Typ 4 • Metal

prosím vkladať ostatných svoje testy mimo tohto vlákna
Unique reviews vintage audio cassettes with samples (tests audio cassettes with samples)

Moderátor: AdmineR

SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2850
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Typ 4 • Metal

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

Zdravím všechny sběratele a příznivce analogu.

V tomto subfóru postupně budete moci nacházet moje vlastní testy známých i neznámých kazet, které si však budete moci i stáhnout, poslechnout a porovnávat je s referenční nahrávkou i mezi jednotlivými modely kazet.
Pokud to bude možné, budu se vždy snažit uvést rok výroby jednotlivých kazet, dále jejich stav a případně doplňující informace k dané kazetě.

Pro zajištění co nejideálnějších podmínek nepoužívám žádné Dolby, vyšší rychlost posuvu pásku, úpravy hlasitosti ani volbu lepších typů pásků - každá kazeta tak bude mít naprosto stejné podmínky.
Pokud jste nepochopili předešlou větu, tak vysvětlím. Kazety budou testovány na tape decku Dual C844, který má dvě rychlosti posuvu pásku (4.75cm/s a 9.5cm/s) a 6 voleb typů pásků: Fe, Fe I, Cr, Cr II, FeCr a Metal. Zdvojení prvních dvou typů je zjednodušeně řečeno uvedeno pro vyšší třídy těchto kazet.
Zdroj zvuku je základní WAV (44.1kHz a 16bit). Výsledný zvuk je kvůli velikosti souboru ukládán při stejných parametrech.
Synchron všech nahrávek je ke 14s záznamu.


Za případné nesrovnalosti v informacích o kazetách se předem omlouvám.


Prosím pozor: tyto testy neberte jako konečné, ale pouze jako orientační a to z důvodů, že každý může mít stejný model kazety i tape decku v jiném stavu a tím se mohou výsledky lišit.

Autorské upozornění:
Všechny mnou uvedené materiály (fotografie, zvukové nahrávky, texty) jsou autorsky chráněná díla. Vytvářeny jsou specielně pro toto fórum. Zde jsou zveřejněny pouze za informativním účelem a tudíž z něj neplynou žádné zisky.
Testovací sekvenci jsem si vytvořil sám, obsaženou skladbu jsem sestavil z legálně zakoupených materiálů.
Jakékoli kopírování a šíření (i pouhých úryvků) je bez povolení autora porušením autorských práv.

PS.: toto neberte jako, že vám nevěřím, jde pouze o informaci i při případných potížích ze strany právních institucí - kvůli stále zpřísňujícím se autorským zákonům.
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2850
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

000. Referenční záznam

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

Zdravím všechny,
konečně jsem se dostal k tomu, abych mohl poskytnout první nahrávky. Pro zkoušky uveřejněné zde používám jen horní Dual.
CIMG4627.JPG
CIMG4627.JPG (80.68 KiB) 6602 zobrazení

Kalibrace zůstává stejná jako u všech nahrávek.
Tento text je oproti vláknu založenému dříve (Typ 1) zkrácený.. Konkrétní podrobnosti o nastavení a úvodní problematice najdete tam.


Oproti vláknu s FeCr kazetami bude zde více testů. Tím však netvrdím, že je pro mě jednodušší sehnat tento typ kazet, zde už tak moc nehraje roli nedostupnost jako spíš mnohdy přehnaná cena..
K tomuto typu kazet jsem se dostal velmi pozdě, takže jich zatím mám do 10 ks z celé své sbírky, která čítá asi přes 1 000 kazet.



Dále bych chtěl nabídnout případným zájemcům o archivaci mých testů, přehledné pojmenovávání souborů pouze s nutností si vytvořit i složky pro každý typ pásku. Originální název najdete vždy nad odkazem. Z technických důvodů musí mít nahraný soubor takový název jaký má.

000. Referenční záznam č.5 - Pro typ 4.wav
nikolas/4_000_referencni_dual_c844_typ4.wav
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2850
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

001. RAKS SP metal 90 • EU, 1996-98

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

Značka: RAKS
Modelová řada: SP metal
Rok výroby: 1996-98
Trh: zřejmě EU
Délka: 90
Stav: Nová
Stav pásku: Nový, ze začátku mírně zmačkaný
CIMG5783.JPG
CIMG5783.JPG (104.47 KiB) 6601 zobrazení
CIMG5784.JPG
CIMG5784.JPG (117.33 KiB) 6601 zobrazení
CIMG5785.JPG
CIMG5785.JPG (121.48 KiB) 6601 zobrazení
CIMG5786.JPG
CIMG5786.JPG (121.25 KiB) 6601 zobrazení


No, tak s touto kazetou jsem měl celkem zábavu.. Když jsem ji minulý rok v létě rozbalil a poprvé chtěl otestovat, tak byl pásek pěkně zvlněný. To by až tak nevadilo, kdyby při pokusu o navinutí nevplul mezi tělo kazety a kotouč..
Při pokusech o odvinutí se pásek dostal dokonce i přes otvor pro cívku.. Už jsem z toho byl na nervy a jinak to prostě už ani nešlo.
Takže došlo na lámání. A zde je ten zásadní debilizační problém u všech kazet, které nemají šroubky.
CIMG7682.JPG
CIMG7682.JPG (97.62 KiB) 6601 zobrazení
CIMG7685.JPG
CIMG7685.JPG (98.7 KiB) 6601 zobrazení
CIMG7686.JPG
CIMG7686.JPG (102.94 KiB) 6601 zobrazení
CIMG7691.JPG
CIMG7691.JPG (93 KiB) 6601 zobrazení
CIMG7693.JPG
CIMG7693.JPG (120.51 KiB) 6601 zobrazení


Zaváděcí pásek je matně čitý. Magnetický pásek je sytě černý i při ostrém světle.


Tak teď nevím co si mám myslet, jestli je v háji Dual nebo ten pásek..
Při přehrávání tónů levý kanál výrazněji pokulhává - na decku ta ručička lítala poměrně výrazně.
S Metlkami nemám zrovna moc zkušeností, takže netuším zda by mohl tento typ kazety dosahovat lepších výsledků..
Co se týká ostrosti nahrávky, tak mám pocit, že v hudbě to jakoby plave - kolísavě je ostrý a pak mírně tlumenější.
Jinak je velmi ostrá oproti ostatním typům a dokáže si udržet nezkreslený zvuk i při takovém vybuzení.

Zaváděcí pásek u této kazety je tak krátký, že se tam vešel celý úvodní kontrolní tón.



001. RAKS SP metal 90 • EU, 1996-98 • Nová • Typ 4.wav
nikolas/4_001_raks_sp_metal_90_eu_1996-98_nova.wav
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Typ 4 • Metal

Príspevok od používateľa EZ647 »

Kazeta je samozrejme OEM vyrobený v TDK Japan, Raks metalky nikdy nevyrábal.
Metal pásky od väčšiny výrobcov sa zvyknú samovoľne krútiť do seba ako kovová špona, ak nie sú dobre fixnuté, a nedostatočná dĺžka zavádzacej pásky, ktorá nedosiahne na cievku s navinutou páskou spôsobuje problémy, páska je dve desiatky rokov skladovaná bez fixácie a potom to takto dopadá. Môj kus bol tiež zvlnený ale nebolo to tak zlé aby sa dostal mimo cievku, môj kus kazety zvládol zahrať na každom decku od začiatku do konca bez poškodenia.
Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2278
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: Typ 4 • Metal

Príspevok od používateľa orhore »

Toho jsem si také kdysi všimnul, že se metalky takhle kroutí. Ještě jsem se nesetkal s tím, že by to nějaká nedělala.
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2850
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Re: Typ 4 • Metal

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

EZ647, orhore: Já vím, to už jsi mi psal a na cívkách je to poznat, ale spíš jsem to nechal na tobě, abych něco nepomotal.

Aha, tak to jsi mě moc nepotěšil.. Moc se mi nelíbí, že by to kolísání způsobila nějaká vada v Dualu..

Jinak ta páska se kroutí i daleko za tím začátkem, kde už byla napnutá.
Tak teda nevím, já Metalek zrovna moc nemám, ale i pár přímo od TDK se nikdy viditelně nekroutily.. Nevím no.
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: Typ 4 • Metal

Príspevok od používateľa Nstar »

co to tam mas za Sonak, funguje?
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2850
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Re: Typ 4 • Metal

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

Nstar: Jo magič..jsi mě teď zmátl :-D.
Je to SONY TC-WE705S. Funguje, ale ne dokonale, proto ho na tyto testy vůbec nepoužívám. Má pár problémů, na které bych potřeboval nějakého servisáka..stejně tak i v případě Kenwoodu u nějž nedávno odešla jedna mechanika - je to tak 1-2 týdny..
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: Typ 4 • Metal

Príspevok od používateľa Nstar »

To je velmi pekny stroj,
ake problemy to ma?
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Typ 4 • Metal

Príspevok od používateľa EZ647 »

orhore: sú niektoré metalky čo sa krúti menej alebo vôbec, napríklad pozri nejaké Sony Metal XR z 90tych rokov. Alebo tie staré Basfy hodne vzácne.

SilverFox: ono je to taký všeobecný problém s kolísaním na všetkých deckoch, len na dual capstanoch viac
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2850
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Re: Typ 4 • Metal

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

Nstar: Díky, tak před několika lety jsem ho bral kvůli dvojmagiči (i když kopírování jsem v úmyslu neměl), pak i kvůli Pitch control a možnosti reverzu. Kdysi jsem měl walkman, co reverz měl, ale odešla mu gumička a kde je mu konec netuším.. Takže jsem chtěl zase sledovat neobvyklý směr návinu. To jsem stejně moc nepraktikoval, páč byla kvalita trochu horší - pak jsem zjistil, že není dobrý, když to má otočný hlavy..

No ale k problému. Oproti Dualu má pomalejší otáčky, špatně seřízenou hlavu v přehrávací mechanice (jede tlumeně i při normálním směru) a nahrávací mechanika nedokáže nahrát ostře některé kazety - ale u toho si nejsem jistý, jestli to jde napravit nebo ne..
Ten Kenwood má hlavně dost pomalé otáčky, nefunkční počítadlo (už od pořízení) a nově i jednu mechaniku v háji..


EZ647: aha, no to se dozvídám celkem nemilé věci.. Pokud by to ale byla vina toho, že pásek není pevně přitisklý k hlavám, tak to jako mohl vyřešit širší přítalčný polštářek v kazetě? Je pravdou, že některé to mají fakt tenké, ale to by dělalo problémy i při přehrávání..
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Typ 4 • Metal

Príspevok od používateľa EZ647 »

To je alchýmia, proste ako dostávam packy kaziet a testujem, je to celkom u hodne kaziet, je to kombinácia veku a stavu kazety a mechaniky a opotrebenia hláv, ale aj kvality pásky a kazetového puzdra, hlavne nech ťa to neodradí od záľuby, čím viac pôjdeš hlbšie do danej veci, tým viac detailov zistíš aj tých čo vedieť nechceš. Je to život a občas pomáha lieh na čistenie jazyka, či štrbiny hlavy a kladiek.
Napísať odpoveď

Návrat na "Audiotesty kaziet NSK"