Prístroj na mazanie kaziet

винтаж кассеты для магнитофона, ртр, 8трак ... vintage hifi stereo

Moderátori: EZ647, AdmineR

Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10278
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Prístroj na mazanie kaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

Ešte sa chcem spýtať k tej trafopájke, klasický hrot na pájkovanie, nemá žiadny demagnetizačný účinok?
Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2330
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: Prístroj na mazanie kaziet

Príspevok od používateľa orhore »

S tím dolby je to dost na prd. Víš kolik výrobců dělalo ty obvody v různé kvalitě a generacích? Pokud i tak výrobce decku dodržel zapojení a nastavení dle manuálu, tak to stejně nemuselo vycházet dobře napříč decky. Do toho zvuku se promítaly i použité hlavy a korekční obvody. Ideální by bylo dolby nepoužívat vůbec a nebo vše v rámci jednoho stroje a nebo skupiny vyzkoušených strojů.

Samotný hrot má, ale velmi malý. Zkus si při zapnuté pájce strčit malý špendlík do toho očka. Každý vodič má kolem sebe magnetické pole když jím prochází el. proud. Ale tím jak je to na tom hřebíku, tak se to střídavé magnetické pole hodně zesílí, siločary se protáhnou a hlavně při demagnetizaci nic nepopálíš či nezničíš.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10278
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Prístroj na mazanie kaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

Ja som počúval kazety Sony UX nahraté na Akai a na Sony TCKE600S mi hrali excelentne s dolby že som nechápal, už som nikdy tak dobrý zvuk nepočul napriek deckmi, a pritom kazety Sony UX sú celkom chabé, to je taká zaujímavosť.

Viem o špendlíku, pritiahne ho aj menšie kovové predmety, ale mal som skrutky z kazety, ktoré držali magneticky jedna druhú a po hraní sa s pájkovačkou sa ich vzťah nezmenil :D
Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2330
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: Prístroj na mazanie kaziet

Príspevok od používateľa orhore »

Aby se vztah těch dvou vrutů (skrutek) opravdu změnil, tak budeš muset použít ten můj demagnetizér :)

Ještě abych upřesnil čím závity měděného drátu izolovat od hřebíku (klinca?). Nejlepší by byl izolační papír pro transformátory a nebo speciální izolepa 3M pro vyšší teploty. Kdo to nemá, tak v nouzi použije jen papír pod závity (papírová lepící páska) a hlavičku hřebíku jen obalit - olepit izolační plastovou páskou. Je to proto, aby holý kovový hřebík něco nepoškodil v případě, že ruka nebude při práci moc šikovná. Jinak to nemá žádný praktický význam.
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2863
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Re: Prístroj na mazanie kaziet

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

Orhore: Jo no, tou tlumeností jsem myslel absenci výšek. Aha, takže to asi nejspíš bude špatným umístěním hlav, protože ten Sony je vlastně reverzní a bohužel přehrává takovým způsobem, že otáčí hlavy.. Přitom ale zvuk není zabarven jinak jako když by byla hlava posunutá, ale kdo ví.. Jen mě štve, že zrovna na té mechanice je Pitch control..

Jo, tento návod jsem už viděl a vzhledem k mé zručnosti bych to radši nezkoušel :-D.

Jinak k tomu Dolby, nejen kvůli tomu, že by to Dolby nemuselo fungovat mezi přístroji správně, ale i kvůli tomu, že jsem ho dřív neměl ho nemám potřebu využívat.. Vždy mi přišlo, že to Dolby jen ořeže vysoké frekvence jež obsahují šum, ale i na úkor utlumení hudby..
To si radši budu poslouchat lehce šumové nahrávky, které však budou hrát ostře.


EZ647: Takže je možné, že ta absence plíšků nebyla jen kvůli šetření nákladů za předpokladu, že ty novější hlavy už to stínění nepotřebovaly?

Ono právě jak říkám, já si rozdílu mezi kazetami s plíškem a bez plíšku nevšiml.
A taky jsem se naštěstí nesetkal s umazáváním výšek a to slyším lehce nad 20.5kHz..což už taky není zrovna velká sláva.. Avšak o tlumené nahrávky nouzi nemám díky tomu, že kupuji i použité kazety. U těch ale počítám s tím, že tehdy když je nahrávali, tak měli špatné přístroje..
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10278
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Prístroj na mazanie kaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

Šetrenie to iste bolo, nejako sme si na to zvykli a kazety bez toho nevyzerajú pekne, ale asi fakt niesu potreba, neviem. Nech niekto spraví porovnávací test s plechom a bez neho na všetky tri typy kaziet :D
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2863
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Re: Prístroj na mazanie kaziet

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

EZ647 napísal: Štvrtok, 15. Novembra 2018, 23:51 Šetrenie to iste bolo, nejako sme si na to zvykli a kazety bez toho nevyzerajú pekne, ale asi fakt niesu potreba, neviem. Nech niekto spraví porovnávací test s plechom a bez neho na všetky tri typy kaziet :D
Hm, je to pravda, vypadá to zvláštně, ale kráse kazety to až tak neubírá :-).

Huh, no to by mě trvalo asi o něco dýl :-D. Mimo to, tuším, že plíšek mám i ve FeCr kazetách..
Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2330
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: Prístroj na mazanie kaziet

Príspevok od používateľa orhore »

SilverFox - Může to být špatným nastavením hlavy a nemusí. Může to být elektronikou a nemusí. Může to být i špatným vedením pásku díky ojetým kladkám a nemusí. V kazeťáku je tolik věci co ovlivňuje výsledný projev, že nelze se spolehnout na jeden. Stejně pokud máš reverz a otáčecí hlavu, tak jde vlastně o kombinovanou a u té zmagnetování jako u samostatné snímací až tak nehrozí. Stačí zapnout záznam a tím předmagnetizačním proudem se po chvilce sama demagnetuje v okolí štěrbiny.

Jinak Dolby neořeže vysoké frekvence jen tak bez příčiny. To se stane pokud není při přehrávání takového záznamu dodržená správná kolmost hlav - fázová charakteristika. Typicky když prohodíš kazetu mezi různými decky u kterých jsou rozdílně nastavené hlavy. Dolby funguje jak při záznamu (dynamicky přidává výšky), ale také při přehrávání (dynamicky a stejnou měrou naopak ubírá výšky a tím i šum). Pokud je vše správně nastaveno, tak výsledný zvuk lezoucí s linkového výstupu je identický jak při záznamu, tak při reprodukci. U mě to funguje naprosto stejně. Nicméně malé rozdíly mezi decky existují, protože je mnoho výrobců těchto obvodů a každý má i o něco jinačí vlastnosti při záznamu či reprodukci.
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2863
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Re: Prístroj na mazanie kaziet

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

orhore napísal: Piatok, 16. Novembra 2018, 11:17 SilverFox - Může to být špatným nastavením hlavy a nemusí. Může to být elektronikou a nemusí. Může to být i špatným vedením pásku díky ojetým kladkám a nemusí. V kazeťáku je tolik věci co ovlivňuje výsledný projev, že nelze se spolehnout na jeden. Stejně pokud máš reverz a otáčecí hlavu, tak jde vlastně o kombinovanou a u té zmagnetování jako u samostatné snímací až tak nehrozí. Stačí zapnout záznam a tím předmagnetizačním proudem se po chvilce sama demagnetuje v okolí štěrbiny.

Jinak Dolby neořeže vysoké frekvence jen tak bez příčiny. To se stane pokud není při přehrávání takového záznamu dodržená správná kolmost hlav - fázová charakteristika. Typicky když prohodíš kazetu mezi různými decky u kterých jsou rozdílně nastavené hlavy. Dolby funguje jak při záznamu (dynamicky přidává výšky), ale také při přehrávání (dynamicky a stejnou měrou naopak ubírá výšky a tím i šum). Pokud je vše správně nastaveno, tak výsledný zvuk lezoucí s linkového výstupu je identický jak při záznamu, tak při reprodukci. U mě to funguje naprosto stejně. Nicméně malé rozdíly mezi decky existují, protože je mnoho výrobců těchto obvodů a každý má i o něco jinačí vlastnosti při záznamu či reprodukci.
Díky za tipy.. No já ti nevím, ten deck vypadá dost zachovale. Jde o to, že s oběma mechanikami jsem přehrával kazety jak normálně, tak i reverzně - hlavně i proto, že reverzní chod jsem viděl po víc jak 15 letech (kdysi jsem měl reverzní walkman..), tak mě bavilo to i sledovat. Ale chtěl jsem říct, že ta nahrávací má zvuk normálně ostrý, ta přehrávací ho má však utlumený a při reverzu vlastně ještě víc.. Lehce tlumenější zvuk má však i ta nahrávací, ale ne tak výrazně.

Ale asi jsi mě nepochopil, ta mechanika o které píšu, s Pitch controlem a tlumeným zvukem je čistě přehrávací, jen má otočnou hlavu - to je ten můj předešlý deck Sony TC-WE705S.


No co se týká přehrávání kazet, tak jsem si nestihl nahrát na Dualu jedinou - krom zvukových testů. A na předešlém Sony jsem si nahrál asi tak 1-3 kazety.. Všechno ostatní je vlastně přehrávání starých kazet co koupím od různých prodejců.
Ale jinak co jsem zkoušel i to Dolby, tak to mě prostě nesedlo. Mě ani nějak nepřijde, že by to fungovalo dynamicky, přijde mi jen, že to ty výšky pořádně ořeže - hlavně když mám třeba EDM skladbu, kde jsou různé efekty, třeba bílé šumy (říkám to blbě, ale je to něco na ten způsob), tak je zkreslí či úplně utlumí, takže pak taková skladba zní suše..
Musím brát v potaz i to, že tehdy nebyly takové hudební žánry s tolika efekty jako dnes, tak asi o to Dolby bylo konstruované jinak.

A jinak to jak jsi popisoval dynamické fungování Dolby, tak mi to připomnělo i princip Mp3 - nemyslím to jako ironii či rýpání, opravdu mě to tak hned přišlo.


Mimo to, když mám rád praskání desky s nějakým tím škrábnutím, tak mi vlastně nemůže ani vadit to, že si pustím kazetu bez Dolby :-). Jak jsem psal, radši ostrou nahrávku s trochou šumu než řešit Dolby.
Používateľov profilový obrázok
Kazetowich
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 8761
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 16:18
Bydlisko: polia, lúky a háje SR
Kontaktovať používateľa:

Re: Prístroj na mazanie kaziet

Príspevok od používateľa Kazetowich »

Ja si tiež prosím nahrávky bez dolby ;)
Sansui 331 klub czechoslovakia, old Pioneer receivers
Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2330
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: Prístroj na mazanie kaziet

Príspevok od používateľa orhore »

SilverFox•NSK napísal: Piatok, 16. Novembra 2018, 14:24 Ale asi jsi mě nepochopil, ta mechanika o které píšu, s Pitch controlem a tlumeným zvukem je čistě přehrávací, jen má otočnou hlavu - to je ten můj předešlý deck Sony TC-WE705S.

A jinak to jak jsi popisoval dynamické fungování Dolby, tak mi to připomnělo i princip Mp3 - nemyslím to jako ironii či rýpání, opravdu mě to tak hned přišlo.

Mimo to, když mám rád praskání desky s nějakým tím škrábnutím, tak mi vlastně nemůže ani vadit to, že si pustím kazetu bez Dolby :-). Jak jsem psal, radši ostrou nahrávku s trochou šumu než řešit Dolby.
Jo, tak to jsem tě fakt špatně pochopil. Nedošlo mi, že jde jen o přehrávací mechaniku. Takže je třeba vyloučit ty vlivy o kterých jsem psal. Ale u otočné hlavy nevím zda se dá vůbec ta podélná kolmost nastavit. Já nemám žádný takový deck. Reverzu se vyhýbám jak čert kříži, protože je to hodně nespolehlivé co se týče azimutu. Jediný reverz mám ve walkmanu, ale tam je ta hlava pevná se 4 stopami.

MP3 je jen strátový formát. To s dynamickým fungování Dolby nemá nic společného. Jestli jsi neměl na mysli variabilní bitrate u MP3. Tam to u složitých pasáží přidává bitrate a u jednoduchých zase ubírá bitrate, aby se ušetřilo na velikosti souboru a zachovala diskutabilní kvalita. Pak to ještě udělá další věc, tak zvaný Joint-Stereo. To porovnává stereo kanály a to co je společné pro oba tak to šoupne do mona a zase ušetří velikost souboru. Je to paskvil.

Pokud se Dolby chová u tebe tak jak popisuješ, tak je tam rozhodně něco špatně. Jak už jsem psal, u sebe rozdíl ve výškách neexistuje s Dolby systémem či bez Dolby. Hraje to jak břitva stále dobře :) . Samozřejmě když něco nahraješ s Dolby, tak to musíš s Dolby i přehrávat, jinak to zní trochu nepřirozeně. A nebo když to u tebe není problém, tak bez Dolby :) .
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2863
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Re: Prístroj na mazanie kaziet

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

orhore napísal: Piatok, 16. Novembra 2018, 15:38 Jo, tak to jsem tě fakt špatně pochopil. Nedošlo mi, že jde jen o přehrávací mechaniku. Takže je třeba vyloučit ty vlivy o kterých jsem psal.
...
No jo, asi jsem se zas špatně vyjádřil, proto jsi to hned nepochopil :-), tak se omouvám.

Hm, já myslím, že by to tam šlo nastavit, ale vždy jen na úkor jednoho směru, když to ten druhý i na té nahrávací zní tlumeněji..
Právě, já bych bral, kdyby tam radši byla 4stopá hlava než otáčecí. No holt je to novější deck, kde asi chtěli už trochu šetřit.


Já Mp3 znám dobře a díky tomu, že pracuji s hudbou a exportuju ji i do tohoto formátu, tak jsem chtěl dosáhnout co nejlepších výsledků. Což se vlastně i dá..
Jo no, to jsem myslel, ale nechtěl jsem se rozepisovat, kdyby tomu někdo nerozuměl, tak ať zbytečně nežvaním..
Tak VBR a Joint-Stereo je ta nejsuprovější kombinace jakou znám :-D. Když se něco takového přehrává na starých přehrávačích nebo v autorádiích, tak to má tendenci v těch nenáročných pasážích kuckat a čvachtat.


No chová se to tak asi i proto, že právě jsem používal hudbu, která byla pořádně náročná co se týká ostrosti a kvanta různých efektů, netestoval jsem to třeba s nějakou Pop-Rock hudbou.
Že by tam bylo něco špatně, to doufám že ne, když jsem to testoval na tom Dualu, kde vím, že se to takto chovalo..ale je pravdou, že jsem to testoval na nekvalitní kazetě - prej že Dolby je dobrý hlavně u nekvalitních pásků, tak jsem to testnul.. A ano, přehrával jsem to pak i s tím, ale zkusil jsem i bez toho, abych měl představu co to vlastně dělá..

No možná by to pak chtělo otestovat víc, abych neměl nějaké zkreslené mínění.. Ale vzhledem k nepotřebě ho používat se do toho nějak nehrnu :-).
Napísať odpoveď

Návrat na "Kazety, pásy, CD, MD, DCC, 8 tracky a iné nenahraté média"