Hudba pro VintageHiFi.sk na audio-testy

Na začiatok je potrebné Vytvoriť účet / zaregistrovať sa - inak nie je možné prispievať na toto fórum. Pokiaľ nemáte skúsenosti alebo neviete ako prispievať na fórum, či učíte sa a nie ste si istí ako na to, tu je priestor na skúšanie. V prípade, že pokusy zlyhajú, kontaktujte admina - dole na stránke je odkaz Napísať administrátorovi. Kontantovať ho môžu aj neregistrovaní.
For other countries - here is SLOVAK language (for translator) - здесь словацкий язык (для транслатора)

Moderátor: AdmineR

SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2863
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Re: Hudba pro VintageHiFi.sk na audio-testy

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

Kazetowich: Ahoj, no kdybys pak někdy dostal chuť, klidně řekni ;-).
No pokud máš stolní počítač nebo i obyčejný noťas, tak to vůbec není těžký. Ještě potřebuješ kabel, kde je nutné vzít zvuk z decku nikoli ze sluchátkového výstupu, ale z Cinchů zezadu. No a redukčním kabelem ho připojit do zvukovky na Line In nebo v případě noťasu do mikrofonního vstupu.
Pokud máš Win7, tak v nastavení mikrofonu povypínat všechny filtry, včetně těch "Vylepšovacích" (což myslím doslovně - kolikrát bývá nějaký filtr označen jako Vylepšení zvuku, ale pro ty co nejsou nahluchlí, tak poznají, že to jen zvuk zdeformuje), no a pak stačí obyčejný program pro záznam zvuku, ideálně poslouží Audacity, který je dostupný zdarma a v mnoha jazykových variantách.
Já používám spíš staré verze, protože ty nové jsou designově pro mě až nechutné a trochu se v nich i ztrácím. Jinak je to velice jednoduchý a účinný program :-).


Jinak tahle varianta by nebyla špatná, ale to zkombinovat obraz se zvukem bych měl potíže i já - možná to není těžké, ale já s videem pracoval jen kdysi dávno a myslel jsem, že mi z toho drbne..
Navíc tahle varianta by zabrala celkem místo, protože tam je i video :-D. Ale hlavně, ve videu je zvuk komprimován, takže by to vyšlo asi jako bys to dal do MP3 - nic proti tomuto formátu, ale na posouzení zvuku je to bohužel dost nevhodný. Ale plně chápu, jak jsi to myslel :-).

A co se té hudby v tom videu týká, tak to je těžce komerční varianta Synthwave žánru, spíš to zní jako Synthwave Pop (prosím, neplést s originálním žánrem Synth-pop z něhož pouhý Synthwave vychází).
Pokud se ti tento styl hudby líbí, tak mám materiály k vytvoření tak 4 až 6 skladeb, ale bez vokálů, takže jen Instrumentálky.
jhradec
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1067
Dátum registrácie: Piatok, 12. Októbra 2018, 15:51

Re: Hudba pro VintageHiFi.sk na audio-testy

Príspevok od používateľa jhradec »

Tak já mám opačný názor. Především

1)zadarmo je úplně špatný nápad- řekl bych že to je přímo sprosté slovo :D
2) pokud má skladba odhalit nedostatky aparatury, případně sloužit k nastavení - není to vůbec jednoduché - a vyžaduje to nejen hudební ale i hluboké technické znalosti.
V dobách kdy HiFi ještě někoho zajímalo, byly podobné testy občas přílohou hifistického časopisu. Taky ty testy bývaly součástí marketingu některých špičkových firem . Samozřejmě nebyly tak úplně nestranné .
3) RNDr. B. Sýkora ( občas snad ještě je na HiFi slovanetu) dal před časem takové testy k dispozici.
Nebylo to úplně zadarmo, ale vzhledem ke kvalitě-> za hubičku 8-) . Dokonce se pokoušel i o gramodesku- ale to myslím zahynulo na nezájem.
Ani tyto testy nemohou být úplně nestranné- propagují autorovu oblíbenou keltskou hudbu :D

Rozhodně to je vysoká kvalita a autor by myslím byl přístupný.

Odhadnete snad jak by mohl vypadat signál pro zjištění třeba intermodulačního zkreslení sluchem?

4) O gramodesku bych měl třeba já velký zájem.
Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2327
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: Hudba pro VintageHiFi.sk na audio-testy

Príspevok od používateľa orhore »

RNDr. B. Sýkora bohužel před rokem zemřel pokud by někdo nevěděl.
jhradec
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1067
Dátum registrácie: Piatok, 12. Októbra 2018, 15:51

Re: Hudba pro VintageHiFi.sk na audio-testy

Príspevok od používateľa jhradec »

Hm. Velmi smutná zpráva. Dík za info.
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2863
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Re: Hudba pro VintageHiFi.sk na audio-testy

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

jhradec: Ahoj, jsem rád i za opačné názory :-), opravdu.

A ty bys ty testy měl nebo dají se někde sehnat?
Podařilo se mi najít, kde je odkaz, ale příspěvek je starý víc jak 10 let a už samozřejmě nefunguje..jinak musím říct, že ta diskuze dál co tam je, je fakt otřesná..


Che he :-D, že zdarma je sprosté slovo jsem kdysi slyšel, no nebo že je to nadávka, už nevím.
V tom že je to těžké ti rozumím - no nemám materiály k tvorbě vážné hudby, ale orchestrální ano, proto jsem tehdy do výběru svých testů kazet záměrně použil hudbu, která začíná orchestrálně a pak se prolne do ráznější elektronické hudby, tedy EDM, takže je v té ukázce vše - strunné nástroje i syntetická hudba. (A to nemluvě o testovací sekvenci před hudební ukázkou.)
Ano, zde můžeš namítnout, že možná i ty strunné nástroje jsou počítačově generované, ale to upřímně nemůžu potvrdit ani vyvrátit. Ta společnost (mimochodem v česku jediná) vydávala totiž i materiály, které byly nahrávány živě i když byly situovány do taneční hudby.

Jinak k tomu že Zdarma je špatné, to je relativní. Někteří to vidí špatně, protože myslí, že to je buď šmejd nebo se to jen tváří jako zdarma, ale pak zjitíš pod lupou mikroskopicky psané podmínky, které rozhdně nejsou zdarma.
Já to mám jinak - netvrdím o sobě, že jsem profesionál, ale dokážu vytvořit i kvalitní hudbu a i když by mi peníze jistě pomohly (tedy pokud jsi četl poslední řádky toho mega-románu v mém představení, co jsem psal v pondělí, tak víš jak na tom jsem), tak rozhodně nejsu chamtivej a nedělám to jen pro prachy, proč by tedy bylo špatné něco nabídnout zdarma?
Nejsem upsaný příkladem Supraphonu, ani nejsem registrovaný u OSA, tak jsem v tomto svobodný, což má výhody (jen nemám zatím žádný zisk).
Za těch víc jak 8 let co jsem začal dělat hudbu oficiálně jsem do ní nainvestoval několik desítek tisíc korun, nespočet hodin času a námahy a k dnešnímu dni jsem vydělal přesně 0Kč. Přesto vydávám už několik let zdarma novoročenky, avšak protože jsou zdarma, není zvuk dokonalý (tedy že je přebuzený) a skladby mnohdy jen ve fázi demo verzí. Ale dávám je i v bezztrátovém WAVu, což nemáš ani u placeného stahování (tedy krom specializovaných webů, kde máš Flac, jinak je jen Mp3 v nižší kvalitě).


Prosím, nehádám se, neber to tak :-).


Nechtěl jsem tu dávat žádné ukázky, protože by to vůči výběru z první strany bylo z mého pohledu dost neobjektivní, ale tak trochu jsi mě donutil :-D.
Prosím omluvte nekvalitu, abych nezaplnil prostor, jsem nucen dát tyto ukázky na pouhých 128kbps. Díky za pochopení.
Jinak tedy, mám i kvalitnější balíčky v nichž je spousta orchestrálních i vokálních materiálů. Tohle už je od zahraničního vydavatele (či jak to mám napsat) a bohužel jsou materiály v tomto balíku dost složité na práci, takže tohle by byl zrovna ten případ, kdy by mi trvalo udělat skladbu velmi dlouho. A hlavně by to znělo určitě jinak než v tomto demu (netvrdím však že hůř, snad :roll: )
Žánr: Orchestrální filmová hudba (Orchestral, Cinematic)

Pokud tě toto neoslovilo, tak tu mám třeba Jazz i s vokály. Všechny nástroje jsou zde nahrávány živě ve vysoké kvalitě, to je psané v popisu produktu (a tam rozhodně nelžou - tenhle typ obchodu nestaví na tom, že máš nálepku BIO, která prodává), no a i zde by byla poněkud náročnější práce s materiály..
Žánr: Jazz

Ale samozřejmě zde mám dostatek materiálů i pro "umělejší" a asi méně uspokojivou hudbu :-D. Zde namátkově pouze drobný výběr z toho co můžu poskytnou.
Za kvalitu se omlouvám, splychtil jsem to jen narychlo, kvůli doplnění i pár dalších žánrů mimo výše uvedené.
Říkal jsem si, že po čase 06:21 už nebudu přidávat nic, ale nějak mi to nesedělo, tak jsem tam dal ještě jednu ukázku.
Žánry vybraných ukázek s časovou pozicí:
00:00 - 00:40 • Progressive
00:40 - 01:25 • Future House
01:25 - 02:12 • Big Room
02:12 - 03:05 • Dubstep
03:05 - 03:37 • Brazilian Bass
03:37 - 04:27 • Trance
04:27 - 04:57Trapstep (kombinace žánrů Trap a Dubstep)
04:57 - 05:42Trap
05:42 - 06:22 • R&B (z období let ±2011)
06:22 - 06:52 • Hip Hop
Zde jsem záměrně dal hned za sebe dvě varianty žánru Trap jako ukázku toho, jak rozdílně může znít - proto prosím zde uvedené ukázky neberte tak, že jakákoli skladba z daného žánru bude vždy znít stejně nebo dost podobně.



Jako jistou výhodu vidím i to, že se zabývám tolika žánry, že by si mohl dotyčný i vybrat co mu sedí, čímž možná odpadá ten jednostranný pohled, ale těžko říct jak to vnímají ostatní. Já tolik žánrů dělám ne proto, abych se zavděčil více lidem, ale proto, že je mám rád. Mít nějaké možnosti, dělal bych i s více žánry - beze srandy.

Jinak zde uvedené ukázky jsou jen částečným výběrem, ale vše mám samozřejmě legálně zakoupeno, takže to můžu postavit - tím myslím, že nebudu dávat ukázky, které budou třeba znít suprově, ale nebudu je mít koupené.


Jestli jsi stále proti, respektuji to.



Licenční informace: Všechna práva patří výrobcům zvukových balíčků, včetně veřejně dostupných a jimi vytvořených produktových ukázek, z nichž byly tyto úryvky vyňaty.
PS.: raději to uvádím, kdyby snad něco..
jhradec
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1067
Dátum registrácie: Piatok, 12. Októbra 2018, 15:51

Re: Hudba pro VintageHiFi.sk na audio-testy

Príspevok od používateľa jhradec »

Jednak trvám na tom, že zadarmo degraduje tvůrce a i on by si měl vlastní práce vážit.

Otázka není jaká hudba, ale k čemu má nahrávka sloužit. Pokud má odhalit nedostatky aparátu , či média -> viz. určení pro testy- není to žádná prča. Pokud se tedy má testem něco odhalit. Jako gramofil máš možná desku Supraphonu Sterefonie 2 - první strana testy - druhá strana hudba hi- res :D Na rychlosti 45.
Ta deska je slabý odvar toho jak by to mělo vypadat , ale není to zas úplně blbý příklad.

No a představ si totéž pro zesilovač nebo magnetofon, CD player atd.

Hudební ukázka mnoho neodhalí. Zase není frustrující , ale spíš zábavná.

BTW pro testy sluchem je ještě zapotřebí posluchač. Výběrem Prof.Merhauta bychom asi vůbec neprošli.

V Tvém sloupku jsem si početl a případně se i vyjádřím jindy.
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2863
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Re: Hudba pro VintageHiFi.sk na audio-testy

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

jhradec: Hm, budiš, v tomto asi máme jiný pohled na věc, i když uznávám Tvou myšlenku. Jen bych dodal, že já si vážím své práce bez ohledu na to jestli na ní vydělám milion nebo ani korunu. Možná to pro mnohé může být nesmysl nebo jen "hrdinské kecy", ale těm bych to asi nevysvětlil (to myslím obecně a bez podtextu).

Hm, takže tím myslíš, že pro test zvuku lze využít i příkladem Techno? To je upřímná otázka.
To ti rozumím, že by to bylo náročný a klidně napiš co to obnáší, rád se přiučím. Nemám odkud čerpat zdroje, snad jen z testovacích desek vydaných jak v ČSR, tak i v zahraničí.
Jo Stereofonii 2 mám, ale jen jednu. No vlastně asi dvě, pokud bych počítal i testovací výlisek (tedy Test press, White label). Ten je však už logicky bez obalu a průvodního dokumentu.
No věř mi, že moje plány s vydáváním desek mám už za těch x let dost promyšlené, ale to tu nebudu příliš rozvádět.


No já ti nevím, ale když chci něco posoudit, tak se podívám na spektrogram, který si myslím, že je dost objektivní. Takže chápu, že sluch toho mnohdy neodhalí příliš moc - někdy si nějakých zvuků všimnu, až když je vidím.
Tedy pokud nemáš něco i proti spektrogramu :-D :roll: .

Upřímně musím říct, že ty lidi co tu jmenuješ neznám, v této oblasti se vyznáš líp, proto k tomu nějak nemám příliš co říct.
Hm, já teda asi nejsem vycvičený ve vnímání různých sotva slyšitelných defektů, ale co se týká rozsahu, tak co jsem se vloni testoval, ještě pochytím těch sinusových 20.5kHz.


Trochu se obávám, že Tvé případné vyjádření (u toho mega-románu) bude asi taky trochu kritické :roll:.


Nevím jestli jsi tu ukázku s Jazzem stahoval ty, ale pokud jo, zkus si ještě poslechnout tu první Orchestrální, filmovou. Do té souhrnné třetí tě už nemůžu tlačit.
I když ses vyjářil tak, že hudba moc neodhalí, zajímal by mě Tvůj názor (jen prosím přihlédni k nízké přenosové rychlosti).

Vyzáš se v tom asi líp než já, takže to ber jen jako můj nezasvěcený názor.
Pominu-li testovací tóny a šumy, kterými by se dalo odhalit dost, a jejich důležitost rozhodně nevyvracím, tak si myslím, že zvuková, tedy hudební ukázka je pro tohle neodmyslitelnou částí. Když se vybere více hudebních ukázek, lze poslechem poznat skutečné vlastnosti dané aparatury (tím myslím od zdroje zvuku až k reprákům) - to jaké má zabarvení, přednes a vlastně věrnost zvuku.
Vždyť přeci jen má ta aparatura ve výsledku sloužit k poslechu hudby a ne k provádění technických měření.
Ale opět říkám, ber to prosím jen jako můj nezasvěcený názor.
jhradec
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1067
Dátum registrácie: Piatok, 12. Októbra 2018, 15:51

Re: Hudba pro VintageHiFi.sk na audio-testy

Príspevok od používateľa jhradec »

1) ano ten jazz jsem si stáhnul já. Ani se mi to nelíbí a ani k testu to není vhodné.
Pokud chodíš na hifistické výstavy tak tam všude hraje Diana Krall, nebo Jacintha - proč? Protože to zní dobře na každém aparátu a všem se to líbí- mi také :D .
BTW Diana naživo je úplně jiná.
2) zkus najít signál na jednoduchý testík - určení správné fáze signálu. Má to odhalit stav, kdy se membrána reproduktoru pohybuje dozadu místo dopředu. Nemyslím stav kdy je špatně zapojený jeden reprák při vícekanálové ( stereo ) reprodukci, ale všechny.

Pustíš ten signál ve špatné a pak hned správné fázi - je třeba najít rozdíl a odlišit která ukázka je ta správná na tom kterém aparátu.

Je to mnohem jednodušší, než různá intermodulační zkreslení atp.

Základní otázka je, jestli je to určeno pro test ( pozor, při testu (audio) se neměří, ale poslouchá), nebo poslech.
To je třeba na té Supraphonské Stereofonii - test snímavosti a proti tomu druhá strana
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2863
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Re: Hudba pro VintageHiFi.sk na audio-testy

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

jhradec: Hm, aha, no tak to by se ti nelíbilo tedy ani to ostatní. Tak jo, nevadí, mě se ta hudba líbí, jestli z toho někdy zvládnu seskládat plnohodnotnou skladbu, tak budu rád.
To ne, na žádné jsem nebyl, ani nevím, že se v dnešní době stále něco takového odehrává. A ty dvě zmíněné zpěvačky neznám..možná jméno Diana Krall jsem kdysi zaslechl, ale třeba to je jen pocit.

Fáze.. To myslíš jako to, kdy máš dva repráky, ale jeden hraje v protifázi, čímž vznikne efekt, kdy máš pocit, že zvuk ti hraje za hlavou? Pokud je to ono, tak tuhle srandu znám už roky :-D. Ale tohle snad musí poznat úplně každej ne..
Pokud myslíš něco jiného, tak mě teď momentálně nic nenapadá.

Já to technické měření myslel s nadsázkou - i když uznávám, že nevím jak se prověřují jednotlivé stroje na profesionální úrovni..


Tak v pohodě, pro Tebe hudbu na testy teda dělat nebudu :-D. To vlastně znamená, že bys nedokázal poslouchat ani ty moje novoročenky..
Pustím se tedy jen do skladby pro Tesláka, hned co se odseknu z první překážky, která vždy nastane, a tou je vymyšlení názvu skladby..

Jestli ale někdo bude mít někdy zájem o tuto nabídku, tak se budu těšit :-).
jhradec
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1067
Dátum registrácie: Piatok, 12. Októbra 2018, 15:51

Re: Hudba pro VintageHiFi.sk na audio-testy

Príspevok od používateľa jhradec »

Zpátky na stromy. ten test fáze má odhalit fakt, když jsou OBA reproduktory se špatnou fází- ne jenom jeden. Pokud by to bylo 5+1 nebo 7+1 - tak zase- VŠECHNY. Nevzniká tedy pocit, že zvuk hraje za hlavou- nebo spíš odevšad. NE fáze reproduktorů je stejná, ale opačná. To prohození může samozřejmě nastat i v zesilovači, nebo DA převodníku, na hlavě magnetofonu atd, atp.

Pokud jsem pochopil, P.T.Teslák tím chce testovat jednotlivé operační zesilovače - tak by taky potřeboval něco “techničtějšího”. :D
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2863
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Re: Hudba pro VintageHiFi.sk na audio-testy

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

Však já psal, že se úplně v těchto technických věcech nepohybuji, nejvíc asi rozumím "gramozápisu", ale ostatním věcem byť v mém zájmu prostě nerozumím.
Aha, no tak s tímto jsem se zatím nesetkal, takže nemůžu posoudit, zda bych poznal rozdíl nebo ne.

No, to je taky věc, které úplně nerozumím - jak výrazný vliv na zvuk mají operační zesilovače.
Však v pohodě, já tu skladbu udělám bez ohledu na to, zda se využije k tomu, k čemu ji chce, když by ji nepoužil vůbec, tak mě to nevadí ;-).
jhradec
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1067
Dátum registrácie: Piatok, 12. Októbra 2018, 15:51

Re: Hudba pro VintageHiFi.sk na audio-testy

Príspevok od používateľa jhradec »

Ad fáze - představ si úder na buben :D .

Ad operáky - buď bude skladba na test nevhodná a rozdíl se nepozná, nebo se rozdíl pozná, ale který z nich je správně?

Skladba by měla mít rychlé přechody. Pokud by to měl být jazz tak vypjatý sopránový “řev” :D
Napísať odpoveď

Návrat na "Ste tu nový? Pomôcky a rady + Miesto na pokusy vo fóre + OZNAMY"