ZON - Zdravotní osvěžující nápoje (od roku 1879)

život nie je len o hifi ... ale aj o jedle, pití - spomínate si ešte ako chutili potraviny alebo nápoje v minulom storočí? Akú ste mali radi kozmetiku? Máte osvedčený recept?

Moderátor: AdmineR

SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2861
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

ZON - Zdravotní osvěžující nápoje (od roku 1879)

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

Zdravím vás všechny,
teda, celkem mě překvapuje, že tu ještě není na celém fóru jediná zmínka o této limonádě. Takže to se musí napravit :-).


.
DSCN4114 – kopie.JPG
DSCN4114 – kopie.JPG (161.54 KiB) 1055 zobrazení
DSCN4268 – kopie.JPG
DSCN4268 – kopie.JPG (181.8 KiB) 1055 zobrazení




Rodinná firma ZON byla založena v květnu roku 1879 třebíčským rodákem Ferdinandem Kubešem, který se jako jeden z prvních ve střední Evropě rozhodl vyrábět limonády, jako nápoj proti žízni. Tehdy firma vznikla pod názvem “Továrna na vodu sodovou, šumící limonády a šťávy ovocné, Ferdinand Kubeš, Třebíč”. Již v prvním roce vyrobil celkem 20 tisíc lahví sodových vod a limonád s použitím ovocných sirupů vlastní výroby.

Nápoje byly vyráběny z čistě přírodních surovin a brzy si získaly oblibu v Třebíči a okolí.

V roce 1901 byla registrována ochranná známka ve tvaru hvězdice s iniciálami FK 1879, kterou jsou výrobky označovány dodnes (prozkoumával jsem lahve ZONek, ale ani na jedné jsem ji nenašel, tak netuším kde ji používají). V témže roce byla kvalita výrobků oceněna zlatou medailí na mezinárodní výstavě nealkoholických nápojů v Paříži, čímž si vydobyla jedno z předních míst mezi tehdejšími výrobci.

Roku 1909 firma získala prestižní titul c.k.dvorního dodavatele.

Ve 20. letech byly výrobny několikrát rozšířeny a zejména po 1. světové válce došlo k velké modernizaci výroby i prodeje a zkvalitnění služeb. Technologie byla zdokonalena pořízením umělého chlazení, instalací úpravny vody se sterilizací a moderního zařízení pro mytí a plnění lahví, byla zřízena i vlastní lisovna ovoce.

V roce 1927 registruje firma slovní ochrannou známku ZON, což je zkratkou pro Zdravotní Osvěžující Nápoje. V tomto roce se začaly používat charakteristické třetinkové láhve typu ZON, které firma používá dodnes.

Limonády se tehdy prodávaly výhradně v restauracích a hostincích a měly být řádně chlazené. Aby tomu tak bylo, dodávala firma v létě na každých 100 odebraných lahví 10 kg umělého ledu zdarma.

Roku 1937 se firma ZON napojila na nový moderní vodovod města Třebíče, který do města přivedl vysoce kvalitní heraltickou vodu z podzemních pramenišť.

V roce 1949 byl podnik znárodněn a postupně přičleňován k různým národním podnikům.

01.03.1993 byla společnost vrácena původním majitelům. Ve společnosti začal působit Ferdinand Kubeš a jeho otec, který v zestátněné společnosti pracoval až do roku 1967. V rodinné tradici pokračuje i další generace, výrobním ředitelem je Robert Kubeš, obchodní ředitelkou je dcera Ferdinanda Kubeše Klára.
Byla vytvořena spol. s.r.o., která je přímým pokračovatelem dnes již více než 140 leté tradice firmy.

Krokem zásadního významu bylo koncem devadesátých let zavedení výroby nápojů „ZON“ do lahví PET o objemu 0,5 litru, 1,5 litru a 2 litry. Důležitou změnou byl také přechod na plnění točených limonád do nerezových 30 a 50 litrových KEG sudů.

Dnes výrobní program firmy zahrnuje na 50 druhů nealkoholických nápojů a sirupů, prakticky ve všech druzích obalů, které si trh žádá. Na rozdíl od většiny ostatních výrobců nealko nápojů si však třebíčská ZONka zachovala nadále i plnění do skleněných vratných lahví.

V dnešní době je ZON významným dodavatelem nealko nápojů v celé České republice.


Všechny výrobky jsou vyráběny z Heraltické kojenecké vody s ročním průměrem obsahu dusičnanů 7 mg/l. K dostání jsou nápoje asi ve dvaceti příchutích a ve čtyřech velikostech objemů. První příchutí limonády byla malinová, v sedmdesátých letech 20. století přibyla pomerančová příchuť a pak další.

V „Točené limonádě s malinovou příchutí se sladidlem“ Tesco vyráběné společností ZON v roce 2010 bylo zjištěno použití čtyř druhů umělých sladidel, z nichž některá mohou mít nepříznivé zdravotní účinky.
Dle článku zde.

V roce 2017 byla v Galerii Ladislava Nováka instalována výstava s tématem značky ZON, pojmenována je Světem bublinek s třebíčskou Zonkou.
Dle článku zde.

Celý sortiment našich nápojů vyrábíme z vody vhodné pro přípravu kojenecké stravy a nápojů z podzemních pramenů, jejíž složení se nemění více jak 75 let, kdy ho sledujeme (průměrný roční obsah dusičnanů této vody je 7 mg/l, norma pro pitnou vodu je max. 50 mg/l, norma pro kojeneckou vodu max. 15 mg/l)Tato voda neobsahuje nadbytek solí a minerálů, proto je možno nápoje z ní vyrobené pít bez omezování jejich množství.

Zdroje informací:
https://www.zon.cz/cz/historie
https://cs.wikipedia.org/wiki/ZON
https://www.zon.cz/cz/o-nas



.
DSCN4113 – kopie.JPG
DSCN4113 – kopie.JPG (172.88 KiB) 1055 zobrazení
DSCN4118 – kopie.JPG
DSCN4118 – kopie.JPG (128.72 KiB) 1055 zobrazení
DSCN4123 – kopie.JPG
DSCN4123 – kopie.JPG (130.22 KiB) 1055 zobrazení
DSCN4266 – kopie.JPG
DSCN4266 – kopie.JPG (191.02 KiB) 1055 zobrazení
DSCN4273 – kopie.JPG
DSCN4273 – kopie.JPG (120.88 KiB) 1055 zobrazení
DSCN4280 – kopie.JPG
DSCN4280 – kopie.JPG (123.19 KiB) 1055 zobrazení
DSCN4284 – kopie.JPG
DSCN4284 – kopie.JPG (118.64 KiB) 1055 zobrazení
DSCN4286 – kopie.JPG
DSCN4286 – kopie.JPG (120.12 KiB) 1055 zobrazení




Ještě jsem tu chtěl pro úplnost přidat leták v PDF, ale zřejmě je 2.64MB moc velká příloha, takže by měl být k nalezení zde:
https://www.zon.cz/soubory/20220330_Sor ... _letak.pdf


www.ZON.cz
Používateľov profilový obrázok
AdmineR
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 2862
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 08:53

Re: ZON - Zdravotní osvěžující nápoje (od roku 1879)

Príspevok od používateľa AdmineR »

:shock: tieto som nikdy nevidel a ani o nich nepočul, tu ich nikde nemajú - zrejme sa k nám do SR nevozia
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2861
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Re: ZON - Zdravotní osvěžující nápoje (od roku 1879)

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

AdmineR: Teda tak to mě překvapuje, no na druhou stranu to vysvětluje to, že tu doteď nebyla jediná zmínka těchto limonád.. Zkoušel jsem to přes zdejší vyhledávání.

No i když jsem nezažil tu dřívější dobu, tak nemůžu říct jak to tu přesně bylo, ale prý tu byly normálně k sehnání. Co se mě týká, tak já si přesně takto ve skle tyto limonády kupoval, když jsem ještě chodil na základku. Tehdy stávaly tuším 6.90Kč plus záloha 3 kačky, takže jsem dal 10Kč za jednu. Takto jsem si je jednu dobu kupoval celkem pravidelně, brával jsem je i domů. Tehdy tu byl obchod Delvita, ale jak ho později, asi kolem roku 2010 naradila Billa, tak už najednou nebyly k sehnání. Jiné obchody jako Globus, Lídl, Kaufland, Penny atp., je nikdy, co si pamatuji, neměli v nabídce. Holt je to možná tím, že to jsou gigantické obchodní řetězce, které nemají zájem o lokální výrobce.

Po nějakém roce jsem tyto ZONky (a teď nemyslím tu banku, která vznikla roku 2014) viděl v prodejním automatu, ale už byly v plastu - plastové lahve se ZONkami jsem tehdy viděl poprvé, takže jsem si mylně myslel, že se vykašlali na sklo a přešli na plast, tak jsem nějak neměl chuť si je kupovat, no hrála v tom i vyšší cena, ostatně jako vše co bývá v takových automatech.

Když jsem ale letos, po spoustě let, viděl v jedné malé hospodě (kam jsem šel skrz něco jiného) tyto ZONky a ještě k tomu ve skle, jak jsem je pamatoval, tak mě to nedalo a musel jsem si jich několik koupit. Samozřejmě cena už byla mnohem vyšší, ale kvůli té vzpomínce to jinak nešlo.
Chuť těch původních si za ty roky už nepamatuju, tak to nemůžu srovnávat, ale nejsou špatné. Samozřejmě ve složení se najde nějaké to Ečko, ale co jsem si všiml, tak to bývá myslím jen ohledně barviv, umělá sladidla tam nejsou.
Z těch co jsem tu nafotil jsem už pil tu Malinu, Oranž, které chutnaly celkem dobře, ty mi přijdou povedené. Další dobrá je ta Jablko, ale Multivitamín oranž je asi vlivem nesycenosti ne příliš zdařilý. Těžko říct, ale asi by mu ty bublinky prospěly.
Citron a Limetka zatím čekají na příležitost :-).


No za sebe můžu říct, že jsou celkem dobré a být dostupné v běžných obchodech, tak bych si je určitě kupoval.

Škoda, že něco takového nejde poslat poštou, to bych tobě i Erikovi udělal takový balíček na ochutnání.
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3639
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: ZON - Zdravotní osvěžující nápoje (od roku 1879)

Príspevok od používateľa Nstar »

no hanba na mňa, nepoznám aj keď teda je to nová firma :oops:
perfektný článok, díky
Naposledy upravil/-a Nstar v Utorok, 22. Novembra 2022, 17:54, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
AdmineR
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 2862
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 08:53

Re: ZON - Zdravotní osvěžující nápoje (od roku 1879)

Príspevok od používateľa AdmineR »

dík za zaujímavý príspevok. Prekvapila ma vysoká cena za ktorú si to volakedy kupoval.
Vieš cca v ktorom to bolo roku?
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2861
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Re: ZON - Zdravotní osvěžující nápoje (od roku 1879)

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

Nstar: Nevím jestli jsem to špatně nepochopil co píšeš, ale tohle není až tak nová firma, ono je to právě 143 let, co byla založená. Ale na druhou stranu je dobré vědět, že to neznáš ani ty, protože jsem myslel, že se to za Československa rozváželo všude.
No nevím, Třebíč od Brna není zas tak daleko, ale aby tuto limonádu díky vzdálenosti neznali třeba v Praze nebo Ostravě si nemyslím. No jsem zvědavý jestli se k tomu ještě někdo zdejší vyjádří.

A moc děkuji za pochvalu :-).

---

AdmineR: Není zač :-).
Vysoká cena? No já ti nevím, ale tak zase 10Kč za 330ml limonádu ve skle včetně započtení zálohy mi tehdy nepřišlo moc (teda pokud sis nespletl koruny za eura, to už by bylo fest drahý :-D ).
Já je kupoval někdy kolem roku 2007, tedy hrubým odhadem, ale vím, že co ta Delvita zanikla, tak to už tam pak neměli. Myslím, že Billa se z toho stala někdy kolem roku 2009-10, ale nechci kecat..
Ale v běžných velkých obchodech jsem ji nikdy neviděl - buď jsem ji tehdy aktivně nehledal nebo tam fakt nebyla, ale myslím, že kdybych ty ZONky v některém z obchodů za posledních 15 let viděl, tak bych určitě zpozorněl a minimálně jednu si koupil. No našel jsem ji teprve až letos v jedné hospodě za Brnem. Tam mě teď už jedna stála 26Kč, ale v té částce je započtena hospodská přirážka a myslim i záloha 3Kč za vratné sklo. Ale pokud mi nebudou "zabaveny" a vráceny, tak si je nechám do sbírky :-).
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3639
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: ZON - Zdravotní osvěžující nápoje (od roku 1879)

Príspevok od používateľa Nstar »

ja som to práve myslel ironicky, že nepoznám 140 ročnú tunajšiu firmu
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2861
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Re: ZON - Zdravotní osvěžující nápoje (od roku 1879)

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

Nstar: Jo tak, uznávám svoji blbost :roll: .
Mimo to, víš kolik já toho neznám, to ani sám nemám tušení :-D. Třeba všechny filmy Rambo jsem poprvé viděl až před měsícem. Terminátora jsem myslim viděl celou jen jedničku, takže i zde mám mezery. Dokonce ani Twin Peaks jsem doteď neviděl, protože jsem doufal, že ho seženu ve vyšší kvalitě. Sice tyhle příklady ani z dálky nedosahují 140 let, ale snad mě chápeš. Když mě dneska někdo v hovoru zmíní nějakého interpreta nebo videoklip, který já neznám, tak se dotyčný diví, když je to záležitost stará "UŽ" třeba 10 let. Ale třeba při zmínce takových filmů s Burianem nebo když už, tak Dovolená s Andělem / Anděl na horách, to už pro změnu čučí ostatní, že neví o co jde..
Ale to jsem zase odbočil :shifty: .
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10234
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: ZON - Zdravotní osvěžující nápoje (od roku 1879)

Príspevok od používateľa EZ647 »

ja to tiež vidím prvý krát
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3639
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: ZON - Zdravotní osvěžující nápoje (od roku 1879)

Príspevok od používateľa Nstar »

Terminátor 2 ma viac bavil
Používateľov profilový obrázok
AdmineR
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 2862
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 08:53

Re: ZON - Zdravotní osvěžující nápoje (od roku 1879)

Príspevok od používateľa AdmineR »

odbočím aj ja - prvé tri Terminátory sú super. Potom je koniec - pre mňa
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2861
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Re: ZON - Zdravotní osvěžující nápoje (od roku 1879)

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

EZ647: Tyjo, tak to mě vážně překvapuje, já fakt myslel, že je to známější.
A děkuji za zprávu. Jsem zvědavý, jestli to aspoň někdo z Česka zná.

---

Nstar: Hm, pokud se nepletu, tak tady byl myslím za klaďase a ne jako v prvním díle, kde ji chtěl zabít.. Ale musím si pak najít čas a zkouknout to komplet. No čas, spíš asi nálada.

---

AdmineR: Hm, podobně to mám s Rambem, první tři byly dobrý, ale čtvrtý díl byl až nechutný a pátý ještě horší.. :-?
Napísať odpoveď

Návrat na "Nápoje, jedlo, recepty, vintage móda, kozmetika ..."