.JPG
IMAG0862.JPG (161.23 KiB) 774 zobrazení
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: C54 a C55 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa Nstar »

keď budeš písať o C74 tak sa mi snáď už aj táto značka bude páčiť, skutočne zaujímavé. Tu nie je jediná vec normálne, sa pozrite na tie nálepky, to je parádne, krabička naopak a od Fuji, ten booklet to majú byť kraťase? Celú krabicu, aj keď podľa tej tabuľky si tie pásy pekne prifarbujú tak tu to asi je v "norme". Toto by sa ozaj hodilo na nahrávku
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10171
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: C54 a C55 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

kraťase :D
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: C54 a C55 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa Nstar »

ty nálepky používaš?
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10171
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: C54 a C55 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

Prestal som s tým, myslím že posledné boli na That´s TX 90, ktorú som získal niekedy začiatkom roku 2008
teraz vždy zachovávam originálne prevedenie kazety bez použitia polepov, len si označím fixou číslo kazety podľa zoznamu na booklet a na telo kazety, čo je na niektorých fotkách vidieť
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: C54 a C55 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa Nstar »

ktovie ako by sa k tejto kazete postavil AZ7, to by ma fakt zaujímalo
Napísať odpoveď

Návrat na "Kazety, pásy, CD, MD, DCC, 8 tracky a iné nenahraté média"