Optické disky, debata free

Moderátori: EZ647, AdmineR

Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Optické disky, debata free

Príspevok od používateľa EZ647 »

dobre teraz budem za debila, ale nejako sa mi nikdy nepodarilo prísť na to ako sa to tam robí :D
Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2277
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: Optické disky, debata free

Príspevok od používateľa orhore »

Pro samostatné audio soubory ze kterých se to audio cd vypaluje je img burn trochu krkolomný a musíš si s tím "pohrát". Jsou i jiné možnosti, kdy velmi pomůže soubor .cue. Nebo se dá z jednotlivých audio souborů vytvořit uměle pomocí programu RecursiveCueCreator. Ale to už je Off Topic :arrow:
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Optické disky, debata free

Príspevok od používateľa EZ647 »

hej na tú krkolomnosť si spomínam, preto sa vždy vraciam k Neru
Používateľov profilový obrázok
Duke_Dragon
stará páka
Príspevky: 637
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 19:42
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: Optické disky, debata free

Príspevok od používateľa Duke_Dragon »

Od zberatela sa mi tu v praci v elektro odpade objavila jeho kolekcia mechanik. Odovzdaval ju s tazkym srdcom ale ked povie mama ze "bordel" musi z domu inak pojdes ty tak ziadny argument nepomoze :D Kazdopadne mi to pride skoda to dat len tak zlikvidovat.
photo_2023-05-03_10-18-01.jpg
photo_2023-05-03_10-18-01.jpg (229.64 KiB) 1285 zobrazení
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Optické disky, debata free

Príspevok od používateľa EZ647 »

premýšľam že to nacpem do starej skrine, kde mám schovaný ten ruský zosík, tam nikto nechodí, je založená rozloženým gaučom, takže sa štandardne ani nedá otvoriť :D
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2850
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Re: Optické disky, debata free

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

Duke_Dragon: Tohle bohužel moc dobře znám, u mě naštěstí zatím žádné věci neodešly, ale kolikrát mám nervy, aby nezmizely bez mého vědomí..
Jinak tohle je krásná sbírka a raději bych se to snažil dát někomu, u koho víš, že to určitě využije a vzápětí to nevyhodí nebo nerozprodá (ve smyslu, že sbírky jsou nejlepší, když jsou pohromadě). Osobně musím říct, že mě z toho fakt že dost láká ta dvoudiodová - jednu takovou mám, ale je zřejmě nějak zkratovaná, protože se vůbec v ní nic nehne po připojení a systém ji nevidí.. A to jsem se těšil, že budu mít vypalovačku, kde svítí jedna dioda pro záznam a druhá pro čtení. Ale koukám, že on tam vůbec má pěkný kousky, i jednu 32x tam vidím.
I kdyby z toho pár kousků nefungovalo, tak se mu nedivím, že to nechtěl dávat pryč.

Ale třeba zrovna na té druhé odshora vpravo je krásně vidět, jak dříve tyto mechaniky sloužily i jako pohotovostní CD přehrávač - stačilo tam jen dát AudioCD, připojit sluchátka do Jacku a pak ovládat přhrávání dvěma tlačítky (jedno pro posuv skladby vpřed a druhé pro Play/Stop - teda pokud si dobře vzpomínám). Další u Jacku pak sloužily pro zvýšení/snížení hlasitosti, což pak nahradilo kolečko, viz hned níže :-).


PS.: Eriku, tobě odepíšu za chvíli.
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2850
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Re: Optické disky, debata free

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

Hm, já vlastně ani nějak nemám představu jakou zásobu volných disků ještě můžeš mít, ale raději bych s nákupem asi moc neotálel. Těžko říct, jak se bude nabídka vyvíjet, ale už teď je o nervy sehnat něco kvalitního a u kvality ve tvých měřítkách si nejsem jistý, zda ještě něco vůbec je :-?.
Než jsem udělal ten maxi-nákup, tak jsem fakt měl nouzi o prázdné nosiče a když jsem měl něco někomu vypálit, tak to bylo dost komplikovaný a vzal jsem zavděk i tím paklem CD z Kaufu, který mi dost pomohl - pak už jen byl průser prázdné obaly :-D. Což mám nedostatek stále.
No a kvůli nedostatku těch obalů jsem si předloni udělal ještě jeden, avšak už o dost menší nákup, kde jsem si mimo jiné přibral i ty papírové obaly - jasně, papírový obal nezabrání zlomení disku, ale furt lepší než holé CD..
Kurňa, to jsem se zase rozepsal k jediné větě :roll: .

Ajo vlastně, já začínal s Nero 7 už na WinXP a ve Win7 jsem s ním končil, žádnou jinou verzi tedy neznám. Tak to určitě dej vědět, jsem zvědavý jestli se ti to podaří rozchodit a držím palce.

Aha, tak to uznávám, v začátcích se asi snažili, tak mohly být mezi CD pro Audio a General rozdíly. Mě osobně vůbec přijde myšlenka stolního CD rekordéru nepraktická. Hlavně v tom vychytat správnou hlasitost, udělat přechod na další stopu ve správný okamžik..nevím no. To si raději dám tu práci v počítači, uložím do WAVů a pak napálím sólo v mechanice.. Jo, ty autorský práva mě taky poměrně se*ou, a to jejich koncept uznávám, ale jejich rozsah a komplikovanost je na pytel..právě aby mohli vybírat to výpalný, který ale valí i dneska při nákupu HDD, paměťovek, CD-DvD atp..


Hm, tak to jsem rád, že může být dobrá, jen je škoda, že neumí testovat - já se k tomu zatím nedostal, tak to se omlouvám, ale dost mě to zajímá, tak se na to snad během víkendu podívám.
Jestli je ten čip od Panasonicu nebo Renesasu bych poznal asi až bych ji otevřel že? Já ji tedy párkrát kuchnul skrz čištění, ale pokud je ten čip na spodní části, tak tam se nedostanu, páč je krytá plechem.. No ale když ani jeden z nich neumí testovat, tak na tom asi nezáleží.
Fuha, tak to je za hranicemi mých znalostí. Já se v registrech (pokud si to nepletu) vrtal už dávno ve snaze si změnit ikony souborů, které upravit ve WinXP bylo otázkou jen pouhých pár kliknutí - ve Win7 jsem musel podle návodu z netu vlézt až do systému.. Jo fuj, právě jsem to našel, jak vidím "HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer" je mi blbě :mrgreen: . Tam jsem musel vlézt a měnit jednu ikonu po druhé a to jsem se ještě musel trefit číselně na pozici ikony, kterou jsem chtěl vybrat. Že to bylo zdlouhavý nemusím říkat :-D. Od té doby jsem se v registrech už nevrtal, tak jsem se po reinstalu systému musel už spokojit se stupidně univerzálními ikonami audio a video-souborů.
Tak to jste frajeři, protože úprava FW je ještě vyšší level.
Hm, ti ani nevím jestli jsem někdy viděl přímo Sony mechaniku, ale to asi ne, navíc když píšeš, že se spojilo s NEC firmou. Raději jsem teď projel obrázky na netu a hned mi vyjíždělo spojení Sony-Nec :-D, ale i když tam byla nějaká jen Sony, tak normálně na předním panelu nic takového vyznačeného nebylo. Ale koukám, že dělali i hodně interní noťasové mechaniky..
Jo tu problematiku s OEM jsem u přístrojů dřív semtam zpozoroval, ale teprve až díky tvým článkům v souvislosti s kazetami si toho všímám už mnohem víc. Navíc to tady i další uživatelé psali, že si toho všimli u některých přístrojů.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Optické disky, debata free

Príspevok od používateľa EZ647 »

Nero 6 mám stále na XP, necítim žiadne nevýhody, či chýbajúce funkcie z toho čo potrebujem oproti sedmičke.

Ja tu v PC mám teraz nejakú mechaniku LG na ktorej idú testy, ale je to nejaká z tých posledných asi, ktovie čo tam dali, na nete sa mi nepodarilo nájsť čo je vnútri, je to LG GHC0N

ale čo som mal všetko kedysi na vyskúšanie alebo mám teraz ešte funkčné:

Toshiba SD-R5112
Toshiba SD-M1912
LG GSA-4120B (Renesas)
LG GSA-4163B (Renesas)
LG GSA-H55N (asi Panasonic)
LG GSA-H22L
Lite-On 16H5S (Mediatek)
Optiarc AD-7173A (Sony-NEC)
Teac DV-W516GDM (Mediatek - Lite-On)
Lite-On iHBS112 (Mediatek)
Optiarc BD-5300S (Mediatek - Lite-On)
MSI fleshnuta na BenQ DW1620 (Benq, asi Nexperia)
Plextor PX-740A (toto je tiež rebrand BenQ)
TSST SH-223F (Mediatek, Toshiba-Samsung Storage Technology)

ešte tu mám niekoľko CD-RW mechaník

LG-GCC-4320B
Teac CD-W540E
Teac CD-W552E
Samsung SW-252B

Okrem toho keď si otvoríš väčšinu médii na webe u mňa, tak je tam zoznam mechaník, kde je výpis rýchlostí zápisu pre konkrétny disk s konkrétnou verziou FW mechaniky
ak je rýchlosť nižšia než je uvedená u väčšiny, tak to mechanika buď nepodporuje, alebo je zámerne znížená

ešte ako prechádzam médiá, tak zaujímavosť ohľadne RW diskov
CD-RW boli delené podľa loga do kategórií rýchlostí, kde nebola kompatibilita smerom hore a to
klasické logo CD-RW bez označenia, boli Low Speed do 4x
logo High Speed boli do 12x
logo Ultra Speed do 24x
Ultra Speed + do 32x, kde väčšina mechaník bez podpory na to vedela aspoň 24x

podobne boli aj DVD-RW, kde verzia DVD-RW 2 začínala u 4x diskov, existovali ešte 6x, ale tie boli asi kompatibilné so 4x mechanikami (beriem späť, všetky testované v zozname podporovali DVD-RW 6x)
DVD+RW boli aj 8x, tam si teraz na kompatibilitu nespomeniem
a často sa mi stávalo že ľudia v obchodoch pýtali aj DVD-RW Dual layer, ktoré prišlo na trh asi v jednom či dvoch typoch od JVC a bolo len v Japonsku
u Blu-ray to aspoň mali vyriešené hneď od začiatku
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2850
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Re: Optické disky, debata free

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

EZ647: Jo tak, já myslel, že Nero už nemáš vůbec. Aha, děkuji za informaci, to bych čekal, že když vyšla nová verze, že tam bude i něco navíc. Ale pravda, to nebývá vždy pravidlem.

No, tak jsem si právě připojil mechaniku a prohlížel jsem nějaké staré pálené CD (rok 2009 a furt jedou v pohodě :-D ) a vzpomněl jsem si na ten test. Tak jsem zapl ten tebou dříve doporučený Nero a normálně fakt, nepodporuje to žádné testy. To je sviňařina.. Jedině Test povrchu, kde je povoleno pouze •Test čtení a ještě ten Výkon :-?.
No, nechci předbíhat, ale asi se mi rýsuje koupě pár mechanik, sice taky starší (ještě IDE), ale možná by jedna mohla jít na testy. To dám pak vědět.

Fuha, no to máš pěkný výběr mechanik :thumbup:.
Koukám, že zrovna tu LG GSA-H55N někdo nabízí na netu za 200Kč, ale nejsem si jistý, zda je to přiměřená cena..
Hm, ta CD mechanika Samsung mi něco připomíná, mám pocit, že jsem taky takovou měl. Ha!, mám ji, ještě je namontovaná v jednom z odstavených stolních PC, vzhledově je totožná s tou tvou, ale jaksi tam chybí značka Smasung :think: ..

S těmi rychlostmi, to máš na mysli třeba toto?
http://ez647.sk/arita.html
Protože u těch testů, kde máš skeny z Nera jsem si všiml, že máš většinou nastaveno 24x. I když rychlost v políčku vpravo dole je odlišná.

No pěkné, tak toho loga si ani vesměs nevšímám a teď jak jsi na to upozornil, tak už vidím, že to tam je psané na boku loga.
Jen dotaz, proklikal jsem pár značek na hlavní stránce, ale našel jsem jen High Speed, víc už ale ne, máš tam nějaký přehled podle typů médií? Našel jsem akorát Booklety médií podle typu. Cha a zrovna Esperanza má RW 12x jen klasické logo a u toho dalšího už ani to logo není :-D.
Aha, tak jsem to našel:
http://ez647.sk/media.html
Tyjo a že zrovna Emgeton měl Ultra Speed, to čumim - já vím, že to nakupovali (že je to OEM), ale stejně
http://ez647.sk/emgeton.html#24iw

Tyjo, tak to jsem ani nevěděl, že existovaly DvD-RW DL. Nojo, tak když byly jen v Japonsku jak píšeš..ale že se na to lidi i tak ptali :-D. A to se na to ptali záměrně s vědomím že to měli jen v JPN nebo netušili, že se to nerozšířilo? Ale to se asi ptám moc..

Hm, ale koukám, že BD nemají označení RW ale RE.. To by mě zajímalo co je k tomu vedlo.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Optické disky, debata free

Príspevok od používateľa EZ647 »

Rýchlosť 24x pri teste CD je také optimum, kedy to mechanika zvláda ešte relatívne dobre a nie je to ani veľmi pomaly aby to trvalo večnosť.
U Takého DVD nejaká testovacia norma uvádzala oficiálne merať pri rýchlosti 1x, čo je u DVD hodina, to neprichádzalo do úvahy, pri lineárnej štyrke to bolo ideálne za 15min hotovo. Novšie mechaniky ale nevedeli konštantnú rýchlosť testu, čo je potom nevhodné pre výsledky, u CD to samozrejme tiež nejde.

CD-RW 24x je málo, ale mal si otvoriť Verbatim, tam je asi najviac druhov médií, a jediné 32x CD-RW.
https://ez647.sk/verbatim.html#c32mw
https://ez647.sk/mitsubishi_chemical/973425cdrw.html
a 24x
https://ez647.sk/mitsubishi_chemical/973424cdrw.html

LG GSA-H55N, cena by bola dobrá za funkčnú, ale oni veľmi skoro odchádzali lasery pri častom používaní, takže neviem či by to dneska malo zmysel, čo mi pripomína, že mechaniky z fotky vyššie od Duka už mám doma, ale otázne je či budú funkčné a či to nebude viac než len železo do zbierky.
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2850
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Re: Optické disky, debata free

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

Jo tak, takže to dáváš záměrně, už chápu. Uf, jenom 1x..no to se ti nedivím, to by byl opruz :mrgreen: .
No když nezvládají konstantní rychlost, tak to je na pytel, ale dá se nějak zjistit, která mechanika nemá konstantní rychlost a která ano?

Ajo, na Verbatim jsem nekoukl. No to je pěkný kousek, a já myslel, že takových specialit jako je 32x CD-RW máš víc, vzhledem k tomu množství disků co tam je (a to jsem viděl zatím jen zlomek). To tedy asi nebyly zrovna dvakrát běžné že..

Jen jsem nějak zmatený z těch grafů - co znamenají ty zoubky na té bílé čárce v grafu u prvního odkazu Mitsubishi?
Ale jak na to tak koukám, tak bych asi potřeboval vysvětlit co znamená i ta zelená čárka, protože ty "praskance" bledě modré a žluté chápu, že mají být Chyby C1 a C2. Ale na druhou stranu zase nechápu co zde znamená ta žlutá a proč je někde s hrboly a jinde dokonale rovná..
http://ez647.sk/mitsubishi_chemical/cd_ ... x09tpx.PNG

Teď jsem koukal schválně do toho programu, zda tam není vysvětlivka co která barva znamená, ale nějak tam nic není a při kliknutí na Nápověda mi to hodí chybu "Nelze načíst nápovědu", takže proto se ptám.


Aha, tak to jsem myslel, že je ta cena trochu přestřelená, tak teď doufám, že pokud ten nákup vyjde, že ty mechaniky budou vhodné na testy a používání obecně.. A že odešel laser máš na mysli jako že totálka nebo, že se chová jako "vysvícený" když to blbě řeknu (tak jako moje mechanika v noťasu, která sotva zvládne načíst lisované CD, ale DvD už ne).
Ta moje neznalost tě už asi otravuje že :shifty: ?


No teda, tak to gratuluji, já myslel, že vezmeš jen něco a ono máš všechno :-). Tak přeji ať jsou v pořádku, hlavně u těch starých by to bylo super. Pěkný úlovek.


PS.: chtěl jsem se zeptat pokud to nevadí, jaký disk je tam výrobně nejstarší?
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Optické disky, debata free

Príspevok od používateľa EZ647 »

najstaršie CD asi 90te roky, skôr druhá polovica, ale inak nemám šajn :D to by sme museli riešiť s pepstom asi každý kus extra, resp. on má veľký prehľad v tomto, asi by vedel povedať okamžite

konštantná rýchlosť, keď nenájdeš testy na nete z danej mechaniky, tak jedine vyskúšať

32x CD-RW podporovalo tak málo mechaník, že okrem Verbatimu to asi nikto nerobil, aspoň o tom neviem a v predaji som ho videl len raz, čo som kúpil aby bolo na webe

biely zubatý graf, je pôvodný graf rýchlosti zápisu, totiž Nero CD Speed to vedel uložiť ako dáta na disk a pri teste si tak videl ako rýchlo sa zapisoval vrátane uloženej nahrávacej mechaniky a verzie jej FW
zuby tam sú, počas zápisu si niektoré mechaniky robili kontrolu kvality, boli rôzne technológie a stratégie zápisu, tan graf to uchováva, dokonca nejaký SW vedel taký graf uchovať aj do klasických použiteľných dátových diskov
zelená čiara je rýchlosť čítania počas testu
to sú všetko veci na ktoré prídeš najlepšie reálnou praxou, keď uvidíš ako sa to tam postupne kreslí

na tom konkrétnom obrázku je klasický test čítania, kde žltá zobrazuje otáčky disku a zelená je datový tok, teda väčší priemer disku na vonkajšom okraji znamená vyšší datový tok pri rovnakých fyzických otáčkach, ale vidíš, že mechanika mierne kolíše, hlavne pri vyšších rýchlostiach je to znateľné, zase záleží na stratégii čítania a modeli a typu mechaniky aj typu disku, taká LG vedela Audio CD čítať veľmi rýchlo, ale za to veľmi kostrbato, ale bola to proste jej vlastnosť a kým fungovala, tak fungovala skvele
https://ez647.sk/ritek/cd_testy/632tlg.PNG

potom je vtipné ako vyzerajú grafy pri dvojvsrtvových DVD, alebo pri mini dvojvsrtvovom DVD je to ešte vtipnejšie
zápis Verbatim DVD+R DL štvorkou
https://ez647.sk/mitsubishi_kagaku/mkm_ ... urn190.PNG
a jeho čítanie
https://ez647.sk/mitsubishi_kagaku/mkm_testy/190tlg.PNG
a jeho kvalita
https://ez647.sk/mitsubishi_kagaku/mkm0 ... d+rdl.html

zápis mini DVD DL
https://ez647.sk/mitsubishi_kagaku/mkm_ ... urn400.PNG
na konci vyššie uvedenej stránky je kompletne mini DVD DL na spodku stránky

hej laser sa vysvieti a niektoré typy už nechce čítať vôbec, alebo číta veľmi zle, občas pomôže čistenie, ale to je dočasné, o trimri na silu laseru už nemá význam ani skúšať u nových mechaník
LG GSA-H55N ako väčšina LG neukazuje chyby pre test, proste to tie chipsety nevedia
Napísať odpoveď

Návrat na "Testy optických médii"