Merason frérot - DAC

Moderátor: AdmineR

Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2327
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Merason frérot - DAC

Príspevok od používateľa orhore »

Začnu trochu zeširoka. Doma jsem poslouchal asi 2 roky své hudební soubory přes čínský DAC Topping E30. Není to špatný převodník, ale chtělo to změnu na vyšší level. Kamarád mě zásobuje pěknou řádkou kvalitních Hi-Res LP ripů, takže jsem hledal co by mi vylepšilo poslech. Nechtěl jsem DAC s převodníkem ESS - Sabre, ani AKM. Stále mě lákala starší klasika v novějším provedení PCM1794A od Texas Instruments. Těch přístrojů takhle vybavených je na trhu zoufale málo. Naštěstí občas se objevují zajímavé recenze na stránkách hifi-voice. A tam jsem objevil i svůj vyvolený Merason frerot.

I když ta recenze je tam už skoro 2 roky, tak mě poněkud odrazovala docela vysoká cena. Co mě na tomhle stroji zaujalo?
1. Nepoužívá v cestě signálu po převodu z digitálu na analog žádný operační zesilovač. Zesilovače tam samozřejmě jsou (jinak by to nehrálo :) ), ale jsou řešené z diskrétních součástek. Navíc fungující ve třídě A.
2. Má galvanicky izolované vstupy včetně USB portu. To je obrovská výhoda. Odstraňuje se tím možné rušení či jiné problémy při spojení s PC či jiným zařízením.
3. Možnost použití externího lineárního zdroje namísto v příslušenství přibaleného spínaného.

Zjistil jsem na internetu, že v hifi studio Špalíček u nás v Ostravě mají tento převodník k dispozici. Směle jsem tam zavolal a domluvil si poslechovou schůzku v jejich prostorách. Šlo mi o to, zda má význam převodník koupit samostatně a nebo i s lineárním zdrojem.
Nechali mě poslouchat samotného i s mými donesenými hudebními soubory u kterých vím jak hrají. Jenže jejich reprobedny dávaly až příliš najevo, že basa tvrdí muziku. No, nebylo to až tak důležité, protože zbytek zvukového spektra byl sakra dobrý. Pak na moje přání připojili lineární externí zdroj a já zase poslouchal. Neskutečné, ten zvukový posun byl docela markatní jako bych poslouchal jiný převodní. Bylo mi jasné, že musím koupit oba přístroje.

03.jpg
04.jpg

Všimněte si výrobních čísel vzadu na přístrojích. Jedná se o skutečný počet vyrobených kusů. Přístroje se vyrábějí ručně ve Švýcarsku. A opravdu se jedná o kusovou výrobu než o klasickou sériovku.

merason vyroba.jpg
merason vyroba.jpg (145.51 KiB) 981 zobrazení
Zdroj obrázku: https://en.merason.com/about

A jsou hlavním dílem jednoho nadšence - Daniela Frauchigera, který značku Merason založil. Dnes už pána v nejlepších letech :)

Takže ze studia jsem odcházel obtěžkán 2 krabicemi a lehčí o nějakých 48 180 Kč Obrázok

Když jsem dorazil domů, tak jsem vše rozbalil a zapojil. Windows akorát něco zahlásil (po připojení USB kabelu), že zařízení je připravené. Jinak tento DAC je první, který mám a nepotřebuje instalovat ovladače ve Windows, a ani žádný firmware od výrobce. U jiných značek, které používají různé Sabre, AKM a podobně se bez pravidelných aktualizací softwaru neobejdete. Je ale pravda jak je řešený USB vstup. Merason jede na první šup a všechno funguje na jedničku!

No a začal jsem poslouchat a nestačil se divit. Tohle je fakt úplně jiná liga. V podstatě jsem zjistil, že mohu znovu poslouchat všechny svoje hudební soubory, protože v nich objevuji novou, lepší kvalitu. Začíná to na rychlých a pevných basech. Úder do velkého bubnu způsobí nečekané překvapení, protože tolik energie fakt nečekáte. Středy jsou naprosto přesné, detailní a informativní. Výšky krásně hladké bez náznaku drsnosti. Vyjádření prostoru je také úžasné. Kolikrát jsem při poslechu dokonce i polekal nenadálých zvuku, které na mě přišly někde ze zadu. Jako by vycházely z mé místnosti a né z hudebního snímku, protože jsem si toho dříve nevšimnul a nebo neslyšel. Celkový zvuk bych vyjádřil takhle. Zvuk má obrovský rozměr, ale i rychlost. Nástroje opravdu mají své tělo a ve složitých nahrávkách je dokážu od sebe rozlišit. Nic se neslévá a každá nahrávka mě něčím stále překvapuje. Úžasné tohle poslouchat. Navíc, díky hladkým výškám je poslech neunavný. Celkově muzikální projev. Však včera jsem poslouchal skoro 7 hodin v kuse! V jednu hodinu po půlnoci jsem si řekl, že bych toho mohl přece jen nechat a jít spát :D . Na závěr mohu napsat, že to za ty peníze opravdu stálo. Maximální spokojenost! ;) V podstatě pán Březina z hifi-voice ve své recenzi popsal zvuk daleko lépe a hlavně pravdivě. Já jsem to jen zkusil podle sebe co jsem slyšel.

Ale přece, má to jedno negativum. Převodník odhalí v nahrávkách kdejakou chybu či nedostatek. Ale díky svému hladkému projevu mě to tak nesere i když o nich vím. Však také existují nahrávky u kterých jsem se v minulosti šklebil jako bych kousnul do kyselého jablka. S tímto převodníkem kupodivu ta kyselost není taková jak bych se obával a to je dobře ;)
Naposledy upravil/-a orhore v Sobota, 7. Januára 2023, 08:10, upravené celkom 6 krát.
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3650
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: Merason Frérot - DAC

Príspevok od používateľa Nstar »

perfektné, gratulujem ku krásnemu prvku hifi
ten článok bol vynikajúci, bolo to aj napínavé a práve popis zvuku som doslova videl resp. počul. Prekvapil ma tak veľký rozdiel v použití zdroja . Skúšal si už z toho spraviť nahrávku?
Prajem veľa príjemných posluchových hodín
Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2327
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: Merason frerot - DAC

Príspevok od používateľa orhore »

Ano, to jsem také zkusil - připojit přímo k decku Technics RS-B965 a udělat nahrávku. Zvuk parádní, jako by to šlo z analogového zdroje a hlavně příjemnější než z původního Toppingu E30. Takže bez problému i když jsem měl mírné obavy, které se nenaplnily.
Ten DAC dokáže skvěle podat jakékoliv nahrávky. Od klasiky přes Rock, Jazz až po elektroniku. Není tam omezení, nebo ho prostě neslyším :)
Používateľov profilový obrázok
AdmineR
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 2982
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 08:53

Re: Merason frerot - DAC

Príspevok od používateľa AdmineR »

Gratulujem.
Tiež som mal volakedy nejaky dac od toping a zo začiatku sa mi páčil a potom som pripojil tascam a Toping letel.
Ale o týchto svajčiarskych zveroch som ani nepočul. No keď to čítam, tak to vyzerá sakra seriózne a poctivo. A na celý život. Kus správneho hifi v old school pojatí. Vrátane toho mne velmi sympatického pripojenia do win.
Super
Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2327
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: Merason frerot - DAC

Príspevok od používateľa orhore »

Děkuji za gratulace :) .
Kdybych nečetl hifi-voice, tak o něm také nevím. Jinak čínský Topping používá katalogové zapojení od výrobce čipu, alespoň u těch levných převodníků. Při prvním poslechu Toppingu jsem si před lety říkal "kde jsou kurva výšky"? Musel jsem mu vyměnit operační zesilovač, aby to začalo hrát. Merason je dělaný zcela jinak a hlavně daleko lépe hraje a to je důležité. Ještě nemám otestované připojení k CD přehrávači přes optiku a případně zkusím časem připojit i nějaký streamer (digitální transport). Třeba takový Bluesound NODE je určitě velmi dobrý.
Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2327
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: Merason frerot - DAC

Príspevok od používateľa orhore »

Takže pokračuji v testování dále. Vyzkoušel jsem svůj CD přehrávač Technics SL-PS7 připojený pomocí optického kabelu ke zde představenému převodníku Merason.

Technics SL-PS7.jpg

Technics SL-PS7 Back.jpg

Vybral jsem náhodně jedno CD a v PC rip toho samého CD v přehrávači foobar2000 s aktivovaným ASIO driverem. Spustil současně stolní přehrávač a v PC přehrávač foobar2000. Na Merason DACu jsem přepínal mezi jednotlivými zařízeními (SPDIF/USB). Obecně je propojení optikou horší co se týče jitteru (chvění). Záleží ale také jak kvalitně je to vyřešené v konkrétních přístrojích. No, a začal jsem poslouchat a nestačil se divit. Stolní CD přehrávač Technics dokázal zahrát lépe než to samé přehrávané z PC. Lepší kontury nástrojů, barva i umístění v prostoru. Z pc měl ten zvuk o fous horší podání. Není to tak velký rozdíl. Mnozí z vás by to asi označilo za nepodstatné. Ale celkový dojem vyzněl příznivěji pro digitální signál ze stolního CD přehrávače Technics. Teď je otázkou jestli je to způsobené ripem CD, nebo softwarovým přehrávačem foobar2000. Zkoušel jsem i jiné soft. přehrávače, ale spíše šlo o kosmetiku než o jasný verdikt.

Tímto se potvrdilo, co jsem před časem četl někde na webu. Technics SL-PS7 je jedním z nejlepších CD transportů za rozumné peníze. A to jsem se ho chtěl dávno zbavit, že ho nepoužívám. Škoda, že nemá USB vstup. Jenže v době vydání to nebylo běžné a USB bylo běžné jen ve verzi 1.1. Vyzkoušel jsem i jiný CD přehrávač SL-PG300 a tam to bylo horší. Zataženo v digitální mlze. Trochu teď budu muset bádat proč to z PC nehraje stejně jako z výše zmíněného CD. Ale pravděpodobně to dělá soft. přehrávač. Já si snad budu muset pořídit i ten streamer, abych to rozlousknul :)
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3650
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: Merason frerot - DAC

Príspevok od používateľa Nstar »

Nikdy som nemal možnosť tieto veci porovnať, takže zaujímavý report. Ten CD prehrávač vyzerá mimoriadne zachovalo. Keď sa mám priznať ja vlastne neviem čo sa myslí transportu z PC, tam máš optický výstup?
Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2327
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: Merason frerot - DAC

Príspevok od používateľa orhore »

Ne. Počítač mám připojený k DACu Merason přes USB kabel. A CD přehrávač Technics byl připojen k DACu Merason optickým kabelem, protože jiný způsob připojení neumožňuje. V obou případech se posílají digitální data do převodníku, který je konvertuje na audiosignál. Rozdíl je jen ve způsobu propojení USB versus Optika. DAC disponuje celkem 5 vstupy. Viz obrázek.

04 vstupy.jpg

Asi tak. Člověk by čekal horší výsledek v případě připojení po optickém kabelu. Ale zde to zvukově optika kupodivu vyhrála. Jenže problém vidím na straně softwarového přehrávače nebo způsobem uložení kopie CD do PC. Byť jsem použil to nejlepší co je k dispozici - EAC. Pán Březina v recenzích dvou streameru Melco rovněž zaznamenal rozdíl ve zvuku z PC. Komentoval to takhle:

-S klasickým počítačem se prostě můžete snažit jak chcete, ale Melco N100 se svými na míru dělanými komponenty a na míru napsaným softwarem je prostě naprosto excelentním nástrojem pro poslech moderních digitálních hudebních souborů.
-Stejně tak je zřetelný rozdíl mezi narippovaným CD tak, jak ho uloží Melco přes svou mechaniku a tak, jak ho uloží počítač přes program EAC.
-Je to velmi dobrý argument pro ty, kteří říkají, že dokonalé bitové kopie budou v počítačovém prostředí vždy stejné - prostě nebudou.
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3650
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: Merason frerot - DAC

Príspevok od používateľa Nstar »

A keby porovnas zvuk z analógového výstupu CD playera a DAC?
Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2327
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: Merason frerot - DAC

Príspevok od používateľa orhore »

To jsem také zkoušel. Analogový výstup z CD přehrávače hraje hůře než z DACu. A to jsem i měnil operační zesilovače. Bohužel ten zvuk ovlivňuje vlastní zapojení i použité analogové filtry, které jsou osazené výrobcem Technics + docela vysoká výstupní impedance + mutovací tranzistory (klasika).
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3650
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: Merason frerot - DAC

Príspevok od používateľa Nstar »

Možno by sa zišla Tesla CD, ta prehrávala aj dátové cd a vzadu bola cinch digital out, ktovie ako by to fungovalo a aký by bol výsledok.
Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2327
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: Merason frerot - DAC

Príspevok od používateľa orhore »

Tak to je přece jedno. Technics hraje přes optiku propojenou s DACem skvěle. Já teď budu řešit PC. Nahradit ho nějakým vhodným streamerem, protože PC neumí posílat ty "správné" digitální data do převodníku, aby to hrálo jak má :) . To by se nestalo, kdybych si nekoupil nový DAC, který to v podstatě vše odhalil. Se starým převodníkem jsem ten rozdíl neslyšel.
Napísať odpoveď

Návrat na "orhore"