Plechové regály a magnetofonové pásky, kazety

všetko čo sa nehodí medzi hifi, autá a zvyšok

Moderátor: AdmineR

SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2863
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Plechové regály a magnetofonové pásky, kazety

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

Zdravím,
potřeboval bych od Vás radu. Pořídily se regály, aby bylo kam umístit moje věci, ale mimo gramofonové desky a jiné věci mám i spousty kazet a magnetofonových pásků.
Jak jsem to tam začal skládat, tak mi po nějaké době došlo, že co magnetizmus? Tak jsem zkusil vzít obyč megnetku z lednice a položit ji na rám regálu (no nebo tzv. stojina) i bezpečné okraje polic, zda se magnetka chytí a ano. Tyto plechy jsou magnetické.

Takže otázka - mám se obávat, že mi to po čase může promazat obsah nahraný na páscích a kazetách?


Jestli se koercitivitou nazývá to, že lze některé pásky smazat pouhým přírodním magnetem (příkladem studiové 50µ AGFA WOLFEN nebo BASF či další nebo Emgeton kazety) a u jiných stěží zabere i neodymový magnet z HDD (příkladem TDK DS-X), tak jak jsou na tom plechové regály s uložením třeba po dobu více let?

Má s tímto někdo zkušenosti?

PS.: Ano, beru v potaz archívy, kde mají uloženy stovky studiových BASF pásků, ale netuším jestli tam nemají na to speciální regály..



Předem moc děkuji za Vaši odezvu.
Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2329
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: Plechové regály a magnetofonové pásky, kazety

Príspevok od používateľa orhore »

Příště místo magnetky zkus železné nezmagnetované piliny, nebo prostě jen špendlík zda se nechytí. Někdy jsou ty kovové regály zmagnetované již od výroby. Ale i tak by to nemělo kazetám ublížit.
Je tu jedna důležitá věc - jakýkoliv materiál, který je přitahován k magnetům dokáže stínit magnetické pole. Příklad z internetu níže.
Obrázok
Běžně se tohle používá v elektronice kvůli odstínění citlivých obvodů před účinky těchto polí. Takže i kazety to určitým způsobem může ochránit. Mezi náma, stejně používám regály z lamina :)
jhradec
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1073
Dátum registrácie: Piatok, 12. Októbra 2018, 15:51

Re: Plechové regály a magnetofonové pásky, kazety

Príspevok od používateľa jhradec »

Stálo by za vyzkoušení, nakolik jsou ty regály zmagnetované. Pokud budou silně zmagnetované - odmagnetovat.
BTW ocelové jsou jen stojiny, nebo i police?
Používateľov profilový obrázok
daniel00421
čestný člen
Príspevky: 1955
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 19:25
Bydlisko: Záhorie

Re: Plechové regály a magnetofonové pásky, kazety

Príspevok od používateľa daniel00421 »

Vyniesť von z priestoru všetko čo reaguje s magnetickým poľom,pásy,kazety aj magnetofony a kazeťáky,okolo pri stenách s dhým drôtom natiahnuť za dva závity slučky a pustiť na pár minút cez trebars či koničkársku,starú indučku zo škodovky cez prevodník/trafák,autobateriu a nechať pôsobiť,samo ak nejde o veľkometrážne priestory,púšťať silnú striedavú zložku po miestnosti s okolitou slučkou,koľkokrát vám zabrní aj to čo je v stene,tak sa mazali kedysi aj stredská archívov ŠTB a podobne,potom zistíte skutkový stav a aj ujmu koľkokrát.
Zvukár profesional na živnosti-live,studio &conference audio,príležitostný servisák kotúčakov vo voľnom čase.
jhradec
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1073
Dátum registrácie: Piatok, 12. Októbra 2018, 15:51

Re: Plechové regály a magnetofonové pásky, kazety

Príspevok od používateľa jhradec »

No nevím - ono to nebude až tak jednoduché. Chtěl jsem zkusit celostopé mazání kazet- elektromagnetem. Použil jsem magnet z akvaristického vzduchovače Silenta. Procházel ze sítě proud 35 mA. - málo!!! Na kazetě se sice objevilo preecho, ale záznam zůstal.!!!
Používateľov profilový obrázok
daniel00421
čestný člen
Príspevky: 1955
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 19:25
Bydlisko: Záhorie

Re: Plechové regály a magnetofonové pásky, kazety

Príspevok od používateľa daniel00421 »

jhradec napísal: Piatok, 15. Marca 2024, 14:31 No nevím - ono to nebude až tak jednoduché. Chtěl jsem zkusit celostopé mazání kazet- elektromagnetem. Použil jsem magnet z akvaristického vzduchovače Silenta. Procházel ze sítě proud 35 mA. - málo!!! Na kazetě se sice objevilo preecho, ale záznam zůstal.!!!
Ma napadlo ešte použiť zo starého výkon stýkača ešte dôb minulých v tých bakelit púzdrach základné jadro na EI plechoch,riadne odstrojiť od kotvy čo dvíha kontakty.Ja mám hovorím zo starej sovietskej pištole striekaciej takto otvorené jadro,samo po minutke riadne hreje ale,po spustení a či pásy alebo kazeta od stredu krúživým pohybom priamo skoro pri páse krúžiť,potom pás otočiť a znova takto prejsť,musíte až v dlani v ruke cítiť ako ten pás brní,po prehraní musíťe počuť len nepravidelné kolísanie brumu,potom ešte prejsť na slušnej mašine bez signálu premazanie/REc a koľkokrát sa pás znovanabudí aj na 20-30%svojej citlivosti.Ak bude čas so svojím výtvorom natočím krátke video.
!!!NIKDY!!! nemažte pás jednosmerným magnetizmom permanent.magnetu a pod,len násilne usadíte na páse,kazete jednosmerne zrno a strašne sa to zašumí!!!
Zvukár profesional na živnosti-live,studio &conference audio,príležitostný servisák kotúčakov vo voľnom čase.
jhradec
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1073
Dátum registrácie: Piatok, 12. Októbra 2018, 15:51

Re: Plechové regály a magnetofonové pásky, kazety

Príspevok od používateľa jhradec »

To by mohlo být- ta pistole měla v původním provedení odhadem 30- 50 W. Ten vzduchovač 5W.
Já někde demagnetizátor mám. Momentálně je zahrabanej - dát ho do krabičky až bude čas. Ten vzduchovač mi ležel na stole. Magnetické pole hrčelo se stínící plechem v kazetě, na smazání to bylo málo.
Používateľov profilový obrázok
daniel00421
čestný člen
Príspevky: 1955
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 19:25
Bydlisko: Záhorie

Re: Plechové regály a magnetofonové pásky, kazety

Príspevok od používateľa daniel00421 »

Tak,neskôr aj video.
Prílohy
IMG_20240315_152535.jpg
IMG_20240315_152556.jpg
Zvukár profesional na živnosti-live,studio &conference audio,príležitostný servisák kotúčakov vo voľnom čase.
Používateľov profilový obrázok
daniel00421
čestný člen
Príspevky: 1955
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 19:25
Bydlisko: Záhorie

Re: Plechové regály a magnetofonové pásky, kazety

Príspevok od používateľa daniel00421 »

Zvukár profesional na živnosti-live,studio &conference audio,príležitostný servisák kotúčakov vo voľnom čase.
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2863
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Re: Plechové regály a magnetofonové pásky, kazety

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

orhore: Moc děkuji za rychlou odezvu a pomoc (a pardon za zdržení s tou mojí odezvou).

Zkusil jsem kancelářské sponky položit na víko od krabičky a přitiknout k policím, zda tam nějaká nezůstane a pohoda. Pro jistotu jsem to po celém zkoušení zkusil s 2.5" HDD a na něj se chytaly, takže pokud jsou police zmagnetované, tak určitě mnohem míň než co vydá odpojený 2.5" harddisk.

Jinak s tím animovaným návodem, tuto možnost jsem neušil, je to vlastně logický, ale nenapadlo mě to.
No kdyby to bylo nějak magnetický, tak bych tam holt dával jiné věci, i tak ale ty magnetofonové pásky dávám na jiné krabice, abych to vzdálil od polic. Přímo na polici mám v bednách max kazety, které jsou právě proti tomuto smazání odolnější.

Tak ještě jednou děkuji za pomoc :-).



----

jhradec: Jestli ocelové, to si upřímně nejsem jistej vzhledem k tomu jak nám došly :-D (stupidní balení, měkký materiál, dvě reklamace - "naštěstí" jen několika polic, ne celé zásilky..to bych se jim na to vykašlal).
No ale z kovu je to všechno, police, stojiny, výztuhy, spojky.. Jediný plast byly mírně fórové packy na stojiny, které jsou na zemi.
jhradec
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1073
Dátum registrácie: Piatok, 12. Októbra 2018, 15:51

Re: Plechové regály a magnetofonové pásky, kazety

Príspevok od používateľa jhradec »

Jestli jsou police z plechu= skoro jistě ocelového, dej na to pro jistotu desku( prkno, lamino. ,laťovka)- ta bude cca 2 cm tlustá. Třeba dveře ze skříně ze sběrného dvora. A je to sichr :D
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2863
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Re: Plechové regály a magnetofonové pásky, kazety

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

jhradec: No já už teď hraju o milimetry, protože rozestup polic je nějakých 43cm, tak jsem musel ty krabice kombinovat, aby se tam vešly, byl mezi nimi malinký prostor na manipulaci, ale zároveň se toho tam vešlo co nejvíc..jsem si připadal jak kdybych hrál tetris..

Mimo to, nacpat tam ještě tohle, to by už neprošlo (ani mě by se to moc nelíbilo)..už tak tu mám dost "bordelu" :-D , jak je to často přezdíváno.
Napísať odpoveď

Návrat na "Rôzne veci čo vás trápia"