Naše subjektívne testovanie AudioKaziet

Our Audio cassettes Review - tests CC / MC / tapes - Vintage Cassettes reviews - Vintage Audio Cassettes reviews / tests

Moderátor: AdmineR

Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3650
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: Naše subjektívne testovanie AudioKaziet

Príspevok od používateľa Nstar »

hej jasné, napríklad ten môj 646 bez kalibrácie je podbiasovaný by som povedal ale hlavne má taký zvláštny EQ zdvih
a kompatibilita medzi deckmi Technics je aká u teba?
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10278
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Naše subjektívne testovanie AudioKaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

Nstar: povedal by som, že všetky moje decky sú výrobne prebiasované
na typ I kalibrácia len na superferro, vďaka čomu je každá základná kazeta bez výšok, ak sa nepoužije kalibrácia
typ II je stredná trieda, tam to cca aj celkom funguje bez kalibrácie ak je pás v slušnom stave, čo u typu II je stále viac vzácnosť
a typ IV na základnú kvalitu, zase ak je tam pás v dobrom stave, kalibrácia sadne dosť dobre
zvuk medzi všetkými strojmi je dobrý ak sadne kolmosť, neviem prečo sa výrobne kolmosť nenastavovala presne, alebo možno hej, len u dvojhláv s reversom to proste odflákli

otázka je čo je dneska nová kazeta? RTM FOX? aj to som už nahrával, jej podbiasovanie je nutné viac než na Basf Ferra Extra a všetky ostatné novo vyrábané pásky sú od RTM horšie, alebo sa jedná o návin zo starých pôvodných zásob veľkých výrobcov
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10278
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Naše subjektívne testovanie AudioKaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

SKC LX 90min ročník 1990 Made in Korea

Tak po veľmi úspešnej sérií testov modelu GX, ktorá rozpŕdila vlnu diskusií o tom ako to robiť a nerobiť správne je tu čas pokračovať pre niekoho v zbytočnej práci, ale zase nemôžem sklamať tých čo sa na to tak tešia :D

Model LX:
LX bol rozpočtový, alebo základný model ferro typu I výrobcu Sunkyoung Korea pod značkou SKC. Stále panujú neistoty v tom či sa jedná o základný model a GX je vyšší, alebo je to len rozpočet a GX je základný.
Tak ako u GX aj tu sú použité väčšinou celopriehľadné obyčajné kazety, občas kazety s malým oknom, rôzne dizajnové variácie a hlavne zase veľké záhady ohľadne typov a šarží použitej ferro pásky.
V mojej zbierke sú 4 kusy tejto audiokazety k dnešnému dňu, ako som zistil model zrejme existuje už od roku 1988, ale zatiaľ sa ku mne taká verzia nedostala, takže začneme pekne od tejto rady 1990cca.
Nepodarilo sa mi dohľadať čo znamená skratka LX, u novších sa píše ako General Purpose a Special, inak netuším.
Na druhej strane pri kvalite ako poskytoval tento výrobca je dohadovanie sa o začlenení pásu medzi rozpočet, ferro a superferro len veľmi vlažná záležitosť, hlavne u tých nejasných modelov.

Dnešná kazeta, balenie:
Hranatá, hrubá, svetlá, číra krabička, tenká, krehká, vrúbkovaný obvod, plusové stredovky, bez loga, totožná s predošlými prezentovanými SKC v hranatom obale.
Fólia je pomerne zaujímavá, musím oceniť istý nápad s trojrozmernými geometrickými prvkami v rôznych farbách, inak je to na čiernom pozadí ladené v kombinácii červených prvkov a textov, ktoré budú asi pri C60 modré. Trojuholníkový priezor na fólii na dizajn kazety zase odhaľuje fakt, že kazeta je s malým oknom, starší typ, aj keď model GX bol v tomto období už v tretej generácii a druhý krát celopriehľadný.
Na druhú stranu, práve toto balenie má viacero šarží prevedenia a táto kazeta sa v tomto obale vyskytla aj celopriehľadná, dokonca aj v kazetových obaloch typu Maxell.
Ďalej ešte ako zaujímavosť k tej spolupráci s Maxell chcem ukázať, staršiu verziu LX, kde nie len že je puzdro Maxell, ešte aj cievky v kazete sú jasne viditeľné, že sa jedná o Maxell dizajn!
No ale vrátim sa k baleniu našej dnešnej LX 90, okrem pútavého dizajnu balenia, je tam nápis New Premium Quality, akoby bola predtým nejaká stará a zlá, ako som dával na tú kríženú s Maxell.
Zadná strana je len priezor na údaje, tlač na booklete, text hovorí o prémiovom produkte, ktorý svojou kvalitou a zložením prekonáva mnohé prémiové kazety, to som sa aj zasmial, nemyslím si že v dobe čerstvosti mohla prekonať čo i len základné kvality Japonských výrobcov ferro typu.
Je tam aj graf, ktorý ma tiež menšie náznaky zdvihov na hĺbkach aj výškach, tak netuším kde k tomu prišli, to snáď nemôže byť reálne meranie, alebo bola naozaj tak dobrá? Keď veľký výrobcovia si také grafy dávali len na lepšie kazety, tie základné mali grafy rovné.
Booklet je krátky typ J, kde predná strana je v grafike obalu a to čo sme videli cez priesvitnú fóliu a vnútro je s riadkami na popis, ale s farebne vytlačeným textom k dĺžke C90.
Nálepky sa k tejto verzii nedodávajú.

Kazeta:
Kazetu tohto typu s malým oknom sme tu už videli u modelu GX 1985, je totožná, čierna so skrutkami, malým oknom a celoplošnou samolepkou osadenou výrobne.
Štvorcové otvory okolo cievok dávali trochu punc luxusu ako u veľkých značiek.
Nálepka si tiež snaží zachovať dizajn modelu z fólie.
Cievky sú ale osadené už tie moderné SKC s trojicou otvorov a svorkou C, všetko v snehovej bielej farbe, ale iste podľa šarže sa nájdu aj verzie s červenou svorkou.
Zavádzacia páska je matná s priečnymi čiarkami modrej vyblednutej farby pre C90, takže tu žiadna zmena u SKC držíme štandardy.

Páska:
Páska je stredne hnedá, jemne železitá s jemným náznakom pigmentácie, pomerne priesvitná, od začiatku testu tu teda máme asi tretí vzhľad farby ferro SKC pásky, doteraz to boli vždy veľmi svetlé hnedé, dva krát tá extra temná a teraz je to taký stred medzi tými dvomi.
Predbežne by som mohol povedať, je funkčná, má len malé množstvo oteru, ale kvalitatívne je horšia, zo zvukového hľadiska.

Kazetu som získal z Česka v balíku 01/2019 za 350KČ čo už začínalo byť trochu veľa pre bežnú ferro kazetu. Hodnota je už viacmenej zberateľská.

Subjektívne testy:

Akai DX-57, 20.1.2019:
+2db bias -12
LX je rozpočtový model, ale od základnej GX sa moc nelíši, ako som spomínal čo model, rok a šarža to iná páska, zvuk je od zdroja slabší len o 2db, ale bassovosť aj keď pri nízkom výkone jej rozhodne nechýba, jej prejav nie je tak mizerne suchý a ukričaný ako u GX rovnakého roku, ale výšky sú dosť tlmené ani nízky bias to veľmi nezachráni. Jemné plávanie pásky, kolísanie azimuthu a občasné jemné poruchy. Podľa mňa bude určite použiteľná na nejaké hovorené slovo, či kričiace, alebo inak vreštiace slovo.
Graf na konci vytvorený koncom roku 2023, hodnoty veľmi približne odčítané z grafu.
160Hz -2dB
10kHz -16dB
20kHz -19dB
Hodnoty približne zodpovedajú tomu čo tento deck ukázal na GX 90 1990 v slim balení s tmavou páskou, teda kvalita nižšia hlavne v oblasti výšok je tá odozva malá.

Pioneer CT-S550S, 13.12.2023:
+1db z pásky pri vstupe +4db do decku, výšky jemne slabšie aj zvuk
BLE XD:
+2db, výškovo mierne ostrejšie, zvuk je celkom mohutný, aj keď na kraji s dychom, myslím že kalibrácia na cudziu pásku (SKX LC 60 1996) bola lepšia, pretože výstup dosahoval plných +4db, len výšky boli jemne slabšie

Technics RS-AZ7, 10.12.2023:
+6db, ako vždy sa výkon veľmi tlačí hore na tomto stroji, ale výšky sú výrazne slabšie
ATC:
Level failed, vzhľadom k vyťaženosti testov vtedy som už neskúšal druhý pokus, pri biase to má väčší zmysel, ale pri chybe úrovne už veľmi nie, dobre tak som mohol na druhej strane, ale nechcelo sa mi :D

Technics RS-TR979, dvojhlava, vstup +4db, 26.11.2023:
+2db, výškovo stredne slabšie, ale zahrala vo výsledku lepšie než novšia LX 1992
ATC, až na druhý pokus, inak to spadlo na biase
+4db, celkom skreslené to je, ale výšky sú opäť úžasné, takže menej budiť a zvuk je úplne famózny
Vo výsledku už nahrávam naostro druhú stranu tejto kazety na tomto decku

Technics RS-TR575MII, dvojhlava, vstup +4db:
+4db v poriadku, výškovo je to o niečo slabšie, bez porúch a kolísania

Aiwa CS-W320, rádiokazeťák s magnetom, 17.12.2023:
Dosť schopný zvuk, možno nepatrne slabšie výšky, inak celkom fajn
Mazanie sa zdá byť úplné

Test a ostrá nahrávka na Sony TC-KE600S dolby C NR a Technics RS-TR979, 13.1.2024
Kalibrácia podľa Sony:
H: mimo rozsah / bias na minimum -1 až -2
L: -6 až -5 / malý level na maximum +4
Tie hodnoty sú veľmi podobné kalibráciám niektorých predošlých SKC GX, výškovo stále problém dohnať, no výkon sa tam tlačí pomerne ľahko. Potenciometre zase na maximálne rozsahy.
Zvukovo tam tie výšky naozaj celkom chýbajú, neviem či ten pokles nie je ešte horší než u tých tmavých pásov v slim GX.
Výkon sa tlačí celkom pekne, neistota skreslenia začína okolo +5db, takže držať medzi +2 až +4db je celkom vhodné a to funguje dobre, bez tých výšok mi ten zvuk je tak trochu nesympatický, takže dám len jednu stranu.
Poruchy boli len trochu a jemne na začiatku strany, na konci strany asi posledné dve minúty už chodili otlaky po hlave čo sa prejavovalo pravidelným oslabovaním ľavej strany, posledné sekundy výraznejšie poruchové.
Chod pásky ale bez náznaku tremola.
Druhá strana na Technics 979, ATC na prvý pokus, budenie medzi 0 až +2dB v špičkách, bias 0.
V testovacej sekvencii sa výšky zdali tak dobré ako na zdroji, poruchy ani iné problémy sa nevyskytli, ale zase je to dvojhlava, nemôžem referovať kvality a problémy počas nahrávky kazety.
Kontrolné hranie spätne posledných 3min strany je výborné.

Záverom:
Opäť zberateľská kazeta SKC, pre nahrávky nie len že je kalibrácia náročná, pretože výšky sú už dneska na takom páse naozaj mimo rozsah bežných strojov, ale aj neistota v spojive, stavu pásky a funkčnosti je pomerne veľká. Takže neodporúčam na nahrávky, len do zbierky, každý nech si to zváži sám či použiť, alebo nie. Za predpokladu dobrého spojiva, je vhodná automatická kalibrácia, alebo ručná s väčším rozsahom, na Akai to takmer stačilo, na Sony už toľko nie. Nemyslím že sú to práve kazety čo by stáli za hriech kvôli nahrávkam.

Dodatky:
Čas jednej strany na počítadle Sony 46:39
Čas jednej strany na počítadle Technicsu 979 – 47:18
Oter, jemný hnedý náznak na okrajoch hláv a kladke, čo je horšie než u GX kaziet.
Otlaky a poškodenie pásu: strana A jemné otlaky a zvlnenie, jemné bodky po nerovnostiach, nespôsobilo to veľké poruchy
Strana B veľmi silné otlaky a stredné zvlnenie pásky od zlepky a svorky na druhej cievke.
Zdroj: Technics SL-PG570A, DVD Pioneer DV-420V
CD-RA Maxell XLII Music Taiwan by Ritek 97:15.17
Interné poznámky: CC 1539, CD 1014, 1015
Prílohy
IMAG0375.JPG
IMAG0375.JPG (105.01 KiB) 1326 zobrazení
IMAG0376.JPG
IMAG0376.JPG (108.64 KiB) 1326 zobrazení
IMAG0734.JPG
IMAG0734.JPG (120.81 KiB) 1326 zobrazení
IMAG0735.JPG
IMAG0735.JPG (126.97 KiB) 1326 zobrazení
IMAG0736.JPG
IMAG0736.JPG (113.19 KiB) 1326 zobrazení
IMAG0737.JPG
IMAG0737.JPG (101.71 KiB) 1326 zobrazení
IMAG0738.JPG
IMAG0738.JPG (102.2 KiB) 1326 zobrazení
IMAG0739.JPG
IMAG0739.JPG (81.52 KiB) 1326 zobrazení
IMAG0740.JPG
IMAG0740.JPG (87.51 KiB) 1326 zobrazení
IMAG0741.JPG
IMAG0741.JPG (60.08 KiB) 1326 zobrazení
IMAG0742.JPG
IMAG0742.JPG (59.66 KiB) 1326 zobrazení
IMAG0743.JPG
IMAG0743.JPG (78.82 KiB) 1326 zobrazení
IMAG0744.JPG
IMAG0744.JPG (99.07 KiB) 1326 zobrazení
IMAG0745.JPG
IMAG0745.JPG (66.61 KiB) 1326 zobrazení
IMAG0746.JPG
IMAG0746.JPG (125.87 KiB) 1326 zobrazení
IMAG0747.JPG
IMAG0747.JPG (57.62 KiB) 1326 zobrazení
IMAG0748.JPG
IMAG0748.JPG (76.44 KiB) 1326 zobrazení
IMAG0749.JPG
IMAG0749.JPG (84.73 KiB) 1326 zobrazení
IMAG0752.JPG
IMAG0752.JPG (34.51 KiB) 1326 zobrazení
IMAG0753.JPG
IMAG0753.JPG (55.05 KiB) 1326 zobrazení
IMAG0754.JPG
IMAG0754.JPG (37.63 KiB) 1326 zobrazení
IMAG0755.JPG
IMAG0755.JPG (103.34 KiB) 1326 zobrazení
IMAG0756.JPG
IMAG0756.JPG (105.56 KiB) 1326 zobrazení
IMAG0757.JPG
IMAG0757.JPG (80.6 KiB) 1326 zobrazení
IMAG0758.JPG
IMAG0758.JPG (91.39 KiB) 1326 zobrazení
IMAG0761.JPG
IMAG0761.JPG (32.35 KiB) 1326 zobrazení
IMAG0764.JPG
IMAG0764.JPG (59.71 KiB) 1326 zobrazení
skc_lx9090.png
skc_lx9090s.png
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3650
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: Naše subjektívne testovanie AudioKaziet

Príspevok od používateľa Nstar »

Máš nejaké SKC obdobie, ja by som to nahral na Aiwe a 979. Tá kazeta vyzera, že pod tým obalom mala byť úplne iná, nejaká novsia.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10278
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Naše subjektívne testovanie AudioKaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

Nstar: musím pripomenúť, že je to v rámci veľkého SKC testu 35kusov, o čom som písal pred Vianocami, aj si sa na to pýtal či chcem nahrať medzi sviatkami toľko kaziet
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3650
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: Naše subjektívne testovanie AudioKaziet

Príspevok od používateľa Nstar »

Hej to áno ale v kuse?
Ja teraz nahravam na technicse AD, bez kalibracie, bez Dolby a do 0/250, hra to ako CD
Naposledy upravil/-a Nstar v Nedeľa, 14. Januára 2024, 14:26, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
AdmineR
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 3006
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 08:53

Re: Naše subjektívne testovanie AudioKaziet

Príspevok od používateľa AdmineR »

čo je toto?
Obrázok
nesmejte sa
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10278
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Naše subjektívne testovanie AudioKaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

frekvenčný spektrogram
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10278
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Naše subjektívne testovanie AudioKaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

Nstar: hej v podstate v kuse, len občas výnimočne bude niečo iné, ale tie SKC som pripravoval dva mesiace, aby boli s testami na ostatných strojoch ready na nahrávanie, a hlavne som mal medzi sviatkami rozoberať Technics 979 na výmenu gumiek, sa nestalo

AdmineR: tu sme to riešili pred časom viewtopic.php?t=2850
Používateľov profilový obrázok
AdmineR
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 3006
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 08:53

Re: Naše subjektívne testovanie AudioKaziet

Príspevok od používateľa AdmineR »

EZ647 napísal: Nedeľa, 14. Januára 2024, 14:29 frekvenčný spektrogram
čo sú tie osamotené čiarky pod krivkou ?
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10278
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Naše subjektívne testovanie AudioKaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

Parazitné vytvorené frekvencie, spôsobené prebudením elektroniky a presýtením hláv pri vyšších frekvenciách zvuku a vysokej úrovni budenia, ako sa už riešilo na odkaze vyššie
robí to každý deck a pás, keď sa tam tlačí pri 0db aj pri vyšších frekvenciách, tiež jeden z dôvodov prečo záznam na pás mení farbu zvuku a celkový dojem
Používateľov profilový obrázok
AdmineR
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 3006
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 08:53

Re: Naše subjektívne testovanie AudioKaziet

Príspevok od používateľa AdmineR »

takto na prvy pohlad tam velke rozdiely nie su v tom spektrograme
Napísať odpoveď

Návrat na "Naše testy audio kaziet"