Vianočné žiarovky

Všetko okolo elektroniky, súčiastky, zapojenia a pod.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10277
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Vianočné žiarovky

Príspevok od používateľa EZ647 »

Keďže máme radi retro, tak na stromček a pod mám najradšej klasické farebné žiarovky.
Kde je malý počet, žiadne blikanie hlavne preboha prosím.

Najväčším výrobcom reťazí s klasickým počtom 12ks žiaroviek čo robí 20v na kus bol na Slovensku Zlatokov, neskôr to zmenili na Heliand, na internete je pomerne málo vecí k tomu, ale zdá sa že sa stále dajú kúpiť s klasickými wolfrámkami.

Ale nepripravil som si žiadne fotky, ale napadlo ma načať aj pre budúcnosť túto tému, nakoľko ak na stromčeku záhadne prestanú svietiť, hľadať zlú žiarovku je utrpenie.
Merač elektrického poľa v tomto zlyhal, jeho výsledky boli veľmi neisté.

Pomohol som si starou tlejivkou na E10, ktorá bola určená pre pračky, i keď som mohol meniť žiarovky kus za kus, našťastie to bola len druhá od konca/začiatku reťaze.

Nejaké Vianočné som fotil na svoj web pred rokmi tu:
https://ez647.sk/lights/e10.html#v10

Všetky 20v verzie sú pre tieto 12kusové sviečky.
14v verzie boli tuším pre 16kusové reťaze.
okolo roku 2000, neviem kedy presne prišla tá móda, sa predávali aj svietniky, kde je tuším 7ks žiaroviek po 34v, ale zase E10, takže treba dávať pozor, nehovoriac o tom že existovala aj tlejivková verzia svietnika kde šli 7ks E10 na 240v :)
jhradec
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1076
Dátum registrácie: Piatok, 12. Októbra 2018, 15:51

Re: Vianočné žiarovky

Príspevok od používateľa jhradec »

Zrovna ty žárovky montují na stromek. Mám to ale trochu jinak. Používám dvě sady zapojené do série.
Svítí málo, ale neodcházejí.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10277
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Vianočné žiarovky

Príspevok od používateľa EZ647 »

Zaujímavé, ale neopatrná manipulácia, alebo "precitlivelá" žiarovka sa môže aj tak poškodiť

Pritom sme mali kedysi dávno celé roky Zvony od Zlatokovu a menili sme tam žiarovky minimálne, možno tie nové už nie sú tak kvalitné.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10277
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Vianočné žiarovky

Príspevok od používateľa EZ647 »

Ešte by ma zaujímalo, u tých tlejivkových žiaroviek zo svietnika, ako tam a kedy skončí životnosť?
U vypináčových tlejiviek sa väčšinou začiernia zvnútra, ale tu netuším.
Sme teraz riešili že v svietniku jedna nejde vôbec, ale keď som prehodil dve žiarovky navzájom tak zrazu fungovali všetky, asi len zlý kontakt a jednu náhradnú vraj mama rozbila, že jej spadla na zem z krabice a bola to rana jak z dela :D
Prílohy
e10tlvianoce.jpg
e10tlvianoce.jpg (127.37 KiB) 1282 zobrazení
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2863
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Re: Vianočné žiarovky

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

Á, doutnavky, moje téma :-D.

Jo ty moderní vánoční blikátka jsou šílený, to když někdo zapne a mám to ve svém výhledu z okna, tak to strašně vyrušuje a upotává neustále pozornost, že mám pocit pohybu.. Jo, nějaký decentní poblikávání nahodilých světýlek je ještě přijatelný, než když jak stroboskop bliká komplet :mrgreen: .


No ale k té životnosti doutnavek.
Upřímně jak dlouho vydrží doutnavka těžko říct - přeci jen, já mám dvě asi z roku 1937 a stále se jim vesele svítí :-)
viewtopic.php?p=23801#p23801
Ano, ta druhá dole je už ta z těch moderních - ta drátová/pružinová je ten "trošku" starší kousek.
A když do toho skla jemně klepnu a přiložím k uchu, je slyšet i to, jak hezky zní.
jhradec
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1076
Dátum registrácie: Piatok, 12. Októbra 2018, 15:51

Re: Vianočné žiarovky

Príspevok od používateľa jhradec »

Teď když je ukládám- zjistil jsem takovou zajímavost.
Některé ty žárovky mají dvě vlákna. Jedno svítí a když se přeruší -> nastoupí druhé, které moc nesvítí, ale slouží jako hlásič poruchy. Před časem jsem tu fíčuru obdivoval na nějakém čínském řetězu, ale mají to i tyhle:
image.jpg
Tak tento typ vřele doporučuji.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10277
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Vianočné žiarovky

Príspevok od používateľa EZ647 »

No vidím tam prevesené vlákno cez ten akože stĺpik? :D Tak podperu no
inak neviem kde a jak to má fungovať, ale keď sú to tie naše žiarovky tak to budú mať asi všetky či?
jhradec
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1076
Dátum registrácie: Piatok, 12. Októbra 2018, 15:51

Re: Vianočné žiarovky

Príspevok od používateľa jhradec »

Funguje to jak jsem popsal. Z pohledu té jedné žárovky se řetězec zapojený do sítě chová jako proudový zdroj. Když se hlavní vlákno přeruší- nastoupí druhé( na vyšší napětí, ale moc nesvítí( ve viditelném spektru)) a hlásí poruchu. Rozhodně to nemají všechny a moc bych taky pochyboval, že ta žárovka je “ naše”. Původní řešení Zlatokov/ Zlatník- je paralelně zapojený odpor v patici. Ten odpor je vytvořen tlustovrstvou technologií, ( sopel odporové hmoty kydnutý na izolanty objímky). Po létech už nefunguje- nedostatečně pružná odporová hmota ztrácí kontakt na mosazné kontakty objímky. To dvojí vlákno má ( z těch co mám doma) jenom vyobrazený typ. Taková HighEndová vychytávka. 8-)
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10277
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Vianočné žiarovky

Príspevok od používateľa EZ647 »

ono to tam veľmi nie je vidieť, Zlatokov nejaké mám doma a ešte pred rokmi fungovali, teraz sú len odložené, tak neviem
tú čo som menil pred Vianocami, tá nesvietila vôbec, celé vlákno zmizli, resp. sa totálne rozsypalo
Teraz to premenovali na Helliand a netuším či to v súčasnosti ešte vyrábajú, ale žiarovky, nie LEDkové, ale wolfrámky sa dajú kúpiť nové sady, aj celá reťaz, ale cena je asi viac než trojnásobná, ak je to reálne robia, ako obišli regulácie EU na wolfrámky?
jhradec
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1076
Dátum registrácie: Piatok, 12. Októbra 2018, 15:51

Re: Vianočné žiarovky

Príspevok od používateľa jhradec »

Myslím, že regulace EU byly podle příkonu žárovky. Ty vánoční jsou pod 3W.
Napísať odpoveď

Návrat na "Elektronika"