Panasonic RQ-L31

касетные плейеры ... мп3 плейеры vintage hifi stereo

Moderátori: AdmineR, janvys

Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10260
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Panasonic RQ-L31

Príspevok od používateľa EZ647 »

Takže tu sú technické parametre, Jednosmetná predmagnetizácia, asi to má logický zmysel kvôli batériám.
Prílohy
spec.png
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2863
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Re: Panasonic RQ-L31

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

Moc děkuji Eriku za tuto specifikaci. Konečně už vím i ten pomalejší posuv pásku (i když jsem si to vlastně mohl vypočítat :roll: ). Vím, že se to asi píše do návodů jen pro jejich krytí, ale i když ten diktafon není světoborný, tak má větší rozsah než jen 7kHz, bohužel co do nízkých frekvencí, tam výkon příliš nepodává, takže to asi bude odpovídat.. A rozhodně není ani ideální na digitalizace kazet, i kdyby nebyl monofonní.
Docela ale pobavil řádek Programového času - 1 hodina s C-60 kazetou :lol:. Když už měli potřebu tam tuhle zásadní informaci napsat, tak jsem čekal, že tam napíšou i přepočet s tou pomalejší rychlostí. Dost nářez by to bylo v kombinaci s kazetou C-150 :-D.


No a když už sem píšu, tak jsem rovnou připravil i fotky, aby to tu nebylo takto prázdné :-).

.
DSCN4436 – kopie.JPG
DSCN4436 – kopie.JPG (158.77 KiB) 1508 zobrazení




Jak je ze specifikace zřejmé, má tento 2. ze 3 modelů počítadlo, přepínač na 3x pomalejší chod (který mi mimochodem docela zlobí, takže je v mém případě nepoužitelný) a třípolohový přepínač na záznam s hlasovou aktivací, kde je buď vypnutý, zapnutý na nízkou citlivost a poté na vyšší citlivost. Jo a samozřejmě pauza a ukazatel baterie.
Když tento VAS máte zapnutý a nevíte o tom, tak vás to může dost potrápit, protože se to každou chvíli a nepředvídaleně vypíná, což může působit jako by byl nefunkční - aspoň mě se to tak párkrát stávalo :-D.
.
DSCN4438 – kopie.JPG
DSCN4438 – kopie.JPG (190.34 KiB) 1508 zobrazení




Na horní části je možné najít výstup pro sluchátka, u tohoto modelu L31 i vstup pro mikrofon s předzesílením, dále volič výstupní hlasitosti a vstup vestavěného mikrofonu.
.
DSCN4443 – kopie.JPG
DSCN4443 – kopie.JPG (148.73 KiB) 1508 zobrazení




Z boční strany máte již popis k funkci vysouvacího mikrofonu, klasické přepínače funkcí, úplně dole možnost přichycení poutka a jak je zřejmě z odlitku i nějaká funkce navíc, která je však i v modelu L31 utajena. Tu si výrobci schovali do posledního, nejvyššího modelu L51 této série.
Pro jistotu, tlačítka jsou zde Stop, Přehrávání, v případě nevylomeného jazýčku kazety i Nahrávání, při vypnutém přehrávání Přetáčení ZPĚT a VPŘED a při spuštěném přehrávání je možná tzv. funkce CUE, tedy příposlech během přetáčení Zpět nebo Vpřed. (Ale nikde jsem nenašel během asi hodiny hledání jestli CUE je slovo nebo zkratka něčeho)
Při zařazené funkci Nahrávání a stisknutí přetáčení (CUE) automaticky vyskočí funkce záznamu, takže si nepozorností nemůžete záznam smazat.
V případě přetáčení bez příposlechu je nutné si dát pozor na to, kdy se kazeta přetočí, protože přetáčení nemá funkci automatického vypnutí, při tomto by se daly dost rychle vybít baterky a možná i poškodit motorek, který se tím "zasekne" a nemá možnost prokluzu.
.
DSCN4444 – kopie.JPG
DSCN4444 – kopie.JPG (131.59 KiB) 1508 zobrazení




Na spodní části je již klasický výrobní štítek a vstup pro síťový adaptér, který jsem ale nikdy neměl a ani netuším, kde jej sehnat. Dokonce i nabíječka na staré Nokie se do té dírky nevejde..
.
DSCN4440 – kopie.JPG
DSCN4440 – kopie.JPG (124.41 KiB) 1508 zobrazení




Zde je detail na přední část s přepínači, repráčkem a troj-diodovým ukazatelem, jak moc jsou baterie nabité nebo vybité. Ty co jsem tam měl jsou již starší, rychle se vybijí, proto i hned na druhém snímku je slabě patrná jen jedna dioda.
.
DSCN4450 – kopie.JPG
DSCN4450 – kopie.JPG (220.03 KiB) 1508 zobrazení




Zde je detail na mikrofon ve dvou polohách. Je tu však vidět i počítadlo, tlačítka funkcí a lehce i pauza.
.
DSCN4445 – kopie.JPG
DSCN4445 – kopie.JPG (156.68 KiB) 1508 zobrazení
DSCN4446 – kopie.JPG
DSCN4446 – kopie.JPG (157.25 KiB) 1508 zobrazení




Zadní strana obsahuje pouze 4 šroubky, schránku na klasické tužkové baterie (AA) a upozornění o vkládání baterií se správnou polaritou a tím, kterou baterii vložit první.
.
DSCN4441 – kopie.JPG
DSCN4441 – kopie.JPG (151.23 KiB) 1508 zobrazení




No a nyní už pohled dovnitř. Jak vidno, hlavy jsou hned pod tlačítky a tedy velice skvěle "přístupné" pro případné čištění :mrgreen: . Ale aspoň je to o něco lepší, než kdyby byly na druhé straně, kam by zase nešlo došáhnout třeba s uchošťourem díky nízkému odklopení dvířek.
Fotilo se to hůř, takže místo blesku jsem použil přisvícení baterkou, díky čemuž vystoupl jemný prach a vypadá to tak hrozivě, jak kdybych to nechal rok otevřený.
.
DSCN4452 – kopie.JPG
DSCN4452 – kopie.JPG (167.15 KiB) 1508 zobrazení




Zde je pohled na vnitřní část dvířek s reproduktorem.
Kdyby to někomu přišlo divný (už třeba jen díky správně situovanému nápisu na okýnku), tak jsem to fotil se zrcátkem, jinak bych se tam nedostal.
.
DSCN4453 – kopie.JPG
DSCN4453 – kopie.JPG (108.73 KiB) 1508 zobrazení




Tohle se fotilo taky obzvlášť komplikovaně, a díky přisvícení baterkou opět vystoupl prach..
Zde je pohled na hřídel, přítlačnou kladku, kombinovanou nahrávací a přehrávací hlavu a poté na mazací hlavu.
.
DSCN4454 – kopie.JPG
DSCN4454 – kopie.JPG (132.97 KiB) 1508 zobrazení
DSCN4455 – kopie.JPG
DSCN4455 – kopie.JPG (156.37 KiB) 1508 zobrazení




A nyní již závěrečné foto modelu RQ-L31 :-).
.
DSCN4462 – kopie.JPG
DSCN4462 – kopie.JPG (173.72 KiB) 1508 zobrazení






No a když už jsem byl ve focení, tak zde udělám i malou fotoreportáž s porovnáním modelu RQ-L11 a L31.
Model L51 bohužel nevlastním.
.
DSCN4457 – kopie.JPG
DSCN4457 – kopie.JPG (209.31 KiB) 1508 zobrazení
DSCN4459 – kopie.JPG
DSCN4459 – kopie.JPG (185.76 KiB) 1508 zobrazení
DSCN4460 – kopie.JPG
DSCN4460 – kopie.JPG (170.73 KiB) 1508 zobrazení




A nyní již pěkná (stylová) fotka obou modelů s jedinými Panasonic kazetami co mám ve sbírce :-).
.
DSCN4466 – kopie.JPG
DSCN4466 – kopie.JPG (202.23 KiB) 1508 zobrazení
Používateľov profilový obrázok
AdmineR
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 2961
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 08:53

Re: Panasonic RQ-L31

Príspevok od používateľa AdmineR »

Kus ma tam mätie označenie MINI CASSETTE - ale veď idú do toho klasické CC nie ???
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2863
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Re: Panasonic RQ-L31

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

AdmineR: Jo tohle myslíš. No podle mě nápis "Mini Cassette Recorder" je myšleno v překladu asi jako "Miniaturní kazetový nahrávač". Jasně, vím, že walkmany byly i tenčí, ale tohle není přístroj za tisíce (ani ve své době, ze které mám tu L11), takže i tohle si myslím, že se dá počítat jako miniaturní rozměr :-).
Na poslední fotce přeci jen lze už vidět, že se tam vejde klasická kazeta.


Ale pro úplnost:
1963, Philips, 4.76, případně 9.5 nebo 2.4cm/s, do CC-180 - máme klasickou kazetu,
1967, Philips, 2.4cm/s, asi jen do 30 minut, ale nevím jestli C-30 nebo C-15 •- pak vezi Minikazeta, která byla asi 3.8x menší než klasická (v srpnu 2021 Philips zřejmě obnovil produkci rekordérů i minikazet),
1969, Olympus, 2.4 a 1.2cm/s, do MC-90 • poté Mikrokazeta, která je asi 4x menší než klasická (v srpnu 2021 Ohm Electric stále vyrábí mikrokazety)
1985, JVC, 9mm/s, asi jen C-60 • a nakonec Pikokazeta a ta je snad oproti klasické menší ? 5x.. ?

Pak byla ještě menší NT kazeta, představená Sony roku 1992, ale to už je digitální nosič.
jhradec
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1066
Dátum registrácie: Piatok, 12. Októbra 2018, 15:51

Re: Panasonic RQ-L31

Príspevok od používateľa jhradec »

Škoda té DC předmagnetizace.

Jinak napájecí konektor pro Panasonic nebo Sony je neobvyklý se žlutým plastem na konci. Kablík s konektorem mívali v GM- ku.
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3650
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: Panasonic RQ-L31

Príspevok od používateľa Nstar »

veľmi pekný článoček, mňa tieto stroje nejako neberú ale zasa páčia sa mi a hlavne teda toto čítanie ma bavilo. Zaujímal by ma rozdiel pri nahrávaní s tým mikrofónom keď je, a nie je "slidenutý".
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2863
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Re: Panasonic RQ-L31

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

jhradec: Tak ono to zas tak špatně nenahrává a navíc, když to je určeno primárně na záznam mluveného slova, které je navíc MONOfonní, tak myslím více netřeba ;-).

Jo tak, to mám pocit, že jsem už někdy asi viděl, ale nevím jestli se mi to s něčím neplete.. Tak ono mi o to nyní zas až tak nejde, ale jen jsem se pozastavil nad tím, že jsem ho tehdy nemohl nikde sehnat a když už byl tak nedostupný, proč jej nepřibalili k tomu diktafonu, aby to stačilo jen vrazit do zásuvky a neplýtvat baterkama, když jsem doma..

---

Nstar: Moc díky za pochvalu, hned mě zase napadlo, že tě takový článek potěší :-).

No taky jsem myslel na to, že bych sem přiložil záznam, ale když nemám žádný vhodný nebo alespoň reprezentativní, tak jsem to nechal být..
Ale když už to zmiňuješ, tak jak budu mít možnost, něco nahraju. Zatím nemám co, protože i když je zima a je tu plno stromů, tak ty krákory se moc neprojevují, což mě celkem vadí, protože ani nemám kvalitní nahrávku vran..

Jak funguje ten vysouvací mikrofon upřímně úplně netuším, já nejvíc využíval ten L11 a v době, kdy jsem získal L31 jsem nahrával primárně už na digitální a hlavně stereofonní diktafon, který zaznamenává celé spektrum do 96kHz, takže tenhle mono diktafon mám (a překvapivě ho i často používám) už tak akorát na rychlý poslech a zjištění obsahu kazet, když je nechci cpat do decku nebo když mi taky jiný nejel..


Jo a zapomněl jsem napsat k tomuto diktafonu jednu zásadnější věc.
Nevím jakým způsobem je zapojený zvuk na desce, ale tohle musel udělat asi blbec, protože když ho zapojím přes sluchátkový konektor do noťasu, tak má kanály v protifázi i když jede zvuk monofonně. Prostě ten sloučený zvuk z pásky jede v protifázi, ale nějakým nepříjemným a zvláštním zněním.. A to nejen z pásky, ale i když zapnu nahrávání a slyším tak čistě jen zvuk co jde do jeho mikrofonu.
Nechápu jak to ti inženýři zapojovali, ale někde udělali chybu..
jhradec
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1066
Dátum registrácie: Piatok, 12. Októbra 2018, 15:51

Re: Panasonic RQ-L31

Príspevok od používateľa jhradec »

Jak má kanály v protifázi když je mono?
Velice o tom pochybuju, ale kdyby měl symetrický výstup ( proboha proč??) tak by ty dva signály byly samozřejmě v protifázi.
Do toho výstupu možná patří monofonní jack.
Ten konektor na kablíku v GMku pořád mají asi za 60 Kaček. Vem diktafon do GMka v Brně a vyzkoušej jestli pasuje.
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3650
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: Panasonic RQ-L31

Príspevok od používateľa Nstar »

jasné, že potešil, ja mám rád tieto články, zaujímalo by ma či to vôbec bude počuť ten mikrák keď sa nasmeruje.
K tomu konektoru, ja mám kábel, origo 3,5mm na dva cinch keď som cez neho počúval tak sa mi stále nezdal zvuk, že to má nejakú divnú stereobázu až som ho otestoval cez signály a potom aj premeral, od výroby sú prehodené kanály, takže biely je pravý.
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2863
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Re: Panasonic RQ-L31

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

jhradec: Právě, to mi taky nešlo na rozum, o to víc, když jsem zapl nahrávání a zvuk šel přímo z mikrofonu taky v protifázi..
Pokud by k tomuto diktafonu někdo splašil schéma, tak by ses na to mohl podívat a třeba bys našel přímo nějakou chybu (já se ve schématech nevyznám).
Hm, že by to kazilo tohle? To by zvuk možná jel jen v tom jednom připojeném kanálu a ne ve dvou..ale nechci kecat, nevím jak se chová Jack.. Když jsem takto zapojil třeba diktafon na mikrokazety, tak i když je logicky taky monofonní, tak zvuk byl už normální.
Aha, tak jo, jak budu mít cestu do města, tak tam zkusím zajít. Hm, pořád říkáš konektor, ale když bych potřeboval zdroj do zásuvky, to bych vyřešil jak? Ale je to jen teoretický dotaz, kvůli mé zručnosti a tomu, že tohle už dnes tolik nepotřebuju..

Já si chystal zvukovou ukázku, abych o tom furt jen nepsal, ale po nynějším zjištění, že jsou přílohy opět zprasené se o to ani nemá smysl snažit. Až jak budou přílohy opravené, dám to sem i s nějakou přímou nahrávkou co zajímala Nstara :-).

---

Nstar: No tenhle mikrofon je myslim všesměrový, takže zabírá naprosto vše co může, i ruch motorku samotného diktafonu. To vysunutí možná jen zesílí zvuk, ale nevím jak to funguje, až budu mít nahrávku, tak ji sem přidám :-). Teda pokud bude jak.
Jo tak, no ten můj kabel vadný není, protože ho mám běžně přes redukci napojený na Teslu 1039A a jede normálně, i při zapojení mého stereo diktafonu. Tohle nebude případ vadného kabelu.

Ale je to zajímavý. Já měl kdysi problém s Jack rozdvojkou. Byla úplně nově koupená, ale jak jsem ji zapojil, tak z jednoho vývodu šel jen brum, druhý byl v pohodě, ale já potřeboval mít zapojené oba, takže to šlo na reklamaci.
Po měsíci jsem si šel vyzvednout nový, který byl už v pohodě a jede mi doteď :-).
Důvod mi neřekli, ale ten jsem zjistil už sám svým obyčejným pokusem - místo zvuku z jednoho kanálu měl ten jeden vývod napojení na zem, takže to brumělo.
Kdybys nevěděl co myslím, tak mluvím o rozdvojce 3.5mm Jacku (1x male na 2x female).
Napísať odpoveď

Návrat na "Walkmany, mp3 a iné prenosné drobné audio"