Podložka + magnetická vrstva ?

винтаж кассеты для магнитофона, ртр, 8трак ... vintage hifi stereo

Moderátori: EZ647, AdmineR

Používateľov profilový obrázok
Kazetowich
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 8759
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 16:18
Bydlisko: polia, lúky a háje SR
Kontaktovať používateľa:

Podložka + magnetická vrstva ?

Príspevok od používateľa Kazetowich »

hmmm - zamyslel sa jeden mladík ...
Prílohy
okazetach.jpg
okazetach.jpg (20.9 KiB) 1235 zobrazení
Sansui 331 klub czechoslovakia, old Pioneer receivers
Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2275
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: Podložka + magnetická vrstva ?

Príspevok od používateľa orhore »

To je "skoro" nemožné, nechtěl jsem napsat, že je to přímo nesmysl. Kdo by se dnes zabýval analogovým magnetickým záznamem a jeho dalším vyvojem? Už i ten záznam digitální na disky je prakticky mrtvý.
Používateľov profilový obrázok
Kazetowich
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 8759
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 16:18
Bydlisko: polia, lúky a háje SR
Kontaktovať používateľa:

Re: Podložka + magnetická vrstva ?

Príspevok od používateľa Kazetowich »

Bolo to muslene teoreticky
Sansui 331 klub czechoslovakia, old Pioneer receivers
jhradec
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1015
Dátum registrácie: Piatok, 12. Októbra 2018, 15:51

Re: Podložka + magnetická vrstva ?

Príspevok od používateľa jhradec »

Tzv. hmotový pásek Supraphon typ L se přestal používat už v létech padesátých. Záznam na ocelový drát - nebo pás - historický( i když né tak docela- Blatnerphon) předchůdce byl taky homogenní.
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2850
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Re: Podložka + magnetická vrstva ?

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

Kazetowich: Si nemůžu pomoct, ale to v podstatě udělal už Supraphon se svým plněným (hmotovým) páskem v roce 1954, též zvaným Černý pásek Supraphon L.
Tady by to asi upřesnil zase jhradec, protože nevím jestli byl použitý na tyto pásky plast, acetát či něco jiného, ale prostě - do hmoty byl přimýchán magnetický materiál a na ten pak nebylo potřeba nanášet žádnou magnetickou vrstvu, protože ji jednoduše už měl v sobě. Logicky bylo možno tento pásek použít z rubové nebo lícové strany, ovšem kvalita nebyla zrovna dvakrát ideální. Magnetofony pro tyto pásky měly už tehdy rychlost 19 a 9. Navíc třetí Teslácký magnetofon Sonet už na tyto pásky nebyl stavěn, takže tak..

Ovšem jestli by šlo se současnými technologiemi, tedy po 70. letech, možno tento proces inovovat.. Jo, to by mohlo být zajímavý. Pravdou je, že kazety tento svět odepsal bleskovou rychlostí, stejně jako vinyly, vidinou nového nosiče CD, který už taky zdá se skončil. Vinyly se vrátily do "módy" tak před 10-15 lety a kazety před pár lety, takže kdoví jestli se začne s novým vývojem. Jediné co se ještě nevrátilo na vnímatelnou úroveň jsou kotouče..a že ty vyšly z módy jako první.
Vím, je to psané kostrbatě, no už to smolím dlouho :roll: ..

---

orhore: Jsem trochu zmaten, nejdřív jsem myslel, že záznamem na disky myslíš HDD, ale teď si tak říkám jestli nemáš na mysli CD?
Už jsem totiž občas postřehl i takový žduch, že HDD jsou také odepsané, tedy zastaralé, nemoderní..
Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2275
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: Podložka + magnetická vrstva ?

Príspevok od používateľa orhore »

SilverFox - myslel jsem záznam na CD nosiče.
Co se týče homogenních (jak tu píšete) magnetických pásku, tak jsem skeptický. Existují určité možnosti v nanokompozitních materiálech, ale pochybuji, že by z toho začali vyrábět pásky pro magiče. Opět, je to žádáno masově? Pokud ne, nic nebude :) . Navíc cena by zřejmě byla mimo naše možnosti. Ale můžeme o tom debatovat, nebo snít?
Používateľov profilový obrázok
Kazetowich
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 8759
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 16:18
Bydlisko: polia, lúky a háje SR
Kontaktovať používateľa:

Re: Podložka + magnetická vrstva ?

Príspevok od používateľa Kazetowich »

Je jasné že už to nikto nikdy nezačne vyrábať.
Sansui 331 klub czechoslovakia, old Pioneer receivers
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10171
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Podložka + magnetická vrstva ?

Príspevok od používateľa EZ647 »

V súčasnom pojatí audio pásky si tiež neviem celkom predstaviť ten typ technológie, ktorý by toto splnil.
Ďalej aj keď tu boli dobré argumenty ohľadne vývoja a výroby audiopásov, že to už dávno skončilo, ja mám trochu viac fantázie v tomto, takže ak nič, aspoň tu môžem pridať trochu kecov do ohňa.

S magnetickou páskou ako takou sa stále zatiaľ počíta z hľadiska vysokej dátovej kapacity, ktorá ďaleko prevyšuje všetky ostatné technológie točivých HDD, alebo akýchkoľvek čipov.
Už ostal len Fujifilm, ktorý sa tomu venuje a pomerne drahé zálohovacie pásky LTO nových generácii používajú ferit bárnatý, a ďalej sa mala vyvíjať nová páska s novými materiálmi, kde máme na to skromné vlákno
viewtopic.php?p=34094&hilit=bafe#p34094

Samozrejme nikde som sa nedočítal o parametroch takej pásky čo do koercivity a remanencie, ale rozhodne by to bolo zaujímave, ak by si firma Fuji chcela odkrojiť kus koláča z retro sveta, tak by musela zapracovať na hrúbke magnetickej vrstvy, upraviť špecifikácie tak aby bola prijateľná parametrovo pre jeden z troch typov kaziet, predpokladám že najbližšie by to bolo pre typ IV metal a narezať pásky do vhodnej šírky a navíjať napríklad do nejakých súčasne vyrábaných puzdier audiokaziet, je to síce fantázia, ale základy modernej technológie už majú, len by museli nejaké veci poupraviť. A opravte ma ak sa mýlim, nedokázal som to presne zistiť, ale vyzerá to že LTO technológia zase používa lineárny zápis a nie šikmý ako bolo u predošlých formátov.
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2850
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Re: Podložka + magnetická vrstva ?

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

orhore: Jo, tak to je bohužel pravda. Sice jsem na CD dříve i trochu nadával, hlavně protože na nich nebyl zvuk mnohdy zrovna ideální a protože jich byla všude plná...hodně, ale za tyto dva fakty už můžou vydavatelé, jak jsem po čase zjistil. Totiž i obyčejné CD může hrát "hřejivě", vše záleží na přístupu.
Chtěl jsem říct, že dnes už totiž oceňuji i takové CD, protože kvůli všudypřítomné a často doprasené MP3 kvalitě není možno sehnat to samé v bezztrátu jinak, než koupí lisovaného CD (o Hlasitostní válce nemluvím, ta je v tomto případě u mě druhořadá).

No kdyby se ty fabriky tehdy tak extrémní rychlostí nezničily nebo neprodaly (a následně zničily), tak by se třeba takový BASF nebo i ORWO mohl opět rozjet a zažil by znovuzrození jako před lety vinyly. ORWO se tedy rozjelo, ale překvapivě ne ve zvukových nosičích, nýbrž v oblasti fotografie.
Poptávka by byla, bohužel není nikdo, kdo by to vyrobil a postavit znovu takové fabriky :eh: ? A kdyby, to by jsme se těch nových pásků nedoplatili, jak píšeš..
Ale kdoví.


---

Kazetowich: Nikdy neříkej nikdy :wink: .


---

EZ647: No tohle jsem chtěl taky zmínit jako důkaz, že pásky se vyrábí stále a považují se za jeden z nejvíce trvanlivých úložišť v porovnání s pevnými disk HDD nebo pamětí na způsob SD kart (paměťovky, flashky, SSD atp.).
Právě no, tyhle páskové nosiče dosahují kapacit v řádech stovek TB (terabajtů) a co se týká HDD, tak ty zatím mají tak něco přes 10TB nebo asi do 20TB ať nežeru - v tomto oboru si informace neaktualizuji, tak nevím jak jsou na tom HDD nyní, když už i ty jsou nesmyslně odsouvány kvůli SSD, které dosahují zatím poloviční kapacity co HDD a o spolehlivosti zatím nelze mluvit - pozor, to je jen můj názor, já totiž SSD za spolehlivé rozhodně nepovažuji.

Já ti nevím, ale zřejmě by s touto technologií měli blíž ke kazetám typu DAT nebo DDS, což by určitě mnozí vlastníci těchto mašin ocenili.
Přesně, co se audiokazet týká, tak nejblíž by tomu byly zrovna ty "nejdražší" kazety typu Metal. Uvozvky proto, že už kdysi byly v porovnání s Normalkou či Chromkou cenově výš. Ale kdyby vyřešili technologický postup a začali to valit ve velkým, tak nejen, že by vyplnili výraznou díru v trhu, ale mohly by tyto kazety být levnější, když už vlastně s tou směsí pracují a hlavně než kdyby se ta samá firma pokusila vrátit k typu Normal a Chrom a musela by určitě vynaložit nějaké peníze do vývoje směsi pro tyto typy.

Tady jdu na dost tenký led, protože tento typ nosiče jsem ještě nikdy neměl v ruce. Teda Drak mi v tom velkém balíku jednu starší kazetu poslal, ale jestli to je přímo LTO kazeta, to si teď nevzpomínám. Pásek uvnitř mi ale hned připomněl ten co je ve VHS a velikostně ta kazeta není rozhodně nějaký obr, takže pokud se na ní mělo vejít už nevím kolik GB, tak zřejmě musely být ty záznamové hlavy řešené jako ve videorekordéru a tedy pro šikmý zápis.
Neumím si představit jak by při pomalé rychlosti posuvu bylo možné zaznamenat takové množství dat.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10171
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Podložka + magnetická vrstva ?

Príspevok od používateľa EZ647 »

https://en-m-wikipedia-org.translate.go ... _tr_pto=sc

LTO má lineárny súbežný systém stôp, šikmý zápis sa už nepoužíva

LTO čo mám na webe používa typ ME naparovanej metalky, šírka pásu je zhodná s VHS, niekde som tu na webe mal vlákno kde som previnul LTO na VHS a skúšal nahrávať na VHS Hifi

DAT a DDS majú presne tieto dva problémy:
príliš tenká vrstva na zaznamenanie nízkych frekvencií audio signálu a šikmá orientácia častíc, pretože tieto používajú šikmý zápis
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2850
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Re: Podložka + magnetická vrstva ?

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

EZ647: Jaj tak.. To se omlouvám, já myslel, že nevíš jestli je používán šikmý nebo lineární zápis, proto jsem usoudil, že zde musí být pro zápis rotační buben - právě kvůli tomu, že si nedovedu představit jakým jiným způsobem by se dokázalo nahrát tak ohromné množství dat jen při lineárním zápisu.
Když to přeženu, tak si vem třeba takovou disketu (je jedno jestli klasická nebo ZIPka) - uvnitř máš disk magnetického pásku, kde data zapisuje hlava pouze s pohybem, tedy cestou STŘED-OKRAJ (něco jako laser u CD), ale aby proběhl zápis, musí se disk otáčet a to ne malou rychlostí a přitom kolik ty diskety měly kapacitu.. Dobře, uznávám, že ZIPky překonaly i klasické CD svou kapacitou 750MB, ale na terabajty to prostě nemá.
Já vím, přirovnání, že by se z toho jeden pos.., nebo dva.., tak to berte prosím s dostatečnou rezervou :shifty: .
Tímto asi nevhodným přirováním jsem chtěl říct, že pro lineární zápis musí být dostatečný posuv pásku, kór při takovém množství dat.
No prostě fungování tohoto typu technologie si nějak neumím předstvit.


Tím pádem se mění i to, co jsem psal o první ideální variantě a to páskách DAT a DDS.
Proto jak píšeš je tomu nejblíže vlastně audiokazeta a ještě k tomu TYP 4 Metal.


Ono je to celý vlákno už odbočený, ale tohle si myslím, že stojí za to uvést:
Od roku 2019 iba Fujifilm a Sony naďalej vyrábajú aktuálne médiá LTO. [65]

Licencovaní výrobcovia médií LTO s overením zhody boli naraz EMTEC , Imation , Fujifilm , Maxell , TDK a Sony . [66] Všetky ostatné značky médií vyrábajú tieto spoločnosti na základe zmluvy. Od svojho bankrotu v roku 2003 už EMTEC nevyrába mediálne produkty LTO. Spoločnosť Imation ukončila všetku výrobu magnetických pások v roku 2011 [67] , ale pokračovala vo výrobe kaziet pomocou pásky TDK. Neskôr sa stiahli zo všetkých trhov ukladania dát a v roku 2017 zmenili svoj názov na Glassbridge Enterprises. TDK sa stiahla z obchodu s dátovými páskami v roku 2014. [68] Verbatim [69] a Quantegy [70] licencovali technológiu LTO, ale nikdy nevyrábali svoje vlastné médiá s overením zhody. Z trhu sa stiahol aj Maxell.

Okrem dátových kaziet existujú aj univerzálne čistiace kazety (UCC), ktoré fungujú so všetkými jednotkami.
Bohužel tu Wikipedii doprasili teď takovým způsobem, že se v tom "designu à la mobil" nedá vyznat, tak nemůžu dát přímý odkaz na tuto část odkud byla zkopírována. Ach ten designový pokrok :sick: .
jhradec
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1015
Dátum registrácie: Piatok, 12. Októbra 2018, 15:51

Re: Podložka + magnetická vrstva ?

Príspevok od používateľa jhradec »

Já bych se vrátil ještě k těm historickým hmotový páskům.
V rozhlasové i jiné nahrávací praxi bylo zvykem záznam stříhat- opravdu a mechanicky. No a následně samozřejmě lepit. Hmotové pásky se nelepily páskou, ale rozpouštědlem. Tím se na straně jedné vytvořil “měkký” přechod, na straně druhé vznikla větší či menší. “ bakule” - ztluštěný přechod.
To se odrazilo i v konstrukci magnetofonu- pásek procházel tak, aby byl tečnou přítlačné kladky- aby ona bakule způsobila co nejmenší tremolo. Po přechodu na vrstvové pásky a lepení tenoučkou lepičkou bylo možné tónovou kladku předsadit -> aby jí pásek mírně opásával. Tím se zmenšil prokluz a tedy i kolísání rychlosti.
To jen pro zajímavost.
Napísať odpoveď

Návrat na "Kazety, pásy, CD, MD, DCC, 8 tracky a iné nenahraté média"