Strana 1 z 1

Anonymný MINICHAT

Napísané: Pondelok, 2. Januára 2023, 10:37
od používateľa AdmineR
ahojte všetci.
Nedávno ma zaujal MINICHAT na http://boombox.sk/ - neviem či by náš guru Zvalo zvládol niečo takéto urobiť aj u nás - boli by ste za to ?
Aby mali aj cezpoľní lenivci možnosť do toho napísať - bez registrácie - málokomu sa dnes chce registrovať ako vidíme ...
Vidím, že na boomboxe aj minichat funguje len pre registrovaných - pred cca 3 rokmi som tam ale myslím písal ako neregistrovaný - táto možnosť by možno u nás bola zaujímavá ... hm ?

Re: Anonymný MINICHAT

Napísané: Pondelok, 16. Januára 2023, 10:59
od používateľa zvalo
Ale tu je reakcií :D

V podstate keby bol záujem tak nie je problém to sem pridať, ale určite by som to nerobil ako "anonymné", to tu budete mať hneď zaprasené spamom a iným bordelom.

No a osobne ak sa pozerám do budúcna, tak by som sa skorej priklonil k niečomu podstatne modernejšiemu ako je phpBB, napríklad by som to tu vedel zmigrovať na Discourse - na odkaze je ich fórum. Len neviem ako by miestne osadenstvo reagovalo na takútu veľkú zmenu. Príp. aj niečo iné, v talóne mám ešte Flarum.

A čo tak sledujem vývoj a svojho syna, miesto klasických fór sa dnes komunikuje prevažne na Discorde alebo môžeme mať vlastný e2e šifrovaný chat od rocket.chat.

Nájde sa niekto koho to oslovilo? Prípadne nejaké ďalšie nápady na "krok vpred"? (ja viem, ťažká irónia na vintage fóre :D :lol: :D )

Re: Anonymný MINICHAT

Napísané: Pondelok, 16. Januára 2023, 11:45
od používateľa EZ647
Migráciu sme už zažili na cdfreaks.com (nech mu je zem ľahká) neviem na aký systém sa tam prechádzalo, ale stratila sa polovica dát (príloh), bolo to neprehľadné a tak škaredé že som tam už nikdy neprispel ani jedným príspevkom, nakoniec to aj tak zožral čas, alebo vlastne zlý majiteľ, takže sa takým veciam budem brániť :P
otázne je čo na to Roman, ale viem si predstaviť :D

Re: Anonymný MINICHAT

Napísané: Pondelok, 16. Januára 2023, 12:09
od používateľa Stano
Ja osobne som proti neregistrovanému písaniu, keď vidím úroveň súčasných diskusii o čomkoľvek, je to strašné.

Re: Anonymný MINICHAT

Napísané: Pondelok, 16. Januára 2023, 12:25
od používateľa EZ647
žiaľ je to tak, som príliš paranoidný na akékoľvek neregistrované písanie, aby tu niekto nedával pozor nonstop 24hodín denne a na to asi nikoho neukecáme, chat cez discord a iné veci možno, ale si to priznajme, väčšina z nás tu sú taký odporcovia moderných vecí až to bolí, väčšinu ak som žiadal tak žiadny komunikačný program nepoužíva, maximálne mail a FB.
Ak som niekoho ukecal na discord tak aj to sa potom pokazilo a potom stratil heslo že? :D

Re: Anonymný MINICHAT

Napísané: Pondelok, 16. Januára 2023, 12:45
od používateľa Nstar
a k čomu by taký chat slúžil? Veď si tu píšeme piati dookola. :lol:

Re: Anonymný MINICHAT

Napísané: Pondelok, 16. Januára 2023, 14:19
od používateľa Kazetowich
dobre - tak chat nebude :lol:

Re: Anonymný MINICHAT

Napísané: Sobota, 21. Januára 2023, 02:01
od používateľa SilverFox•NSK
Sice to Roman vlastně tím posledním příspěvkem "uzavřel" :-D, ale když už tu jsem, tak napíšu :-). Přeci jen, četl jsem to od prvního příspěvku, jen jsem sám nepřispěl.

Co se týká migrace na něco nového, tak přesně jak píše Erik, tomu bych se bránil i já a fakt, že by to vypadalo jinak a že se můžou poztrácet přílohy by bylo přinejmenším dost smutné (o samotném průseru nemluvě :mrgreen: ).
Co se týká chatu, tak jestli anonymní, to nevím, asi by to mohlo přitáhnout spamery a případné prudiče, kterých se dost obával Nstar. Ale chat jako takový by asi nemusel být špatný, jen nevím jestli proveditelný bez migrace.
Co si vzpomínám, tak na CzT byl na hlavní stránce právě takový solidní chat, který běžel sice na stránce, ale jakoby samostatně - měl obnovování asi po 10 vteřinách nebo při odeslání zprávy a obnovoval se pouze chat, nikoli celá stránka. No bohužel jsem si tehdy tu hlavní stránku neuložil, tak nemám ani jak dát příklad, i když nevím jestli by to soubor MHT dokázal pobrat celé, aby se dalo prozkoumat, jak to bylo zakomponováno do stránky.

S tím, že jsou vhodnější alternativy asi můžu souhlasit, ale přjde mi, že jsou jen dočasné - vemte si to, jednu dobu všichni frčeli na ICQ, ten padl jakmile se proslavil Skyp, poté co ho zkoupil a dost brutálně zprasil Microsoft, tak z něj spousta lidí odešla a rozprchla se na jiné platformy, které už jdou mimo mě.
Už nějaký čas mě dva zdejší členové tlačí (a jeden znatelně :-D) do Telegramu nebo Discordu, ale zatím jsem se k té registraci na jeden z nich nedostal, tak nemůžu posoudit kvalitu či nekvalitu..



Osobně bych ale velmi rád zjistil, zda existuje nějaký program na volání přes internet (něco jako mělo ICQ nebo Skyp ten hlasový hovor), ale ve vyšší kvalitě, alespoň ve stylu Mp3 na 128kbps a hlavně Stereo. Tahle (ne)kvalita může vypadat jako odpad, ale to co udělali ze Skypu je mnohem, mnohem horší.
Dalo by se to využít i namísto minichatu v případě skupinového hovoru a hlavně bych mohl uskutečnit jeden plán co mě napadl před nějakým časem.

V tomhle mi zatím nikdo neporadil, tak se zkouším ptát alespoň zde.

Re: Anonymný MINICHAT

Napísané: Utorok, 24. Januára 2023, 11:48
od používateľa zvalo
ad CzT: zrejme ten chat mali len vložený cez "frame" - jednoduchá možnosť aj v html ako vložiť obsah iného webu do vlastného - kedysi v prvopočiatkoch internetu sme si takto vkladali napr. predpoveď počasia zo SHMÚ/CHMI na naše weby :)

ad VoIP: teda volania cez internet typu Skype (VoIP - voice over internet protocol). Tu je na výber množstvo free aplikácií cez ktoré sa to dá realizovať, nie len Skype, ale aj Facebook Messenger, Viber, WhatsApp, Signal (preferujem), Google Meet ... atď. Pre paranoidné povahy existuje Jitsy, ktorý je možné prevádzkovať na vlastnom serveri aj ako implementácia v už mnou spomínanom rocket.chat ... Bavíme sa teda o volaniach medzi užívateľmi v rámci aplikácie a nie o volaniach na pevné čísla. Čo do kvality tu je teda viacero faktorov, ktoré do toho vstupujú, keďže audio ide ako dátový prenos, nie ako analógový zvuk. Hlas sa teda skonvertuje na dátové pakety a tie jeden po druhom prúdia k príjemcovi. To všetko sa deje v priebehu milisekúnd. Čo sa môže pokaziť a ovplyvniť kvalitu:
  • latencia: odpoveď príde o niekoľko sekúnd neskôr, ako by mala, zaznamenali ste oneskorenie alebo "efekt ozveny". Neznižuje to kvalitu zvuku, napriek tomu zvuk prichádza v nepravidelných intervaloch. Volajúci sa potom navzájom neustále prerušujú,pretože obe strany považujú ticho za príležitosť hovoriť.
  • Jitter (chvenie): Na rozdiel od oneskorenia, chvenie úplne narúša kvalitu zvuku - reč je nesúvislá.Časti zvuku môžu byť tiež "preskočené" alebo úplne vynechané, čo spôsobuje nepríjemné momenty ticha. K jitteru dochádza, keď sú pakety doručované od odosielateľa k príjemcovi v nepravidelných intervaloch. niektoré sú príliš rýchle, iné príliš pomalé. Praktický príklad môže vyzerať takto: Keď paket číslo 4 príde skôr ako paket číslo 1, spôsobí to nekonzistentnosť v doručovaní dát. Teda nekonzistentnosť zvuku. V prípade, že sa jitter stane extrémnym, môže to viesť k strate paketov.
  • strata paketov: K tomu dochádza vtedy, keď paket vôbec nedorazí do svojho konečného cieľa. Na správne počúvanie zvuku sú potrebné všetky. Ak chýba čo i len jedna časť, stratí sa celý paket. Nepočujete žiadny zvuk. Bežne sa to označuje ako prerušený hovor. Ide o jednu z najškodlivejších situácií v komunikácii klientov.
Problémom je použitý protokol UDP, cez ktorý sa podľa internetových štandardov prenášajú veľké objemy dát. Tento protokol totiž posiela dáta "rýchlo" ale nie kvalitne a nestará sa o poradie a stratu paketov - na rozdiel od TCP, ktorý nie je vhodný na prenos veľkého objemu dát, pretože každý odoslaný paket overuje či prešiel celý, či bol správne prijatý a pod. - čo pri posielaní dát "zdržuje". Protokol TCP sa používa na nadviazanie spojenia a cez UDP už potom prúdi samotný hovor.

Späť ku kvalite: kvalita zvuku (dátového hovoru) môže byť ovplyvnená na ktoromkoľvek mieste v sieti, preto je potrebné aby po celej trase a vo všetkých zariadeniach bolo dodržané QoS (quality of service). Napríklad smerovače a prepínače. QoS uprednostňuje určité typy prevádzky, napríklad VoIP, pred štandardnou dátovou prevádzkou. To môže okrem iného zvýšiť výkonnosť aplikácií a zabrániť preťaženiu siete. Zabraňuje tiež zhoršeniu kvality zvuku. QoS má taktiž vplyv aj na latenciu - ak časť trasy ide cez satelitné spojenie alebo pomalšie DSL, ktoré nestíhajú nával paketov a ich QoS nie je správne nakonfigurované (alebo je nakonfigurované na preferovanie iného typu služieb).

Vplyv na kvalitu má samozrejme aj vami použitý hardvér, typ zvukovej karty, slúchadiel atď.

Jednotlivé služby sa kvalitou hovorov veľmi nechvália, aj kôli vyššie spomenutému - chce to len vlastné skúsenosti, prípadne pozrieť recenzie od iných používateľov. Všetko vyššie popísané platí aj pre prenos videa. Samozrejme, za čo autor služby môže je použitý kodek. No môže zvuk/obraz skonvertovať aj do super-duper ultra bomba špica HD formátov, keď kvalita linky prenosu nestíha. Možno ste už zažili že HD video nešlo/sekalo/štvorčekovalo, ale po prenutí na nižšiu kvalitu už nebol problém s prehrávaním (teda okrem zníženej kvality :) )

Problematika je príliš široká, len samotné TCP/UDP je obrovská téma, takže aspoň takto v skratke. Ak treba niečo podrobnejšie rozviesť, pýtajte sa - príp. by to bolo na samostatné vlákno ;)