KABELY

Moderátor: AdmineR

jhradec
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1016
Dátum registrácie: Piatok, 12. Októbra 2018, 15:51

KABELY

Príspevok od používateľa jhradec »

Kabely jsou základním atributem každého hifisty.
Racionální úvaha : v analogovém studiu prochází signál desítkami metrů kabelu a nic - tak to ho ten metr u mne doma nemůže zku…. vit. Ta úvaha je lichá - a důvodem je CINCH - tedy RCA phono plug - respektive jeho použití. V tom studiu jsou signálové kabely symetrické a signál se přenáší na nízké impedanci blízké ( ideálně = tedy přizpůsobené ) vlnové impedanci kabelu. Přenos signálu doma je nesymetrický - stíněným kabelem ( stínění potlačuje rušení) a z důvodů cenových i historických na impedanci vysoké- o tři řády vyšší, než vlnová impedance - o přizpůsobení nelze mluvit.
Dovolím si malou vsuvku- přenos přizpůsobením nesymetrickým kabelem řeší Sound refiner od P. Dudka - a funguje to velmi ( inu fyzika).
Ten nepřizpůsobený kabel se při vysoké impedanci chová jako kapacita (kondenzátor) a podle své velikosti tvoří s impedancí filtr, který ku….. ví signál. Vždy. Pouze konkrétní provedení určuje jak moc se to projeví v akustickém pásmu, které nás hifisty zajímá.
Případ který se mi nedávno stal - zkoušel jsem nahrávat na nově získaný deck DENON. Metrový kabel - kvalitně stíněná dvoulinka německého původu. Jenže o kapacitě 440 pF - s vstupní impedancí. DENONa 50 kOhm filtr, který ořezává výšky od 7,5 kHz - tedy už na tomhle kmitočtu je pokles o 3 dB což je slyšet velmi. Předchozí deck - upravený SHARP Optonica měl vstupní impedanci 10 kOhm- takže pokles nastává až při 37 kHz Což bylo OK.
Tak jsem musel vyměnit kabely - nový s kapacitou. 110 pF ( bod zlomu 30 kHz ) mi už přijde vyhovující .
Ono přitom nejde jen o kapacitu samou některé čínské “tkaničky” mají stíněni velmi řídké - takže kapacita by snad velikostí vyhověla- řídké stínění ale nestíní( neplní svou základní funkci). Levné kabely mají jako dielektrikum použito PVC. Mechanicky kvalitní plast má bohužel určitou hysterezi permitivity- která působí také zkreslení- především prostoru. Mnozí hifisti proto používají na audiokabely vysokofrekvenční koaxiální vodiče. Jejich dielektrikum - polyetylen je mnohem lepší.
Ale nejlepší je samozřejmě TEFLON.
Dovoluji si vážené veřejnosti doporučit výrobek dřívějšího KABLa Vrchlabí ( nyní NKTcables) VBPAM 50-1,5 výsledky vynikající, ceny lidové.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: KABELY

Príspevok od používateľa EZ647 »

Tá teória o kábloch sa mi veľmi páči, asi niekedy prejdem merania kapacity káblov čo mám.
Štandardne som vždy len kupoval najlacnejšie, alebo si spravil z kábla a konektorov vlastný, ale vždy sa tenké káble buď zlomili, alebo po rokoch odišiel nejaký kanál, alebo som zažil už, že bolo zemnenie tienenia len na jednom cinch z dvoch, čo ma šokovalo (odhalilo sa to na jednom decku Denon, ktorý nemal na RCA na jednom kanáli kovový okraj z neznámeho dôvodu)
No tak som raz pýtal v elektre "lepší" RCA kábel a dostal som to čo dávam na fotkách, údaje neviem, bolo to v roku 2014
Ale tento mám k CD a hlavnému Tape decku aktuálne.
Prílohy
IMAG0427.JPG
IMAG0427.JPG (136.88 KiB) 1223 zobrazení
IMAG0435.JPG
IMAG0435.JPG (152.53 KiB) 1223 zobrazení
jhradec
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1016
Dátum registrácie: Piatok, 12. Októbra 2018, 15:51

Re: KABELY

Príspevok od používateľa jhradec »

Tohle není klasický koaksiál- alespoň na fotkách to vypadá jako dvě symetrické žíly ( zkroucené) dadatečně stíněné fólií ( snad stříbrnou) k tomu PVC průhledné opláštění. Rozhodně v tom nebude TEFLON . To by napsali. Samozřejmě kdyby mohl být kratší - bylo by to lepší. Nakolik se uplatní jeho kapacita samozřejmě záleží na přístrojích, které propojuje ( viz. Výše Denon/ Sharp optonica).
jhradec
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1016
Dátum registrácie: Piatok, 12. Októbra 2018, 15:51

Re: KABELY

Príspevok od používateľa jhradec »

Se mi zdá, že to zlato na konektoru nějak koroduje. Mi se osvědčilo konektor vyčistit a namazat ( vazelínou)
FixYourAudio
metál za zásluhy
Príspevky: 163
Dátum registrácie: Štvrtok, 7. Marca 2019, 12:20

Re: KABELY

Príspevok od používateľa FixYourAudio »

Kabelom ale prepajame dve zariadenia. A nie je dolezita len vstupna impedancia ale aj ta vystupna. A ta je ovela nizsia ako tych 50 kOhm. Aspon tak mi logika hovori. Takze ten kabel na to az taky vplyv mat nebude.
Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2278
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: KABELY

Príspevok od používateľa orhore »

Běžná spotřebka má celkem obrovský rozsah výstupních impedancí. Klidně může být od 100 ohm až do 10 kohm. Přitom stačí 1 kohm + kabel s vyšší parazitní kapacitou a už to může být poznat. Vypočítaná zlomová frekvence je sice daleko nad slyšitelnou oblastí, ale díky útlumu 6dB/okt spolehlivě zasahuje i do té slyšitelné. Navíc se k tomu musí připočítat případný HF vstupní filtr připojeného přístroje a může to být ještě horší. Třeba když se takový filtr zapojí za potenciometr místo před něho. Podle natočení běžce potenciometru se bude i měnit mezní frekvence takového filtru. Takže bude lépe u neznámých přístrojů raději volit ultra low capacity signálový kabel.
jhradec
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1016
Dátum registrácie: Piatok, 12. Októbra 2018, 15:51

Re: KABELY

Príspevok od používateľa jhradec »

Je pravda, že nízká výstupní impedance je řešením. V praxi je výstupní impedance je klidně nad 100 kOhm . Nízkou výstupní impedanci má stěží výstup na sluchátka.
To odpojení stínění u jednoho kanálu - pan DENON se pokusil rozpojit smyčku, kterou jinak tvoří stínění kabelů. Pokud se ale připojí ke stejnému přístroji - zesilovači vstupy i výstupy decku je ta smyčka- vstupní brána rušení opět tady. Pořádné stínění ( s nízkým odporem ) a omezení plochy té smyčky( minimálně svázat všechny signálové kabely k decku dohromady- lepší by bylo zkroutit- to ale nemusí být realizovatelný) pomůže. V tomto ohledu je řešení s Cinchy horší, než pětikolík DIN.- né že by ten DIN byl bezproblémový- ale minimálně byl nějak normovaný - inu Němci.
Používateľov profilový obrázok
Kazetowich
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 8761
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 16:18
Bydlisko: polia, lúky a háje SR
Kontaktovať používateľa:

Re: KABELY

Príspevok od používateľa Kazetowich »

Ja káble triedim na pekné kvalitné poctivé a nepredražené, tkaničky v peknej krabičke s moderným potlačom a neznámym logom za premrštených 7-11 eur a premrštené naleštené pasce na slovenských a českých šejkov, privatizérov a zubárov za stovky euro.
Nedávno som kúpil niečo z tej prvej kategorie. Nejake Oehlbachy a Audiokvest na bazoši. Jedny za 20 a druhé 25 eur / pár bratu. Alebo opačne - Oilbachy za 25 asi.
Fotky dám neskór - mam to v robote.
Sansui 331 klub czechoslovakia, old Pioneer receivers
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: KABELY

Príspevok od používateľa Nstar »

ja som si kedysi káble pokúpil Krautwire, k repro aj nejaké medzikonekty, tie k repro by som nemenil to je fantastické a medzikonekty sú občas aj na škodu. Či je to leštené neviem ale kupoval som to až potom čo som počul, že ten zvuk na mojej zostave sa mi s ich použitím páči viac, netvrdím že som zarytý káblista, všetko to má svoje rácio ale neni to len pre privatizérov, viem o viacerých ľuďoch čo neprivatizovali a vlastnia lepšie káble.
Ak by na kábloch nezáležalo tak by sa neriešili prepoje k hlavám, prenoskám, ramienku a podobne ale to už sa opakujem
Používateľov profilový obrázok
Kazetowich
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 8761
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 16:18
Bydlisko: polia, lúky a háje SR
Kontaktovať používateľa:

Re: KABELY

Príspevok od používateľa Kazetowich »

Nepochopili sme sa ale pohoda. Kable su inak zaminovana pôda 😂
Sansui 331 klub czechoslovakia, old Pioneer receivers
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: KABELY

Príspevok od používateľa Nstar »

teraz by sa mi páčil nejaký 3,5mm na cinche ale neviem čo je také osvedčené a potrebujem zároveň aby mi to neprekacovalo Walkman
FixYourAudio
metál za zásluhy
Príspevky: 163
Dátum registrácie: Štvrtok, 7. Marca 2019, 12:20

Re: KABELY

Príspevok od používateľa FixYourAudio »

Pri kabloch by som sa skor pozeral aby boli kvalitne po mechanickej stranke.
Super ultra cista med a podobne nijako nezlepsia kvalitu zaznamu tak aby to bolo pocutelne. Pokial to pocujes, je to skor psychologicky efekt. "Ked som si uz zaplatil, tak to musi hrat lepsie."
Napr. vystupna impedancia na LINE-OUT je v drtivej vacsine pripadov 1 kOhm. To by musel mat kabel kapacitu niekolko nF aby to urezavalo vysky. Alebo odpor 10 kOhm, co je nerealne. A s tym rusenim na 1kohm vystupe to tiez nie je take zle.

Podobne je to s vymenou kondenzatorov. Bezhlava vymena vacsinou ziaden efekt neprinesie. A tie ktore tam boli 40 rokov a su stale dobre nahradis novymi ktore nevydrzia ani 10 rokov. Lebo take sa teraz vyrabaju.
Napísať odpoveď

Návrat na "Teória (hifi) - všeobecne o zvuku"