Naše subjektívne testovanie AudioKaziet

Our Audio cassettes Review - tests CC / MC / tapes - Vintage Cassettes reviews - Vintage Audio Cassettes reviews / tests

Moderátor: AdmineR

Nec
stará páka
Príspevky: 616
Dátum registrácie: Sobota, 29. Augusta 2020, 19:35

Re: Naše subjektívne testovanie AudioKaziet

Príspevok od používateľa Nec »

Dnes sa mi (konečne) podarilo urobiť porovnanie troch kaziet a dvoch deckov. Budeme sa venovať porovnaniu kobalt vs truechrom.

Decky:
Technics RS BX606 1991. Znak dolby má na displai pri +4dB. Jediná možnosť kalibrácie spočíva v krútení Biasom. Na väčšinu kaziet stačí bias -2. Vtedy slušne výškujú aj základné ferro. Aj stará XLII potrebuje -2.

Grundig CF7500 1986. Znak dolby nemá na displai vôbec. Tento nemec s japonskými hlavami Alps má iba autokalibráciu. Ručne nič. Viac technických info popísal Daniel aj tu na fóre keď deck servisoval.
Zatial čo som poskúšal, kalibrácia funguje. :D

Nahrávala sa bluesová muzika. Vždy bez dolby. Počúvané cez reproduktory.

Kazety:
TDK SA 90 1992. Kazetu som kúpil nedávno už rozbalenú. Vyzerala nepoužito. Prešla úspešne aj práškovacím testom. Hlavy čisté.
SA išla ako prvá do Technicsu. Zvuk taký nomálny. Vlastne super. Bias na nule. Budím do +6. Asi bol na túto kazetu kalibrovaný v továrni. Keby som mal vybrať jedninú kazetu do tohto decku, práve ju držím v ruke. SA sadla náramne dobre.
Prehodíme ju do Grundigu. Po kalibrácii oj tu výborný zvuk. Oproti Technicsu má Grundig lepš, plnšíí bas ale zase trochu menej stredov. Tu záleží na vkuse každého súdruha čo si vyberie.

Basf Chrome Maxima 90 1996 . Kúpená bola spolu s TDK SA rozbalená. Bol na nej nahratý Jazz. Prebudené. Inak krásny stav vrátane pásky.
Opäť začína Technics.
Zle. Celé zle. Rozdiel oproti zdroju -4dB. Dokrútim rec level vyššie a už chrčí. Nechávam teda na 0dB zdroj.
Výšky chýbajú, priestor sa stlačil niekam preč, Tenký utopený zvuk, celkovo bieda.
Nasleduje Grundig. Nemecká kazeta, nemecký deck. Kde inde by mal chróm zahrať, keď nie tu. Čakám zlepšenie, ale to čo dostanem je skok dopredu.
Na displai nastavím špičky na +2dB sem tam 4dB.
Pri playbacku sa aj tu potvrdzuje pokles levelu o 4dB.
Ale vôbec to nevadí. Výšky výšia, basy znejú, spevák je predomnou. Paráda. Skúsim ešte vrátiť SA. Vlastne hrajú podobne.
Tie jemné odtiene ja už asi nerozoznávam.

Basf Chromdioxid Maxima 90 1985. Rodinný poklad :). Kúpená v tuzexe. Odvtedy x krát prehratá, mazaná. Zobral som ju do porovnania keďže je o 10 rokov staršia. Vlastnosti mi prišli rovnaké ako na predošlej. Dobre sa drží starena.

Takže chróm starne, ale dá sa nahrať na stroji, ktorý s nim tak nejak počítal odjakživa.
Prílohy
20211118_220215.jpg
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: Naše subjektívne testovanie AudioKaziet

Príspevok od používateľa Nstar »

dobré čítanie, parádny test
takže tvoje magiče majú 0dB = 0VU (pravdepodobne aj ten Grundig), ja by som asi vybral z nich ako víťaza tu SA, predsalen je univerzálnejšia a menej vyberavá na stroj a kalibráciu ale tie BASF ja mám rád a vyzerajú parádne. Zaujal ma tie mierne potlačené stredy u Grundiga, tak sa to javí aj s SA?
Nec
stará páka
Príspevky: 616
Dátum registrácie: Sobota, 29. Augusta 2020, 19:35

Re: Naše subjektívne testovanie AudioKaziet

Príspevok od používateľa Nec »

Nstar: ďqkujem, bol som dva dni sám doma tak konečne došlo aj na veci dlho plánované.
Na Technicse som nahral 3kHz na 0dB. Grundig ukazuje -2. Ty už budeš vedieť, čo to znamená. :D
S tou SA súhlasím. Je to naozaj výborná kazeta. Basf je taká zaujímavosť. A preto mi je srdcu blizsia. :D
Ale zháňať ich do zásoby nebudem ani jednu. Treba pestrosť.
Pustil som si to CD od teba. Najviac sa mi páči zvuk Creedence tiež z chrómu. Ten Technics ti vie dobre nakalibrovať.
No a ku zvuku Grundigu. Tie stredy sa objavujú na všetkých kazetách. Keď to pustím cez repro tak je to povedzme že priestor sa o niečo stiahne dozadu. Na sluchátkach to nejak extra nepočuť Nieje to pod dekou, lebo výšky sú tam a hrajú. Ten technics hrá viac dopredu. Záleží aj od žánru. Gitarová muzika je na to citlivá. Naproti tomu taká CC Catch neposúva priestor, keďže tam žiadny nieje.
Ale to sú všetko také detaily. Keby som mal iné bedne a inak postavené asi si to ani nevšimnem.
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: Naše subjektívne testovanie AudioKaziet

Príspevok od používateľa Nstar »

ja si myslím, že tie 2dB čo to ukazuje môže byť len mierna odchýlka v kalibrácii merákov
k tomu priestoru, ja mám v tomto dlho guláš, pretože ja osbne si myslím, že sa to často a silne preceňuje. Jasné tie základy, že scéna medzi a vedľa repro a zmiznutie repro a občas nejaký zvuk zozadu alebo zboku, to všetko platí ale som trochu skeptický k tomu, že budem hľadať na bežnom pop-mastering-music realitu zvuku. Pretože môj názor je, že aj priestorové zobrazenie zvuku je tu skôr umelecká technika ako snaha o skutočné zachytenie postavenia a veľkosti nástrojov. Teraz aby to neznelo, že sa chytám tvojho hodnotenia, to nie len mi to pripomenulo ten môj "skrat" vo vnímaní a že vlastne k tomu by som nemal zaujímať žiadne stanovisko a už vôbec toto-priestor nehodnotiť. Pretože ja sám neviem ako má vyzerať pôvodný priestor, neni to tak, že zatiaľ čo sa nahrávajú doprovodné gitary alebo perkusie tak kapela sa zrovna baví vyhadzovaním zariadenia hotelovej izby do bazéna? No trochu som offtopic tak sa ospravedlňujem...

k tým chróm kazetám, asi to všetci viete ale niektoré stroje ak dokážu nakalibrovať chróm dvojvrstvový (Maxima) a chýba tomu len kúsok k dokonalosti, stojí za to ešte skúsiť nakalibrovať jednovrstvu (Extra), môže to byť paradoxne lepší vysledok
Nec
stará páka
Príspevky: 616
Dátum registrácie: Sobota, 29. Augusta 2020, 19:35

Re: Naše subjektívne testovanie AudioKaziet

Príspevok od používateľa Nec »

S tým priestorom máš pravdu. Ešte dovysvetlím. Ten moj pohľad nieje o hľadaní nejakého pódia. :D Je to len taká pomôcka na popísanie zvuku a ide o to, ako sa zmení zvuk nahrávky v porovnaní so zdrojom.
Ideálne by bolo zmerať frekv char. Zdroj a oba decky.
Na grafe by sa videlo ako sa veci majú.

S tou chrome extra, to je zaujímavá info. Dám si do plánu. :D
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: Naše subjektívne testovanie AudioKaziet

Príspevok od používateľa Nstar »

Nec, jasné ja som to skutočne nemyslel na to čo si ty napísal, mne sa vždy len vynorí toto keď niekde čítam o priestore vo zvuku. Podobne to mám s "dynamikou".
S tou C C Catch je to presné, tam asi ťažko nejaký priestor, tam je skôr dôležité aby boli výšky a hlbky rovnako v oboch kanáloch a speváčka v strede
Nec
stará páka
Príspevky: 616
Dátum registrácie: Sobota, 29. Augusta 2020, 19:35

Re: Naše subjektívne testovanie AudioKaziet

Príspevok od používateľa Nec »

Tak jasné, hľadanie priestoru a dynamiky, tak ako to robia hifisti je skôr pre iné fóra.
Ono je to dané aj tým, že zvuk sa ťažko popisuje.
Máš z toho emóciu a dať to do textu nieje ľahké. Potom vznikajú rôzne pojmy.
Moj brácho je hudobník. . A ten posudzuje zvuk úplne inak ako ja. Ja sa môžem vytešovať že tento alebo tamten zosík hrá nenormálne parádne a on ma schladí poznámkou že tie činely hrajú v reále úplne inak. :D
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10171
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Naše subjektívne testovanie AudioKaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

pekné že niekto oživil vlákno, ako mať viac času a ďalších vecí...
tak mňa by hlavne zaujímalo sériové číslo tej Basf Maximy, tej novej, aby som sa zorientoval, či tam dali ešte chromdioxid, alebo je to už niečo nové? ale to by si mal asi iné výsledky

no a CC Catch v niektorých skladbách a úsekoch mám priestorové a zvukové orgie :D ale tak všeobecne je to viac o melódii než o priestorových a kvalitatívnych pasážach až na nejaké výnimky teda
Nec
stará páka
Príspevky: 616
Dátum registrácie: Sobota, 29. Augusta 2020, 19:35

Re: Naše subjektívne testovanie AudioKaziet

Príspevok od používateľa Nec »

Číslo dodám. Aktuálne som mimo, takže najskôr zajtra večer.
Vonia rovmako ako tá stará, aj sa tak správa.
CC Catch som nedávno znovuobjavil. :D
Preto som si ju aj nahral.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10171
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Naše subjektívne testovanie AudioKaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

hej aróma prezradí pôvod, ako z reklamy na kávu :D
Nec
stará páka
Príspevky: 616
Dátum registrácie: Sobota, 29. Augusta 2020, 19:35

Re: Naše subjektívne testovanie AudioKaziet

Príspevok od používateľa Nec »

Posielam slubene cislo
274512110R
Koho by naoadlo, že sa budú v roku 2021 očuchávať kazety :D
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10171
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Naše subjektívne testovanie AudioKaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

1995, takú mám aj ja ako C100, tiež sa správa viac ako chromdioxid
Napísať odpoveď

Návrat na "Naše testy audio kaziet"