CD-R médiá

винтаж кассеты для магнитофона, ртр, 8трак ... vintage hifi stereo

Moderátori: EZ647, AdmineR

Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2329
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: CD-R médiá

Príspevok od používateľa orhore »

Ono záleží i na výrobci. Optiky u panasonic-technics jsem nemusel nikdy upravovat či měnit. U Yamahy, jsem musel seřídit laser. Fungovalo to super, za půl roku byl po něm. U Sony rovněž, ale odešel až za 2 roky. Ale je fakt, co modelová řada to jiná optika.
Používateľov profilový obrázok
oneeeee
čestný člen
Príspevky: 2443
Dátum registrácie: Štvrtok, 13. Septembra 2018, 19:53

Re: CD-R médiá

Príspevok od používateľa oneeeee »

nemôžem porovnávať , preto , že u CD 55 , som ho už pustil tak 20 x do roka . mal som dva AKAI CD55 . a bola tam rovnaká chyba . hučalo trafo pri pohotovostnom stave . jedno poslali do šrotu deti , spadlo im , druhé som dal kamarátovi a jemu dodnes ide . teraz mám AKAI CD57 to je super . žiadne závady . optiku ale dostať kúpiť . vo vnútri prehrávača je papierová nálepka ,kde je číslo optiky.
A K A I Am 67 , 39 GX 620 , 67 , R35 , R66 M959W CD 57 , 55 , 49 AT - 26 , 57 EA M-659 AP - M10 AJ 530 FL , 490 FL , VS A77 EOG , VS-G855 JVC HR-D 210EE SHARP GF 4646 , Panasonic S-VHS NV-FS 100 , 8 x trojpásmo
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10266
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: CD-R médiá

Príspevok od používateľa EZ647 »

oneeeee:
samozrejme, Verbatim je len značka, takže je to v poriadku, ale nie pre mňa, ja sa budem slim vyhýbať ďalej :D

orhore: Verbatim mal kedysi špičkové média AZO modré a neskôr zelené vyrábané v Írsku a Singapure, ale neskôr to začali outsorcovať v Indii, Taiwane a Číne, hlavne tie Indické z posledných sérií boli niekedy na hranici použiteľnosti
inak som ich samozrejme považoval za to druhé najlepšie čo sa dalo kúpiť, prvé boli vždy Yudeny
S tým odchádzaním mechaník vzhľadom k použíaniu/nepoužívaniu neviem presne povedať, bolo viacero teórií, ale neviem do istoty nikdy či to bolo kurvítko, alebo proste to odišlo z princípu
od prachu v optike, zatuhnutie mechanizmu pohybu optiky, problémy s bezolovnatým cínom, počul som aj o vyťahaní pružín optickej hlavy, alebo čočky ak je dlhodobo v jednej polohe a rôzne ďalšie veci
ale moje skúsenosti boli väčšinou také že ako prvé prestali fungovať RW média, jednu mechaniku som raz čistil a RW fungovali ďalší mesiac, potom zase rovnaký problém a čistenie už nepomohlo
Tie recencie mechaník kedysi na cdr.cz, potom na diit.cz to boli pecky, neičo neskutočne úžasného, ja som to hltal vždy :D

Petr:
zápis na média bola tisíckrát väčšia alchýmia než nahrávanie kaziet
vypalovačka si s každým diskom rozumela inak, aj keď mala certifikovanú podporu výrobcu na konkrétny disk, dokonca viac kusov rovnakej mechaniky mohlo podávať rôzne výsledky na jeden typ média
každé médium bolo odlišné a potrebovalo extra naprogramovanú stratégiu vo firmware mechaniky, nie všetky disky boli podporované, resp. výrobca vždy nestíhal vydávať aktualizácie tak rýchlo ako boli niekedy média na trhu
a čo sa týka rýchlostí, to je kapitola sama o sebe, čím novšia technológia farbiva, tým vyššia požadovaná rýhlosť, inak sa farbivo prepaľovalo, ako keď pečieš niečo v kuchyni a necháš to tam moc dlho, každé jedlo má predpísaný čas a teplotu
, tak ako je to u optických médií, ja som volil strednú cestu, DVD 16x som šiel 8x a osmičky štvorkou
CD-R 16-24x ak sa jednalo o dáta, hudbu podľa mechaniky 4-16x
RW vždy väčšinou naplno, tam to toľko nevadilo

Keď sa tu spomínali dátové CD, tak aj tam je kvalita dôležitá, samozrejme u Audio je interpolačná oprava chýb, ak prehrávač nečíta dobre, alebo je disk nekvalitný, tak si doplňuje informácie z okolitých hodnôt, alebo dochádza k úplným
výpadkom zvuku
u dátových diskov sú len dve možnosti, buď to prečíta, alebo nie, ak je disk v zlej kvalite, mechanika sa trápi a opakuje čítanie, rýchlosť čítania sa veľmi znižuje, až to nakoniec zahlási chybu
zase záleží na mechanike, niektoré si poradia aj s horšími diskami, niektoré sú veľmi citlivé

farbivá na CD-R boli minimálne tri druhy
Cyanine a AZO boli pre pomalé zápisy na začiatku éry CD-R, väčšinou sa jednalo o tmavé zelené a modré vrstvy, jedine Verbatim a Taiyo Yuden tieto technológie potiahli behom rokov až na vysoké rýchlsoti zápisu
potom prišli Phthalocyanine, extra svetlo zelené až transparentné farbivá, ktoré zvládajú dobre vysoké rýchlosti, ale myslím že čitateľnosť a odrazivosť bola o niečo horšia? už si to pletiem :D
Ale Cyanine a AZO sú veľmi citlivé na UV žiarenie a tie novšie sú dobre odolné proti tomu

Čo sa týka životnosti, všetko to sú organické farbivá, ktoré sa rozkladajú z princípu svojej existencie už od prvého dňa výroby

Ešte k farbám spodnej strany CD, je potrebné rozlišovať farbu záznamovej vrstvy, podľa zloženia, farbu polykarbonátového výlisku, a u zlatých aj farbu odrazivej vrstvy

O tom čo tu vložil orhore na screene, som písal dosť aj tu, aj keď sa tam jednalo viacmenej o identifikáciu výrobcu, tak aj o rýchlostiach by tam malo byť niečo spomenuté
viewtopic.php?t=302&hilit=atip

a kto by chcel, podobný článok o identifikácii na DVD a BD médiách
viewtopic.php?p=8382#p8382
Používateľov profilový obrázok
AdmineR
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 2999
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 08:53

Re: CD-R médiá

Príspevok od používateľa AdmineR »

no, ja som sa k cd a dvd staval inak 😆
Zlaté kodaky boli modla a nikdy som ich nemal a zvyšok bol zvyšok - teda všetok rovnaky 🤣
A disk bud išiel alebo nie a stal sa odpadom. Napalovačky rovnako. Pre mňa bolo cd nuly a jednotky teda aky by tam mohol byt rozdiel? Rovnako cd playery ... ej ale som bol blby
jhradec
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1075
Dátum registrácie: Piatok, 12. Októbra 2018, 15:51

Re: CD-R médiá

Príspevok od používateľa jhradec »

Hýbat trimrem na laseru CD přehrávače je cesta do pekel. Rozhodně se to nesmí dělat při zapnutém laseru. Ve skutečnosti je proud laserem řízený elektronikou a né přímo trimrem. Ale po pravdě řečeno závada je velmi často někde jinde a mnohdy je i mechanická. Třeba když disk ( nebo vozík s laserem ) nedosednou do správné polohy. Ono se sice zdá, že optika laseru “ pumpuje” v širokých mezích, ale stačí odchylka v řádu desetin milimetru a už to nedá. Podívejte se na polský web Lampizatora. Mi se podařilo nastavit i sklon optiky (SONY)“ od oka” a napoprvé. Náhoda 8-) 8-)
Petr
metál za zásluhy
Príspevky: 215
Dátum registrácie: Sobota, 30. Decembra 2023, 10:18

Re: CD-R médiá

Príspevok od používateľa Petr »

Děkuji za reakce a za vysvětlení. Mně totiž CD-R média narozdíl od kazet k srdci moc nepřirostly, štvalo mě, že nedokážu kvalitu zápisu nijak ovlivnit (kromě rychlosti). Buď to fungovalo nebo ne. A za druhé koncem devadesátek už začínala loudness war. Jako první jsem tento efekt zpozoroval na některých (draze) koupených CD zahraničních interpretů. Nechápal jsem, proč tak řvou. Internet nebyl, o tom, že je to úmysl, loudness war, jsem se dočetl až o nějaké desetiletí později :D Takže pro mě je éra CD formátu převážně ve znamení negativ.
Malá odbočka -dala by se ve stručnosti nějak popsat (nebo stačí dát odkaz) základní údržba CD přehrávače? Čištění optiky a vůbec celého mechanismu, konrola, seřízení, mazání. Dělá se vůbec u CD mechanik něco takového? Popravdě nikdy mě nenapadlo ani vyhledat servisní manuál k CD přehrávači, protože jsem si neuměl představit, jak diagnostikuju laser :D
jhradec
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1075
Dátum registrácie: Piatok, 12. Októbra 2018, 15:51

Re: CD-R médiá

Príspevok od používateľa jhradec »

Lampizator se vrhl do komerční sféry, ale původní stránky existují:https://www.lampizatorpoland.com/lampizator-blog.

Jinak na laser pozor. Infra není vidět. Nikdy nekoukat na zapnutý laser lupou, či jinou optikou.
Ale - infra je vidět na foťák z mobilu.

K servisu je vhodné dostat CDP do servisního módu. Většinou je na to třeba servisní dálkový ovladač.
Staré Pioneery na to ale mají uvnitř tlačítko. Zase ten PIONEER 8-) 8-)
Používateľov profilový obrázok
daniel00421
čestný člen
Príspevky: 1955
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 19:25
Bydlisko: Záhorie

Re: CD-R médiá

Príspevok od používateľa daniel00421 »

To jhradec:
neviem ako u komerčnej spotrebky,jasné máš pravdu o tom servis tlačítku u starých Pioneer viem,mali ho aj Luxman a Denon v starších seriach,osobne sa stretol.Neviem ako dnes ale napr.odbočím a môj Tascam CD-01U vie cez kombináciu v kľudovom stave rôznym párovaním tlačidiel v kombinácii zatlačenia vyvolať servisný stav a po opätovnom vypnutí stroja sa vrátiť späť do obsluhy.Na display niečo poukazuje v rámci či chýb alebo niečoho v neprehľadnom rôznych príkazov ako chyba E 003 a pod,vo väčšine prípadov chýba aj v servis manuáloch popis pod tým z display čo a o čo ide o aký príkaz,ľahko sa to diagnostikovalo u VHS napr.Sony/Panasonic,ta aj v obslužnom návode Vás to naviedlo v tabuľkovom zozname na poruchu,potom odporučili záverom odborný servis,pamätáte ?
Zasa Tascam,moja DAT DA-30 vie takouto kombináciou stlačenia spoločne tlačidiel vyvolať servisný stav stroja,vraj po pripojení na komp cez RS 232 rozhranie s príslušným drive-softvérom vyvolať aj diagnostiku a počet nabehaných hodín,neviem neskušal ani potrebné v softver bázi nemám,ukažte mi dnes napr komp s pripojením konektora toho 9 pin plochého na RS 232 a zohnaním fabrickej diagnostiky v podobe softvéru,ani Hifiengine ku servis návodom a nik iný to neposkytuje,tak ako diagnostiky ku niektorým značkám áut.
Zvukár profesional na živnosti-live,studio &conference audio,príležitostný servisák kotúčakov vo voľnom čase.
jhradec
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1075
Dátum registrácie: Piatok, 12. Októbra 2018, 15:51

Re: CD-R médiá

Príspevok od používateľa jhradec »

U aut jsouty diagnostiky částečně normalizované. U elektroniky né. Tabulky chyb jsou určitě v nějakém manuálu. Ten pro PIO jsem viděl.

Existují i kabelové redukce z USB na sériový port. Programovali jsme tím PLC - nezkoumal jsem, neb to fungovalo.
Používateľov profilový obrázok
daniel00421
čestný člen
Príspevky: 1955
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 19:25
Bydlisko: Záhorie

Re: CD-R médiá

Príspevok od používateľa daniel00421 »

Ešte mi doma leží po maminke starý veľký komp neviem ako to bolo či 386 alebo 488,na počudovanie ide zapnúť cez monitor s VGA rozhraním ale čo je krása od tých konektorov pripojenia až cez niake až 40 pin ploché konektory to všetko má,neviem sa dopátrať k tomu starej klávesnice cez pripojenie DIN konektorom,inak má CD mechaniku len prehrávaciu,a sloty na čítanie planžet veľkých diskiet magnetických aj diskiet už tých v púzdrach štvrťkových,si pamätám že niektoré súbory drive a softvéru boli rozložené na viac disketách,potom po natiahnutí trebalo párovať a vytvoriť celý program,áááj stará klasická doba.
Zvukár profesional na živnosti-live,studio &conference audio,príležitostný servisák kotúčakov vo voľnom čase.
Používateľov profilový obrázok
daniel00421
čestný člen
Príspevky: 1955
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 19:25
Bydlisko: Záhorie

Re: CD-R médiá

Príspevok od používateľa daniel00421 »

Neviem kam to napísať a štve ma to ak by sa aj niekto podujal tak leží mi vraj na svoju dobu vymakaný veľký komp na ktorom som tvoril muziku,mixoval,hodne zhrával cez pridané karty v zadu stroja VHS záznamy,niekde je k tomu aj strižňa a mix nahraná,množstvo uložených audio aj video strihaných súborov či z domáceho alebo klientského prostredia,,zabudol som hlavne tá AV karta s analog rozhraním či S-VHS,komponent videa a audia,ma to štve,leží doma bez použitia tak do 15 rokov,myslím že je inštalovaný Win 96-možno 2 000 profesional,nepamätám si,oživiť ? stojí to za to ?Hlavne pri servisovaní mi neumazať to čo je spracované na HD.Nepýtajde sa ma aký HD disk to má,akú RAM,čo a ako matičná doska,aj tak by som po zapnutí toho pri reštartovaní nezistil.
Vie sa tomu niekto v dobrom povenovať v rámci voľných chvíl tu od Nás _
Ide o to že komp zapnem,po minutke riadne aj Win nabehne,ostáva v načítanom kľudovom stave aj s obrazovkou všetkých súborov,dostanete sa aj na pôvodný zoznam do adresárov,všetko chodí ale akonáhle niečo spustíte cez ikonu obrazovky alebo zoznamu komp sa opakovane začne reštartovať a ide,znova sa spustí a reštartuje stále dookola až Vás to naštve a po hoďke ho jednoducho natvrdo vypnete zo siete,potom po pár minutách sa naštartuje a znova sa stále reštartuje sám,necháte odpočinúť na ďalší deň a on krásne opäť nabehne ale po spustení čohokoľvek sa opäť reštartuje opakovane do aleluja,poradíte mi ?
Zvukár profesional na živnosti-live,studio &conference audio,príležitostný servisák kotúčakov vo voľnom čase.
Používateľov profilový obrázok
oneeeee
čestný člen
Príspevky: 2443
Dátum registrácie: Štvrtok, 13. Septembra 2018, 19:53

Re: CD-R médiá

Príspevok od používateľa oneeeee »

aj HDD má svoju životnosť . svoj život už má za sebou . pomohla by výmena za SSD disk . ďalšia vec je samotný program . je aktuálny ? niektorý z ovládačov nemusí pracovať správne . v ap data môžeš mať niečo čo tam nepatrí . nainštalovať CCleaner a prečistiť počítač .
A K A I Am 67 , 39 GX 620 , 67 , R35 , R66 M959W CD 57 , 55 , 49 AT - 26 , 57 EA M-659 AP - M10 AJ 530 FL , 490 FL , VS A77 EOG , VS-G855 JVC HR-D 210EE SHARP GF 4646 , Panasonic S-VHS NV-FS 100 , 8 x trojpásmo
Napísať odpoveď

Návrat na "Kazety, pásy, CD, MD, DCC, 8 tracky a iné nenahraté média"