Náhrada oranžových polypropylénových kondenzátorů

(väčšie stolové stroje)

Moderátori: EZ647, AdmineR

Petr
metál za zásluhy
Príspevky: 215
Dátum registrácie: Sobota, 30. Decembra 2023, 10:18

Náhrada oranžových polypropylénových kondenzátorů

Príspevok od používateľa Petr »

Dostala se mi do rukou krásná Aiwa M700. Po nezbytné údržbě mechaniky šlape jako hodinky, ale dnes mi začal divně šumět až hučet jeden kanál. Kdysi jsem se s podobným jevem setkal u jednoho prastarého Nakamichi (tuším 480). A zjistil jsem, že ty staré stroje trpí tzv. nemocí oranžových kondenzátorů (přeloženo z anglického orange cap disease). Několik jich je i w této Aiwě, v nejcitlivějších místech snímacího zesilovače a Dolby obvodů. Pomůže jedině výměna, ale problém je s nalezením vhodné náhrady. Na TH doporučují nahradit polypropylény Wima. Jenže sehnat polypropylénovou Wimu 56nF s roztečí 5mm je nemožné a o moc lepší to není ani s jinými hodnotami. Může mi prosím někdo zkušenější doporučit vhodnou dostupnou náhradu? Díky
Používateľov profilový obrázok
Teslák
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1364
Dátum registrácie: Štvrtok, 1. Novembra 2018, 22:43
Bydlisko: U Zubatých Žab

Re: Náhrada oranžových polypropylénových kondenzátorů

Príspevok od používateľa Teslák »

Ahoj, tady by se nedalo najít ?
https://www.tme.eu/en/katalog/110d12bd8 ... eefd8.html

Posílají i dodatečně ,když není na skladě.
Kazeťáky: Pioneer ct-s710, ct-s910, RS-BX747
Walkmany: Panasonic RQ-NX60V ,Sony WM-FX 675, WM-FX 511, WM-DD11 .
Přehrávač optických disků : Panasonic DMP-BDT500 ,Recorder Philips Cdr785
Zesilovač: Philips Fr975
Zvukovka: CREATIVE X-FI SB1240 pro RECording
Používateľov profilový obrázok
daniel00421
čestný člen
Príspevky: 1955
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 19:25
Bydlisko: Záhorie

Re: Náhrada oranžových polypropylénových kondenzátorů

Príspevok od používateľa daniel00421 »

Odfoť,pokukáme,napíš ešte raz kapacitu,ide o kondíky určite v signálových cestách o striedavé,aj rozmer nožičiek,pozriem sa.
Petr napísal: Utorok, 13. Februára 2024, 11:25 Dostala se mi do rukou krásná Aiwa M700. Po nezbytné údržbě mechaniky šlape jako hodinky, ale dnes mi začal divně šumět až hučet jeden kanál. Kdysi jsem se s podobným jevem setkal u jednoho prastarého Nakamichi (tuším 480). A zjistil jsem, že ty staré stroje trpí tzv. nemocí oranžových kondenzátorů (přeloženo z anglického orange cap disease). Několik jich je i w této Aiwě, v nejcitlivějších místech snímacího zesilovače a Dolby obvodů. Pomůže jedině výměna, ale problém je s nalezením vhodné náhrady. Na TH doporučují nahradit polypropylény Wima. Jenže sehnat polypropylénovou Wimu 56nF s roztečí 5mm je nemožné a o moc lepší to není ani s jinými hodnotami. Může mi prosím někdo zkušenější doporučit vhodnou dostupnou náhradu? Díky
Zvukár profesional na živnosti-live,studio &conference audio,príležitostný servisák kotúčakov vo voľnom čase.
Petr
metál za zásluhy
Príspevky: 215
Dátum registrácie: Sobota, 30. Decembra 2023, 10:18

Re: Náhrada oranžových polypropylénových kondenzátorů

Príspevok od používateľa Petr »

Problém je, že dostupné hodnoty jsou na napětí stovky až tisíce V a tím pádem velké rozteče vývodů, do kazeťáku se to nevejde. Nic použitelného jsem u nás neobjevil. Zatím vidím dvě možnosti - buď to risknout a koupit v Asii, nebo u Mousera i za cenu vysokého poštovného
Používateľov profilový obrázok
daniel00421
čestný člen
Príspevky: 1955
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 19:25
Bydlisko: Záhorie

Re: Náhrada oranžových polypropylénových kondenzátorů

Príspevok od používateľa daniel00421 »

Pozri tu,mohlo aj o pár nanoFarad sadnúť a je to Wima:https://www.avelmak.sk/index.php?lm=343 ... icle=20917
Petr napísal: Utorok, 13. Februára 2024, 13:11 Problém je, že dostupné hodnoty jsou na napětí stovky až tisíce V a tím pádem velké rozteče vývodů, do kazeťáku se to nevejde. Nic použitelného jsem u nás neobjevil. Zatím vidím dvě možnosti - buď to risknout a koupit v Asii, nebo u Mousera i za cenu vysokého poštovného
Zvukár profesional na živnosti-live,studio &conference audio,príležitostný servisák kotúčakov vo voľnom čase.
Petr
metál za zásluhy
Príspevky: 215
Dátum registrácie: Sobota, 30. Decembra 2023, 10:18

Re: Náhrada oranžových polypropylénových kondenzátorů

Príspevok od používateľa Petr »

Díky za tip. Jinak jsou to ty oranžové kondíky označené na fotce, několik je ještě mimo záběr. 2ks ve snímacím zesilovači, zbytek kolem Dolby obvodů. Celkem 4ks 68nF, 4ks 56nF, 4ks 15nF a 2ks 27nF. Všechno rozteč 5mm. Nevím, nakolik je důležité to polypropylénové dielektrikum, čím je specifické a jak se projeví na zvuku. Ale z nějakého důvodu to tak výrobce osadil. Tak proto sháním adekvátní náhradu, což je třeba Wima FKP, ale problém je sehnat je.
Kondenzátory.jpg
Používateľov profilový obrázok
daniel00421
čestný člen
Príspevky: 1955
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 19:25
Bydlisko: Záhorie

Re: Náhrada oranžových polypropylénových kondenzátorů

Príspevok od používateľa daniel00421 »

Kašli na to,ponukol som ti objednanie vyššie na Avelmak,sústreď sa na tie Wima,majú v ponuke širokú škálu a desiatky rokov s nimi v rámci servisu spolupracujem a objednávam a aj s kvalitou spokojný,kukni ešte,nemám k dispozícii servis manual ku tvojmu,ak by náhodou boli osadené na prvých stupňoch prehrávacieho zosíka za hlavami Fet alebo J-fet tranzistory,aj tie vedia porobiť peknú paseku,hlavne pri statickom výboji,dotknutie sa na vývodoch z hlavy,iný výboj a statika elektrina v kontakte.
Ak nie sú osadené ferit alebo sklokeramiky hlavičky/Akai,Sony/,riadne prečistiť a demagnetizovať na vopred ešte,musia byť bez jednosmernej magnetizácie,čisté ako psie gule,prepáč za výraz.
Ak by sa ti nedarilo registrovať na tom Avelmak a urobiť objednávku,čakám ešte 2 hoďky,idem veľa od nich objednávať,na podvečer uzatváram objednávku,ak niečo chceš a napíš aj hodnoty a detaily súčiastok,zahrniem do hromadnej objednávky,objednám a prepošlem do tvojej doručenej adresy sem na ss správu aj s tvojimi doručovacími udajmi adresy,mail a dobré aj tel kontakt,čakám tak 2 hoďky potom posielam hromad objednávku na dodanie.Mám to v cenách B2B klienta,takže okrem preposlania ku tebe si poštovné ja neučtujem.
Zvukár profesional na živnosti-live,studio &conference audio,príležitostný servisák kotúčakov vo voľnom čase.
Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2329
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: Náhrada oranžových polypropylénových kondenzátorů

Príspevok od používateľa orhore »

U Mousera mají všechny požadované hodnoty s polypropylénem a s roztečí 5mm i když to není vždy Wima. Poštovné není zas tak drahé. Nakupuj přes Mausel.eu. Stačí jim napsat e-mail s objednávkou kde uvedeš číslo výrobku (zjistíš na stránkách Mouser) a počet kusů. Možná ten postup znáš, nevím. Je pravdou, že nákup u Mousera je drahý obecně (vyšší ceny). Na druhou stranu je jisté, že se jedná o originály.
Pokud v zapojení byly polypropyleny, tak tam mají svůj význam. Asi bych wimu MKS nepoužil. Má svoje vlastnosti, i když to asi nepůjde poznat ;)
Petr
metál za zásluhy
Príspevky: 215
Dátum registrácie: Sobota, 30. Decembra 2023, 10:18

Re: Náhrada oranžových polypropylénových kondenzátorů

Príspevok od používateľa Petr »

daniel00421 - díky za nabídku, mám rozebraný druhý deck a nebyl jsem pár hodin u PC. Ta nabídka na Avelmak je velmi slušná a do budoucna s nimi budu počítat, když budu něco shánět. Ale nakonec jsem to udělal tak, jak píše Orhore. Objednal jsem u Mousera, kondíky do několika decků + nějaký operák, nad 1300 je doprava zdarma a za dva dny je to doma. Přes ten odkaz Mausel.eu jsem ještě nenakupoval. Má to nějaké výhody oproti standardnímu nákupu na eshopu Mousera? Rozdíl v poštovném?
Jinak já si netroufnu tvrdit, jestli bych poznal rozdíl mezi polypropylénem (MKP, FKP) a polyesterem (MKS), ale v servisních manuálech bývá zdůrazněno, že tam má být polypropylén. Je to problém jen těch starších strojů, projevuje se úplně náhodně. U Nakamichi 480 se to projevovalo jako šum, hučení v jednom kanálu. Znělo to jako vzdálený vodopád. Jeden kondík měl velký svod. Stejně to zní i teď na Aiwě.
Ještě jednou díky všem
Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2329
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: Náhrada oranžových polypropylénových kondenzátorů

Príspevok od používateľa orhore »

Mausel.eu je zástupce Mousera pro střední a východní Evropu. Výhoda je akorát v ceně dopravy, jinak doručení trvá déle. Pokud jak píšeš jsi překročil limit kdy je doprava zdarma, tak veškeré výhody padají. Navíc pokud bys u nich chtěl nakoupit součástky od Analog Devices, tak ti nic neprodají. Jedině přímo u Mousera jak jsi to udělal ty.
Používateľov profilový obrázok
Teslák
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1364
Dátum registrácie: Štvrtok, 1. Novembra 2018, 22:43
Bydlisko: U Zubatých Žab

Re: Náhrada oranžových polypropylénových kondenzátorů

Príspevok od používateľa Teslák »

Jestli pomůžu radou to nevím, ale tyto ruchy, šumy jako vodopád mohou způsobovat i odporové trimry v P.B. Level. Samozřejmě se jedná o mou zkušenost, ne žvást z hospody. Pokud se potvrdí jejich vada, vyměnil bych všechny na desce.
Kazeťáky: Pioneer ct-s710, ct-s910, RS-BX747
Walkmany: Panasonic RQ-NX60V ,Sony WM-FX 675, WM-FX 511, WM-DD11 .
Přehrávač optických disků : Panasonic DMP-BDT500 ,Recorder Philips Cdr785
Zesilovač: Philips Fr975
Zvukovka: CREATIVE X-FI SB1240 pro RECording
Paulus
priekopník pioneer
Príspevky: 33
Dátum registrácie: Utorok, 17. Októbra 2023, 23:19

Re: Náhrada oranžových polypropylénových kondenzátorů

Príspevok od používateľa Paulus »

Mne šum spôsobovali znečistené input output level potenciometere. Prejavovalo sa to ako zvýšený šum staršej pásky...
Napísať odpoveď

Návrat na "Decky a RTR"