Umlčovací tranzistory, obvody 4066 - vliv na zvuk

Všetko okolo elektroniky, súčiastky, zapojenia a pod.
Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2329
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Umlčovací tranzistory, obvody 4066 - vliv na zvuk

Príspevok od používateľa orhore »

Petr napísal: Piatok, 12. Januára 2024, 12:19 Kdysi mi jeden deck při zapínání a vypínání silně lupal, pátral jsem po příčině (samozřejmě na TH fóru, o jiném zdroji informací jsem nevěděl). Nakonec jsem objevil, že někdo vypájel umlčovací tranzistory na výstupu.
Otázka - dá se nějak muting tranzistor diagnostikovat bez nutnosti vypájení z desky? A ještě jedna obecná otázka - existuje někde na webu (třeba i v cizině) návod nebo doporučení, co a jak v kazeťácích měřit? Nejde mi o obecné věci jako PB level, REC level nebo azimut, to zvládnu podle servisního manuálu. Ale jde mi o ty pokročilejší věci jako třeba zkreslení od muting tranzistorů nebo od 4066 přepínače a podobné neduhy. Koupit si základní vybavení dnes není žádný problém, ale když není nou-hau, tak je mi to k ničemu. Za nějaký dobrý odkaz bych byl vděčný.
Konkrétní umlčovací trand těžko budeš diagnostikovat. Obecně platí, že je to svinstvo, díky kterému výrobce ušetřil. Náhrada existuje v podobě relé. Implementace bývá složitější, ale realizovatelná. Ty trandy jsou zdrojem různého rušení zejména na vysokých kmitočtech. Dokážou vyrobit doslova les vyšších harmonických. Zde jsou obrázky z tapeheads, kde je srovnání se zapojenými mute trandy a bez nich u decku Technics RS-B965

3kHz_0dB_CD_direct_orig.jpg
3kHz_0dB_CD_direct_orig.jpg (110.6 KiB) 349 zobrazení
3kHz_0dB_CD_direct_mod.jpg
3kHz_0dB_CD_direct_mod.jpg (115.45 KiB) 349 zobrazení

Zdroj obrázků: https://www.tapeheads.net/threads/techn ... nges.6018/

Zjistit takové rušení lze použitím slušné zvukovky se vstupem Line a programu Audiotester. Aby fungoval ke prospěchu uživatele, tak se musí koupit. Obejít zkušební verzi se mi nikdy nepodařilo. Pokec o používání je na tapeheads.

Dalším programem je třeba Rational Acoustics Smaart. Je to už profesionální nástroj a patřičné drahý. Mám jeho "ošetřenou" verzi, která by měla fungovat.

I bez toho měření lze často zjistit rozdíl mezi zapojenými mute trandy a bez nich. Prakticky každý CD přehrávač má takové trandy na výstupu zapojené. Jednou jsem udělal pokus když jsem měl - mám 2 stejné CD playery. U jednoho jsem ty trandy vypájel a nahradil relátkem. Pak pustil stejnou muziku a poslouchal. Jednoznačně byl slyšet rozdíl mezi oběma. Ten se zapojenými trandy vykazoval nádech syntetiky na výškách.

Co se týče obvodu 4066, tak obecně mají vyšší výstupní impedanci a navíc se mění s kmitočtem. Není to nic hrozného, ale může to být ve zvuku poznat.
jhradec
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1075
Dátum registrácie: Piatok, 12. Októbra 2018, 15:51

Re: Umlčovací tranzistory, obvody 4066 - vliv na zvuk

Príspevok od používateľa jhradec »

Omlouvám se, že to nemám řádně vyzkoušené. Ty spínací trandy na muting se uplatní především tehdy, když spínají pouze střídavý signál. Tam se negativně uplatní fakt, že mají PN přechod- tedy nelinearitu.

1) nezkoušel někdo obejít ten nedostatek vhodným předpětím- kdy by tranzistor spínal taky DC proud. Aby předpětí drželo v rozepnutém stavu tranzistoru všechny přechody bezpečně uzavřené?

2) neřešil to někdo spínáním tranzistory MOSFE - ty nemají přechod a jejich odporový charakter bude produkovat jiné- mnohem menší zkreslení??

Tedy ono to zkreslení spínacím tranzistorem je podle těch grafů minimálně o řád nižší, než zkreslení přes pásek ( proto na to výrobce pr.. ) a ani charakterem tonení nic strašného - ale slyšet to bude.
Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2329
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: Umlčovací tranzistory, obvody 4066 - vliv na zvuk

Príspevok od používateľa orhore »

1. Vhodné předpětí by možná pomohlo, ale přišlo by mi to už složitější. Náhrada mini relátkem se mi jeví jednodušší. Ale nebráním se jinému návrhu, protože také nemám vše vyzkoušeno ;)

2. No, možná by byl vhodnější MOSFET. Nezkoušel jsem. Ale třeba takové JFETy byly použitu v diskutovaném decku Denon DRM-700A, kde nastával docela tvrdý ořez nad určitou úrovní.
Petr
metál za zásluhy
Príspevky: 215
Dátum registrácie: Sobota, 30. Decembra 2023, 10:18

Re: Umlčovací tranzistory, obvody 4066 - vliv na zvuk

Príspevok od používateľa Petr »

Děkuji za cenné informace. Jelikož se elektronikou profesně nezabývám a k servisování decků (jen vlastních a pro pár známých) jsem se dostal vlastně díky kovidu (nemohl jsem deck doručit do servisu), tak pro mě má každá rada odborníka cenu zlata. Ten audiotester už mám stažený ve zkušební verzi, ale lhůta na vyzkoušení už určitě uplynula, tak jej asi koupím. Nějaká měření jsem zkoušel, vlastně na popud jednoho člena z TH fóra. Řešilo se tam zkreslení Kenwood decků, ale nevěděli, jestli se stejné zkreslení při záznamu objevuje i u modelu KX-9010. A já zrovna náhodu jeden měl na běžnou údržbu doma. Tak jsem to proměřil a výsledek stejný jako u KX-880HX, KX-5010. Ale na vyhodnocení a zjištění příčiny nemám patřičné znalosti, ostatně mám pocit, že to neodhalil nikdo. Pouze se přišlo na to, že ta jedna harmonická (už nevím která) je výrazně vyšší u decků s HX-Pro než u starších modelů bez něj. Klíčová dovednost podle mě je správně ty naměřené hodnoty přečíst, interpretovat a vyhodnotit. Tady se mám co učit.
K tomu lesu vyšších harmonických - v tom grafu to samozřejmě vypadá příšerně, ale když se vezme v úvahu zkreslení samotného záznamu na pásek (v závislosti na vybuzení i v jednotkách procent), tak o kolik to bude na výstupu vlivem umlčovacích tranzistorů horší? Zřejmě to takto viděli i výrobci a proto na to p.děli. Ale evidentně to za určitých okolností slyšet bude, když to je i měřitelné. Podobně 4066. Když čtu na TH o vysokých modelech Sony ES, tak z toho mám pocit, že výměna 4066 je skoro povinnost :D Mnoho lidí tam po výměně projevilo nadšení nad posunem v kvalitě. A jelikož jsem plánoval servic svého Sony, tak jsem napsal Alexovi a objednal u něj jeho náhradu. Mám sice dobrý pocit, ale že bych slyšel propastný rozdíl, to opravdu ne.
jhradec
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1075
Dátum registrácie: Piatok, 12. Októbra 2018, 15:51

Re: Umlčovací tranzistory, obvody 4066 - vliv na zvuk

Príspevok od používateľa jhradec »

Zkreslení vlivem nelinearity umlčovacích tranzistorů přidává do signálu vyšší harmonické, než vlastní záznam. Takže sice malé procento, ale přidává se to, co tam nebylo.
Napísať odpoveď

Návrat na "Elektronika"