Dokedy sa vyrábali kazety?

винтаж кассеты для магнитофона, ртр, 8трак ... vintage hifi stereo

Moderátori: EZ647, AdmineR

Používateľov profilový obrázok
AdmineR
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 2669
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 08:53

Dokedy sa vyrábali kazety?

Príspevok od používateľa AdmineR »

Všetci dobre vieme alebo tušíme, že doba kazetová začala vo svete koncom 60. rokov, rozmach nastal v 70. rokoch, ale hlavne 80. tych. To bola doba kazetová, kedy kazetky prežívali svoj zlatý vek. Aby sme sa pochopili správne, tak je to obdobie od cca 1980 - 1990.
V prvej polovici 80. rokov sa postupne už začínali presadzovať súbežne s kazetami aj digitálne médiá ako Dcc, Minidisc a Cd. V druhej polovici 80. rokov ešte analógové kazety úspešne koexistovali vedľa rozbiehajúcich sa digi médii, a prudko sa vyvíjala technológia deckov i kaziet aby kazety stíhali konkurovať parametrami digitálu (presadzoval sa pás Metal). Vtedy už bola móda dávať na kazety nápis CD. Aj čo sa týka hlavnej boľačky analógovej technológie - šumu a schopnosti prenášať vysoké frekvencie (nad cca 18 kHz). Úzky pás v kombinácii s pomalým posuvom totiž celkovo tancuje už na hrane priepasti s názvom Fyzika, tak bolo treba čarovať. Čary sa nazvali Metal, Dolby S, Dbx, Highcom a v tej dobe to bola strašná frajerina. Hlavne v 80. rokoch. Niečo ako zaklínacia formulka. A keď už nie tieto štyri, tak frajeri mali aspon Dolby C. Kto mal Techniks, dolby c, metalky a šušťaky, bol král sídliska a diskotéky v kulturnom dome.
To boli posvätné formulky tej doby.
Kazety vtedy ešte mali jednu obrovskú výhodu oproti cd - dalo sa na ne nahrávať! (To bol ich celkový triumf aj oproti predošlým LP-čkam). Napalovačky a rekordéry prišli až neskôr a boli strašne drahé. Takisto prázdne cd-r(w) médiá.
Čo ma však prekvapuje, že Minidisc sa presadil u nás v tak slabej miere. Zrejme kvôli vysokej cene a tomu, že na krk mu už dýchalo Cd-R ... (?).
A tu prichádza na scénu Erik.
Napíše nám o konci éry kazetovej.... Erik, máš slovo, odovzdávam mikrofón.
Prílohy
metal.jpeg
metal.jpeg (38.4 KiB) 1141 zobrazení
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10178
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Dokedy sa vyrábali kazety?

Príspevok od používateľa EZ647 »

Pokiaľ mi je známe kazety sa vyrábajú stále :P
Mnoho Čínskych výrobcov možno, v Japonsku je Nagaoka, v Indonézii Panggung, v Európe vo Francúzsku je RTM, potom je niekoľko malých výrobcov po celom svete, v USA asi najznámejší NAC a ATR.
Používateľov profilový obrázok
AdmineR
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 2669
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 08:53

Re: Dokedy sa vyrábali kazety?

Príspevok od používateľa AdmineR »

A klasickí výrobcovia ako TDK, Maxell, Basf, Sony, Denon, Emgeton, Agfa ... ?
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10178
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Dokedy sa vyrábali kazety?

Príspevok od používateľa EZ647 »

Pokiaľ viem, dosť sa tu o tom už napísalo.

TDK mal poslednú fabriku v Thajsku, ktorú asi v roku 2011-2012 zničili povodne, po obnovení činnosti fabriky sa už ku kazetám nevrátili a riešili len polovodiče a iné veci, na ktoré si teraz nespomeniem, ale niekde som to tu už písal do vhodného vlákna.
Pobočky v USA a Luxembursku skončili okolo milénia.

Basf bol predaný Emtecu s platnosťou od 1.1.1997, Emtec vyrábal asi do 2003, potom sa stále častejšia objavovali OEM kazety, až sa s tým prestalo úplne, firma potom viac krát zmenila majiteľa a neviem či súčasne ešte existuje.

Sony s kazetami prestal už skôr, po miléniu sa tam zapájali Aurex Mexico a TDK Thajsko, ale myslím že nič novšie ako rok 2012 už neexistuje od Sony. Resp. kazety 2012 a mám aj 2013 boli vyrobené Panggungom.

Maxell taktiež všetko zlikvidoval, ostal Panggung v Malajzii/Indonézii, ktorý vyrába v dizajne Maxell, ale zhoršenej kvalite, vlastná páska už neexistuje, nakupuje sa od rôznych Ázijskch výrobcov čo ostali, v podstate robia dodnes ako som spomínal, Maxell uviedol novú generáciu UR kaziet naposledy v roku 2020, sú u mňa na stránke a bolo to prezentované aj na fóre.
Pobočky v Mexicu, USA a Anglicku taktiež skončili okolo milénia.

Denon začiatkom 90tych rokov skončil s vlastnou výrobou, boli tam nejaké OEMká ešte od General Magnetics/That´s, Saehan a pod.

Emgeton netuším, najnovšie kazety čo som videl boli vyrobené v roku 1990. Emgeton ako značka ešte existovala dlho počas éry optických médii mali veľkú ponuku prázdnych CD, DVD a dokonca aj Bluray diskov, ale všetko nakúpené pomaly z celého sveta od najrôznejších výrobcov, mali aj vlastné mp3 prehrávače a nejaké príslušenstvo, neviem ako a kedy skončili alebo čo je teraz s nimi.

Agfa bola koncom 80tych rokov predaná Basfu, neskôr došlo k predaju Ruskej firme ECP, ktorá vyrábala až donedávna kazety značky ECP v rôznych dizajnoch v kvalite základnej ferro.
Vydržali pomerne dlho, aj som niekde na fórum písal rok kedy skončili.

Všetky firmy na výrobu pásky a kaziet buď zlikvidovali časť médií predajom, alebo iným spôsobom, alebo firmy prestali úplne existovať.
Ale v skratke, Basf je stále fungujúca najväčšia chemická spoločnosť na svete.
Sony veľký korporát.
TDK veľká firma na polovodiče a elektronické súčiastky, spolu s Taiyo Yuden (That´s)
Denon taktiež stále firma zaoberajúca sa elektronikou, myslím že úspešne fungujú.
Používateľov profilový obrázok
Kazetowich
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 8761
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 16:18
Bydlisko: polia, lúky a háje SR
Kontaktovať používateľa:

Re: Dokedy sa vyrábali kazety?

Príspevok od používateľa Kazetowich »

A to sme tu nespominali ani Dat, Dcc - tiež sú to kazety, aj keď už na digitálny záznam.
U nás to bolo pomerne ojedinelé svojim výskytom.
Za príčinu považujem vysokú cenu a vpád cd, neskôr cd-r(w)
Sansui 331 klub czechoslovakia, old Pioneer receivers
jhradec
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1016
Dátum registrácie: Piatok, 12. Októbra 2018, 15:51

Re: Dokedy sa vyrábali kazety?

Príspevok od používateľa jhradec »

Nejsem přes kazety žádný expert, ale IMHO se pořád vyrábějí. Rozhodně jsou v nabídce- třeba ATR magnetics. Údajně nový typ z roku 2020. ???
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10178
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Dokedy sa vyrábali kazety?

Príspevok od používateľa EZ647 »

áno to som písal vyššie, ale väčšina výrobcov žije aj tak zo starých skladových zásob nespotrebovanej pásky z časov najväčšej slávy, málokto dneska vyrába vlastnú pásku
o ATR sa niekde písalo že má aj nejaké nové pásky, ale časť má aj staré zásoby
Používateľov profilový obrázok
Kazetowich
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 8761
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 16:18
Bydlisko: polia, lúky a háje SR
Kontaktovať používateľa:

Re: Dokedy sa vyrábali kazety?

Príspevok od používateľa Kazetowich »

Sice vypredané, ale pekné
Prílohy
Atr rtr
Atr rtr
Sansui 331 klub czechoslovakia, old Pioneer receivers
Napísať odpoveď

Návrat na "Kazety, pásy, CD, MD, DCC, 8 tracky a iné nenahraté média"