EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

деки и дальше плееры - цд, грамо vintage hifi stereo

Moderátor: AdmineR

Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10277
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

Príspevok od používateľa EZ647 »

29.10.2023 diel 27./2023

Dvadsiate siedme tohoročné počúvanie bolo v znamení temnejších kaziet, pretože malé okno, inak by to celkom šlo :D

1. kategória použitých kaziet, kazeta z tašky na vyhodenie, 35/89
Universum Low Noise C60 vyrobená Agfou?
Jedná sa o tretiu a poslednú Universum z tašky na vyhodenie, asi v najhoršom stave, čierna kazeta s červenou nálepkou na odkaze.
Na odkaze fóra je to prvá kazeta na fotkách.
Stav kazety je veľmi zlý, aj keď až tak nevyzerá, lebo ošúchaná je stredne, tak je z časti zlomená v strede na jednej polovici. Na prítlačnom vankúši chýba plsť, ale chod cievok je tak zlý, že sa prítlak pásky robil sám ako v dual capstane, odvíjacia cievka na oboch stranách šla mimoriadne ťažko, aj chod navíjania.
Na strane A v poslednej štvrtine už navíjanie a ťah nestačil a zastavovalo sa to, pritom kladka ťahala ďalej, viete čo to znamená, klasické vťahovanie pásky kladkou, ale nenaskladalo sa to tam tak agresívne, pretože občas páska mohla ísť do priestoru mimo, ten scenár že keď pri tom skoro zaspávam a zrazu vás niečo začne štekliť na kolene a on to nie je pavúk, ale páska z kazety sa nenaplnil :D Pretože som si to všimol skôr, ale asi dva krát som pásku z kladky vyťahoval trochu nasilu :D
Na strane B bol taktiež ťažký chod, ale už sa neopakovalo vťahovanie pásky do kladky.
Páska tiež v zlom stave, pri prvom hraní na Akai, bola kladka biela a hlavy tiež špinavé, na mechanike taktiež kladka biela hneď po prvých sekundách hrania. Za to sa u týchto pásov neobjavuje žiadne škrípanie, ani lepenie pásky čo je dobre.
Ak je to naozaj Agfa, tak chod cievok je typicky ťažší v kazete v tak zlom stave.
Nahrávka bola veľmi slabá a len v pravom kanáli, Nemecké ľudovky a rôzne skladby, na hranici počuteľnosti v rozlíšení veľkého šumu, magnetické poškodenie a plávanie úrovne zvuku tam bolo tiež, ale nie tak agresívne, ono už nebolo kam ísť s tým „ne“zvukom. Podľa Akai do -15dB ojedinele, ale väčšinou skôr na hrane displeja tých -40dB.
Presvetlenie mizerné, čierna kazeta s pôvodným Philipsáckym malým oknom, preto aj sledovanie vťahovania a neschopnosti navíjania bolo dosť problematické.
IMAG0103.JPG
IMAG0103.JPG (73.55 KiB) 2134 zobrazení
IMAG0105.JPG
IMAG0105.JPG (85.18 KiB) 2134 zobrazení
IMAG0106.JPG
IMAG0106.JPG (107.97 KiB) 2134 zobrazení
IMAG0107.JPG
IMAG0107.JPG (175.38 KiB) 2134 zobrazení
IMAG0108.JPG
IMAG0108.JPG (171.49 KiB) 2134 zobrazení
IMAG0110.JPG
IMAG0110.JPG (25.76 KiB) 2134 zobrazení
IMAG0111.JPG
IMAG0111.JPG (22.96 KiB) 2134 zobrazení
*

2. kategória druhého počúvania cez Kossy Porty 25TH Anniversary (po servise, prišli minulý týždeň)
TDK SA 60min vyrobená v roku 2004 v Thajsku, na odkaze verzia C60 s bielymi svorkami
Kazeta: jedná sa o posledné kusy typu II v predaji v obchode Elektro Astra, ktoré som vykúpil spolu s ostatnými kazetami typu II niekedy v období 2006-2007, týchto som niekoľko predal aj rozdal. (ešte jeden kus asi budem mať doma ak by niekto chcel zabalený)
Aj keď sa jedná o Thajské kazety TDK SA, samozrejme dizajn vychádza kompletne z verzie 1998, len sú tam už biele svorky namiesto čiernych, je tam už obyčajný prítlačný vankúš bez tieniaceho plechu, ale ešte sa nejedná o sériu označenú life On Record, to prišlo až ešte neskôr.
U týchto C60 som si všimol zaujímavosť a to konkrétne že je zrejme ešte plnená pôvodnou Japonskou TDK páskou typu II, teda Avilyn, ale neviem sa zaručiť že je to ešte pravá SA, môže to byť aj nižšia šarža napríklad SF (preto mohli v tomto prevedení existovať aj TDK SA 120min, ktoré sa ako SA bežne nerobili) Podľa farby sa nedá presne poznať o ktorý typ II firmy TDK sa jedná, pretože tam boli pásky v druhej polovici 90tych rokov temné hnedé, až takmer čierne, inak sa neskôr už dávala OEM páska do Thajských TDK kaziet s vysokým dátumom výroby.
Aj krabička je ešte v tmavom, dymovom prevedení, ale booklet je už skrátený, potlač papiera je celkovo taká bledšia.
Obsahovo sa jedná o NajVýber 15 a 16., ako som písal v článku o Najvýberoch, štandardne používam kazety dĺžok 45-46min, ale toto bola jediná existujúca výnimka C60, pretože v dobe keď som zaviedol NajVýbery ako nahrávky na krátke kazety TDK CDing1 50min, tak som ich všetky spotreboval a myslel som si že tak ľahko sa k novým krátkym kazetám už nedostanem, tak som použil jednu C60. Vtedy som ešte nevedel čo ma v kazetovom zberateľstve čaká 😊, ale ani som neplánoval pokračovať v tomto trende najvýberov na kazety.
Nahrávka bola klasicky vtedy ešte na Technics RS-TR575MII s dolby C NR a ATC podľa knižky s budením okolo tých 0dB.
Kazetu som ešte riadne polepil, vypísal booklet, ale už bez kreslenia na zadnú stranu, nakoľko nebola prázdna, ale bola tam grafika TDK SA modelu.
Nahrávka 4.6.2007, použité boli opäť mini CD-R ďalších značiek a výrobcov:
Traxdata mini CD-R 24x 210MB od výrobcu Ritek Co. Taiwan (97:15.17), reálna kapacita 213MB 24min 15sekúnd, bola takou klasikou s často vyskytujúcimi sa CMC Magnetics zo začiatku zbierania mini CD-R. Kvalita Ritekov bola dosť dobrá, väčšina mechaník s nimi fungovala ešte lepšie než u tých CMC Magnetics, ako zápis, tak aj čítanie, ale ako mini CD-R sa tieto média vyskytli len raz, pritom výrobca patrí k najväčším výrobcom médií na svete a iste mal v ponuke mnoho takýchto CD-R aj v mini verzií. Kvalitou by som povedal že ešte o niečo prekonal CMC Magnetics, ale pri tom množstve médií čo vyrábal bola kvalita médií občas kolísavá, hlavne u DVD, alebo RW.
Média sa predávali v mini slim obale, ale bez bookletu.
Ďalšie mini CD-R pre NajVýber 16 bolo použité:
Esperanza mini CD-R 220MB 32x výrobcu Plasmon Data System (97:27.18)
Toto už bol trochu problém, nakoľko Esperanza bola jedna z množstva Poľských značiek lacného príslušenstva k PC, samozrejme väčšina Made in China, značka s ktorou sa môžete stretávať do dnes, aj média nakupovala od rôznych výrobcov, prevažne strednej až horšej kvality.
Výrobca médií označený ako Plasmon je naozaj veľký problém, pretože to nepredstavuje konkrétnu firmu vyrábajúcu média, ale Plasmon bol dodávateľom technológie na výrobu diskov, lisovacie nástroje a mnoho ďalšieho, takže každý menší aj väčší výrobca, čo nemal vlastný ATIP, používal kódy Plasmonu, takže vo výsledku to môže byť akýkoľvek výrobca na svete. Niektorých už poznáme, ale v tomto prípade nie, asi sa jedná o menšieho Ázijského výrobcu optických médií. Pod hlavičkou Plasmon sa vyrábali aj kvalitné média, ale častejšie veľmi veľké shitky. Napríklad aj Český Eximpo pod značkou Multidisc používal u veľkej časti svojich CD-R diskov kódy Plasmonu, ale rozhodne nepatrili k najhorším.
Naša Esperanza je teda s kódom Plasmon, neznámy výrobca v Ázie, kvalita priemerná, bolo použiteľné a dobre funkčné aj v prehrávači, vyznačovalo sa väčšou kapacitou až 220MB čo robilo 25min, takže NajVýber pre kazety C46 je už na hrane, alebo za ňou, podľa toho či výrobca dal niečo naviac, ale potom je vhodné pri tvorbe kompilácie myslieť aj na to, akú kazetu chcete použiť. V mojom prípade pre C60 mi to nevadilo samozrejme.
CD-R sa predávalo v plastovom vrecúšku, niektoré šarže boli v mini slim obaloch, niektoré možno aj inak. Toto CD-R sa objavilo aj ako printable verzia, ale ešte som ho zrejme nepoužil.
Ako zdroj nahrávky na kazetu zrejme stále použitý môj discman Philips.
Nahrávka je dobrá, výškovo sviežejšia na mechanike než pôvodné CDing1 50, ale prvá strana robila zlosť a nehral dobre ľavý kanál na výškach, páska sa neprirodzene vlnila, skoro ako u nových Maxell UR z Malajzie, na druhej strane bol zvuk v poriadku. Presvetlenie už je známe u týchto kaziet, po tých malooknových aj ten kúsok svetla navyše z tohto dizajnu potešil.
IMAG0113.JPG
IMAG0113.JPG (72.22 KiB) 2134 zobrazení
IMAG0115.JPG
IMAG0115.JPG (63.27 KiB) 2134 zobrazení
IMAG0116.JPG
IMAG0116.JPG (164.66 KiB) 2134 zobrazení
IMAG0117.JPG
IMAG0117.JPG (136.82 KiB) 2134 zobrazení
IMAG0118.JPG
IMAG0118.JPG (124.17 KiB) 2134 zobrazení
IMAG0119.JPG
IMAG0119.JPG (28.79 KiB) 2134 zobrazení
IMAG0120.JPG
IMAG0120.JPG (125.05 KiB) 2134 zobrazení
IMAG0121.JPG
IMAG0121.JPG (128.2 KiB) 2134 zobrazení
*

3. Kategória novo nahratých kaziet z čerstvých nahrávok, Raks, ktorú som nahrával poslednú stredu
Raks CD-X 90min čierna verzia s malým oknom, ročník 1990 Made in Turkey
Zvukovo je kazeta naozaj veľmi dobrá na mechanike, tak ako mi prišla aj na decku Sony počas nahrávky, chod je úžasný, hladký, a žiadne poruchy ani kolísanie sa nevyskytli, ale na výškach som sa sťažoval že v niektorých skladbách boli rozpité a rozslintané sykavky, áno to som počul aj na mechanike, ale bolo to častejšie než som pozoroval počas nahrávky na decku Sony. Aj ten šum sa mi zdal o niečo vyšší, zvuk bol mäkší hlavne na výškach, viac rozpitý, ako keď varíte cestoviny a trochu ich rozvaríte, ale nie tak moc, aby sa to nedalo jesť :D
Presvetlenie slabšie, samozrejme všetko čierne aj cievky, takže na okne s prídavnými LED niečo je vidieť, ale to je viac na posluch, než na sledovanie, alebo inak s vonkajším externým bielym svetlom na kazetu je to výborné. Napriek tomu sa mi ten dizajn stále veľmi páči.
IMAG0147.JPG
IMAG0147.JPG (66.46 KiB) 2134 zobrazení
IMAG0149.JPG
IMAG0149.JPG (90.67 KiB) 2134 zobrazení
IMAG0150.JPG
IMAG0150.JPG (135.94 KiB) 2134 zobrazení
IMAG0151.JPG
IMAG0151.JPG (178.21 KiB) 2134 zobrazení
IMAG0152.JPG
IMAG0152.JPG (26.62 KiB) 2134 zobrazení
IMAG0153.JPG
IMAG0153.JPG (18.71 KiB) 2134 zobrazení
*

4. kategória použitých kaziet, kazeta z tašky na vyhodenie, 36/89
Winswood Olympia Low Noise C60 reálne AudioMagnetics
Ako píšem aj na odkaze na webe, tak si myslím že kazeta nepatrí do tohto obalu, ale v celku je to jedno pri takomto stave. Na booklete sa nič nepíše o pôvode a kazeta je jasná AudioMagnetics priehľadná s tými podivnými vodítkami pásky.
Stav kazety, najprv obal, krabička je len polovičná, mám spodnú časť s bookletom, kazeta samotná nie je ani veľmi ošúchaná, je v dobrom stave, resp. bola veľmi špinavá zvnútra, čo som čistil a páska je zase zbavená zavádzačky na oboch koncoch a presný čas na stranu som nameral len 24min 39sek, takže niekto skrátil.
Koncept AudioMagnetics priehľadných kaziet bol pôvodne taký že ste do balenia dostali samostatné celoplošné štítky na nalepenie kazety a nemuseli ste ich teda použiť, ale takto o pôvode kazety, alebo OEM bez potlače to nie je jasné.
Kazeta má hladký chod a tie vodítka pásky fungujú dobre ak máte kazetu hore hlavou, v deckoch kde je klasicky dole hlavou sa zvyknú zasekávať a ťah pásky ich nepretlačí, podľa mňa ten koncept nebol veľmi doriešený, ale asi silou mocou chceli konkurovať Basfu.
Chod teda dobrý, ale páska taktiež veľmi špiní bielou hmotou na kladkách, čo bude viacmenej zlý stav než samotná kvalita pásky.
Nahrávka bola Nemecká dychovka na oboch stranách, čo nahrával dotyčný cez mikrofón, ako som počul okolité zvuky. Kvalita bola ako na tej Universum, len pravý kanál, nízka úroveň a veľký šum a čiastočné kolísanie z magnetického poškodenia ako u ostatných kaziet z tašky na vyhodenie. Podľa Akai vybudenie do -30dB, katastrofa, asi nahrával rovnaký típek čo tú Universum.
Na druhej strane presvetlenie výborné, ako jediná celopriehľadná kazeta v tomto týždni je to asi najlepšie sledovanie, keď už zvuk tam takmer žiadny nie je :D
IMAG0155.JPG
IMAG0155.JPG (115.38 KiB) 2134 zobrazení
IMAG0157.JPG
IMAG0157.JPG (95.76 KiB) 2134 zobrazení
IMAG0158.JPG
IMAG0158.JPG (117.48 KiB) 2134 zobrazení
IMAG0159.JPG
IMAG0159.JPG (139.02 KiB) 2134 zobrazení
IMAG0160.JPG
IMAG0160.JPG (92.47 KiB) 2134 zobrazení
IMAG0162.JPG
IMAG0162.JPG (66.43 KiB) 2134 zobrazení
IMAG0163.JPG
IMAG0163.JPG (110.32 KiB) 2134 zobrazení
IMAG0164.JPG
IMAG0164.JPG (81.58 KiB) 2134 zobrazení
IMAG0165.JPG
IMAG0165.JPG (84.71 KiB) 2134 zobrazení
*

5. kategória druhého počúvania cez Kossy Porty 25TH Anniversary (po servise, prišli minulý týždeň)
TDK SA 90min vyrobená v roku 2006 v Thajsku, na odkaze verzia C90 s bielymi svorkami.
Máme tu opäť TDK SA, ale tentokrát je podstatne horšie vyrobená než tá C60 kde som mal Najvýbery.
Ani tu nie je magnetické tienenie pod obyčajným vankúšom, ale pás je výrazne svetlejší hnedý než klasické TDK typu II, stále sa nejedná o poslednú verziu Life On Record, ale kvalita je už podobná. Jednalo sa o posledný 10pack TDK SA 90 čo dostali aktuálne v Elektro Astre v SNV v roku 2007, ktorý som kúpil celý a dve kazety som nahral, druhá bude v ďalšom počúvaní a ostatné som proste predal, alebo rozdal.
Balenie a dizajn je stále podľa ročníka 1998, ale zase biele svorky a Thajské výrobné číslo prezradia čo ste si v skutočnosti kúpili. Booklet je aj tu skrátený a bledý, krabička je už svetlá, aj keď má stále logo TDK.
Na kazete na jednej strane okna, je to na fotkách je vidieť taká divná štruktúra, akoby tam boli bublinky, alebo vrásky, myslel som si že flákajú odlievanie okienok v Thajsku do tých posledných kusov, ale všimol som si že sa to pohybuje a skáče, takže je to na trecej fólii, ale len na jednej strane je to takto nepodarené.
Nahral som tam dva albumy z vinylu a to Modern Talking – Ready for Romance, tuším Balkanton a Jennifer Rush - Movin od Supraphonu v licencii CBS, obe zrejme hrané predtým aj na kryštálke, takže kvalitatívne dosť ohrané a praskajúce platne. Podrobnosti k získaniu záznamu na konci, pretože to bolo ako vždy komplikované u mňa, ale už som nepoužil Rossiu s dorobenou Tesla VK prenoskou, ale niečo úplne iné.
Nahrávka bola opäť na Technics RS-TR575MII s dolby C NR s ATC podľa knižky okolo 0dB, spravená 9.3.2007, okrem zmienených albumov, bolo na donahrávanie použité mp3, alebo origo CD na zvyšok voľnej pásky.
Kvalita výšok bola excelentná a často som používal túto kazetu aj vo walkmane Panasonic RX-SX41, kde dobre vyniklo podanie výšok, ale bassy sú zlé, veľmi skreslené a chrčia aj pri 0dB, keďže je tam iná páska, zvuk je celkovo iný a celé sa to inak správa s TDK SA to má spoločný len dizajn kazety a logo, nič viac.
Na mechanike tie bassy boli strašné, výškovo ostré, ale bolo cítiť že kolíše priestor a z ľavej strany je to mierne okusané o dropy, akoby to nedržalo stabilitu, dokonca na začiatku počúvania páska šla mimo kladku, čo je vôbec prvýkrát na novej kladke a dosť som sa natrápil aby to nerobila.
Presvetlenie už klasické a otrepané pre tento dizajn, ale potešilo viac než tie malooknové kazety.
Spôsob získania nahrávok z vinylu mimo mojej Rossie:
U známeho, ktorý v tej dobe (2007) ešte nemal doma PC, ani net, mal staršiu audiotechniku, myslím že som spomínal že som tam nahrával niečo na Tesle SM261 a chodil občas na návštevu pokecať aj niečo vypiť, tak som mal vtedy nový Sony MD walkman-rekordér a na jeho gramci Tesla s VM vložkou, teda kvalitou relatívne nahral rôzne vinyly čo som mal od tety, alebo od kamarátov na MD média a potom z MD som nahrával na tape deck Technics 575, kde bol problém s úrovňou tohto chabého strojčeka, tak som navyšoval kompletnú úroveň rovnomerným zdvihom cez EQ Technics SH-GE70, kde je táto funkcia zdvihu úrovne v rozsahu niekoľkých dB, veľmi to pomohlo pri nahrávke.
Na MD som rôzne platne nahral bez strihu, ako vyšlo, s tým že to niekedy digitalizujem do PC a riadne upravím strih, ale nakoniec to ostalo na tých pôvodných MD doteraz.
Ďalší známy mi hovoril že nahrávky vinylu na MD sú príšerné, ale ja to tak nevnímam, príšerné je to až keď sa použije zlá, nekvalitná páska a deck, tu to skoro vyšlo až na to skreslenie basov. Ale bude v budúcnu ešte niekoľko kaziet s touto kombináciou nahrávok.
IMAG0167.JPG
IMAG0167.JPG (70.37 KiB) 2134 zobrazení
IMAG0169.JPG
IMAG0169.JPG (79.15 KiB) 2134 zobrazení
IMAG0170.JPG
IMAG0170.JPG (122.27 KiB) 2134 zobrazení
IMAG0171.JPG
IMAG0171.JPG (112.09 KiB) 2134 zobrazení
IMAG0172.JPG
IMAG0172.JPG (122.29 KiB) 2134 zobrazení
IMAG0173.JPG
IMAG0173.JPG (158.78 KiB) 2134 zobrazení
IMAG0174.JPG
IMAG0174.JPG (168.51 KiB) 2134 zobrazení
*

Takže hodnotenie pre tento týždeň:
1. Raks CD-X 90 black, síce mohli byť lepšie výšky, ale aj tak asi to najlepšie pre tieto dni
2. TDK SA 60 2004 s NajVýbermi, síce prvá strana utekali výšky, inak by to bolo veľmi dobré
3. TDK SA 90 2006 s vinyl nahrávkami cez MD, ale páska mizerná, no stále veľmi dobre oproti tým z tašky na vyhodenie
4. Winswood Olympia ala AudioMagnetics, zvuk mizerný až žiadny, ale pre ten pocit priehľadnosti a sledovania :D
5. Universum LN 60, to si snáď ani nezaslúži byť v rebríčku

Ďalšie počúvanie cca o dva týždne ak sa nič nezmení, z nových kaziet zase nemám nič prichystané, ak zotrvám v retro dance kompiláciách, zrejme nejaké slabšie kazety nahrám. Z použitých z tašky na vyhodenie bude zmena a kompletne prechádzam na originálky z tejto tašky, originálky a no name made home kazety, čo môžu byť aj značkové prelepené kompletne vlastným štítkom, že to nešlo celkom poznať a pod. Z druhého počúvania tu bude ešte jedna tá nešťastná Thajská TDK SA, ale nie vinyl, ale CD nahrávky. Takže sa teším aj neteším pretože viem aké to budú niektoré zlé kazety a ešte horšie nahrávky, tak zatiaľ :D
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2863
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Re: EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

EZ647: Ahoj, tak ti tentokrát dlužím zprávu za tři poslechy :shifty:.
Před-PS.: opět narážím na limit 15 kolobků na příspěvek, takže tu najdeš nějaké, které se zobrazí znakově a s mezerou mezi nosem a závorkou :- D (dal bych to normálně, ale limit..).



Poslech 25/2023
Jo tohle znám taky z dřívějška, ale v trochu jiné souvislosti. Jsem třeba seděl u digitalizací desek pozdě do noci, abych si mohl do mobilu natahat novou hudbu a měl jsem tak v práci co poslouchat (jo, v té proklaté výdejně). Když mi v noťasu začal drnčet větráček, tak jsem s digitalizováním přestal, ale vím, že jsem taky doháněl nějaké věci na poslední chvíli a kolikrát jsem naspal i jen 3 hoďky :mrgreen: .
Ale můžu říct, že takhle natěsno je to vážně na prd. Přesně jak píšeš, na tu zábavu má být čas a ne to hnat na poslední chvíli.
No ale ať příliš neodbočuju.


1) No já si myslím, že ti vyšla parádně. Když si vezmeš, že to byly začátky Metalek, tak je úctyhodné, že se v takové kvalitě dokázala nahrát i v roce 23'.
Upřímně, taky bych někdy rád sehnal nějakou hodně starou Metalku, abych ji ozkoušel a hlavně si taky rozšířil sbírku, když Metalek mám v celkovém množství kazet ani ne setinu procenta.. No asi přeháním, ale 5-8 Metalek z více jak 1000 kazet :-? ..
No a design kazety prostě krása :- ).

2) Jo, tak na tuhle kazetu si vzpomínám, jak jsi mi tehdy posílal obrázek.
No právě, já si myslím, že to patřilo té televizní stanici a že třeba měli předpřipravené univerzální štítky na nějaké kazety co si sami objednali - proto ta možnost zaškrtnutí, zda jde o Chome či Normal :-D. A taky proč byla polepená jen jedna strana..
No ale i když je to takové dá se říct generické, tak vypadá dobře a ta barevnost tomu dodává ještě zajímavější vzhled.

3) No jako vždy, pěkná kazeta a ještě kratší než je standart - tedy pro mě, který se v dětství dostával leda k C60 a C90..vyjímečně k C120, ale jiné délky jsem prakticky ani neznal. To až teprve při mém začátku sbírání před několika lety.
Che he, ale zajímavý jak se kolikrát objasní hodně věcí jen díky jedné malinké chybičce - zde ve formě beep zvuku.

4) Moc pěkné :- ). Potěšilo mě, že jsi s tím tak spokojený.
Sice celkem nová rokem výroby, ale už druhá, která vyšla zvukově výborně dle tvých popisů.

5) Já vlastně o těchto kazetách taky skoro nic nevím, ale několik těch Universum mám a ano, to "Quelle International" se na těch papírech taky často objevuje.
Právě že jak máš ve sbírce tu novou Universum Chrome, tak ta mi cívkama hned připomněla ty Watson kazety, které mají i přímo na těle napsáno že Made In Switzerland. Takže to má spojitost, protože to tělo, design, to je úplně duplikát. Jen já mám asi starší verzi Normalek než ty tu jedinou na webu.



Jen dodám, že pokud ti došly nahrané kazety, tak můžeš nahodit celý jeden poslechový díl těmi destrukčními kazetami na vyhození :-D. To bude poslechu, to budou odrovnaný nervy od nekvalitních nahrávek :lol:.



Poslech 26/2023
1) Pěkné, už taková klasika. Ale plně chápem, že pro tebe je to hlavně vzpomínková záležitost :-).

2) No tak to je hezké, další Metalka a zase zahrála skvěle. No já vím, přeostřený, ale tak holt tvoje mechanika :-).
Já se omlouvám, že k tomu nemám co říct, ale jak mám jen pár Metalek, tak s nimi prakticky nemám zkušenost.

3) Pěkné, další Universum. No já na těch svých mám právě taky uvedeno Made In West Germany, ale zatím jsem je nekuchal, to by asi bylo záhodno, abych doplnil do toho uvedeného vlákna co jsi založil. Koukám, že sice 919 zobrazení, ale zatím žádná reakce, takže bych to měl asi napravit.
Jinak to napojení magnetické pásky přímo do cívky bez zaváděčky jsem viděl už i u Sovětských kazet a mám celkem jistotu, že to nikdo nevylepšil, protože jsem to našel i u jedné zánovní.
Jinak s tím jednokanálovým monozáznamem to nemusí být jen blbým kabelem, ale třeba přehrával na stereo kotoučáku pásek, který byl nahraný jen na stopu 1-4 (značení stop u kotoučáků pro Levý kanál).

PS.: Právě jak jsem začal číst o této kazetě, tak mě to už nedalo, poslouchat ticho mě přestalo bavit, tak jsem si symbolicky ke stavu této kazety pustil čerstvou digitalizaci jedné své vyježděné kazety s výborným setem jednoho brněnského DJe nahraný z rádia, který to tehdy hrál přímo z desek, takže lze slyšet někdy i to praskání. Zrovna jde o set, který ještě sám nenahrával, takže mám asi jedinou kopii já* a zrovna v ne moc dobrém stavu a navíc jen půlku :-/.. *(díky čemuž neznám ani názvy ještě dvou skladeb)
Ale chci tím říct to, že teď právě zažívám asi podobný pocit jako ty při poslechu těch NajVýberov.


4) Jo tak další výběr, ale čtu, že již poslední ze série TDK CDing1 50.
Jak jsi zmínil tu nejnižší kapacitu, tak jsem si vzpomněl, že pár těchto miniCD mám od Tesláka (kterého sice zdravím, ale počítám, že tohle tady asi nečte). Musím říct, že mě to taky zarazilo, když jsem viděl tak slabou kapacitu. Ale myslím, že mám obě verze, protože jsem na to čučel, že jakto, že když vypadají stejně mají tak moc rozdílnou kapacitu.. Jen mám zvláštní pocit, že mám asi novější verzi, protože tento vzhled obalu mi přijde trochu odlišný..no musím na to do krabice mrknout, až se teda k ní dostanu :roll: .

5) No jo, další Metalka a dost pěkná. Mi to přišlo lehce jak oplatkový design - já vím, že ten vypadá úplně jinak, ale prostě jsem si na to vzpomněl :-).



Poslech 27/2023
1) Jaj tak to je škoda, že tato Universum je skoro nepoužitelná.
Che he, že prý ne-zvuk :-D, ale aby to šlo až na -40dB je celkem drsný. To by byla v podstatě prázdná kazeta s takovouhle. Škoda jen, že je v takovým stavu, jinak počítám, že bys ji asi zkusil přehrát - ale zase chápu, že tobě se ten starý záznam nechce taky moc přemazávat.
Jen si říkám, jestli když to mělo odpadený ten polštářek na přítlačném plíšku, jestli ten plíšek tu pásku ještě víc nedrbal..
Jinak jo, to natažení pásku na přítlačnou kladku znám taky, ale ono je to drsný i na hřídeli, to pak z toho tu kazetu dostat je o nervy. To už je v uzavřených magičích asi nejlepší řešení, když pásek přeteče a nevmotá se ani na kladku ani na hřídel, ale zvarhánkuje se. Jo, dá se to lehce vyndat, ale pásek je v pytli, protože to v postiženém místě "dupe". Takže ono si asi nevybereš co je lepší.. Buď bude pásek dupat nebo ho lehce zmačkáš při preparování zaseklé kazety z kazeťáku a mnohdy si ještě vylomíš ten typický kousíček plastu kazety..

2) Jo, několik těchto i novějších SAček mám, ale jen zabalené. Obecně jsem si jich moc neužil, protože v té době jsem se k nim neměl jak dostat (počítám že hlavně cena).

3) Nojo, Raksky se mi obecně líbí všechny a i když se marně snažím získat hlavně ty RX a SP1, tak jich moc nemám a tuhle krásnou černou ani jednu..

4) Jo, tak tahle průsvitná lehce záhadná kazeta se mi líbí. Dobře tam vynikne ten vzhled, který by jinak byl zakrytý pod těmi polepy. Bohužel XHE mám jen jedinou dost použitou kazetu a ta je opatřena polepy, proto mě ani nenapadlo, že se dodávala původně takto čistá.. Škoda no.
Jo tak teď mi ten jednokanálový zvuk došel.. Ono ty mikrofony pokud se napojily do stereo zdířky, tak právě vznikla tato věc, že jel jen jeden kanál. Počítám, že asi šlo o mikrofon s 5DIN (jednoduše pětikolík) no nebo klidně i 3DIN, ale prostě tento systém a to i z vlastní zkušenosti vím, že to mohlo způsobit tuto věc.
No a tady ty barevné fotky vynikly fakt skvěle, nádherné barvy :-).

5) No tak to dost naštve, když ta kazeta nefunguje jak by měla..
Jinak to zvrásnění na fólií vidím prve, s tím jsem se zatím nesetkal. Teda u kazet ne. Často jsem tohle vidíval u fólií v obalech na desky, kde to zvrásnění bylo dost výrazné oproti tomuto a asi proběhlo skladováním, potíž byla, že ten stejný vzor té fólie se otiskl i na samotnou desku :wtf: která pak působila docela hrozně.



No na ty podomácku dělané kazety jsem teda dost zvědavý :-). A u originálek ten popis bude taky celkem nezvyklý oproti tomu co píšeš k těmto nahrávacím kazetám, které jsi většinou i nahrával.



Tak snad jsem tě tímto megarománem neodrovnal. Příště si budu muset dát pozor na to, abych nezanedbal odezvy tolik jako teď.

Tak se měj krásně ;-).
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10277
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

Príspevok od používateľa EZ647 »

SilverFox:
díky, samozrejme som to čítal už v pondelok v noci

Univerusm samozrejme kde je uvedené Švajčiarsko sú veci jasné, u týchto ale buď nebolo nič, alebo len Germany

Hej s tým 5kolíkom a mono záznamom len v jednom kanály je to dosť pravdepodobné.
Vtedy sa asi nedbalo toľko na kvalitu a prevedenie.

Audio Magnetics mám na webe pomerne dosť kusov na to aby bolo vidieť prevedenie v priehľadnej verzii aj s priloženými nálepkami, ale na Agfabasf.com sú aj polepené tieto kazety a vyzerá to zvláštne.
Celoplošný polep sa na priehľadné kazety celkom nehodí, hlavne v takom starom štýle, aj keď vtedy to možno bolo moderné a nikto také nemal.

K tým no name originálkam som písal dosť tu
viewtopic.php?t=2780
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10277
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

Príspevok od používateľa EZ647 »

12.11.2023 diel 28./2023

Dvadsiate ôsme tohoročné rituálne počúvanie na mojej mechanike. Okrem toho, že sa vyskytlo veľa malooknových kaziet, teda počúvanie nebolo na sledovanie až tak príťažlivé, tak sa stala pre mňa smutná vec, že hlavné rituálne slúchadlá, nie len pre túto mechaniku a to Technics RP-HT300 vypovedali službu neopraviteľným spôsobom po 24,5roka takmer nepretržitej prevádzky. Musím si zvyknúť na náhradu, pretože je to rituál, pre mňa veľmi dôležitá záležitosť, tak sa mi to rieši veľmi ťažko, ale nie je na výber, podrobnosti napíšem vo vlákne extra. Kossy Porty Anniversary limited sú pre mechaniku, len v rámci druhého počúvania na mechanike, s odlišným zapojením výstupu s vysokou výstupnou impedanciou, kde vyniknú tie stredobassy čo strojček produkuje, ale o tom som tu tiež už viac krát písal.

1. Kategória novo nahratých kaziet z čerstvých nahrávok, Memorex-Saehan, ktorú som nahrával na začiatku týždňa v pondelok. (ešte stále Technics RP-HT300)
Memorex MRXI S 90min ročník 1988 Európsky trh, Made in Korea by Saehan
Zvukovo dosť dobrá a príjemná v spojení s mojou mechanikou, výšky neagresívne, ale príjemné, všetko tak akurát, veľmi príjemný posluch, poruchy takmer žiadne. Chod výborný.
Presvetlenie slabšie, ale vďaka cievkam so štvorčekmi to pri prídavných LED jemne po stranách okna preblikávalo vo forme zmeny jasu striedajúcich sa štvorcov.
Všetko podstatné som obkecal v odkaze na testy.
IMAG0282.JPG
IMAG0282.JPG (78.52 KiB) 1871 zobrazení
IMAG0284.JPG
IMAG0284.JPG (95.27 KiB) 1871 zobrazení
IMAG0285.JPG
IMAG0285.JPG (112.36 KiB) 1871 zobrazení
IMAG0286.JPG
IMAG0286.JPG (135.06 KiB) 1871 zobrazení
IMAG0289.JPG
IMAG0289.JPG (26.21 KiB) 1871 zobrazení
IMAG0290.JPG
IMAG0290.JPG (25.54 KiB) 1871 zobrazení
*

2. kategória použitých kaziet, kazeta z tašky na vyhodenie, 37/89, ako som spomínal začíname s originálkami, prvá strana s Technics RP-HT300, druhá už náhrada, keďže si počúvania počas dní delím na strany, stranu B vždy začínam ďalší deň.
Bleib standhaft, Kreszentia, Sepp Lehmeier /1978/
Teraz v taške na vyhodenie nasleduje ešte väčšie množstvo originálnych, prednahratých audiokaziet, než bolo tých prázdnych, aj keď výnimky a domáce prerábky sa nájdu, ale o tom až prídu na rad.
Vzal som to podľa abecedy zatiaľ, až na výnimku tých Power Talk v knižkách, ktoré som ani nepočúval na Akai, ani sa ešte nechystám, bude to otvorená záležitosť v rámci tohto packu kaziet.
Tento dnešný titul je niečo ako hovorené slovo, humor, ale po Nemecky, takže som z toho absolútne nič nemal s minimálnym zvukovým doprovodom. Skoro by som to nazval niečo na štýl Andera z Košíc, ale vzdialene a v Nemčine.
Kazeta je čierna v základnom dizajne Philips, so skrutkami s potlačou namiesto štítku, čo je u tak starých kaziet veľmi zvláštne, až si myslím že je to nejaké znovuvydanie, ale nechali pôvodný rok, ktovie.
Páska vyzerá na základnú ferro, buď Basf, alebo iný Nemecký/iný výrobca so svetlo železitou páskou.
Cievky majú síce dutú formu a malú I svorku, ale pomerne hrubé steny a celkom tuhý základ, takže si držia tvar, ale výrobcu nie je možné podľa nich identifikovať, príliš generický (všeobecný) dizajn. Podobné Dessau a Číne, ale s pevnejšími stenami.
Presvetlenie patrí k najhorším v tomto týždni, čierna kazeta malé okno, okrem prídavných LED je nutná aj externá baterka, ktorú používam na fotky kazety počas počúvania na mechanike. Telo kazety obsahuje úchytné body pre SM mechanizmus, žiadne vodiace osky na kladky.
Stav je zlý, kazeta bola otvorená a čistená. Pri prvom hraní na Akai hlava stredne špinavá, kladka taktiež, na mechanike teraz už len mierne špinavá kladka, čistenie samozrejme po každej jednej kazete z tašky na vyhodenie.
Zvukovo, magneticky poškodená ako všetky ferro typy z tašky na vyhodenie, vybudenie max. -10dB, kolísanie úrovne je mierne, magnetické ozveny z prekopírovania veľmi intenzívne, čo je extra nevhodné pre hovorené slovo. U hudby to počuť len v medzerách a tichých pasážach.
Z toho čo ostalo na nahrávke, je cítiť že to je naozaj štúdiová kvalita a nie je to nahrávané niekde cez domáci mikrofón z reproduktoru :D
Čas strany presne odmeraný 18min 30sek.
IMAG0292.JPG
IMAG0292.JPG (68.4 KiB) 1871 zobrazení
IMAG0294.JPG
IMAG0294.JPG (93.28 KiB) 1871 zobrazení
IMAG0295.JPG
IMAG0295.JPG (97.78 KiB) 1871 zobrazení
IMAG0296.JPG
IMAG0296.JPG (138.74 KiB) 1871 zobrazení
IMAG0297.JPG
IMAG0297.JPG (137.95 KiB) 1871 zobrazení
IMAG0298.JPG
IMAG0298.JPG (113.69 KiB) 1871 zobrazení
*

3. kategória druhého počúvania cez Kossy Porty 25TH Anniversary
TDK SA 90min vyrobená v roku 2006 v Thajsku, na odkaze verzia C90 s bielymi svorkami.
Jedná sa o totožné prevedenie kazety ako som mal minulý týždeň, spomínal som že z tých Thajských C90 TDK SA vyrobených v roku 2006, som vzal posledný 10pack z Elektro Astry a dva kusy som nahral. Toto je ten druhý kus a ten šiel tete, asi ako posledná kazeta čo som jej kedy nahrával. Teta od ktorej som mal takmer všetky tie Poľské originálky, ale aj množstvo značkových starých kaziet, ako veľmi riešenú poničenú Sony UX-ES o ktorej som veľa písal. (Všetky kazety mi hromadne darovala asi na začiatku roku 2015, keď postupne robila poriadky doma)
Je tam teda použitý neznámy pás, ktorý je o niečo svetlejší než klasická TDK SA a Technics RS-TR575MII na ňu kalibroval tak, že výšky boli famózne, ale skreslenie bolo extrémne skoré, aj pri 0dB.
Nahrávka:
Po častých nahrávkach Technics 575 prichádza novinka, môj prvý nákup z aukra Technics RS-TR979, je to v podstate to isté, len starší model. Vtedy ma fascinoval, čo som písal aj vo vlákne pre tento deck určenom
Ale pozerám že nikdy som nenapísal niektoré detaily, teda deck bol môj prvý nákup z aukra v živote, ktorý skoro skončil fiaskom pre nefunkčnosť komunikácie s predajcom cez free mailovú schránku (tuším EZ@zoznam.sk, nech odpočíva v pokoji :D )
Tape deck mi prišiel presne 16.8.2007 v pomerne špinavom stave mechaniky, čo som ako tak očistil, zvyšok na odkaze vyššie. Najbližšie ho čaká generálka, asi, alebo pitva :D )
Nahral som na ňom vtedy veľmi málo audiokaziet, potom do toho hneď vstúpil Akai DX-57 ako prvá dvojhlava doma, takže všetko postupne. Ak sa tu ešte objavia v druhom počúvaní kazety z Technics 575, budú nahrávky staršie, len sa do zoznamu počúvania dostali až neskôr, takže.
Kazetu som nepolepil, ani nepísal na booklet, vtedy som si v bývalej práci vytlačil na malý papierik zoznam skladieb, ktoré som tete nahrával aj s údajmi o decku a nahrávaní.
Technics RS-TR979 mechanika deck 1, dolby C NR, HX Pro, ATC podľa knižky a budenie do 0dB stále platí, Bias -1, ktorý sa dal dodatočne ručne nastavovať v rozsahu 5% Nahrávka nedeľa 16.9.2007. Len som si nenapísal čo bol zdroj zvuku, ale zase najskôr jeden z mojich discmanov, a väčšinou origo CD Slovenských interpretov, ktoré sme mali doma a 5 skladieb na konci kazety boli Moderni.
Teraz po rokoch, pri druhom počúvaní na mechanike, je zvukovo svieža a čistá rovnako ako po Technics 575, ale basovú zložku zvládla pri kalibrácii nepatrne lepšie, podľa skladby, ale ten pás stále nie je na toto v Technicsoch vhodný, pripomínam, že sa jedná o OEM neznámy pás, už nie pôvodný SA v tejto sérii 2006. Taktiež je tam mierne vyššie tremolo, ktoré ale nevnímam vždy u všetkých nahrávok rovnako z tohto decku, nevadí, bude sa aj to riešiť.
Kazeta technicky identická s tou predošlou, chod dobrý, presvetlenie stredné, už mi trochu lezú tie TDK krkom, ale tiež nevadí, bude zmena :D
IMAG0300.JPG
IMAG0300.JPG (77.53 KiB) 1871 zobrazení
*

4. Kategória novo nahratých kaziet z čerstvých nahrávok, Basf, ktorú som nahrával v štvrtok. (trvalá náhrada Sennheiser HD 555)
Basf ferro super LH 90min ročník 1977, vyrobená dňa 337 roku 1980 Made in Germany
Po dlhej dobe klasický dizajn Basfu, asi najlepšie presvetlenie z tohto týždňa, dobre vidieť cievky a stav pásky, aj keď to nie je celopriehľadná kazeta, tak som bol celkom spokojný. Chod pásky bež škrípania a problémov, zvuk z cievok a mechaniky bol viac šúchavý a nepravidelný.
Čo som mal na srdci k tej kazete som popísal v testoch, že na decku Sony nevynikli výšky a po decku Pioneer boli ako na zdroji. No a čo na to nové slúchadlá? Proste nahrávka s málo výškami po decku Sony na prvej strane bola nadmieru príjemná a dobrá, veľká spokojnosť, takže som vedel že pri ostrej kazete tu začnú problémy. Na druhej strane boli výšky extémne, nie skreslené, len silné a prenikavé, budem musieť asi kvôli tým slúchadlám uberať výšky na pripojenom EQ, až bude nejaká chromka, alebo metalka, bude to katastrofa.
No zvuk bol ako na CD, poruchy boli len vzácne, na strane A v oblasti starých testov, občas neistota azimuthu, inak veľmi dobrý výsledok a počúvanie na mechanike skvelé.
K slúchadlám: už pri stredajšom večernom počúvaní ako som mal dokončiť druhú stranu origošky s Nemecky hovoreným slovom a načať prvú stranu TDK SA 90 2006, som zistil že proste na Technics nehrá pravý kanál. Asi hodinu som sa s tým trápil, rozpitval som konektor, premeral kábel a na moje veľké prekvapenie som zistil že proste menič, jeho piny na ploche zospájkovaného kábla má nekonečný odpor a nereaguje na test pukaním v slúchadle, pritom ľavé bezproblémov, s tým sa asi nedá už nič robiť a viac o tom napíšem samostatne.
Sennheiser mám od Romana ako používané, chcel som veľké hifi slúchadlá ako náhradu za Technicsy, Roman mi poslal Seinnheisery asi v roku 2018, ale ten čas letí, pretože do tej doby som mal Technics a Kossy porty na hlavné počúvanie, aj na všetky decky, walkmany a elektronické hračky v rátane rituálnej mechaniky.
Takto som to trochu lepšie podelil a Sennheisery som nechal len ako hlavné slúchadla k PC, teraz ich musím deliť zase aj k zvyšku strojom, kde nechcem Kossy. Takže skôr či neskôr budem chcieť zohnať náhradu, tak uvidím že čo a ako.
Teda tieto HD 555 sú podstatne pohodlnejšie než Technicsy na dlhodobé nosenie na hlave, no zvukovo som bol na Technicsy zvyknutý až istou formou závislosti, ktorú som si na nich za tie roky vypestoval.
Sennheiser HD 555 vedia zahrať veľmi presne, nič im nechýba, ale naopak majú niektorých vecí vo zvuku až navyše a trochu to prekáža, u mechaniky som poznal okamžite, že sú celkovo šialene citlivé na každý mikrozvuk rušenia a všetkého čo mechanika produkuje a neskutočne zvýraznia bass, ktorý tam bežne nie je pri tomto zapojení a výšky sú šialené, kde sa Technics ani Kossy nechytajú. Citlivosť Volume potenciometrov mechaniky je pre tie slúchadlá veľmi vysoká.
Na zvuk a hudbu som si pri bežnom počúvaní na pc u týchto slúchadiel rýchlo zvykol, ale bolo tam niečo neprirodzené, pri hovorenom slove, film, youtube a pod som zistil že monofónny hlas v strede je vlastne nejako fázovo rozpitý do strán a toto mi z počiatku vadilo asi najviac, ak som hľadal info o tomto modeli HD555, tak som práve na to narazil ako na kritiku, že tento model v tomto smere patrí k tým najhorším, škoda no :D
Nakoniec som si pri pc na to zvykol veľmi, ale u rituálneho počúvania to je tak šialene odlišné, že ma to celkom hnevá a zároveň sa teším na ďalšie a súčasne bojím šialených výšok.
Premiériovo som na mechanike tie slúchadlá počul až na druhej strane orignálky s Nemecky hovoreným slovom, kde to nebolo tak agresívne, ale pomaly som vedel čo ma asi čaká, až prišla na rad Basf, kde prvá strana bola tak akurát a druhá to som u niektorých skladieb už pomaly trpel.
IMAG0322.JPG
IMAG0322.JPG (80.45 KiB) 1871 zobrazení
IMAG0324.JPG
IMAG0324.JPG (87.4 KiB) 1871 zobrazení
IMAG0325.JPG
IMAG0325.JPG (92.46 KiB) 1871 zobrazení
IMAG0326.JPG
IMAG0326.JPG (48.53 KiB) 1871 zobrazení
IMAG0327.JPG
IMAG0327.JPG (52.71 KiB) 1871 zobrazení
IMAG0328.JPG
IMAG0328.JPG (31.51 KiB) 1871 zobrazení
*

5. kategória použitých kaziet, kazeta z tašky na vyhodenie, 38/89 so Sennheiser HD555, do odvolania
Boskovsky Dirigiert - Konzert Zum Neuen Jahr
Dizajn tejto kazety je ako staré Basf, alebo niektorý výrobcovia s veľmi úzkym oknom, ale toto je AudioMagnetics, bez skrutiek, ktorý poskytoval svoje kazety a pásku aj pre vydavateľstvá, alebo OEM firmy v Európe, či vo svete, pôvod pásky AM neviem zaručiť, ale kazeta celkom iste áno. Hlavné znaky sú napríklad červíkový vzor na vodiacej časti kazety, alebo zvláštne cievky s plusovými zúbkami a plochou C svorkou, kde sa návin pásu prepadáva v pohybe.
Presvetlenie nie je tak extrémne zlé, nakoľko je to pomerne svetlá kazeta, tak celkom dobre vedie svetlo a orientačne sa toho dalo vidieť viac než na predošlej originálke, aj keď má menšie okno, ale viac ako viac, stav pásky veľmi približne a inak nič.
Chod v celku dobrý, aj keď tiež mechanicky celkom hlučný, tieto pásky neškrípu.
Stav ale veľmi zlý, kazeta bola pred prvým hraním násilne otvorená a čistená.
Prvé hranie na Akai, budenie do -10, špičky -6db, zvuk je pomerne slabý, veľký šum, výšky slabé, magnetické kolísanie úrovne je pomerne veľké, aj silné magnetické ozveny prekopírovania. Na mechanike to nehralo o nič lepšie.
Kladka takmer okamžite biela hneď na začiatku hrania na mechanike.
Na Akai boli tiež hnedé hlavy aj kladka. Lepka zavádzačky na druhej strane vo veľmi zlom stave, napriek tomu drží, ale pri prechode to tam chrupne, že sa človek až zľakne.
Presný odmeraný čas strany je 22min 30sek.
Obsahovo je to vážna hudba s naozaj veľmi známymi a príjemnými melódiami, nie je to vôbec zlý výber, len stav nahrávky je naozaj príšerný a človek z toho skoro nič nemá.
IMAG0333.JPG
IMAG0333.JPG (80.81 KiB) 1871 zobrazení
IMAG0335.JPG
IMAG0335.JPG (56.87 KiB) 1871 zobrazení
IMAG0336.JPG
IMAG0336.JPG (66.44 KiB) 1871 zobrazení
IMAG0337.JPG
IMAG0337.JPG (74.47 KiB) 1871 zobrazení
IMAG0338.JPG
IMAG0338.JPG (110.43 KiB) 1871 zobrazení
IMAG0339.JPG
IMAG0339.JPG (117.73 KiB) 1871 zobrazení
IMAG0341.JPG
IMAG0341.JPG (174.28 KiB) 1871 zobrazení
IMAG0342.JPG
IMAG0342.JPG (116.43 KiB) 1871 zobrazení
IMAG0343.JPG
IMAG0343.JPG (34.05 KiB) 1871 zobrazení
IMAG0345.JPG
IMAG0345.JPG (35.35 KiB) 1871 zobrazení
*

Poradie pre diel 28:
1. Basf ferro super LH 90 1977 za mimoriadne dobrý zvuk, asi aj kvôli slúchadlám a najlepšie presvetlenie zo všetkých tento týždeň
2. Memorex MRXIS 90 1988 Saehan, za druhý najlepší zvuk na záver života Technics slúchadiel
3. TDK SA 90 2006 Thajsko, veľmi čisté a dosť dobré
4. Boskovsky dirigiert za známe melódie, inak kvalita zlá
5. Bleib bla bla bla, keby som tomu riadne rozumel, možno by ma to aj pobavilo no :D

Takže toto bol vyslovene Ťažký týždeň, zvukovo nadmieru dobré, presvetlenie takmer mizerné, ale to so slúchadlami ma neskutočne naštvalo, keď sa to dialo na Kossoch limited, ma to už tak neprekvapilo, ale u Technics som čakal že kolaps meniču bude to posledné čo sa môže stať, vždy som predpokladal kábel, konektor, mechanické zlomenie a pod.
Budúci týždeň bude výnimočne hneď o sedem dní podľa plánu (výmena zmien v práci) a v taške na vyhodenie ostanem u origináliek dlhšiu dobu, z nových kaziet klasicky nemám nič pripravené a všetko budem robiť na poslednú chvíľu a z druhého počúvania dáme nachvíľu zbohom TDK kazetám a presedlám na Denon a Maxell.
Zatiaľ happy taping.

Interné poznámky: CC 989, 2042, cc tetaJ, 980, 2043

PS a to už som mal minulý týždeň na opravnom/pitevnom stole aj moju kameru/Foťák Toshiba, ktorej hrozila smrť a že to neposkladám, ale na druhý krát sa podarilo a chyba displeja zmizla sama, takže sa sama aj znovu objaví :D
čo je problém, lebo zmena foťáku na tých málo osvetlených fotkách by mohla byť celkom extrémna a všetko a celá atmosféra príspevkov by sa zmenila
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10277
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

Príspevok od používateľa EZ647 »

19.11.2023 diel 29./2023

Dvadsiate deviate tohoročné počúvanie na mojej rituálnej mechanike. Okrem toho že bol kratší týždeň, teda som musel kazety natlačiť do kratšieho časového úseku, sa nič mimoriadne nestalo.

1. kategória druhého počúvania cez Kossy Porty 25TH Anniversary
Denon HD8S 100min ročník 1990 Made in Japan
Nebolo to tak dávno čo som riešil počúvanie dvoch Denon HD-M 90 1992 zo zvukového štúdia, nahraté na Technicse 575 (počúvanie v časti 19, júl 2023) Tak k tejto dvojke som mal v balíku aj 5ks týchto Denon HD8S 100, z ktorých som nahral tento jediný kus, taktiež na Technicse 575, čo bolo ešte pred kúpou modelu 979, a zvyšné 4 kazety šli do sveta, predaj zberateľom, kamarátom, poslané aj Nstarovi/Moniatku, ktorú už tiež nahrali a chválili vo všetkých smeroch, asi :D
Ja som vtedy si stále neuvedomoval že typ II nie je vždy chromdioxid, v tomto prípade to platí trojnásobne! Že je to metal typ II bolo uvedené len na zadnej strane obalu a veľmi drobným písmom, ktoré dneska beriem ako sväté kazetové texty :D
Nahrávka:
Technics RS-TR575MII, ATC, budenie do 0dB cca podľa knižky, Dolby C NR, záznam 7.9.2007, zvukovo bola špičková na Technicse, ale bolo cítiť občas nejaký ten drop, či už tie otlaky na konci a začiatkoch pásky, radil som ju tesne za HD-M v kvalite nahrávky na Technicsoch. Čo ma presne vtedy na HD-M uchvátilo že žiadne poruchy ani kolísanie po pretlakoch neboli ani v náznaku, tu na tejto trochu áno. Ale dizajnovo som sa vtedy nevedel rozhodnúť čo sa mi viac z tých dvoch páči, obe som považoval za ťažké exotiky čo sa dostali ku mne domov.
Hudba už nebola z origo CD, ale zohnal som nejakých Modernov v OGG (dneska už takmer nepoužívaný formát) a CC Catch vo vyššom bitrate mp3, k tomu doplnenie strán random 80-90te roky z mp3.
Zdroj asi bol ešte jeden z mojich discmanov.
Patrí k posledným kazetám nahratých na Technics 575, kým som nekúpil z aukra 979 a hneď na to Akai, ako som spomínal, tie kazety boli hrané v rôznom poradí, takže ešte niekoľko tých Technicsových bude v budúcnu.
Booklet som ešte riadne plne vypísal, ale už som nepoužil nálepky, prišla mi tá kazeta tak krásna a komplikovaná, že som na to radšej nešahal :D
Po rokoch na mechanike, nádherný prednes, nádherné výšky a detail, mal som po dlhej dobe zase nadmieru intenzívny zážitok :D
Presvetlenie je celkom zvláštne, pred rokmi sa mi zdalo nedostatočné, nakoľko nesúrodé okná medzi ľavou a pravou polovicou kazety asymetricky prekrývajú strany navzájom, takže sa prázdna cievka v podstate kĺže nie na okne, ale na čiernej ploche a okno je len z jednej strany, zase vzhľadový pomer medzi stranou A, B na plnej a prázdnej cievke je totožný.
S prídavnými LED to vyzeralo zvláštne ako pohľad z jaskyne kde je na konci tunela svetlo :D
Za to meniace sa farby chameleónej LED na prídavnom osvetlení krásne robilo farebné obrysy okien. Toto je jeden zo zážitkov počúvania aj sledovania vo všetkých smeroch.
Zaujímavá je aj farba pásu metal, ktorá je naozaj na osvetlení sivá ako okolitý kazetový plast, na nerozoznanie, len na fotke sa to zdá mierne odlišné navzájom.
Funkčnosť a chod na mechanike sú priam ukážkové!
K nahrávkam z CD-R na túto kazetu, vtedy som použil Maxell CD-R Colour od Taiyo Yuden, čo boli najšpičkovejšie média na trhu, ale takmer nikdy sa nedali spoľahlivo zohnať, jedine Emgeton mal svoju sériu Japan MEDIUM, alebo Digital Vinyl, lenže boli veľmi drahé.
Potom Verbatim mal Pastel Colour (nemýliť si s AZO Colour) čo bola séria CD-R a DVD-/+R médií výhradne od Taiyo Yudena. Potom náhodne od niektorých výrobcov a Maxell bol trochu veľký Vulgaris pre naše trhy, pretože vedel vyrábať všetky typy médií v Japonsku v špičkovej kvalite a k nám sa z toho nedostalo ani 1%, k nám posielal rebrandy OEM Riteka, CMC a Indie pod svojou značkou. Sadu farebných CD-R Maxell mi vtedy poslal „pepst“ v rámci zberateľstva.
IMAG0359.JPG
IMAG0359.JPG (71.95 KiB) 1675 zobrazení
IMAG0361.JPG
IMAG0361.JPG (75.42 KiB) 1675 zobrazení
IMAG0362.JPG
IMAG0362.JPG (83.93 KiB) 1675 zobrazení
IMAG0363.JPG
IMAG0363.JPG (155.56 KiB) 1675 zobrazení
IMAG0364.JPG
IMAG0364.JPG (118.91 KiB) 1675 zobrazení
IMAG0365.JPG
IMAG0365.JPG (189.29 KiB) 1675 zobrazení
IMAG0366.JPG
IMAG0366.JPG (45.45 KiB) 1675 zobrazení
IMAG0367.JPG
IMAG0367.JPG (33.78 KiB) 1675 zobrazení
IMAG0368.JPG
IMAG0368.JPG (40.51 KiB) 1675 zobrazení
IMAG0369.JPG
IMAG0369.JPG (74.43 KiB) 1675 zobrazení
*

2. Kategória novo nahratých kaziet z čerstvých nahrávok, Tyrolis, ktorú som nahrával posledný utorok. (Sennheiser HD 555)
Tyrolis Cobalt SHX 60min 2004cca
Mal som trochu obavy na tých slúchadlách, že typ II bude preostrený, ako pri nahrávke vyšli výšky až podozrivo dobre. Ale reálne to bolo miernejšie a tlmenejšie, dalo sa to dobre počúvať, výšky vynikli a nie prehnane agresívne, výkon bol umiernenejší.
Chod dobrý až na tie drastické zlepky zavádzacej pásky.
Presvetlenie, tmavšie, temné čierne siluety s mikrobodkovou bielou svorkou, ale dalo sa to, po tom minulom týždni, keď som mal samé nevhodné kazety na tento účel.
IMAG0400.JPG
IMAG0400.JPG (104.71 KiB) 1675 zobrazení
IMAG0402.JPG
IMAG0402.JPG (105.62 KiB) 1675 zobrazení
IMAG0403.JPG
IMAG0403.JPG (99.83 KiB) 1675 zobrazení
IMAG0404.JPG
IMAG0404.JPG (111.5 KiB) 1675 zobrazení
IMAG0406.JPG
IMAG0406.JPG (90.72 KiB) 1675 zobrazení
IMAG0407.JPG
IMAG0407.JPG (86.32 KiB) 1675 zobrazení
*

3. kategória použitých kaziet, kazeta z tašky na vyhodenie, 39/89 so Sennheiser HD555.
Das Vorrecht des Erstgeborenen - Avner Boskey
Na odkaze je to tá nižšie so zeleným štítkom.
Teda toto je presne jeden z prípadov neznámej C90 s chromdioxidovou páskou a riadnou detekciou typu II prerobenou na originálku, vlastným vytlačeným štítkom, druhá strana bez štítku, ale nahraté sú obe s náboženskou tematikou, čo sa riešilo aj v danom vlákne na odkaze vyššie. Pre mňa samozrejme nuda, nakoľko je to po Nemecky, boli do toho aj nejaké hudobné vložky, ale kvalita záznamu je biedna, resp. stav po tých rokoch.
Úroveň podľa Akai je do -20dB, ale šum je mierne nižší kvôli typu II EQ, ozveny a kolísanie len mierne, vyššia koercivita sa vyplatila v tomto prípade. Páska bola pôvodne veľmi špinavá a tak to aj vyzeralo pri prvom hraní na Akai, pri tom druhom na mechanike už takmer ani náznak na kladke po prechode, alebo na hlavách. Naozaj sa na archív viac oplatia vysoko koercívne pásky, kde záznam vydrží podstatne horšie zaobchádzanie, aspoň nedopadla ako niektoré ferro kde je ledva počuť nejaký zvuk, aj ten kolíše do stratena.
Chod bol možno mierne šúchavý, u takých kaziet, presvetlenie veľmi slabé, s prídavnými LED mierne zlepšenie, ale tmavá, čierna kazeta tomu nepraje s malým oknom.
IMAG0429.JPG
IMAG0429.JPG (74.16 KiB) 1675 zobrazení
IMAG0431.JPG
IMAG0431.JPG (78.76 KiB) 1675 zobrazení
IMAG0432.JPG
IMAG0432.JPG (128.1 KiB) 1675 zobrazení
IMAG0433.JPG
IMAG0433.JPG (125.67 KiB) 1675 zobrazení
IMAG0436.JPG
IMAG0436.JPG (17.81 KiB) 1675 zobrazení
IMAG0437.JPG
IMAG0437.JPG (22.27 KiB) 1675 zobrazení
*

4. kategória druhého počúvania cez Kossy Porty 25TH Anniversary
Maxell UR 46min vyrobená asi v roku 2003 firmou Saehan v Kórei
Na tom odkaze je popísaná aj história nákupu, takže prejdem rovno na nahrávku.
Toto bude asi druhá aj posledná nahrávka pre dané obdobie na Technics RS-TR979, predtým než prišiel Akai, ale nie som si istý, vtedy mám dojem že som naozaj na ňom nahral len dve kazety aj to jedna bola pre tetu. Tak nie ešte som si spomenul na Noblestar LN, čo je pecka jak sviňa :D A ešte pomerne dosť kaziet sa postupne bude striedať, čo boli z Technicsu 575.
Nahrávka podľa knižky, Technics RS-TR979, ATC, dolby C NR, budenie do 0dB, Bias -1,5% dátum 6.1.2008.
Aj tu booklet kompletne vypísaný a nálepky tiež použité.
Obsahovo ako inak, znovu sa jedná o moje NajVýbery, konkrétne číslo 17 a 18.
Zvukovo som čakal viac, nakoľko podbiasovaná aj kalibrovaná bola dobre, ale nebol som tak fascinovaný zvukom, ale povedzme, bolo to dobre. Chod taktiež dobrý, presvetlenie famózne, pretože tieto svetlé priehľadné svietia skoro samé od seba, samozrejme na sledovanie nudné cievky. Aspoň u mojej mechaniky mi pri sledovaní nevadí tá hlúpa potlač zemegule v strede kazety.
K malým CD-R, ktoré som použil, samozrejme opäť na jednom z mojich discmanov.
Naj. výber 17 – LG mini CD-R 210MB 24min 8x Výrobca Infodisc Technology , Taiwan.
Reálne malo médium 24min a 15sek, 213MB.
Toto bola pre mňa taká zberateľská rarita, média LG u nás boli len vo veľmi malom sortimente, k tomu bol disk v mini CD obale, hrubom, ale neštandardnom, CD uložené ako v slimke.
Výrobca Infodisc bol jedným z mnohých Taiwanských výrobcov, ktorý mal práve zlú povesť, pretože jeho výrobky najviac zaplavovali veľmi lacné CD-RW a DVD-RW média (nie vždy práve kvalitné), kde sa firma niekedy nazývala aj Infomedia Taiwan. Z jednorazovo nahrateľných CD-R a DVD-R bol tento výrobca menej častý, ale hlavne u CD-R bol pomerne vzácny a nemal to doma kde kto bežne, alebo ak áno, tak len v malom množstve.
Kvalita sa zdala byť veľmi dobrá, zápis aj čítanie v poriadku, ale stalo sa to, že len po niekoľkých rokoch sa poškodil lak na vonkajšom okraji disku, teda pod vrstvu sa dostal vzduch a dookola sa celé vydulo, našťastie keď som si to všimol, nezasahovalo to do poslednej skladby, len do Lead-Out časti záznamu CD-R, prešiel som ho fixou po okrajoch, aby sa prilepilo symbolicky a stále sa dalo prehrať, neviem ako je na tom dneska.
Tak som ho musel dohľadať v skrini a našiel, divím sa že nezačalo hniť, všetky odlúpnuté časti z druhej strany sú fixou začiernené a tak to ostalo, akurát vidím že sa to trochu dotýka aj stopy samotnej, no hold, posledná skladba už nepôjde prehrať celá..
Naj. Výber 18 – Dysan mini CD-R červená potlač.
Si poviete že Dysan som tu mal rozpitvaný ako mini CD-R od Taiwanského CMC Magnetics s kapacitou 210MB 24min tiež Color prevedenie v oranžovej farbe. Skutočnosť je taká že ako mnoho výrobcov, aj Dysan menil dodávateľa v priebehu času, alebo kto dal lacnejšie, či z iných dôvodov. Tak u Dysanu je väčšinovým zvykom že nakupoval média Taiwanského výrobcu Prodisc Technology a menšiu časť o CMC Magnetics. No a práve zbierku mini CD-R Prodisc pod značkou Dysan tu mám kompletnú v piatich farbách. Oni to neboli zlé média, ale mali niekoľko svojich ALE, nakoľko bol Prodisc taktiež veľké zviera v tejto oblasti médií vo svojej dobe, ale neprežil to, aj keď sa snažili tuším rozbehnúť biznis výroby foto článkov, asi nevydalo, pritom dneska by mal podstatne väčší úspech než pred 15tmi rokmi...No ale k späť k médiám.
Jeho CD a DVD média sa k nám dostávali vo veľkom prevažne v eR verzii a niečo málo v RW verzii. Kvalitatívne boli porovnateľné s CMC alebo väčšinovou produkciou tej trochu lepšej kvality, ale mal som dojem že ich CD-R média boli krehkejšie a náchylnejšie na poškodenie vrstvy a občasné olupovanie a potom veľmi záležalo aj čo ste mali za mechaniku a ďalšie použitie v stolných alebo PC prístrojoch.
Jeho hlavou značkou bol eProformance, neskôr premenovaný na epro. Ale jeho média ste našli vo veľkom aj pod krátko obľúbenou značkou Xidex, časť produkcie Memorexu, Dysanu, rôzne aj menšie OEM produkty a výnimočne aj niektoré šarže bielych CD-R Verbatim Data Life, ktoré boli inak v drvivej väčšine od CMC Magnetics. Dokonca vyrábal aj DVD-R a ďalšie média priamo pre Verbatim na ich stamproch s ich farbivom a povedal by som že patrili k tým kvalitnejším. U médií Verbatim aj s pravým ATIP a MID kódom ste vedeli podľa formy sériového čísla z ktorej fabriky to vyšlo. Keďže Verbatim na vlastné kódy a farbivá používal asi štyroch výrobcov, každý mal jedinečné a nezameniteľné sériové číslo.
Ale späť k mini CD-R, tie od Prodiscu fungovali naozaj dobre, najväčší problém bola ich extrémne malá kapacita, u týchto konkrétne 193MB 21min podľa obalu, v skutočnosti 22min oficiálne podľa ATIPu. Funkčnosť ale výborná na mechanikách aj stolných CD prehrávačoch, len bolo potrebné myslieť na veľkosť pri tvorbe kompilácie, na C46 kazety vhodné s rezervou, nemuseli ste sa spoliehať na štedrosť výrobcu kazety, že dal niečo navyše ak ste nadupali štandardné 24min mini CD-R po okraj, alebo aj za.
Dysan bol teda aj od Prodiscu ako mini CD-R a CD-RW obe 193MB v štandardnom prevedení, alebo Color len ako mini CD-R v piatich farbách v jednej škatuli po 5kusov.
Mimo toho ďalšie Naj.Výbery na kazetách skôr sporadicky raz za čas, aj keď som potom získaval stále viac krátkych kaziet na tento účel, už som to nestíhal nahrávať, ale hlavne tvoriť kompilácie.
IMAG0440.JPG
IMAG0440.JPG (105.64 KiB) 1675 zobrazení
IMAG0442.JPG
IMAG0442.JPG (109.5 KiB) 1675 zobrazení
IMAG0443.JPG
IMAG0443.JPG (141.97 KiB) 1675 zobrazení
IMAG0444.JPG
IMAG0444.JPG (89.22 KiB) 1675 zobrazení
IMAG0445.JPG
IMAG0445.JPG (106.82 KiB) 1675 zobrazení
IMAG0446.JPG
IMAG0446.JPG (106.14 KiB) 1675 zobrazení
IMAG0447.JPG
IMAG0447.JPG (102.22 KiB) 1675 zobrazení
IMAG0448.JPG
IMAG0448.JPG (66.89 KiB) 1675 zobrazení
IMAG0449.JPG
IMAG0449.JPG (66.06 KiB) 1675 zobrazení
IMAG0451.JPG
IMAG0451.JPG (66.37 KiB) 1675 zobrazení
*

5. Kategória novo nahratých kaziet z čerstvých nahrávok, JVC China, ktorú som nahrával posledný štvrtok. (Sennheiser HD 555)
JVC GI 90min ročník 1990cca Made in China by Forward, neznáma páska.
Aj tu zvuk celkom prekvapil a na mechanike sa zdala nahrávka veľmi príjemná, chod bol v poriadku a škrípanie sa nekonalo, okrem toho presvetlenie, ako u tých Čínskych Victor RZ 60, je výborné, aj sledovanie mimoriadne dobré, v tomto som bol veľmi spokojný, aj keď kvalitou pásu veľmi pohŕdam.
IMAG0455.JPG
IMAG0455.JPG (109.47 KiB) 1675 zobrazení
IMAG0457.JPG
IMAG0457.JPG (89.76 KiB) 1675 zobrazení
IMAG0459.JPG
IMAG0459.JPG (119.61 KiB) 1675 zobrazení
IMAG0460.JPG
IMAG0460.JPG (122.59 KiB) 1675 zobrazení
IMAG0461.JPG
IMAG0461.JPG (83.53 KiB) 1675 zobrazení
IMAG0462.JPG
IMAG0462.JPG (88.14 KiB) 1675 zobrazení
IMAG0464.JPG
IMAG0464.JPG (85.01 KiB) 1675 zobrazení
IMAG0466.JPG
IMAG0466.JPG (83.27 KiB) 1675 zobrazení
IMAG0468.JPG
IMAG0468.JPG (87.44 KiB) 1675 zobrazení
IMAG0469.JPG
IMAG0469.JPG (83.07 KiB) 1675 zobrazení
*

Poradie 29:
1. Denon HD8S 100 je proste neskutočná vo všetkých smeroch, že teraz ani nové nahrávky na ňu nemali
2. Tyrolis 60, neviem no nebolo to zlé
3. JVC GI China, tiež dosť dobré
4. Maxell UR 46 Saehan, NajVýbery sú často najlepšie samozrejme, ale tá páska tak neoslnila
5. Nábožensky chromdioxid .... eeee eeee eeeee EEEEeeeeeeee

Celkom vydarený týždeň, ale čo ten budúci, kaziet z tašky na vyhodenie mám ešte desiatky, na druhé počúvanie cez Kossy porty to tu mám asi na 10-20rokov dopredu, ale nové nahrávky? Zase som nič nespravil a vzhľadom k ťažšiemu týždňu čo bude asi túto kategóriu teraz vynechám a budem počúvať len tie dve, kým nedokončím prípravu na projekt veľkého testu SKC kaziet.
Teraz by teoreticky mohlo vyjsť ďalšie číslo tiež o sedem dní, ale veľmi záleží ako sa mi podarí vybaviť niektoré veci behom týždňa.
Tak zatiaľ.

Interné poznámky: CC 150, 993, 2044, 171, 984
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10277
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

Príspevok od používateľa EZ647 »

26.11.2023 diel 30./2023

Tridsiate tohoročné počúvanie na rituálnej mechanike, dve druhé počúvania cez Kossy porty mojich dobových kaziet a tri originálky z tašky na vyhodenie.

1. kategória použitých kaziet, kazeta z tašky na vyhodenie, 40/89 so Sennheiser HD555
Die Jungen Klostertaler ‎– An A Wunder Hob I G'laubt 1993
Nedávno som tu nahrával audiokazetu Tyrolis Cobalt SHX, kde sme sa dozvedeli, že je to Rakúske hudobné štúdio, alebo vydavateľ originálnych kaziet a ďalších nosičov, napriek tomu je na tejto audiokazete uvedené Made in Switzerland, teda Swiss by Tyrolis, možno majú pobočku aj tam.
Vzhľad je teda klasický na tento typ kazety, priehľadná svetlá kazeta s tmavými fóliami čo už typicky na mechanike svieti, je dobre vidieť vedenie pásky, ale samotné cievky veľmi nie, no je to príjemnejšie než čierne kazety s malým oknom. Štandardne výrazne svieti aj potlač u takýchto kaziet, ale u tejto je potlač menej výrazná, za to pomerne bohatá.
Čo sa týka nahrávky, tak u týchto kaziet z Nemecka a Rakúska sa bude jednať prevažne o Nemecké ľudové veci, v tomto prípade je na Discogs uvedený Pop, Schlager, ale je to taká klasická hudba s dychovkou, ľudovkami a niečo medzi štýlom našeho Repete :D
Nech mi niekto napíše ako sa tomu štýlu hudby hovorí :D
Stav je zlý, kazeta je veľmi ošúchaná, chod je hlučný, šúchavý, na prvom hraní na Akai boli hlavy a kladky špinavé čiastočne, tu na mechanike už len jemne, páska vyzerá svetlo ako Basf, alebo iný Nemecký výrobca.
Nahrávka je aj tu poškodená zlým skladovaním či už magneticky, alebo veľkými výkyvmi teplôt, ktoré spôsobili extrémne prekopírovanie medzi závitmi a ozveny, ktoré sú asi u takmer všetkých kaziet z tašky na vyhodenie. To čo ostalo z pôvodnej nahrávky je najviac do -8db, teda šum je vysoký, zvuk slabý, ale výšky sa nestratili, ostali intenzívne v pomere ostatných frekvencií v rámci celého spektra, čo je zaujímavé.
Presne odstopovaný čas podľa hodiniek na stranu tejto kazety je 21min 26sek.
IMAG0039.JPG
IMAG0039.JPG (119.57 KiB) 1528 zobrazení
IMAG0041.JPG
IMAG0041.JPG (103.69 KiB) 1528 zobrazení
IMAG0042.JPG
IMAG0042.JPG (120.01 KiB) 1528 zobrazení
IMAG0043.JPG
IMAG0043.JPG (96.63 KiB) 1528 zobrazení
IMAG0045.JPG
IMAG0045.JPG (133.31 KiB) 1528 zobrazení
IMAG0046.JPG
IMAG0046.JPG (112.1 KiB) 1528 zobrazení
IMAG0047.JPG
IMAG0047.JPG (145.96 KiB) 1528 zobrazení
IMAG0048.JPG
IMAG0048.JPG (121.54 KiB) 1528 zobrazení
IMAG0049.JPG
IMAG0049.JPG (125.33 KiB) 1528 zobrazení
IMAG0050.JPG
IMAG0050.JPG (115.05 KiB) 1528 zobrazení
*

2. kategória druhého počúvania cez Kossy Porty 25TH Anniversary
Maxell UR 120min ročník 1998 Made in Kórea, alebo Japonsko, tento kus vyrobený presne 24.2.1998, odkaz je ilustračný na kus, ktorý som hral pred nedávnom
Ako pozerám predošlá C120 tejto verzie bola od sestry a tiež má rovnaký dátum výroby.
Ale tento môj kus má trochu inú históriu, kazeta pochádza od tety s Aerobikom, ako som popisoval tuším v lete, od nej som vzal pred rokmi nejaké audiokazety čo sa u nej povaľovali, lebo povedala že ich nepotrebuje, niektoré som si archivoval tak ako boli a niektoré som si dal priamo do svojej zbierky a môjho očíslovaného zoznamu audiokaziet a premazal ich. Toto je tento prípad, neviem čo tam bolo pôvodne, ale niečo chaoticky nahraté, náhodne premazávané a pod. a práve v tej dobe som potreboval jednu C120 na môj nový, ale krátky projekt.
Keďže u tejto tety zvykli byť kazety bez krabičiek, alebo náhodne prehádzané do iných obalov, kazetu mám v klasickom puzdre Maxell, ale booklet je UR 120 verzie 1996, ktorý tam nepatrí, kazeta je novšia, čo je ďalšia záhada, keď ich ľudia nenávideli, prečo mali doma toľko C120 kaziet?
Projekt:
Každému už lezie krkom, ako som tu posledné počúvania písal donekonečna o mojich krátkych NajVýberoch. Tak som myslím ešte behom roku 2007, keď som na jar uvedeného roku začal kopírovať mini CD s NajVýbermi na krátke kazety, vymyslel LongVýbery.
LongVýber:
Zase tie najlepšie skladby na veľmi dlhých kazetách, pre nekonečné hranie a dlhé chvíle. Žiaľ tento projekt sa celkom u mňa neujal a vytvoril som dokopy len tri vydania, dve C120 a jednu len C90. Aj keď som ich počúval rád, obľúbené skladby sa mi krížili s tými krátkymi NajVýbermi, takže mi to prišlo zbytočné. Jedno obdobie som pracoval v PC obchode a na obdobie dovoleniek som bol požiadaný o vykrytie dvanástkových smien, takže som si tam nosil walkmana Panasonic RQ-SX41, ktorý vtedy ešte fungoval, mali tam k PC repro 2.1 so subáčom, takže sa to mimoriadne hodilo a celé leto som túto konkrétnu kazetu brúsil hneď ako som prišiel do práce, neviem či raz alebo viac krát denne, pretože som si bral viacero kaziet, musel som vyberať také, ktoré ten slabý walkman utiahol, kde s Maxellmi väčšinou nebol problém, táto C120 fungovala dokonale na tom walkmane, ale také TDK to bola katastrofa, tie priehľadné s tým oblúkom vo vnútri, teda generácia 1991+ bola na walkmane nepoužiteľná, neskutočné tremolo od nova, alebo vypínanie, lebo ju neutiahol aj vo verzii C90, ak TDK musel som používať všetko tie staršie verzie s rovným telom, alebo veľkooknové. Tie nové priehľadné TDK proste tento walkman nenávidel a problém s nimi mal aj predošlý walkman aiwa.
Takže táto Maxell UR si odohrala svoje.
Nahrávka:
Takže sa jedná o Long Výber 1, nahrávka bola na Technics RS-TR575MII, klasicky podľa knižky ATC, Dolby C NR, budenie okolo 0dB, zdroj bol môj discman Philips už len z dôvodu že na kompilácie som použil dve CD-RW a to bol jediný CD player čo vie tento typ média u mňa doma v tej dobe. K tejto kazete nie sú presné informácie o nahrávke, nakoľko booklet nie je pôvodný tak som na neho napísal len názov a číslo kazety, playlist prakticky neexistuje. Na tvorbu boli použité rôzne zdroje, samozrejme mp3 od nízkych až po vysoké bitraty a niekoľko wavov.
Nahrávka bola na Technicse 575 urobená asi v 06 alebo 07 mesiaci roku 2007. Podľa dobových fotiek zo starej práce a kúpy Technicsa 979 z aukra to viem celkom isto aj bez poznámok na booklete. Pri rozbalení a skúšaní Technics 979 po prinesení z pošty v Auguste 2007 to bola práve táto kazeta Maxell UR 120 longVýber 1, ktorú som na ňom hral celý deň ako prvú.
Stav:
Kazety od tejto tety boli vždy v trošku horšom stave než je zvykom, stredne ošúchaná a páska je vyťahaná, má zvlnené okraje a niekoľko miest je jemne pokrčených, čo občas počuť na zvuku, ale na môj účel bohato stačila. To moje hranie už z nej asi toľko neubralo.
Nálepky nalepené ešte tetou, ale bez popisu, tie som popísal až ja.
Aby toho nebolo málo musel som aj fixou pokresliť prázdne plochy žľabu v cievkach Maxell. Tým že je stred cievok desatinu mm vnorený sa farba fixky nezotrie otáčaním cievok, ani pretáčaním celej dĺžky pásu
Chod na mechanike výborný, ale kvôli opotrebovaniu sa už nenavinie páska ukážkovo do jednej roviny, ale robí jemné čiary v návine.
Zvuková čistota je dobrá, ale mohla byť aj lepšia, kolísanie zvuku len na koncoch pásu, občasné pokrčené úseky, pás nešpiní.
Presvetlenie veľmi dobré, len u Maxell chýba vždy ten farebný či tmavý protikus/svorka v cievke.
IMAG0053.JPG
IMAG0053.JPG (105.75 KiB) 1528 zobrazení
IMAG0054.JPG
IMAG0054.JPG (141.88 KiB) 1528 zobrazení
*

3. kategória použitých kaziet, kazeta z tašky na vyhodenie, 41/89 so Sennheiser HD555
Die Stoakogler ‎– Menschen Brauchen Halt A Musi /1995/
Ďalšia originálka priehľadná s tmavými fóliami, aj keď je interpret iný, tak v podstate sa jedná o rovnaký štýl Nemeckej ľudovej hudby ako u tej predošlej kazety. Hlavný rozdiel je v tom, kazeta sa pyšní nápisom chromium dioxide 120us. To už tu väčšina na fóre vie, že originálky plnené chromdioxidom sa nahrávali s EQ 120uS ako typ I, kvôli kompatibilite, ale BIAS pri nahrávaní musel byť samozrejme dodržaný ako typ II. Inak kazeta je detekcie typu I, zase kvôli kompatibilite EQ na strojoch s automatickou voľbou typu pásky.
Preto nie je možné korektne nahrať starý chromdioxid prelepením otvorov, pretože sa síce EQ nastaví na typ I, ale aj BIAS a to nie je prijateľné. Oni originálky chrome nahrávali buďto rýchlo kopírovaním s vhodne nastavenými parametrami (BIAS High typ II, EQ 120uS typ I) alebo mali duplikačné mašiny kde sa na kazety pri nahrávke vedeli nastaviť ručne tieto hodnoty oddelené od seba.
Stav:
Veľmi ošúchaná kazeta a špinavá aj zvnútra, jedna polovica rozlomená, ako je vidieť na obrázku kazety v reze na odkaze vyššie. To som vyčistil a zlepil.
Chod je ale hlučný, šúchavý. Pri prvom hraní na Akai biele okraje hláv a kladky, na druhom hraní na mechanike, už len náznak, celkom slušný stav pásu relatívne.
Magneticky a zvukovo:
Aj tu sú nejaké zvláštnosti a paradoxy, na Akai to ukazovalo do -2dB, zvuk má jemné poklesy úrovne, druhá polovica strany B bola na tom o niečo horšie, ale zvukové podanie a kvalita výšok bola famózna, mastering aj zachovaná kvalita s neskutočne ostrými výškami. Ozveny a prekopírovanie boli veľmi silné, hlavne medzi skladbami, ale šum bol menší, nakoľko nestratila z pôvodnej nahrávky tak veľa.
Čo mi stále hlava neberie, aj pri tej predošlej ferro verzii, tak aj u tejto, pokles úrovne zlým skladovaním, magnetickým poľom, výkyvmi teplôt, napriek tomu výšky v plnej sile porovnateľné s úrovňou zvyšku nahrávky. Vždy som myslel že výšky vymaže ako prvé a rozhodí celý EQ charakter nahrávky, ale nie, tu hromadne padla len úroveň, skoro by sa dalo povedať bez strát kvality.
Čo sa týka samotného pásu, zatiaľ mi to najviac pasuje na formuláciu Basf CroCo, teda Chromdioxid + ferrocobalt, zvaná aj ako Chrome Plus, ktoré mali niektoré verzie CEII, ReCordII, či Obrázkových sérií Basf v začiatkoch, cca v rokoch 1994-1995 kým prešli na čistý Ferrocobalt typu II. Myslím že u origináliek ostali v CroCo zložení verný dlhšie obdobie.
Nakoľko pás je takmer čierny, nepresvitá, nemá ale žiadnu arómu typickú pre staré chromdioxidy. Ale tie čisto kobaltové zloženia Basf už majú miernu priesvitnosť magnetickej vrstvy.
Presvetlenie na mechanike, typické pre tento typ kazety a potlač je výrazná a svieti, ale je nekvalitná a na drobnejšom texte je zliata dokopy.
IMAG0056.JPG
IMAG0056.JPG (117.35 KiB) 1528 zobrazení
IMAG0058.JPG
IMAG0058.JPG (81.64 KiB) 1528 zobrazení
IMAG0059.JPG
IMAG0059.JPG (123.56 KiB) 1528 zobrazení
IMAG0060.JPG
IMAG0060.JPG (138.21 KiB) 1528 zobrazení
IMAG0061.JPG
IMAG0061.JPG (113.77 KiB) 1528 zobrazení
IMAG0062.JPG
IMAG0062.JPG (108.02 KiB) 1528 zobrazení
IMAG0063.JPG
IMAG0063.JPG (71.68 KiB) 1528 zobrazení
IMAG0064.JPG
IMAG0064.JPG (84.52 KiB) 1528 zobrazení
IMAG0065.JPG
IMAG0065.JPG (101.03 KiB) 1528 zobrazení
IMAG0066.JPG
IMAG0066.JPG (102.67 KiB) 1528 zobrazení
IMAG0067.JPG
IMAG0067.JPG (58.28 KiB) 1528 zobrazení
IMAG0068.JPG
IMAG0068.JPG (56.6 KiB) 1528 zobrazení
*

4. kategória druhého počúvania cez Kossy Porty 25TH Anniversary
Maxell MX-S 90min ročník 1996, vyrobená presne 29.4.1998 Made in England, na odkaze sa jedná o konkrétny kus C90, kým je tam zobrazená moja použitá verzia kazety.
Po dlhej dobe sa vrátim do stredoškolských čias, uvedená kazeta je nahratá v dosť starej várke kaziet a bola popísaná aj v obaloch kaziet.
Dôvod je ten, že som kazetu nahrával v tej dobe, ale asi 5min ostalo prázdnych na strane B a dokončil som to až o mnoho rokov neskôr, preto sa aj do počúvania na mechanike zaradila o toľko neskoršie.
Takže v krátkosti, nahrávka Technics RS-TR575MII podľa knižky, ATC, Dolby C NR, budenie do +2db, ale často to skákalo aj na +4db.
Zdroj, kto si spomína moje prepojenie rádiokazeťáku s CD Panasonic RX-D12 cez slúchadlový výstup do decku Technics, neskôr posledné donahrávanie boli asi z mp3 priamo z PC, už som sa s tým veľmi nehral :D
Nahrávky 08, 11/2012, 05/2003, 12/2005, booklet vtedy celý vypísaný, aj nálepky na kazete.
Zvukovo na Technicse som bol mimoriadne spokojný, bola to vtedy len moja druhá metalka, na mechanike teraz po rokoch, no prišlo aj rozčarovanie. Výškovo extrémne ostré aj dynamické, občas sa zdalo že bass skreslí že je to príliš nabudené. Ale stabilita bola horšia, strana A, prvá štvrtina mala tendenciu nedržať stopu, také to jemné plávanie zvuku, ktoré bolo počuť len jemne na výškach, ak by to bolo na decku - pri dolby C je to na kolabs. Aj pás sa nenavíjal celkom rovno, potom sa to zlepšilo. Strana B mala tendenciu páska na začiatku ujsť z kladky, ale to bola aj prvá kazeta čo mi to spravila aj na Technicse 575, samozrejme nie pri nahrávke ale až neskôr pri niektorých playbackoch, neviem nakoľko musí byť kladka top a koľko urobí páska s mechanizmom aby sa toto dialo/nedialo, ale Maxell v tomto tele sú vyslovene experti na tento problém, metalky obzvlášť. Ale začiatok strany A som často používal na test kladiek, aj ladenie DualCapstanu na Akai, takže je trochu viac opotrebovaný než by mal.
Páska má extrémny bočný presvit navinutej cievky pásky, asi kvôli dvojvrstvovému nosnému filmu, ktorý sa používal až do konca výroby pásu MX-S, u XLII-S zmenili film na obyčajný už niekedy v roku 1997.
Presvetlenie na mechanike je mizerné, v tomto smere ten dizajn strašne nemám rád :D
IMAG0071.JPG
IMAG0071.JPG (67.78 KiB) 1528 zobrazení
IMAG0073.JPG
IMAG0073.JPG (76.6 KiB) 1528 zobrazení
IMAG0074.JPG
IMAG0074.JPG (144.89 KiB) 1528 zobrazení
IMAG0075.JPG
IMAG0075.JPG (151.12 KiB) 1528 zobrazení
IMAG0076.JPG
IMAG0076.JPG (25.6 KiB) 1528 zobrazení
IMAG0077.JPG
IMAG0077.JPG (21.57 KiB) 1528 zobrazení
IMAG0078.JPG
IMAG0078.JPG (15.38 KiB) 1528 zobrazení
*

5. kategória použitých kaziet, kazeta z tašky na vyhodenie, 42/89 so Sennheiser HD555
Die Stoakogler ‎– Super Samma /1996/
Novší album intrepreta, ako opravujem nie Nemeckého, ale Rakúskeho, ako kazeta predtým, technicky opäť rovnaké telo kazety a chromdioxidová páska, teda asi Basf CroCo, len o rok novšia.
Hlavný rozdiel je v stave, jedna z mála kaziet, ktorá obsahuje pôvodnú krabičku aj s bookletom, tiež z tašky na vyhodenie, krabička je ošúchaná, ale kazeta je v stave že vyzerá ako nová, akoby nebola nikdy hraná v žiadnom stroji.
Stav, teda žiadny oter, pás je čistý, mechanicky je stále veľmi ťažkopádna so šúchavým zvukom.
Zvukovo Akai tvrdil 0dB, výškovo je menej výrazná než jej predošlá kolegyňa, ale stále dobré, kolísanie úrovne nie je, ale silné ozveny medzi skladbami, prekopírovanie po zlom skladovaní je veľmi výrazné.
Presvetlenie opäť klasické pre tento typ kazety a potlač svieti, ale tá je zase nekvalitná a zliata dokopy.
Presný čas jednej strany podľa hodiniek je 21min 20sek.
Takže aj pri horšom skladovaní kaziet ak zachováte pôvodnú krabičku, kazeta a pás budú v lepšom stave, až takmer novom, ale magnetickému poškodeniu nie je možné zabrániť inak než vhodným prostredím s vhodnou stálou teplotou.
No do budúcna z tašky na vyhodenie budú aj staršie chromdioxidové origošky, tak uvidíme čo napíšem tam. Pásky kde je čistý chromdioxid a nie nová CroCo zmes.
IMAG0081.JPG
IMAG0081.JPG (124.45 KiB) 1528 zobrazení
IMAG0083.JPG
IMAG0083.JPG (97.14 KiB) 1528 zobrazení
IMAG0084.JPG
IMAG0084.JPG (103.12 KiB) 1528 zobrazení
IMAG0085.JPG
IMAG0085.JPG (108.15 KiB) 1528 zobrazení
IMAG0086.JPG
IMAG0086.JPG (103.28 KiB) 1528 zobrazení
IMAG0087.JPG
IMAG0087.JPG (111.95 KiB) 1528 zobrazení
IMAG0089.JPG
IMAG0089.JPG (99.63 KiB) 1528 zobrazení
IMAG0091.JPG
IMAG0091.JPG (104.74 KiB) 1528 zobrazení
IMAG0092.JPG
IMAG0092.JPG (124.33 KiB) 1528 zobrazení
IMAG0093.JPG
IMAG0093.JPG (96.2 KiB) 1528 zobrazení
*

Poradie pre tento týždeň je:
1. Maxell MX-S 90 má stále vysokú kvalitu, aj keď trošku kolíše, ale nahrával som tam Elány vtedy spolužiak zbieral ich vinyly a neskôr reedície na CD, našli sa aj CD-R, takže som všetko dával na pásky, to bola predposledná s týmto interpretom pre to školské obdobie, potom som sa k tomu vrátil len vzácne.
2. Maxell UR 120 1998 LongVýber 1, samozrejme pre mňa úžasná kompilácia, ale zvukovej kvalite metalky vyššie sa nemôže žiaľ rovnať.
3. Die Stoakogler, originálka s chromdioxidom, síce nie celkom môj štýl hudby ale vo vysokej kvalite sa to celkom dalo, jedná sa o album v horšom stave, nakoľko mal lepšie výšky
4. Die Stoakogler Super Samma, druhá chromdioxidová orginálka, výborný stav, slušný zvuk, ale stále ta moja chuť na tento štýl je taká polovičná
5. posledná orignálka s ferro páskou, ako podobný štýl, kvalita je miestami na výškach celkom zachovaná, takže sa to dalo, ale ten rozdiel poklesu úrovne medzi ferro a chrómom po zlom skladovaní činí 6db!

Mňa tento týždeň celkom bavil, pretože druhé počúvania boli veľmi výživné a originálky boli tie z tých lepších, no budúce počúvanie, ktoré vyjde znovu asi až o dva týždne, bude v znamení Mexických Sony z čoho mám už obavy, a originálky z tašky na vyhodenie budú pokračovať, nie všetky budú tak prívetivé ako tie dnešné, no uvidíme.
Z nových kaziet si ešte nie som istý ako to bude, necháme sa prekvapiť.

Interné poznámky: CC 2045, 163, 2046, 20, 2047
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10277
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

Príspevok od používateľa EZ647 »

24.12.2023 diel 31./2023
Tridsiaty prvý diel je zrejme posledným pre tento rok 2023, myslím že som hral na mechanike asi najviac kaziet behom jedného roku čo sa mi kedy podarilo.
Minulé číslo nevyšlo, nakoľko som bol chorý, takže som sa rozhodol ho vynechať. Napriek tomu že sú Vianoce, budem pokračovať v nie práve pekných myšlienkach, ale toto vydanie je jedno z najhorších a technicky najviac problémových čo som kedy zažil, ale vzhľadom k tomu ako veci starnú a spojivo kolabuje, tak zrejme každým rokom sa to bude len zhoršovať :D


1. kategória druhého počúvania cez Kossy Porty 25TH Anniversary
Sony CDit II 90min ročník 2001 – 2004 prípadne novšie, Made in Mexico
Jedná sa o poslednú verziu kazety vo fialovom tele.
Aj keď táto verzia CDit II v slide casoch, teda kde sa kazeta vysúva z boku z akože mäkkšieho obalu má jeden typ a dizajn fólie, ale behom rokov sa tam vystriedali hneď tri druhy kaziet.
Najprv sa jednalo o modré kazety v tele typu Emtec, ľahké cievky, ale čierna páska, aj keď obal tvrdí EU výroba, určite už bola plnená Mexickými Aurex páskami, mali výborný zvuk, ale ich bezpečnosť je teraz otázna.
Tieto ľahké kazety sa striedali s modrými s pôvodným dizajnom a konštrukciou Sony, ale taktiež čierna Aurex páska, telo vychádza z posledných modelov HF v pôvodnom originálnom dizajne Sony. Zase výborný zvuk, a spoľahlivá konštrukcia, len nebezpečná páska.
A posledná verzia bola fialová, telo bolo totožné s tmavými UX-S v svetlozelenom obale, čo znamená že konštrukčne je zhodné s predošlou, alebo HF kazetou, ale je zmatnený obvod povrchu kazety, konštrukčne sa jedná o originál Sony aj s kvalitnými cievkami.
Ale tu je už aj uvedené Made in Mexico, o páske už ani nemusím písať, teda asi musím, Mexická, ale zvuk bol už horší.
Nákup:
Keďže toto je už trochu mimo zošita obalov, príliš nové, nákup sa uskutočnil v Nayke v 02/2007 v Poprade.
Kto čítal všetky moje príspevky k mechanike za tento rok, vie že som sa znovu vrátil ku kazetám niekedy koncom roku 2006 a zháňal som všade kde sa dalo fyzicky v obchodoch, než som prešiel na online nákupy.
V období nákupu týchto fialových Sony CDit II som akurát sedel v starej práci, keď došiel kamarát s tým že ide do Popradu, že som chcel nejaké kazety, že pozrie v Nayke, ktorá vtedy ešte v SNV nebola.
Potom mi z PP volal, že majú aj metalky a strašne veľa! Hovorím naozaj? Aké? On na to: Sony Metal MP Video 8, hovorím idiot! :D Dobre tak toto nevyšlo, ale vraj mali Sony CDit II 90 modré obaly, tak si myslím, dobre tie som už dlho nevidel, nech vezme aspoň 4 kusy.
Myslím že som väčšinu rozdal alebo rozpredal, a možno jednu zabalenú ešte mám doma, ale kto by ju dnes chcel že?
Keď mi ich doniesol, tak som zistil že nie sú bledomodré kazety v balení, ale fialové, po odstránení obalu som zistil, že sa jedná o ten modernejší dizajn podľa posledných UX-S s tým matným okrajom.
Zvukovo na Technicse vyšli o dosť lepšie než UX-S zo svetlo zeleného obalu, takže som nahral z mp3, buď z PC priamo, alebo z CD cez discman, to už si presne nespomínam.
Nahrávka na Technics RS-TR575MII s ATC, dolby C NR, budením podľa knižky okolo 0dB, nahrávanie 13.5.2007.
Kazetu som polepil, popísal, veľká nálepka čo by booklet je vypísaná celá a použitá na slide case.
Kvalitatívne to nebolo tak ako som bol zvyknutý ale z posledných nákupov zvyškov kaziet hrala asi najlepšie.
Pri hraní na mechanike som mal naozaj strašné obavy z ničenia hláv, ale nepotvrdilo sa.
Pás mal na začiatku tendenciu utekať z kladky, ale to sa poddalo, aj keď nechápem prečo, po osadení novej kladky bolo všetko v poriadku, teraz sa to zase začína mierne kaziť.
Napriek tomu zvukovo ako tak, občas kolísanie azimutu, jemné tremolo len na strane B, čo už ten Technics nedával, tam je naozaj nutné meniť remene, ale ešte niekoľko kaziet som na ňom nahral, čo bolo ešte pred kúpou Technicsu 979, ako som spomínal, že to poradie kaziet v prehrávaní na mechanike je trochu pomiešané oproti tomu ako som ich nahral, preto už niektoré na mechanike z Technicsu 979 hrali.
Presvetlenie je stredné, ale veľmi namodralé, až keď som zapol spodné prídavné žiarovky, tak sa polka kazety odhalila výrazne fialová, čo bolo pomerne pekné.
IMAG0202.JPG
IMAG0202.JPG (106.07 KiB) 1343 zobrazení
IMAG0204.JPG
IMAG0204.JPG (91.92 KiB) 1343 zobrazení
IMAG0206.JPG
IMAG0206.JPG (95.07 KiB) 1343 zobrazení
IMAG0207.JPG
IMAG0207.JPG (28.75 KiB) 1343 zobrazení
IMAG0208.JPG
IMAG0208.JPG (58.52 KiB) 1343 zobrazení
IMAG0209.JPG
IMAG0209.JPG (71.76 KiB) 1343 zobrazení
IMAG0210.JPG
IMAG0210.JPG (75.55 KiB) 1343 zobrazení
IMAG0211.JPG
IMAG0211.JPG (89.25 KiB) 1343 zobrazení
*

2. Kategória novo nahratých kaziet z čerstvých nahrávok, prvá SKC z minulého týždňa (Sennheiser HD 555)
SKC GX 90min ročník 1984 - 86 Made in Korea
Prvá SKC z veľkého testu týchto kaziet, na odkaze vyššie som písal útrapy ktoré nastali počas nahrávky, ale kazetu som nahral celú nakoniec na rozdiel od tej novšej verzie teraz.
Očakával som na mechanike problémy, ale nebolo to tak zlé, zvukovo nadmieru prekvapila s príjemnými, nie extrémnymi výškami, ale mala celkom dynamickú dravosť, zvukovú sviežosť a celkovo som bol skoro spokojný. No ako pás mierne zanášal, trochu sa výšky oslabili a začali mierne slintať, inak to bolo dosť dobré.
Čo sa týka spojiva a tremola, počul som len tremolo z nahrávky, ktoré malo nie spomaľujúcu, ale zrýchľujúcu tendenciu, čo znamená, že na mechanike prešiel pás hladko a tremolo bolo v nahrávke, pri spomaľovaní by som vedel že pás drhne aj na mechanike, ale nestalo sa tak ani raz.
Čakal som že sa to zhorší na konci, kde bol ten inkriminovaný úsek, ale páska dobehla na koniec bez jediného spomalenia alebo zastavenia, jedine sa objavila statika, praskanie len v tom úseku, inak nie. Druhá strana tiež v poriadku. Na tejto mechanike všeobecne prechádzajú tieto pásy hladšie než na veľkých deckoch, čo je zaujímavé, pretože Technics 575 a 979 majú totožnú páskovú dráhu s rovnakými plochami dotyku pásky ako na mechanike, potom asi už len záleží v rozdiele stavu hláv, prítlaku a ťahu, inak neviem.
Presvetlenie bolo samozrejme horšie, malé okná sa tu celkom nehodia, ale tomu sa nevyhnem.
IMAG0219.JPG
IMAG0219.JPG (74.73 KiB) 1343 zobrazení
IMAG0221.JPG
IMAG0221.JPG (91.42 KiB) 1343 zobrazení
IMAG0222.JPG
IMAG0222.JPG (129.16 KiB) 1343 zobrazení
IMAG0223.JPG
IMAG0223.JPG (118.65 KiB) 1343 zobrazení
IMAG0226.JPG
IMAG0226.JPG (23.81 KiB) 1343 zobrazení
IMAG0227.JPG
IMAG0227.JPG (32.1 KiB) 1343 zobrazení
IMAG0228.JPG
IMAG0228.JPG (23.26 KiB) 1343 zobrazení
IMAG0229.JPG
IMAG0229.JPG (17.87 KiB) 1343 zobrazení
*

3. kategória použitých kaziet, kazeta z tašky na vyhodenie, 43/89 so Sennheiser HD555
Duo Herzklang ‎– Egal Wohin /1995/
Ďalšia originálka z tašky na vyhodenie s klasickými tmavými fóliami, čo vyzerá na mechanike štandardne, všetko svieti, ale cievky veľmi nevidieť, ale sledovanie pásky áno.
Prisahal by som že odliatok kazety kopíruje, alebo je priamo nástupcom poslednej priehľadnej generácie Švajčiarskeho ICM
Ten vydavateľ KOCH, to je tiež niečo Rakúske, podobne ako bol Tyrolis, ktorý som riešil pred časom, od KOCH mám aj nejaké CD-R na webe, samozrejme sa jednalo o Taiwanský výrobok.
Chod je dobrý, teda mierne hlučný a šúchavý, kazetu som nečistil zvnútra, kazety z tašky na vyhodenie tie zvarené bez skrutiek som rozlamoval len niektoré, túto nie.
Je viac ošúchaná, trochu prasknutá, ale funguje, pás zanáša len mierne, žiadne škrípanie spojiva, toto je v poriadku.
Po obsahovej stránke, sa jedná zase o také tie Nemecké ľudovky a pod. ako ich bolo pomerne dosť v tejto taške.
Kvalitatívne bol asi záznam pôvodne dobrý, ale veľa z neho neostalo.
Kontrolné hranie na Akai pred rokmi, do -8dB, stredne biele hlavy na Akai aj kladka.
Druhé hranie na mechanike ako som spomínal, oter minimálny, ale úroveň prudko a rýchlo kolíše, magnetické ozveny, záznam je veľmi magneticky znehodnotený.
Samotný pás je svetlo hnedý, kľudne to môže byť Basf, alebo niečo podobné.
IMAG0241.JPG
IMAG0241.JPG (117.95 KiB) 1343 zobrazení
IMAG0243.JPG
IMAG0243.JPG (91.04 KiB) 1343 zobrazení
IMAG0244.JPG
IMAG0244.JPG (101.57 KiB) 1343 zobrazení
IMAG0245.JPG
IMAG0245.JPG (149.06 KiB) 1343 zobrazení
IMAG0246.JPG
IMAG0246.JPG (76.34 KiB) 1343 zobrazení
IMAG0247.JPG
IMAG0247.JPG (93.45 KiB) 1343 zobrazení
IMAG0248.JPG
IMAG0248.JPG (84.16 KiB) 1343 zobrazení
IMAG0251.JPG
IMAG0251.JPG (86.85 KiB) 1343 zobrazení
IMAG0252.JPG
IMAG0252.JPG (99.48 KiB) 1343 zobrazení
*

4. kategória druhého počúvania cez Kossy Porty 25TH Anniversary
Sony UX-S 90min posledný ročník 2001 – 2005cca? Made in Mexico
Kazeta, ktorú som mal mohla byť vyrobená v roku 2005.
Sony UX-S v svetlo zelenej fólii som tu už počúval, kazetu C60, ktorá bola z prvej série a páska mala síce dobrý zvuk, ale stále Mexická a nebezpečná, nechala oter, hlavy asi v poriadku zatiaľ.
Táto C90 bola zakúpená taktiež v 02/2007
Všetko je to v rovnakom období môjho ošiaľu z kaziet, rovnaký mesiac ako som získal tie fialové CDit II, ale tieto UX-S som si kupoval už osobne. Počas voľna som obehal SNV, Poprad a spomínam si na konci februára som mal možnosť ísť aj do Košíc, z audiokaziet typu II som ale videl v niektorých obchodoch jedine tie svetlo zelené Sony UX-S C60 a jedine v jednej predajni c KE boli aj C90, v každom obchode som zakúpil niekoľko kusov C60 a v tej jednej predajni aj C90 kaziet Sony.
Doma som však zistil že zvuk na tých UX-S je veľmi zlý až mizerný, aj s kalibráciou, slabý, nevýrazný, nízke budenie, zlé výšky, zlá stabilita azimutu, preto som spomínal že tá fialová CDit II hrala veľmi dobre. Prvá séria svetlozelených UX-S kúpená pred rokmi hrala tiež omnoho lepšie, až excelentne, ale toto bol vyslovene odpad.
Nahrávka:
Technics RS-TR575MII s budením podľa knižky do 0dB, ATC, dolby C NR, dňa 24.5.2007 z mp3 z PC, alebo CD cez discman.
Kazetu som polepil, vypísal celý booklet, ale s kvalitou som nebol spokojný a počúval som ju len občas, aj keď mechanicky mala pôvodnú konštrukciu Sony, ale ten pás je príšerný.
Hranie na mechanike, problémy:
Aj tu pás utekal z kladky, ale nevedel som tomu nijako zabrániť, aj som pás podvliekol pod druhý hriadeľ, aj ju všelijako krútil, skúšal som čistiť, otáčať kladku, aj starú kladku som skúsil nepomohlo nič. Ak som ju vložil do decku AZ7, Akai, 979 atď. tak v poriadku, neutekala z kladky, ale ťah bol taký neistý, niekde až roztrasený.
Na mechanike utekala z kladky aj na konci druhej strany, ak som kazetu otočil a to sa bežne nikdy nedeje, tu musí byť niečo veľmi v neporiadku. Po vyše polhodine som našiel nejakú polohu keď to ako tak držalo. Samozrejme ak som jemne brzdil odvíjaciu cievku, tak aj na kladke lepšie držala.
Zvuk zlý, bol úplne mimo, výšky žiadne, zmena azimutu nepomohla, akoby bola páska mimo výšky hlavy, ale ak som pribrzdil odvíjanie, zrazu aj výšky boli, no nič, počúvanie prvej strany je jedna veľká katastrofa.
Na druhý deň som mal počúvať stranu B a vôbec som sa na to netešil, myslel som že ju vyhodím do koša, na moje veľké prekvapenie sa chytila na prvé zapnutie na kladke, samozrejme v správnej vykrivenej polohe kazety, ale mal som aj výšky a zvuk bol obstojný, občas zakolísal azimut, alebo nejaké dropy, ale inak sa druhá strana dala celá prehrať bez väčších problémov, čo ma prekvapilo.
Presvetlenie je príliš tmavé aj s prídavnými LED a žiarovkami, ako u C60 pred časom, ale tam aspoň neboli problémy.
Zo strachu o hlavy som potom skúšal aj náhodne iné kazety, po ruke som vzal hneď prvú, TDK SA-X 90, zvuk plný, pás sa držal na kladke správne od začiatku, tak som vzal Sony CDit II svetlo modrú s Mexickou páskou, taktiež pás držal na kladke, fascinujúce!
Spravil som porovnanie vzhľadu pásky medzi touto UX-S a fialovou CDit II, aj keď je na oboch uvedené Mexico, tak pásy boli rozdielnej farby, aj keď oba boli zdanlivo čierne, pri osvetlení bol odtieň rozdielny, jedna mala mierny presvit, to znamená že ak to robili v jednej fabrike v Aurexe, bolo viac druhov a šarží pásu, ktoré sa v priebehu rokov používali do Sony kaziet v poslednom období.
Každá sa potom môže správať rozdielne zvukovo aj mechanicky, aj rozdiele starnúť a rozdielne ničiť hlavy.
Ďalšia zvláštnosť že pri utekaní pásu z kladky a krčení pásky je počuť ten typický zvuk, čo vydesí každého používateľa audiokaziet, ale tu bol ten zvuk obohatený o hlasné škrípanie ako keď sa naťahuje a vŕzga nejaký igelit, zdá sa že používali PET podložky kvality a typov aké im prišli pod ruku, že už na tom vôbec nezáležalo a potom sú také problémy s udržaním na kladke. Za mňa jedno z najhorších počúvaní, z hľadiska funkčnosti a kvality.
IMAG0281.JPG
IMAG0281.JPG (94.09 KiB) 1343 zobrazení
IMAG0283.JPG
IMAG0283.JPG (89.53 KiB) 1343 zobrazení
IMAG0284.JPG
IMAG0284.JPG (103.15 KiB) 1343 zobrazení
IMAG0285.JPG
IMAG0285.JPG (129.78 KiB) 1343 zobrazení
IMAG0286.JPG
IMAG0286.JPG (71.7 KiB) 1343 zobrazení
IMAG0287.JPG
IMAG0287.JPG (94.73 KiB) 1343 zobrazení
*

5. kategória použitých kaziet, kazeta z tašky na vyhodenie, 44/89 so Sennheiser HD555
Scotch Dynarange „Ferric“ C60 ročník 1973
Kazetu mám v sekcii no name origináliek, pretože pôvodný štítok Scotch niekto prelepil vlastným štítkom
Odkaz na web je ako príklad verzia C90, ale táto prelepená je C60, takže Made in Italy.
Jedná sa teda o pomerne starú kazetu s Positrak, teda takzvaný back coating pásky. Kazeta obsahuje špongiový vankúš, vďaka čomu sa môžeme rozlúčiť s výškami.
Rok na štítku nie je uvedený ako titul píšu Gute Nachricht durch Cassetten, jedná sa teda o Náboženské keci po Nemecky, takže balada pre môj spánok :D
Chod je teda dobrý, nelepí, neškrípe a oter je malý, napriek tomu že o Scotch a Positrack sa písalo že bežne lepia a rozkladajú sa, v porovnaní so SKC to je balada.
Ale keď spomínam SKC, práve SKC GX 90 1985 mala byť teraz v počúvaní, ale nakoľko sa mi ju nepodarilo nahrať, musel som použiť alternatívnu kazetu na hranie pre posledný večer mechaniky v tomto roku.
Takže späť k tejto kazete, podľa kontrolného hrania na Akai, do -6dB, mierne ozveny, výpadky a kolísanie zvuku, magneticky veľmi poškodená ako všetky tieto z tašky na vyhodenie typu ferro. Na Akai silný biely oter na kladkách a hlavách, pri druhom hraní na mechanike je podstatne miernejší.
Presvetlenie mizerné, ako býva zvykom u týchto malooknových kaziet.
Na druhú stranu, premiéra takej kazety na mechanike, Scotch s Positrackom som tu hral prvý krát.
IMAG0297.JPG
IMAG0297.JPG (76.23 KiB) 1343 zobrazení
IMAG0299.JPG
IMAG0299.JPG (100.29 KiB) 1343 zobrazení
IMAG0300.JPG
IMAG0300.JPG (152.34 KiB) 1343 zobrazení
IMAG0301.JPG
IMAG0301.JPG (146.58 KiB) 1343 zobrazení
IMAG0302.JPG
IMAG0302.JPG (135.25 KiB) 1343 zobrazení
IMAG0303.JPG
IMAG0303.JPG (150.05 KiB) 1343 zobrazení
IMAG0306.JPG
IMAG0306.JPG (24.41 KiB) 1343 zobrazení
*

Poradie pre tento týždeň:
1. SKC GX 90 1985, aj keď nahratá s tremolom, tak mala asi najlepší zvuk, ale prvé miesto je asi také ako na kuchárskej súťaži, keď všetkým prihorí jedlo a vyhrá ten čo to má spálené najmenej :D
2. Sony CDit II fialová, mala asi najlepší zvuk, ale strach o hlavy je extrémny
3. Sony UX-S 90 Mexiko, mierne to vytiahla druhá strana, že sa to dalo aj príjemne počúvať
4. Duo Herzklang, snaha bola, ale už to hraničilo s utrpením, nie tak veľmi pre obsah, ako pre poškodenie nahrávky
5. Scotch evanjelický ferric, zlá kvalita, nič nerozumieť, ešte aj po Nemecky to je, ešte ani téma mi nesedí, tak čo s tým? :D

Takže asi naozaj najhorší týždeň v počúvaní za celú 22ročnú históriu počúvania na mechanike.
Neviem či som trpel viac ja, alebo hlava v mechanike.
Zároveň je to posledné počúvanie, začínam až niekedy v polovici januára 2024, teda ak je záujem aby som pokračoval v tomto písaní, pretože počúvať budem s alebo bez písania aj tak.
Začínať budem kazetou Noblestar Low Noise, alebo nejakou slizkou SKC, hurá :D

Takže príjemné sviatky a Šťastný Nový rok, nech vám kazety nedrhnú tak ako mne :D

Interné poznámky:
CC 135, 2123, 2048, 136, 2049
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10277
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

Príspevok od používateľa EZ647 »

20.1.2024 diel 01/2024

Prvé vydanie v „novom“ roku 2024, dúfam že mi to vydrží čo najdlhšie, bez ohľadu na záujem tu, alebo písania sem, budem počúvať kazety na mechanike stále, až do jej úplného rozsypania.
Prvé vydanie vyšlo až pomerne neskoro po poobedných smenách v práci a keďže sa nejaké organizačné zmeny, resp. vykrývanie chýbajúcich ľudí uskutočnilo, už minulý týždeň som začal od stredy poobednou smenou, to znamená že som to spojil v počúvaní a hral som tak celkovo 8 dní, osem kaziet, takže príspevok bude o niečo dlhší než obvykle.
A to hlavné pre mňa, na čo som čakal mnoho rokov, Angrom kazety na mechanike, lepší úvod do nového roku som nemohol spraviť.

1. kategória druhého počúvania cez Kossy Porty 25TH Anniversary
Noblestar Low Noise C90 Made in China
Toto je celkom vtipné, ako inak začať prvé počúvanie v novom roku ako najlepšou kazetou na svete? :D (kto čakal Angrom, tak sa dočká ďalej, hehe)
No takže každý užívateľ kaziet mal niekedy v živote nejaké kazety Čínskej výroby podobné tejto, ale ako originál zabalenú, ktorú som aj nahral, to bola moja prvá.
Mal som známeho v Česku, ktorí doma s otcom riešil nejaký menší hudobný biznis, v jednom období sme riešili hneď tri balíky s kazetami, ktoré mi poslal zo starších zásob, keď už sa riešil len digitál, tak na to doma už nemali využitie, neviem čo síce robí dnes, ale vtedy ma to veľmi potešilo. V jednom z balíkov som dostal túto Noblestar ako bonus k nákupu, že čo na to poviem :D (tak som sa aspoň zasmial)
Ešte aj popis na webe je veľmi starý, bez úprav, pretože som si vtedy neuvedomoval poriadne kde to bolo vyrobené, ale kvalita z toho sršala hneď na prvý pohľad ako pri sledovaní politickej diskusie.
Podľa mojej starej fotodokumentácie, prvý balíček štyroch kaziet od kamaráta prišiel teda 4.8.2007, čo je 16,5roku cca.
Už vtedy tá kazeta vyzerala staro a nie veľmi použiteľne, niektoré skrutky boli hrdzavé a na návine pásky boli na niektorých miestach biele stopy, čo som vtedy veľmi neriešil.
V danom mesiaci a roku som zakúpil z aukra aj Technics RS-TR979 o čom som tu už písal skôr, takže to bola jedna z mála kaziet nahratá na ňom.
Nahrávka:
Technics RS-TR979 28.10.2007, neviem či bolo ATC úspešné, bias bol vraj -5, teda minimum tohto decku, dolby C NR
Či z tejto kazety vedel vydolovať viac než Technics 575 si už nespomínam, ale výkon bol na hrane možností, myslím že to bolo občas aj skreslené a prebudené, ale výšky sa tam celkom dostali a to v počúvateľnom stave, len nebolo možné dolby pri prehrávaní znovu zapínať, myslím. Časté poruchy a výpadky ako zhluky pokrčenej pásky.
Obsahovo mp3, mohlo to byť z CD-RW, alebo CD-R cez discman, stále som v tom období neviedol evidenciu nahrávok, len vypísal celý booklet kde som uviedol dátum, deck a bias, aj z toho dôvodu nie je vnútro bookletu na webe, pretože je poškvrnený perom, do vzniku webu chýbali vtedy ešte dva roky a do pridania audiokazetovej sekcie aj viac rokov.
Čo obsahovo zveriť takej kazete v tej dobe? Použil som rôzne extended a maxi či remix verzie 80tych rokov, prevažne Den Harrow a CC Catch, pretože som si myslel že je to taká hlúposť, že to skoro nikdy nebudem počúvať, no a počúval som to celkom často, chudinky hlavy :D
Kazeta je klasickej konštrukcie v prvotnom dizajne Philips, ale kvalita prevedenia patrí k tým najhorším Čínskym, páska LN, Čínska klasika čomu sa dneska hovorí typ 0.
O presnosti kazetového výlisku sa nedá hovoriť, cievky kopírujú dizajn Sony, ale sú falošné, vďaka čomu som si vtedy myslel že to vyrobila Sony, ale jedná sa o detailne totožné cievky ako sú v tejto falošnej verzii Sony HF
Kupodivu sú ale celkom stabilné, bez pokrivenia a návin je rovný, len je veľký prepad na svorke.
Na mechanike páska stále hrala dobre v rámci možností aj s výškovou odozvou, ale množstvo porúch a výpadkov, kolísanie azimuthu na niektorých miestach, alebo občasné tremolo, na druhú stranu, dneska je máloktorá Čínska 0 kazeta v takom stave aby bola sotva použiteľná, nahral som to teda ešte v dobe keď to tak nezostarlo zdanlivo, alebo bola aj dobre skladovaná, alebo čiastočne podľa tej hrdze na skrutkách.
Z mechaniky ale šiel silný mechanický šum, doslova som počul ako tie hlavy plačú tam.
Booklet teda popísaný celý, aj nálepka na kazete.
Presvetlenie veľmi slabé ako je u tých kaziet zvykom na mechanike.
Myslím že tam bol aj oter na kladke, ktorá trochu z tej pásky zbledla.
IMAG0700.JPG
IMAG0700.JPG (66.55 KiB) 1198 zobrazení
IMAG0702.JPG
IMAG0702.JPG (94.68 KiB) 1198 zobrazení
IMAG0703.JPG
IMAG0703.JPG (124.7 KiB) 1198 zobrazení
IMAG0704.JPG
IMAG0704.JPG (75.78 KiB) 1198 zobrazení
IMAG0705.JPG
IMAG0705.JPG (133.55 KiB) 1198 zobrazení
IMAG0707.JPG
IMAG0707.JPG (164.16 KiB) 1198 zobrazení
*

2. Kategória novo nahratých kaziet z čerstvých nahrávok, prvá Angrom zo začiatku mesiaca aj roku 2024 (Sennheiser HD 555)
National Angrom MA-DU 46min vyrobená v roku 1988 v Japonsku Firmou National (Matsushita) v spolupráci s TDK
Kazeta určená pre Japonský trh.
Konečne som sa dočkal, tešil som sa na to ako mále decko :D
Takže najprv zvuk, bol som spokojný, nič tomu nechýbalo, takmer, plný zvuk aj priestor a detail, výšky neboli tak extrémne preostrené, ako som pri metalke na tejto mechanike čakal, v podstate sa to dalo dobre stráviť, chod výborný, poruchy asi žiadne, aspoň som si do poznámok nič neuviedol, len že výšky boli len mierne silnejšie, nie extrémne.
Viac som sa zameriaval na ten dizajn, vyzerá to zvláštne, ako diera v kazete, resp. okno, ktoré je navyše mierne posunuté do strany, len ako výrez, nie dizajn, ale postačovali aj základné LED a veľká cievka TDK bola krásne viditeľná a druhá len žmurkala z poza rohu okna, pri prídavných LED to dostalo ešte väčší epický nádych. Rozhodne som nič neľutoval, jedine to že je éra kaziet dávno preč a my všetci tu musíme robiť technické zázraky, aby to ešte aspoň dneska trochu hralo z materiálov starých 20-50rokov.
Oter žiadny, pás je čistý.
Na všetkých Angrom sa na mechanike deje taká zvláštna vec a to že na začiatku strany, keď prechádza zlepenec zavádzačky a magnetickej pásky hlavou, tak to staticky zapraská. Urobilo to na všetkých troch Angrom kazetách len na začiatku oboch strán, na konci nie. Potom už žiadny statický výboj a na veľkých deckoch som si doteraz nenašiel čas hrať tieto kazety, mimo toho nahrávania na Sony, kde si teraz nespomeniem či som to postrehol alebo nie. Inak je zvuk takmer dokonalý pre mňa.
Zatiaľ s kľudom môžem povedať pre túto chvíľu, že naparované metalky Angrom sú bezpečné, neolupujú sa a neotierajú.
IMAG0709.JPG
IMAG0709.JPG (71.1 KiB) 1198 zobrazení
IMAG0711.JPG
IMAG0711.JPG (85.62 KiB) 1198 zobrazení
IMAG0712.JPG
IMAG0712.JPG (80.89 KiB) 1198 zobrazení
IMAG0713.JPG
IMAG0713.JPG (79.85 KiB) 1198 zobrazení
IMAG0714.JPG
IMAG0714.JPG (94.13 KiB) 1198 zobrazení
IMAG0716.JPG
IMAG0716.JPG (124.46 KiB) 1198 zobrazení
IMAG0717.JPG
IMAG0717.JPG (155.75 KiB) 1198 zobrazení
IMAG0720.JPG
IMAG0720.JPG (73.39 KiB) 1198 zobrazení
*

3. kategória použitých kaziet, kazeta z tašky na vyhodenie, 45/89 so Sennheiser HD555
Hans Moser & Herman Leopoldi - Unvergessen r.1992
Made in Holland
Z tašky na vyhodenie zase zvarené telo kazety, ktoré som nerozlámal, takže čistenie veľmi nebolo.
Starý dizajn s veľkou červenou nálepkou, píšu Made in Holland, aj keď je uvedená Columbia, píše sa tam že Compilation 1992 Sony Music Entertainment Germany
Kazeta má ľahké cievky, a má chromdioxidový pás.
Kontrolné hranie na Akai, vážna hudba do -4dB, veľmi silné kolísanie úrovne čo je u chromdioxidu novinka, strašne zlý stav pásky celkovo, extra silný biely oter na Akai, občasné mechanické šúchanie a jemné popískavanie zrejme z kontaktu pásky s hlavami? Čo je tiež u chrómu pre mňa novinka, ale ten zlý stav tomu asi dáva zabrať. Akékoľvek iné chromdioxidy a dokonca jeden ferrochrom z tašky na vyhodenie netrpeli stratami úrovne typu kolísanie, ale tak extrémne ako hlasitosť na nulu a na maximum a rýchlo a pravidelne, extrémne otravné počúvanie, veľmi to kazí.
Čas na stranu 22:50 podľa hodiniek, nie decku.
Presvetlenie taktiež mizerné u tohto typu kazety, ako vždy.
IMAG0721.JPG
IMAG0721.JPG (69.41 KiB) 1198 zobrazení
IMAG0723.JPG
IMAG0723.JPG (90.63 KiB) 1198 zobrazení
IMAG0724.JPG
IMAG0724.JPG (112.22 KiB) 1198 zobrazení
IMAG0728.JPG
IMAG0728.JPG (24.98 KiB) 1198 zobrazení
IMAG0730.JPG
IMAG0730.JPG (126.16 KiB) 1198 zobrazení
*

4. kategória druhého počúvania cez Kossy Porty 25TH Anniversary
Sony HF 90min ročník 2003 Made in Mexico
Na odkaze je to tretí kus, čo nemá obrázky vo fólii, ale má nálepku, tak to je presne ten.
Ale pred časom spolu s inou Mexickou Sony došlo k výmene cievok za náhradné Kórejské, ktoré mi zaslal Janvys pred rokmi.
Na túto kazetu vyšlo poradie v počúvaní pomerne neskoro po tej poslednej, ale nevadí.
Mrzí ma jedna vec, že sa počas nahrávky tejto kazety opakoval môj stav lenivosti ako u niektorých starších a ani jediné búúú som do bookleta, ani na kazetu nezapísal. Teda neviem kedy ako kde a prečo sa nahrávala, resp. viem len útržky.
Myslím že som ju tiež kupoval v Elektro Astre, ako osvedčenú kvalitu Sony HF v jednom z posledných obalov v tej dobe 2003-2007 cca. To som si ešte poriadne neuvedomoval čo ma čaká, aj keď zvukovo vyšla veľmi dobre, dizajnovo a mechanicky akoby ju skrížili s Emtecom a časom sa objavili aj problémy s cievkami.
Napadlo ma, že som ju nahrával až v prvých rokoch práce, po strednej škole, ale zdroj hudby si spomínam, boli to CD s mp3 od kamaráta a ja som hral na jeho vtedy novej Orave DVD playeri, bez Tv, takže sa mi mimoriadne blbo vyhľadávali skladby, on tuším názvy zobrazoval iba ako video informáciu cez video výstup na Tv, všeobecne u DVD prehrávačov bol ten FL displej väčšinou symbolický na ultra základné funkcie ako je číslo a čas skladby a koniec.
Ak je to pravda a nahrával som ju z tej Oravy, tak to potom bolo ešte počas strednej školy v období rokov 2003-2005. Celkom iste to bolo na Technicse RS-TR575MII s dolby C NR, budením do 0dB a ATC podľa knižky.
Ja som si vtedy myslel že je kazeta krížená s Emtecom a montovaná v Mexiku, alebo čo, pretože cievky Emtec a ľahký dizajn, no mal obrysy a niektoré prvky pôvodných Sony HF, zavádzačka so samolepkou, kde boli čísla ako na Basf, pás svetlo hnedý.
Až informácie posledných rokov odhalili trochu viac pravdy, Mexiko nakupovalo OEM Čínske komponenty, alebo najlacnejšie formy na výrobu týchto kaziet, páska je Aurex Mexico, ako som už viac krát spomínal, je svetlá hnedá ako Basf, ale pri priamom porovnaní s Basf Ferro Extra I je svetlejšia, menej železitá a má odlišný odtieň aj charakter vzhľadu. Číselná samolepka sa objavovala u mnohých kaziet Sony s Mexickou Aurex páskou, ale nie je to pravidlom, len vysoký predpoklad.
Na mechanike, zvukovo dobré, je cítiť veľmi výrazne ktoré skladby boli z horších bitratov mp3, tie lepšie hrajú slušne. Všeobecne zvuk tejto pásky je veľmi zdarený, čo aj prakticky ukazuje že Aurex Mexiko pásov bolo väčšie množstvo šarží, od tých zvukovo veľmi dobrých až po také s hranicou použiteľnosti, čo sa týka bezpečia hláv, po tej informácii to dostáva nový nie práve dobrý rozmer.
Výškovo som mal pásky čo hrali krajšie, aj keď to bolo veľmi dobré, tak nie excelentné, chod pásky dobrý, ale mechanický šum z kontaktu hláv je vyšší než u iných pásov, ale nie tak extrémny ako u tej Noblestar LN China.
No dochádzalo k niečomu ako zanášanie, alebo dlhodobejšie výpadky, keď na chvíľu odišli výšky v jednom kanáli a po niekoľkých sekundách až pol minúte sa vrátili späť, dialo sa to výrazne hlavne na strane B, pritom si na také problémy nespomínam pri častom používaní tejto kazety pred rokmi. Taktiež jemné zanesenie kladiek a hlavy tam bolo, vo výsledku sú naozaj horšie než poctivé Japonské Sony HF.
Obsahovo som si tam spravil pre mňa vtedy nejaké veľmi dobré výbery a spolu s Maxell UR 120 som ju dennodenne hral na walkmane Panasonic RQSX41, ale u tejto kazety potom dochádzalo k zásekom kvôli zlým cievkam, tak som ju musel vyradiť z každodenného počúvania.
Teraz hrá síce dobre, mechanická funkčnosť cievok je dobrá, ale ten pás je mierne či viac zvlnený po okrajoch, vyťahaný zo zlých starých cievok.
Presvetlenie na mechanike je teda niečo temnejšie, ale dobre sledovateľné, cievky v tomto dizajne pôsobia nudnejšie než tie pôvodné typu Emtec.
Kazeta bola teda nahratá pred rokmi, ale booklet som nevypísal, škoda aspoň ten dátum som mohol, nálepky použité, tiež nevypísané.
IMAG0799.JPG
IMAG0799.JPG (106.42 KiB) 1198 zobrazení
IMAG0801.JPG
IMAG0801.JPG (81.53 KiB) 1198 zobrazení
IMAG0802.JPG
IMAG0802.JPG (98.49 KiB) 1198 zobrazení
IMAG0803.JPG
IMAG0803.JPG (86.66 KiB) 1198 zobrazení
IMAG0804.JPG
IMAG0804.JPG (87.58 KiB) 1198 zobrazení
IMAG0805.JPG
IMAG0805.JPG (49.93 KiB) 1198 zobrazení
IMAG0808.JPG
IMAG0808.JPG (103.94 KiB) 1198 zobrazení
IMAG0809.JPG
IMAG0809.JPG (87.9 KiB) 1198 zobrazení
*

5. Kategória novo nahratých kaziet z čerstvých nahrávok, druhá Angrom zo začiatku mesiaca aj roku 2024 (Sennheiser HD 555)
National Angrom X-DU 46min ročník 1985 Made in Japan, kazeta pre Japonský trh
Na túto kazetu som sa tešil možno ešte viac než na tú predošlú, zo všetkých troch Angrom som ju hodnotil zvukovo najlepšie.
Takže celá história kazety a nahrávky s testami sú popísané na odkaze vyššie, tak potom tieto texty k mechanike sú na novo nahratých kazetách vlastne najkratšie, lebo len v krátkosti porovnávam zvuk s tým čo som počul počas nahrávky a zhodnotím len vzhľad po osvetlení ledkami.
Ale musím povedať, že po zvukovej stránke je asi naozaj najlepšia na mechanike, ten precízny čistý detail a priestor, ja si teraz nespomeniem kedy som počul lepšie nahratú kazetu pri počúvaní na mechanike za posledné roky, ale je to famózne, už ma len mrzí že je tak krátka.
Ako neduhy by som uviedol občasné poruchy raz za niekoľko minút taký väčší drop, v podstate celú prvú stranu, za to strana B už tým z nejakého dôvodu netrpela.
Aj tu bolo na začiatku strán statické zapraskanie na samolepke zavádzačky.
Vzhľad prvý dojem je ako originálka s tmavými fóliami, všetko vidieť, ale je to vlastne celé zakryté. S prídavnými LED sa odhalil lepšie aj ten stred a vynikli aj cievky, aj polep sa mimoriadne leskol, bez toho boli cievky len temné s točiacou sa dierou po obvode.
Mechanicky veľmi dobrý chod, opäť ani náznak oteru a moja maximálna spokojnosť s touto úžasnou kazetou s naparovanou metal vrstvou pre typ I :D
IMAG0811.JPG
IMAG0811.JPG (110.81 KiB) 1198 zobrazení
IMAG0813.JPG
IMAG0813.JPG (97.88 KiB) 1198 zobrazení
IMAG0814.JPG
IMAG0814.JPG (74.09 KiB) 1198 zobrazení
IMAG0815.JPG
IMAG0815.JPG (124.65 KiB) 1198 zobrazení
IMAG0816.JPG
IMAG0816.JPG (125.49 KiB) 1198 zobrazení
IMAG0817.JPG
IMAG0817.JPG (125.37 KiB) 1198 zobrazení
IMAG0818.JPG
IMAG0818.JPG (83.13 KiB) 1198 zobrazení
IMAG0820.JPG
IMAG0820.JPG (67.04 KiB) 1198 zobrazení
IMAG0821.JPG
IMAG0821.JPG (80.09 KiB) 1198 zobrazení
IMAG0822.JPG
IMAG0822.JPG (109.98 KiB) 1198 zobrazení
*

6. kategória použitých kaziet, kazeta z tašky na vyhodenie, 46/89 so Sennheiser HD555
Harry Prünster - Zeit zum Lachen 1996
Tak tu vždy na obale vidím a čítam že Henryho prúser :D
Ale toto je kazeta z tašky na vyhodenie, ako jedna z mála tých čo mali pôvodnú krabičku aj s obalom, ale to najviac fascinujúce, že bola ešte zabalená v pôvodnej fólii. Čo bude prelomové, niekoľko zaujímavých zistení pre pozorných čitateľov tohto vlákna, hlavne odkedy som začal s tými kazetami z tašky na vyhodenie.
Takže je to opäť od nášho Rakúskeho vydavateľa Koch, o ktorom som tu už aspoň raz písal, kazeta je klasická s tmavými fóliami, vďaka čomu na mechanike vyzerala klasicky ako som písal už mnoho krát, presvetlenie excelentné, len cievky poriadne nevidieť, ale potlač kazety áno.
Stav je asi to najzaujímavejšie, totiž krabička a fólia boli dosť poničené, ale kazeta samotná je úplne nová nedotknutá, raz som ju hral na Akai a teraz druhý krát v mechanike.
Pás vyzerá ako Basf ferro, čistý, nový, žiadne zvlnenie, žiadne opotrebovanie, absolútne žiadny oter alebo neduhy, proste totálne nové.
No dobre pozrel som poznámky hrania z Akai, je tam napísané, len nepatrný oter a nepatrne bledšia kladka, ale na mechanike pri druhom hraní už ani to nie, prvá kazeta z tašky na vyhodenie, po ktorej som mechaniku nečistil a hral bez obáv ďalší kus kazety.
Poznámky z Akai, nahrávka do -4db, žiadne dropy, azimut ako na novej páske, ale kolísanie a magnetické ozveny boli podobné ako na ostatných zničených páskach, teda kolísanie úrovne hore a dole, ako keď sa niekto hrá s potenciometrom volume, akurát to nešlo až na nulu, ale oslabovanie bolo miernejšie. Ozveny v tichých pasážach boli taktiež silné ako u ostatných kaziet. Z toho vyplýva že zlé skladovanie spravilo svoje aj na novej zabalenej kazete, je otázne či to bolo v magnetickom poli, alebo v prostredí s veľkými výkyvmi teplôt.
Obsahovo sa jedná niečo ako humoristické monológy s občasnými ľudovými skladbami (ako Nemecký Ander?) pre mňa nezáživné, keďže na to potrebujete dobrú znalosť jazyka a nezrozumiteľné kvôli poklesom úrovne.
Strana podľa hodiniek vyšla presne na 32min a 10sek, čo je asi C60 kazeta, alebo mierne viac, pri takej výrobe si to mohli dovoliť presne na mieru, ale cievka vyzerá menšia, takže možno použili tenší pás C90?
Inak chod je ukážkový.
IMAG0831.JPG
IMAG0831.JPG (119.87 KiB) 1198 zobrazení
IMAG0833.JPG
IMAG0833.JPG (89.91 KiB) 1198 zobrazení
IMAG0834.JPG
IMAG0834.JPG (101.94 KiB) 1198 zobrazení
IMAG0836.JPG
IMAG0836.JPG (90.14 KiB) 1198 zobrazení
IMAG0837.JPG
IMAG0837.JPG (73.49 KiB) 1198 zobrazení
IMAG0838.JPG
IMAG0838.JPG (99.58 KiB) 1198 zobrazení
IMAG0839.JPG
IMAG0839.JPG (79.75 KiB) 1198 zobrazení
IMAG0840.JPG
IMAG0840.JPG (95.76 KiB) 1198 zobrazení
IMAG0841.JPG
IMAG0841.JPG (127.16 KiB) 1198 zobrazení
IMAG0842.JPG
IMAG0842.JPG (97.74 KiB) 1198 zobrazení
*

7. kategória druhého počúvania cez Kossy Porty 25TH Anniversary
Sony EF 90min ročník 2003cca Made in Thailand
Na odkaze sa jedná o konkrétny kus rozbalenej C90 kazety, zabalená na obrázku je obrázok z mailu od fanúšika.
Aj keď táto kazeta je s pôvodnou konštrukciou Sony vyrobená v Thajskej pobočke, aj tu figuruje Mexický pás Aurex. Táto informácia je pomerne čerstvá, len niekoľko rokov, že do pôvodných Sony kaziet sa Aurex dával už skôr a nie len v USA modeloch CDIT.
Porovnanie je takmer 100% s kazetami Sony Mexico, pás je totožný v dneska riešenou Sony HF 90 Mexico, vzhľadom aj farbou, aj po zvukovej stránke. Jediné plus je že nie je potreba riešiť nezmyselné nekvalitné cievky.
Túto kazetu som asi tiež kúpil v Elektro Astre v SNV, v rámci zásobenia sa audiokazetami na občasné nahrávky, s ktorými som v tej dobe celkom nepočítal, bolo to v čase môjho väčšieho útlmu tesne pred tým mojim znovu zapálením tejto nevyliečiteľnej zberateľskej choroby a totálnou posadnutosťou magnetickou páskou v peknej kazete.
Kazeta musela byť kúpená v skoršom období, asi ako vyššie uvedená HF, pretože prvé dve skladby pokračovali s nahrávkami z kamarátovej Oravy DVD playera, kde som hral CD s mp3.
Tu mám booklet aj plochy na kazete vypísané kompletne.
Nahrávka Technics RS-TR575MII, dolby C NR, ATC podľa knižky a budenie do 0dB cca.
Dátum mám uvedený 6.1.2007 a 15.4.2007, len predpokladám že prvé dve skladby nahraté z Oravy mali iný dátum aj rok a kazeta ostala dlhšie nedokončená. Potom prišlo oživenie môjho záujmu a tak som donahrával zase nejaké mp3, možno z pc, alebo cez discman a CD-R či CD-RW, kde boli ďalej prevažne 80te roky ako Blue System, ale v tom období som bol závislý na GTA San Andreas hraní na PC, tak som si z dátových archívov hry pomocou programov na to určených vytiahol nejakú hudbu, ktorá po rozbalení bola ako .ogg formát.
Tomu som venoval poslednú tretinu strany B, to nie je veľa, vzhľadom k tomu koľko tej hudby tam bolo, ale stačilo mi to.
Hranie na mechanike:
Zvukovo no povedal by som úplne totožné s vyššie uvedenou Sony HF, výšky dobré, ale mohli byť ešte o niečo čistejšie, ten charakter pásu bol úplne totožný, nahrávky z ogg mali nepatrne tlmenejšie výšky než vyššie bitraty mp3, možno aj z dôvodu že do hier sa kvôli kapacite dosť nahusťovali dáta a znižovali parametre ono to stačí. (Napríklad GTA 3 bolo na dvoch CD, kde druhé bolo len ako archív hudby pre rádiá vtedy ešte len vo wavoch so zníženými parametrami, nižšie vzorkovanie a ešte niečo na čo si teraz nespomeniem. Ak som to chcel nahradiť vlastnou hudbou, tak sa mi tam moje wavy proste nevošli a musel som urobiť alternatívne DVD médium na tento účel, ale aspoň to fungovalo.)
Ďalej k hraniu na mechanike, pás mal tendenciu občas zanášať a presne ako na tej Mexickej HF, aj tu čas od času vypadli na chvíľu výšky a vrátili sa späť, hlavy a kladku som čistil nakoľko jemný nános bol totožný s uvedenou Mexickou HF.
Presvetlenie je ale veľmi jasné aj so základnými LED, svetlá kazeta svieti skoro sama od seba.
No pre tých sklamaných, že aj pôvodný dizajn a konštrukcia Sony obsahuje Aurex pás, snažím sa tento prehľad a uvedenie pôvodu pásky držať na webe u všetkých modelov Sony, ak je taká možnosť, bude to tam uvedené, ak nie postupne to opravujem a dopĺňam, najnovšie aj o varovania zlého stavu spojiva pásky, či nebezpečnej pásky.
IMAG0849.JPG
IMAG0849.JPG (124.39 KiB) 1198 zobrazení
IMAG0851.JPG
IMAG0851.JPG (101.73 KiB) 1198 zobrazení
IMAG0852.JPG
IMAG0852.JPG (125.23 KiB) 1198 zobrazení
IMAG0853.JPG
IMAG0853.JPG (107.39 KiB) 1198 zobrazení
IMAG0854.JPG
IMAG0854.JPG (74.6 KiB) 1198 zobrazení
IMAG0855.JPG
IMAG0855.JPG (76.06 KiB) 1198 zobrazení
IMAG0856.JPG
IMAG0856.JPG (66.07 KiB) 1198 zobrazení
IMAG0857.JPG
IMAG0857.JPG (93.38 KiB) 1198 zobrazení
IMAG0858.JPG
IMAG0858.JPG (88.49 KiB) 1198 zobrazení
*

8. Kategória novo nahratých kaziet z čerstvých nahrávok, tretia, posledná Angrom zo začiatku mesiaca aj roku 2024 (Sennheiser HD 555)
National Angrom DU 54min ročník 1984 Made in Japan, kazeta pre Japonský trh
Posledná Angrom na ktorú som sa tešil len v súvislosti s presvietením cievok, ktoré som na mechanike točiť sa ešte nevidel. Ale dizajnovo som vedel čo ma čaká, dizajn totožný s MA-DU a zvukovo som sa netešil, lebo dopadla najhoršie v testoch.
Takže čo na začiatok, kvalita zvuku alebo presvetlenie?
Tak dizajn a svetlo, kazeta presvetlená ako MA-DU Angrom s výrezom okna na strane, aj bez prídavných LED dobre viditeľné, cievky ale boli o dosť epickejšie než som si myslel, svietili stredy, aj okraje, vyzeralo to ako nejaká oplátka, alebo niečo scifi epické, celkom ma to fascinovalo, ale chod bol nekľudný, ako som v teste písal, prepad na svorke cievky je značný a cievky sa aj mierne vlnia a chod je trochu nekľudný, ale nie extrémne, celkovo pás prešiel mechanicky dobre bez oteru a problémov.
Zvukovo som bol viac prekvapený, hral som teraz len stranu A, ale prekvapilo to, že zvuk mal veľmi solídne výšky, myslím že až príliš aj v rámci mechaniky, a hlavne priestor nebol narušovaný kolísaním stopy, ani dropami, ani výpadkami, som nechápal, na Sony počas nahrávky prvých 5minút hralo katastrofálne so zlými výškami a silným kolísaním, a tu je to zrazu v poriadku? No k druhej strane napíšem dodatok o dva týždne ak bude čo, ale celá strana bola pre mňa epická a bol som veľmi spokojný s počúvaním aj dizajnovým vzhľadom, cievky mohli byť vyrobené viac precíznejšie.
Statické zapraskanie na samolepke zavádzačky bolo aj tu, žeby nejaký súvis s tou naparovanou technológiou?
IMAG0862.JPG
IMAG0862.JPG (77.52 KiB) 1198 zobrazení
IMAG0864.JPG
IMAG0864.JPG (84.64 KiB) 1198 zobrazení
IMAG0865.JPG
IMAG0865.JPG (103.63 KiB) 1198 zobrazení
IMAG0866.JPG
IMAG0866.JPG (109.83 KiB) 1198 zobrazení
IMAG0867.JPG
IMAG0867.JPG (97.03 KiB) 1198 zobrazení
IMAG0868.JPG
IMAG0868.JPG (149.8 KiB) 1198 zobrazení
IMAG0873.JPG
IMAG0873.JPG (36.56 KiB) 1198 zobrazení
IMAG0874.JPG
IMAG0874.JPG (43.59 KiB) 1198 zobrazení
IMAG0048.JPG
IMAG0048.JPG (77.63 KiB) 914 zobrazení
*

Týždeň prvý v roku 2024, poradie:
1. National Angrom X-DU 46 1985, najlepší, najviac famózny, neskutočne úžasný zvuk, presvetlenie ale veľmi evokovalo originálku s tmavými fóliami.
2. National Angrom MA-DU 46 1988, bola v tesnom závese na normalkou X-DU, zvuk je famózny a presvetlenie je tiež epické, možno len neopozeraný dizajn kazety
3. National Angrom DU 54 1984, zvuk prekvapil, takže rozhodne je veľmi dobrá, presvetlenie je najviac famózne zo všetkých troch verzií
4. Sony HF 90 Mexico, zvuk ako tak dobrý, výber pre mňa famózny, hlavy nezničila, aspoň som to nepostrehol
5. Sony EF 90 Thajsko s Mexickou páskou, taktiež dobrý zvuk, výber skoro tak dobrý ako na vyššej HF, tiež hlavy prežili bez ujmy zdanlivo
6. Noblestar LN 90 China, síce príšerná páska, ale zvukovo je na tom lepšie než tie z tašky na vyhodenie, dá sa počúvať, výber tiež dobrý :D
7. Henryho prúser, síce totálne nezáživné, magneticky poškodené, ale aspoň kazeta a páska nová, bez oteru a poškodenia
8. ta originálka s chromdioxidom a červenou nálepkou, hudba subjektívne zlá, pretože je to celé magneticky zničené, stav pásky zlý

Takže hneď prvý týždeň za nami a hneď takto predĺžený kvôli rôznorodosti mojej pracovnej dochádzky a od toho sa aj dovíjajúceho času na tento rituál. Totálne ma dostali tie Angromy, ale rád som zaspomínal aj na nahrávky na Mexických Sony.
Do ďalších počúvaní to budú z nových kaziet prevažne tie SKC, pretože bude dlhé obdobie SKC temnoty, ale u kaziet pre druhé počúvanie sa to po tých Mexických Sony ešte viac spestrí na nejaké obdobie. Len u použitých ostávam u kaziet z tašky na vyhodenie, čo začína byť bolesť ani nie tak pre ten stav fyzicky, ako pre ten zničený zvuk poväčšine.

Interné poznámky:
CC 176, 1334, 2050, 27, 1443, 2051, 26, 1869
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3650
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

Príspevok od používateľa Nstar »

Paráda, tie angrom všetky, ale teda keď nepočítam henryho prúser a podobne, čo je mimochodom sila že si vypočul, všetky kazety boli dobré. HF je tiež slušná, teda pre mňa najzábavnejšia z tohto výberu a teda asi prvé miesto. Stvu má moje oci, som to dával na etapy..ešte mi pár článkov ostáva
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10277
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

Príspevok od používateľa EZ647 »

Nstar napísal: Nedeľa, 21. Januára 2024, 06:17 Paráda, tie angrom všetky, ale teda keď nepočítam henryho prúser a podobne, čo je mimochodom sila že si vypočul, všetky kazety boli dobré. HF je tiež slušná, teda pre mňa najzábavnejšia z tohto výberu a teda asi prvé miesto. Stvu má moje oci, som to dával na etapy..ešte mi pár článkov ostáva
Díky za reakciu, tie Angromy majú naozaj neopakovateľnú a jedinečnú atmosféru. Po stránke zvuku aj dizajnu.

Tak nepomáha, ani keď zväčšíš font? a dúfam že to nejdeš na mobile, by sa ti hodil obrovský monitor, kde by si si nastavil veľký text na mieru, príliš drobný a malé displeje asi skôr namáhajú oči.
jhradec
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1076
Dátum registrácie: Piatok, 12. Októbra 2018, 15:51

Re: EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

Príspevok od používateľa jhradec »

Zapraskání na slepce zaváděčky způsobují magnetické částice co se nalepí na “rozteklém” lepidle. Statika s tím nemá nic společného. Trochu mne udivuje to odstranění zaváděček - to se dělá kvůli autoreverzu?? Nebo proč?? Já se stím setkal jen u laciných “originálek”.
Nebo chybějící magnetické stínění - ten plíšek je někdy jen atrapa ale je tam i u samplerů Readers Diggest kde je tělo kazety pěknej šmejd.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10277
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

Príspevok od používateľa EZ647 »

jhradec napísal: Nedeľa, 21. Januára 2024, 12:53 Zapraskání na slepce zaváděčky způsobují magnetické částice co se nalepí na “rozteklém” lepidle. Statika s tím nemá nic společného. Trochu mne udivuje to odstranění zaváděček - to se dělá kvůli autoreverzu?? Nebo proč?? Já se stím setkal jen u laciných “originálek”.
Nebo chybějící magnetické stínění - ten plíšek je někdy jen atrapa ale je tam i u samplerů Readers Diggest kde je tělo kazety pěknej šmejd.
to zapraskanie má naozaj statický charakter, to už po tých rokoch poznám, hlavne sú nové, ešte nebol čas sa nalepiť, iné pásky to nerobia, alebo keď áno, nie takto
odstránenie zavádzačiek? kde si to teraz videl niekde v príspevku u mňa? u ktorej konkrétne?
Plech pod vankúšom samozrejme, zlacňovanie výroby, odstránili celý komponent, na konci éry kaziet, samozrejme kedysi to bol štandard, takže to mali všetky kazety aj tie najlacnejšie.
Napísať odpoveď

Návrat na "Decky, kotúčáky, gramofóny, CD a iné prehrávače"