Naše subjektívne testovanie AudioKaziet

Our Audio cassettes Review - tests CC / MC / tapes - Vintage Cassettes reviews - Vintage Audio Cassettes reviews / tests

Moderátor: AdmineR

Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: Naše subjektívne testovanie AudioKaziet

Príspevok od používateľa Nstar »

Nešlo to teraz dobre ten rozdiel odfotiť

Zľava:
FE ZVCB123
FE AHCA203-91
D AGCJ218

fakt som sa snažil to fotiť, v ruke je to jasne vidieť, že každá je úplne iná ale už tomu foťáku odíde čip
možno som trochu nešťastne zvolil staršie D ale nemal som iné poruke
tá prvá fotka neni dobrá
D je šedivo fialkovo hnedé
Luxemburg je ADčkový
Thailand je sračkovo šedivý
Prílohy
1.JPG
1.JPG (63.87 KiB) 5153 zobrazení
Luxeburg, D, Thailand - zvrchu
Luxeburg, D, Thailand - zvrchu
2.JPG (92.76 KiB) 5153 zobrazení
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Naše subjektívne testovanie AudioKaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

Jedna FE Thajská rok 2011, takže presne to čo mám ja
druhá Fe Luxemburská 2002, takže zase to čo som fotil v porovnaní ja :D
TDK D s modrým vankúšom to bude bezpečne Luxembursko 1992

D a FE z Lux vyzerajú podobne a ten rozdiel môže byť rozdiel receptu behom tých 10rokov, no a Thajské to je úplne iný pás, máš s tým aj takú skúsenosť že je rozdiel vo zvuku medzi tými dvoma FE ?
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: Naše subjektívne testovanie AudioKaziet

Príspevok od používateľa Nstar »

na tej fotke to práve nie je vidno ale D, je D a tá Luxemburg FE je totálne medovo hrdzavá a priesvitná
rozdiel vo zvuku je ale mne sa páčia všetky.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Naše subjektívne testovanie AudioKaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

tak ťažko povedať, keby ti tam reálne dali AD to by bola sranda celkom :D

ja som ti fotky mojich FE, T1, D posielal a tam vyzerali fakt všetky rovnako

na druhú stranu ak by mali nižšie kvality šarží AD pásky, ktorej by sa chceli zbaviť pod cenu, tak akoby to spravili, napchali do FE, alebo do CDing1 ? :D
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Naše subjektívne testovanie AudioKaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

TDK T1 90min rok výroby 2006 Made in Thailand
https://ez647.sk/cc/tdk_t1.html

Dneska sa pozrieme na ďalšiu modernú rozpočtovú kazetu TDK, ktorá sa objavila v Európe koncom 90tych rokov.

Kazeta T1 sa objavila v predaji asi koncom roku 1998 alebo 1999.
V obaloch kaziet som načal niečo o kúpe kazety TDK T1 prvýkrát.
viewtopic.php?p=29609#p29609
Aj keď pri obaloch som písal 1998, neviem či sa mi to nejako o rok neposunulo a nebolo to 1999, ale dobre, to je teraz detail.
Za to si v Elektro Astre približne pamätám že ceny TDK boli
TDK D 33Sk
TDK T1 32Sk
TDK Fe Ferric, neskôr 29Sk.
Pokiaľ to nikto vyslovene nekupoval na kilá, asi sa ten cenový rozdiel veľmi nevyplatil, skôr pre tých čo chceli zmenu zo stále červenej D na modrú T1.
V prvých kazetách, ktoré boli Luxemburské, tak bola páska Dynamic, čo som sa aj utvrdil v kvalite nahrávky, aj kazeta bola zhodná technicky, rozdiel bol naozaj len vo farbách, obaloch a potlači kazety.
Model teda prišiel v roku 1998 a poslednú verziu, ktorú budem dneska nahrávať som získal z rokom výroby 2006 z Thajskej pobočky. Verziu Life on Record som nikdy nevidel, ale neznamená že nemôže existovať.

Rozdiely medzi rôznymi kusmi:
Luxemburské verzie sa robili s bielymi aj čiernymi svorkami v cievke. Obaly boli v podstate totožné od prvej verzie až po poslednú čo mám.
Ak si znovu otvoríte odkaz na mojom webe, https://ez647.sk/cc/tdk_t1.html
tak si rozoberieme každú kazetu postupne.
Prvé dve C60 sú obe Luxemburské, prvá rok 1998 a druhá 2002.
Tretia C60 je Thajská, rok 2003, ale s pôvodným typom tela a so skrutkami.
Štvrtá kazeta je C90 Luxemburg rok 1998, kazeta ktorú som popisoval vo vlákne obalov.
Posledná kazeta je C90, ktorú budem teraz nahrávať, Thajská rok 2006, pôvodný dizajn puzdra, ale bez skrutiek, čo z nej robí raritu, pretože som takú verziu asi videl len raz, všetky priehľadné TDK bez skrutiek sú v novom dizajne a tie pôvodné by mali mať skrutky, toto je jediná výnimka o ktorej viem.
Zároveň je to najnovšia kazeta T1 čo som mal a model zrejme ukončili skôr než prišiel Imation s Life on Record.

Balenie:
Slim krabička svetlá, štandardná TDK, ešte má aj logo, booklet je tiež zachovaný, kde vzadu je ten luxusnejší štýl potlače podľa obalu, ako mala celá rada 1998, preto som považoval Fe Ferric za nižšiu, tá to už nemala.
Nálepky univerzálne, modré.
Fólia modrá s bleskom, vyzerá to predsa na ten moderný štýl, na rozdiel od Fe Ferric, čo vyzerá výrazne jednoduchšie.

Kazeta:
Potlač na T1 je jednoduchá s motívom akože blesku v písmenkách modelu T1.
Vankúš ale klasický, bez magnetického pliešku.

Páska:
tak opticky zase vyzerá zhodne s tými novšími Thajskými Fe Ferric a Maxell Panggung, takže zase svetlo bledá, a vyzerá to na Saehan Korea.
V tomto roku ale rozhodne z lepších šarží než Fe Ferric 2011, preto mi aj výsledky vyšli bližšie k nedávno testovanej Maxell.
Pásky môžu mať zdanlivo jemne odlišné odtiene, ale zase je potrebné myslieť aj na šarže aj vekový rozdiel medzi jednotlivými kusmi, aj keď sú z jednej fabriky.
IMAG0750.JPG
Kazetu som kúpil v Elektro Astre, 20.8.2007, foto prikladám nekvalitnú mobilom s nedostatkom svetla, ale za to priamo z obchodu kde je pod sklom vystavená uvedená TDK T1 a zvyšné kazety čo v tej dobe mali v predaji.

Subjektívne testy:

Akai DX-57:
+4db, bias -8
Pomerne pekný zvuk, občasnú špičku zvládne aj na +6db. Z tých Thajských moderných TDK normal má táto asi najlepší zvuk.
grafický test z Akai na konci, hodnoty vybudenia v basoch a stredoch sú mierne lepšie od nových šarží tejto univerzálnej pásky
hodnoty odvodené z grafu pri nahrávke na 0dB:
160Hz -1,0dB
10kHz -9,0dB
20kHz -20dB

Pioneer CT-S550S:
+2db pomerne pekný zvuk
BLE XD:
+4db, výšková zhoda so zdrojom, ale celkovo je zvuk nepekný z nejakého dôvodu, podobne ako na Fe Ferric

Technics RS-AZ7:
+6db, slabé výšky, ako Akai pri biase 0, balance dobrý
ATC:
+4db, pomerne pekný zvuk, výšky dorovnané na zdroj, narozdiel od novšej Fe Ferric, tu nemám ani náznak skreslenia basov

Technics RS-TR979:
+6db oki, výšky slabšie, bez porúch
ATC:
+4db ale skreslené, výšky ale vyrovnané na zdroj

Technics RS-TR575MII:
+4db, výšky stredne dobré

Test a ostrá nahrávka na Sony TC-KE600S
H: mimo rozsah / bias na minimum +3 až +4 dieliky, hodnota kolíše
L: -5 / malý level na maximum +4 dieliky
Toto šlo nastaviť úplne presne, kalibrácia je podobná Maxell UR Panggung 2007
Prakticky zvukovo, výšky sú ako zdroj, zvuk je veľmi presvedčivý, žiadne skreslenia, ani kolísania.
Výkonovo sa hodí budiť na +2db s občasnou špičkou +4db. Basovosť na Sony decku je zvýšená len mierne.
Kazeta sa celkovo správa ako lepšia skoršia šarža týchto Thajských TDK, a je takmer identická s mnoho vlastnosťami Maxellov Panggung.
Celkovo je táto šarža z tých skorších a teda aj kvalitnejších, zvukové vlastnosti sú podobné v tom že tiež po čase nastáva jemný pokles výšok, ale stále je to schopné, poruchy tu nie sú, plávanie zvuku sa vyskytlo len občas v oblasti starých testov. Celkovo mám dojem že posledné 4 dni nahrávam stále rovnakú pásku len vždy v inom obale, značke a modeli.
Hráme sa čiste len na stabilitu vedenia pásky a poruchovosti medzi šaržami, s drobnými rozdielmi vo výkone a biase ale jedným typom charakteru zvuku.

Záverom, kazeta do zbierky taktiež asi musí dozrieť :D Nebolo to tak dávno čo sa dali ešte bežne kúpiť a v retro eshopoch a ponukách sú stále pomerne lacné, ale cez fóliu naozaj neuvidíte akú verziu kupujete aj keby tak predajca povie že fotky sú ilustračné, takže sa dozviete akú máte šaržu a rok až po rozbalení. Samozrejme podľa zadnej strany kde je vidieť časť kazety, ak je tam čierna svorka tak naisto máte Luxemburskú verziu, ale aj to nejde podľa fotky určiť, na fotke tak v reále inak.
Na nahrávanie, platí to čo som hovoril o predošlých Thajských, platí že je tam pravdepodobne Saehan páska, kusy z obdobia 2006 ju majú o niečo kvalitnejšiu a odolnejšiu voči poruchám a výpadkom než verzie z rokov 2011 a viac.
No ale u TDK T1 prevládajú Luxemburské verzie s pravou Dynamic páskou, teda rozdiel medzi TDK D a T1 je väčšinou naozaj len vo farbe obalu a potlači kazety. Takže pri kúpe tejto kazety máte najvyššiu šancu na Luxemburské verzie, v menšej miere Thajské zrejme so Saehan páskou a posledná možnosť je ešte nejaké tretia neznáma páska čo by sa tu mohla vyskytnúť. Zase platí sledujte sériové čísla po rozbalení, porovnávajte farby a vzhľad pásky, píšte na fórum.

dodatky:
čas počítadla po jednej strane: 46.29
stav hláv: náznaky prechodu pásky na okrajoch, biele
poruchy na konci a začiatku strany: koniec A v poriadku, začiatok B taktiež nič
otlaky pásky na konci prvej strany: priečne čiarky jemné, zvlnenie jemné, mierne zvlnené okraje
Prílohy
DSC01404.JPG
IMAG0742.JPG
IMAG0743.JPG
IMAG0744.JPG
IMAG0745.JPG
IMAG0746.JPG
IMAG0747.JPG
IMAG0748.JPG
IMAG0749.JPG
IMAG0751.JPG
IMAG0752.JPG
IMAG0753.JPG
IMAG0754.JPG
IMAG0755.JPG
IMAG0756.JPG
IMAG0757.JPG
IMAG0758.JPG
IMAG0759.JPG
IMAG0760.JPG
IMAG0761.JPG
IMAG0762.JPG
IMAG0763.JPG
tdk_t1_90_2002.png
tdk_t1_90_2002s.png
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: Naše subjektívne testovanie AudioKaziet

Príspevok od používateľa Nstar »

ja sa budem opakovať ale pre mňa je toto pravý opak predošlej TDK FE. Ja som túto kazetu "získal" bez obalu len s jednou nahratou pesničkou (asi nejaké pokusy) v roku 2006, bola zabudnutá vtedy v "novom" personal kazeťáku. Skúsil som ju teda nahrať, nejavila žiadne známky opotrebenia ale zvuk otrasný, prvá kazeta, ktorá po automatickej kalibrácii ani opakovane nevedela držať level, vždy bol výstup vyšší ako vstup, teda vykazovala väčšiu citlivosť ale v pásme rádia na stredných vlnách. Tak som jej naložil do auta rock z cd, ktoré som inak nevedel počúvať pretože ho ktosi namastroval s dynamickým rozsahom 3dB a tam aj poslúžila bez obalu a len tak pohodená na palubke, viete tam kde mal Favorit pod výduchmi takú tú kapličku na cigarety, mobil alebo ekonomer (ja som tam mal denník vozidla a túto kazetu), slnko, teplo, vlhko, zima....dodnes funguje, žiadne railroady ...asi mi tam D nedali
ak by niekto chcel fotky môžem spraviť, má krásne žlté cievky, s čiernou svorkou. Jej cena je teraz niekde, no to radšej v súkromnej správe...skrátka tá kazeta dozrievala veľmi dlho za špecifických podmienok v určitom druhu vozidla, je neopakovateľná a znalci vedia
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Naše subjektívne testovanie AudioKaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

je zaujímavé, koľko zmien na kvalite spraví mierna zmena potlače na inak úplne rovnakej kazete :D

no asi si jej zase nedal šancu, mal si kúpiť novú tak ako Fe a D a videl by si že jeden kus nehovorí za celý model :P
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Naše subjektívne testovanie AudioKaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

Ešte doplňujem k Fe Ferric kazete, že SilverFox mal tiež tú zvláštnu verziu ako pán z Anglicka, čo je v dizajne kazety TDK J

viewtopic.php?f=26&t=2960

kde dneska už vieme že tieto dizajny TDK boli vyrábané zatiaľ len v Thajsku v rátane mojich TDK J, jeho Fe Ferric Thajsko rok 1993 a moje TDK J tiež Thajsko rok 1995 a 1994 (C60 a C90) a ja tam mám odlišnú pásku než je D, taká svetlá, železitá, ktorú som zatiaľ nezaradil, ale behom dlhšieho času keď sa k ním dostanem, tak potom aj nahrám
https://ez647.sk/cc/tdk_j.html
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: Naše subjektívne testovanie AudioKaziet

Príspevok od používateľa Nstar »

Prišlo mnoho žiadostí na fotky, tak nejaké pridávam. Jedna T1 je lepená a má mierne odlišné telo a číslo z Thajska, druhá je šrubovaná ale nemá výrobné číslo, pásik sa extra krúti ale nezdá sa, že by ho bolo málo v priemere
Prílohy
a (1).JPG
a (1).JPG (97.44 KiB) 5090 zobrazení
zľava T1, T1, FE
zľava T1, T1, FE
a (2).JPG (83.84 KiB) 5090 zobrazení
a (3).JPG
a (3).JPG (63.35 KiB) 5090 zobrazení
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Naše subjektívne testovanie AudioKaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

jedna je Thajská, rok 2005 a na tej druhej nevidím číslo, takže teda koľko tých T1 si skúšal nahrávať mimo tej žltej?

teoreticky tá Thajská môže byť zhodná s tou mojou s tým starým telom, alebo tým novým ale bez skrutiek
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: Naše subjektívne testovanie AudioKaziet

Príspevok od používateľa Nstar »

tá druhá nemá nikde číslo
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Naše subjektívne testovanie AudioKaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

To je na TDK netypické, ale nezdá sa z foto žeby to fejkovali, mimo tej divnej farby cievok vyzerá telo presvedčivo, no či náhodou to nebude ako tá moja prvá dobová z roku 1998, tá má číslo tak zle vytlačené, že prečítať ho je už skoro kriminálna expertíza, je bledé, rozmazané a takmer nič nevidieť
Napísať odpoveď

Návrat na "Naše testy audio kaziet"